Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот NikoLinia » Нед Фев 14, 2016 2:06 pm

Здравей Маня!
Имам към тебе въпрос. Ти беше правила проучвания за суроватката. Днес правя домашна моцарела от 4,5л. прясно мляко с 1,5% масленост. Остава доста и искам да си я използвам в сутрешната закуска, защото често е мляко с плодове в нутрито. Можеш ли да ми припомниш твоите заключения? :)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 14, 2016 2:26 pm

При производството на 1 кг сирене се отделят от 4 до 11.5 кг суроватка (швейцарско – 11.3, холандско – 9.7, бяло саламурено – 4). В суроватката преминават – 15% от мазнините, 20% от белтъците, 95% от захарите (млечна захар - лактоза), 65% от минералните вещества или общо около 50% от сухото вещество на млякото. Суроватката съдържа – 0.5-1.0% белтъци, 5.0% млечна захар, 0.3% мазнини, 0.7% соли, витамини, ароматни вещества. Белтъците на суроватката са с по-висока хранителна стойност в сравнение с казеина (белтъка на сиренето).

"Сладка" суроватка (при правене на сирене) в 100 г съдържа
Протеини - 0,8 г
Въглехидрати - 5,1 г
мазнини - 0,1 г
"Кисела" суроватка (млечно-кисела ферментация или при обработката на мляко с органични или минерални киселини)
Протеини - 0,9 г
Въглехидрати - 5,1 г
Мазнини - 0,4

И в двата случая може да мине за въглехидрат - 1 БВ - 176 г

Затова аз лично предпочитам за протеин изцеденото кисело мляко при домашни условия пред сиренето - просто е по-полезен протеина в него от този в сиренето :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот NikoLinia » Нед Фев 14, 2016 2:29 pm

Благодаря ти за бързия отговор. Искаше ми се да мога да я ползвам като протеин! :(
При мен се получи 560 гр. моцарела от 4,5 л. прясно мляко. Нещо малко ми се стува. И не стана гладка, а си остана зърнеста. И се чудя тогава, какво е резликата между нея и изварата. Всъщност изварата я пресичам с кисело мляко. Това ли е разликата? :hm:
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 14, 2016 2:44 pm

По-скоро като въглехидрат - идеален разредител за смути с протеин и малко по-малък обем зелени въглехидрати
(спанак, коприва, лапад, лобуда, броколи и все тия дето са в огромен обем), или като бътърмилк в мъфини.

Не знам как точно си правиш моцарелата, но можеш да превариш цвика с още добавена киселина и да прецедиш после отново през много фина цедка. Ще отделиш още протеин. Когато не ме домързи правя това със цвика от цеденото кисело мляко, защото от 3,2 кг кисело мляко ми остават 2,2 л цвик.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 14, 2016 4:34 pm

Готварска хитринка: :laugh1: Днес си правих гуакамоле и солени нахутени мъфини. И за да не похабя няколкото семки и сок от доматчетата (около 2 с.л. - нали се ползва само месестата част от домата) ги добавих към мъфинчетата. Станаха супер.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Фев 16, 2016 8:05 pm

Maya написа:Благодаря Маня,
Както винаги изчерпателен отговор!


За превръщането на мерните единици от сайта на Бари ми изпратиха отговор: Препратиха ме към сайт за превръщане ма мерките.

Ето ги накратко: табличката е за кръвна захар Съответно за триглицериди, холестерол и креатинин

mmol/l----------mg/dl--------interpretation
------ ----- --------------
2.0--------35--------extremely low, danger of unconciousness
3.0--------55--------low, marginal insulin reaction
4.0--------75--------slightly low, first symptoms of lethargy etc.
5.5--------100--------mecca
5 - 6--------90-110--------normal preprandial in nondiabetics
8.0--------150--------normal postprandial in nondiabetics
10.0--------180--------maximum postprandial in nondiabetics
11.0--------200
15.0--------270--------a little high to very high depending on patient
16.5--------300
20.0--------360--------getting up there
22--------400--------max mg/dl for some meters and strips
33--------600--------high danger of severe electrolyte imbalance

Preprandial = before meal
Postprandial = after meal

More conversions:

To convert mmol/l of HDL or LDL cholesterol to mg/dl, multiply by 39.
To convert mg/dl of HDL or LDL cholesterol to mmol/l, divide by 39.

To convert mmol/l of triglycerides to mg/dl, multiply by 89.
To convert mg/dl of triglycerides to mmol/l, divide by 89.

To convert umol (micromoles) /l of creatinine to mg/dl, divide by 88.
To convert mg/dl of creatinine to umol/l, multiply by 88.


Така че моите разсъждения по въпроса са били правилни. :lol:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Съб Фев 20, 2016 4:13 pm

Маня, нещо не мога да намеря поста как правиш извара от суроватката на киселото мляко, с лимонтозо ли беше? Сложих да се цеди доста мляко и ми е жал да я изхвърля ей така :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Фев 20, 2016 4:16 pm

Не съм писала как я правя, мисля ;) Но принципът е такъв - или лимонтузу, или сок от лимон, дори с оцет става пресичането като поври малко на котлона. От купешкото кисело мляко не си играя да правя извара от цвика, но виж от домашното си струва, защото ще измъкнеш вероятно повечко. А ако ти изостане подквасено мляко, което е станало по-киселко можеш да го смесиш с 1 л прясно и пак да го превариш за извара. Аз понякога си правя извара от кисело 0,1% смесено с прясно 0,1% (на Верея, че май само те предлагат такова) Като смеся 4 кофички с литър мляко ги слагам на огъня и варя до пресичане, като добавям няколко капки лимон. Малко киселее, но е вариант, когато не си намериш извара :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Фев 20, 2016 4:42 pm

Лека витаминозна следобедна закуска

1 БПВМ

1 БП - 60 г домашно цедено кисело мляко Маджаров 0,1%
1 БМ - 1 ч.л. млени бадеми
1 връзка магданоз с дръжките (не се брои)
щипка самардала

Смилам в нутрито (или блендер) с чаша вода

1 БВ - нахутено хлебче

Магданозът съдържа много полезни за здравето витамини и минерали – витамини А, В12, С и К, бета-каротин, фолиева киселина, както и желязо, калций и протеини. Половин чаша пресен магданоз ни носи 10% от дневната препоръчителна доза желязо и съдържа 3 пъти повече витамин С от същото количество портокали.

Изобилието от хлорофил в магданоза подсилва имунитета, ограничава възпаленията, прочиства токсините, премахва мукуса и освежава дъха.

Зелената подправка съдържа и алфа-линоленова киселина, омега-3 мастни киселини, които помагат за предотвратяването на сърдечносъдовите заболявания и артрита.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Съб Фев 20, 2016 5:05 pm

Мерси! А аз се тюхкам че не мога да намеря пустия му пост, а срещнах нещо по въпроса :lol:
Това смути с магданоза ще го пробвам :)
Чудя се само, дали не се унищожават полезните работки при смилането :th:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Фев 20, 2016 7:11 pm

Ми не, в нутрито всичко си остава вътре, включително и фибрите. Не е като да си изчедиш сок от магданоз :laugh1: (или от каквото и да е друго растение)

Вечерята от 3 БПВМ

3 БП - кюфтенца от биволска кайма (с много подправки), без яйце, запечени на тиган
1 1/2 БВ - 3 печени чушки
1/2 БВ - 120 г чери домати затоплени в тигана при кюфтетата
3 БМ - 3 с.л. гуакамоле
1 БВ - нахутено хлебче
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 21, 2016 1:29 pm

Изображение

Брюкселско зеле с домати и "катък"
2 БПВМ

1 БВ - 150 г брюкселско зеле, разрязано на четвъртинки
1 БВ - 240 г домати, нарязани на ситно
2 БП - 100 г "катък" по моята си рецепта (сирене, извара и кисело мляко)
2 БМ - 2/3 ч.л. зехтин (между другото отдавна ползвам шише с пулверизатор - 10 пръскания са 1 БМ, идеята беше на Годзи, но се оказа много удачно решение - поне това не го меря :laugh1: , а само броя)
1 скилидка чесън, черен пипер, сол на вкус

Задушашам в тиган с капак брюкселското зеле с чесъна в малко водичка. Добавям доматите, солта и черния пипер. Всичко престоява на котлона около 20 минути. Сервирам. Поръсвам зеленчука с 20 пръсвания зехтин, малко чили, ситно нарязан копър и магданоз


ПП. Вчера с изненада открих, че един продукт, който мислех за изчезнал след появата на памперсите, все пак още съществува и може да се намери - тензух. :laugh1: Изчерпала съм през годините остатъците от пелените на сина ми и си купувах някакви торбички за ядкови млека, за да си цедя млякото. Ама те много неудобни. И вчера случайно влязох в един близък магазин - нещо като кинкалерия и смесен магазин за платове и шевни машини и питам: "Дали имате някаква материя, която може да се използва за цедене, както едно време тензуха?" За моя голяма изненада предлагат и тензух, и американ.... все забравени материи. Вече се произвеждали от някакъв малък производител, но ги поддържал. И си купих цели 3 метра... ще имам за цедене на млякото докато съм жива и зонувам :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Фев 22, 2016 1:19 pm

Изображение

Топла салата
6 БВМ

1 БВ - 300 г савойско зеле, с отстранен кочан и твърди жили, нарязано на ивици
1 БВ - 100 г кейл, с отстранена централна жила, нарязан на ивички
1 БВ - 240 г цели чери доматчета
1 БВ - 1 морков (80 г), нарязан на тънки лентички с белачка за картофи
1 БВ - 70 г корен от пащърнак, нарязан на лентички с белачка за картофи
Дресинг
1 БВ - сокът на 1 лимон
4 БМ - 40 впръсквания зехтин (1 1/3 ч.л.)
2 БМ - 1 с.л. сусамов тахан
сол, черен пипер, самардала, чили, балсамов оцет

Зеленчуците се задушават на пара за 20-25 минути.
Продуктите за дресинга се сместват и с тях се поливат зеленчуците, докато са още топли.
Може да се добави ситно нарязан магданоз (който в момента нямаше наличен).

Салатата е вкусна и топла, и студена. Може да се раздели на 3 порции по 2 БВМ или на 2 порции по 3 БВМ.

Протеинът - по избор - върви с пиле, телешко кюфте, варени белтъци, извара, "катък" по моята рецепта, риба на скара/от консерва, домашно цедено кисело мляко - въпрос на вкус и предпочитания. :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Пон Фев 22, 2016 2:49 pm

Маня имам шишенце балсамико от лидъл, то става ли за зехтинова пръскачка?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Фев 22, 2016 3:03 pm

Става, Кейт. Тествано. И аз ползвам такова. Едно само с балсамико, едно само със зехтин и едно зехтин с балсамико - 1:1. И ползвам според рецептата. :laugh1: Когато ползвам "дресинга" - разклащам и двойна доза - за 1 БМ - 20 впръсквания.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Пон Фев 22, 2016 9:52 pm

Супер !!! Ама ми с струват множко десет пръсканки, ама щом сте ги мерили ще пръскаме и ние :lol:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта