Готвене и рецепти в Зоната - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот gstoicheva » Нед Дек 08, 2013 11:00 am

Мили момичета, страхотни сте!!! :bigsm22: :bigsm18: :bigsm22:
Дадохте ми идеи за гозби през цялата седмица. :msmile5:
Рецептите са страхотни, ще ги пробвам задължително.
Благодаря ви, че ги споделихте! Усмихнат зонов ден!!! :bouquet:
Аватар
gstoicheva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Юли 17, 2013 2:18 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Gazilot » Пон Дек 09, 2013 6:32 pm

Не знам дали има по форума, но днес жена ми направи зонови сърми с телешка кайма, облизах си всичките 20 пръста.
за 9 блока
Продукти:
телешка кайма - 294 гр 7 БП
яйце - 1 бр 1 БП
кисело мляко 220 гр (2%) - 1 БП + 1 БВ + 1 БМ
кисело зеле - 600 гр - 6 БВ
ориз - 30 гр - 1 БВ
лук - 65 гр - 1/2 БВ
брашно - 7 гр - 1/2 БВ
зехтин - 2 и 2/3 ч.л. - 8 БМ

------ Разбърква се каймата с ориза и подправки на вкус ( черен пипер, чубрица ... ), запържва се лука в зехтина и се добавя каймата с ориза. Завиват се 9 сърми, като в лист зеле се слагат 37 гр от готовата смес и се подреждат в йенски съд и се добавя вода, докато ги покрие. Притискат се с чиния и се пекат във фурна на 200 градуса около 1 час. Сос: разбива се яйцето, киселото мляко, брашното.Водата от сърмите се слага постепенно, като през цялото време се бърка. Заливат се сърмите и се връщат във фурната за още 15 - 20 мин.
Бон Апети.

п.с Снимки нямам, щото няма с какво да ги направя :refuse:
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот gstoicheva » Вто Дек 10, 2013 11:05 am

Ммммм вкусно! :cook:
Жена ти май ще конкурира Кари? :laugh:
Само да питам какъв е този ориз, дето 30 грама са един блок въглехидрати? Аз дето си купувам кафяв ориз по етикет ми излиза 12-14 грама... :think:
Аватар
gstoicheva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Юли 17, 2013 2:18 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот чичо Чарли » Вто Дек 10, 2013 3:03 pm

Днес поръчах на майка ми да направи една взета от тук рецепта за тиква на фурна полята с мляко и яйца. Тя ме нахока, какви били тия грамажи и това мерене. Едно време да не би да са готвили хората и да са теглили. Яли са на полето сланина с хляб и лук и са били по-здрави. Наистина е така. Но едно време е нямало толкова болен народ. Ама пък и непрекъснато само да мислиш и смяташ колко от даден продукт да сагаш си е направо уморително и досадно. Примерно ако се готви за семейство от 6 човека, представям си какви сметки се започват :laugh:
You'll Never Walk Alone
Аватар
чичо Чарли
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Ное 14, 2013 10:28 am
Пловдив
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Сря Дек 11, 2013 12:20 am

Чарли, баце, ако чакаш на майка ти да ти оправи Зоната, ходи тогава и при нея да си правиш изследванията после. Ще ти каже, че всичко е наред и трябва да ядеш повече. Включително да си изяждаш и последното залче.
Ако случайно отслабнеш малко, ще притесниш жената и ще ти говори, че трябва да имаш закръглени румени бузки.
:laugh1:
Айде бъди по-сериозен, че иначе само си чешеш езика и нищо не правиш!
Като те гледам колко си несериозен, ти сам за себе си не можеш да се погрижиш, какво остава за 6 души.
Ако беше опитал поне 2 седмици да си в Зоната, щеше да разбереш, че това "мислене" и "смятане" съвсем не е толкова сложно, колкото го представяш. А пък след 1 месец вече щеше да знаеш наизуст грамажите на 90% от храната, която консумираш и въобще нямаше да се замисляш.
Критичен съм, ама или трябва да решиш кое е добре за теб и да се вземеш в ръце, или почни да се оглеждаш за "вълшебни хапчета", "лечебен глад" и разни такива!
:rules:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот лилит » Сря Дек 11, 2013 11:28 am

чичо Чарли написа:Днес поръчах на майка ми да направи една взета от тук рецепта за тиква на фурна полята с мляко и яйца. Тя ме нахока, какви били тия грамажи и това мерене. Едно време да не би да са готвили хората и да са теглили. Яли са на полето сланина с хляб и лук и са били по-здрави. Наистина е така. Но едно време е нямало толкова болен народ. Ама пък и непрекъснато само да мислиш и смяташ колко от даден продукт да сагаш си е направо уморително и досадно. Примерно ако се готви за семейство от 6 човека, представям си какви сметки се започват :laugh:

Чичо Чарли, ако майките ни знаеха как да ни хранят, нямаше сега да сме на тоя хал :lol: .
А и ти едва ли копаеш на полето и храненето ти трябва да съответства на твоя двигателен режи, а не на тоя на пра-дядо ти.
Стига си си търсил оправдания, ами се стягай. Ако ти е толкова трудно да си правиш меню сам чети другите дневници и готовите рецепти. И пиши какво твориш.
Аз смятам меню за двама, като двамата ядем различен брой блокове. И работим по 12 часа на ден, не си стоим в къщи да си смятаме. Оправяме се, значи и ти можеш.
Изображение
Аватар
лилит
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 10:01 pm
Пловдив

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Чет Дек 12, 2013 6:23 pm

Искам да попитам тези, които варят нахут, след като е сварен и престои няколко дена ( 4-5 ) в хладилника, става ли ви лепкав нахута??? :think2:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Чет Дек 12, 2013 6:49 pm

Karrita написа:Искам да попитам тези, които варят нахут, след като е сварен и престои няколко дена ( 4-5 ) в хладилника, става ли ви лепкав нахута??? :think2:


Да, така ми става. Даже съм изхвърляла. Но от както си понижих температурата в хладилника, издържа малко по-дълго.
Последна промяна HippoDel на Чет Дек 12, 2013 9:22 pm, променена общо 1 път
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Чет Дек 12, 2013 7:41 pm

HippoDel написа:Да, така ми става. Даже съм изхвърляла. Но от както си намалих температурата в хладилника, издържа малко по-дълго.

Значи това е от температурата на хладилника? Моя е доста намален....Хммммм :think2: :think:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Чет Дек 12, 2013 8:04 pm

А пък моят нахут става сух. Доста сух даже. И по-твърд (логично). Но го държа в купа без капак. Може и от това да е.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Чет Дек 12, 2013 8:21 pm

Italiano написа:А пък моят нахут става сух. Доста сух даже. И по-твърд (логично). Но го държа в купа без капак. Може и от това да е.

Аз го държа затворен, разделен на блокчета. ;) Не ми харесва сух. :refuse:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Чет Дек 12, 2013 11:05 pm

Но пък изглежда, че се съхранява по-добре така.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Пет Дек 13, 2013 10:42 am

Italiano написа:Но пък изглежда, че се съхранява по-добре така.

Мдааа Ити, сега ще пробвам да го съхранявам без капак, да видим какво ще стане. Мерси за идеята :)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Пон Дек 23, 2013 5:41 pm

Ето ви още една рецептичка от мен :) Мусака от спанак :applaus:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Пон Дек 23, 2013 9:37 pm

И аз бях обещала да дам една рецепта за шоколад и съвсем забравих. Ето я:
Шоколад

Протеин - 10 гр - 1БП
Какао - 1с.л + 1/4 с.л. мед - 1БВ
Прясно мляко - 20-30 мл ( не го броя)
Стевия
Тахан - 1 с.л. 2БМ
Ванилия

Всичко това се разбърква и се слага в малък съд в камерата. После се яде с лъжица или се маже на хляб/сухар.
Ако го сложите в малка разлата пласмасова чинийка ( например капачка от котидж), замръзва добре и се чупи на парченца.
Дадената рецепта е за 1БВ+1БП+1БМ
Правите си колкото Ви трябва!
Да Ви е сладко! :choco:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Сря Дек 25, 2013 11:56 pm

Офффф :oh: :oh: Кари...Офффф... :huffy: От както прочетох поста ти на мЪжо за твоя шоколад, и ме изяде..не мирясва от колко дена вече- направи ми шоколада, направи ми шоколада, направи ми шоколадаааа, аааааа, аман ти казвам :dum: Пишман къде му казах и аз..и сега не знам на кой да се сърдя, на него ли, на теб ли :laugh3: ама като гледам нямам кой знае колко голям избор :) И сега отивам да бъркам бъркоча да видим какво ще стане. Само да кажа, че имам шоколадов съроватъчен протеин, което мисля че не е от значение, щото така или иначе правим шоколад нали :)) После ще докладвам резултата :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron