Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Съб Юли 18, 2015 3:27 pm

Така е, ще преям :cooking1:
Аз триците мн не ги харесвам, ама ги ям отвреме не време, мъчно ми за лещата, по ббтим ми излиза 17 гр, а тва ми е любима манджа, е сега се чудя колко да ям :lol: досега я готвех на 50 гр,и добре си бях , не огладнявах, не мога да взема решение, лакомията в мен говори :bigsm39:
Аз всъщност исках да те питам ползваш ли желатин и какъв, ама се отвлякох да се пооплача :bigsm12:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Юли 18, 2015 3:37 pm

Предпочитам агар-агар за желиране. Но много рядко се сещам и за него откакто съм в Зоната. Оказва се, че ми е по-вкусно да ям храната в естествен вид, или минала през минимална топлинна обработка, когато се налага.
А зонковците, които го ползват май брояха желатина за протеинов блок (което е нормално, защото се извлича от животни :laugh1: ). То май вече и на него има данни какво съдържа.
А за да ти е по-лесно, карай си по таблицата в сайта. Тя е проверена и работи.
По етикетите - само за храни, дето ги няма в таблицата.
А пакетираната леща също има данни на етикетите - и се оказва, че различните сортове излизат различно количество. Така че си карай на 50 грама.
По принцип е добре да се спазват точно протеините. Въглехидратите могат да варират в плюс и минус с по някой друг грам.
Аз си меря лещата след като я сготвя, защото я предпочитам гъста. Меря 1/4 чаша (заедно с добавените за вкус морковче, лукче, чесънче и чубрица). Зимата си я готвя с армеяна чорба и си става супер.
Триците обикновено ги ползвам за забъркване на пицта и тутманика на Стеф и мъфини като брашно.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Съб Юли 18, 2015 6:15 pm

За тези думи за лещата съм готова век да те благославям :pray:
:laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Юли 18, 2015 7:41 pm

Както ми беше жежко и не ми се готвеше, се изкуших с едни тиквички на фурна.

2 БВ - 480 г тиквички
2 БВ - 28 г овес смлян на брашно (може и с трици, въпросът е да са смлени повъможност по-фино)
4 МБ - зехтин
4 БП - смес от извара и цеден олимпус 0%
1-2 скилидки чесън
малко сухи подправки (черен пипер, копър, чубрица), пресен копър

Тиквичките се нарязват като за пържене (на кръгчета или лентички), посоляват се, оставят се да се оцедят. В плик сложих смления заедно със сухите подправки на брашно овес и изсипах оцедените тиквички. Разтръсках, така че брашното да полепне равномерно по тях. Наредих в тавата върху хартия за печене и разпределих зехтина по няколко капки върху всеки резън тиквичка. Пекох на 180 градуса с вентилатор 25 минути. Сервирам на два пъти като скилидките чесън и пресния копър смесвам с изварата и млякото.

Станаха страхотни - хрупкави. Е, рецептата е взаимствана, само замених бялото брашно с овесено и зонирах ястието за 2 хранения по 2 БПВМ
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот eldass » Нед Юли 19, 2015 11:56 am

Маня, и аз тук с големи благодарности за предоставената Средиземноморска Зона! Чудесно си се справила! Похвала!

И още нещо да питам. Как се движат в момента доставките от iherb, ако си поръчвала скоро или някой друг? Трябва ми едно шише рибено масло и не искам да се бави много.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Юли 19, 2015 12:05 pm

Ще мога да ти отговоря до 2-3 дни. В последната поръчка предполагаемата дата за пристиган беше определена за 20.07.,т.е. утре. Ще видим какво ще стане. Само имам малко притеснение, че може да го пратят на митница, че с малко надхвърли стандартната сума, пък да видим.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот eldass » Нед Юли 19, 2015 12:06 pm

А от кога е поръчката, за да преценя как се е движила? Нали все още за едно шише рибено масло трябва да пристига в поща?
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Юли 19, 2015 12:09 pm

От 9 юли. Какво пиеш, имам една опаковка на Now от 240 капсули. Ако ти трябва бързо, мога да ти я дам.
По принцип да, по пощата, но ако не попадне в графата "анализ на риска" :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Юли 19, 2015 1:04 pm

Прочетох нещо интересно, което може да заинтересува и други зонковци

Доматите- сурови или печени са по-полезни?

Червените плодови зеленчуци съдържат 94,5 % вода, 0.9% белтъчини, 3.5% въглехидрати, 0.7% целулоза, органични киселини (лимонена, ябълчна, оксалова), минерални соли и незначителен процент скорбяла. Зрелите домати са особено богати на глюкоза и отчасти на фруктоза.

Доматите са отличен източник на ликопен- фитохимикалът, който ги прави червени и който има забележителни антиоксидантни качества. Ликопенът е каротеноид, един от най-мощните антиоксиданти. Той е ловец на свободните радикали, които организмът отделя при обмяната на веществата и които трябва да се изхвърлят като ненужни и отровни. По-новите проучвания показват, че ликопенът може да засили своето действие и да се превърне в по-биодостъпен за организма ни след кулинарна обработка на доматите.

Печенето на доматите увеличава нивото на антиоксиданта, който съдържат, въпреки че намалява количеството на витамин С в плодовия зеленчук.

В последния брой на американското издание за Хранителна биохимия са изнесени резултатите от едно много интересно проучване за доматите и се прави заключението, че „топлинната обработка увеличава хранителната им стойност, повишавайки съдържанието на абсорбируемия ликопен, така както и тоталната антиоксидантна активност на домата. Популярното знание, че преминалите термична обработка плодове и зеленчуци имат по- ниски хранителни стойности от пресните е в разрез с това проучване и именно затова то звучи сензационно.

А ето и данните от самото проучване: три групи домати се загряват до 88 градуса по Целзий, съответно за 2 минути, 15 минути и 30 минути. Съдържанието на витамин С се намалява с 10, 15 и 29 % сравнено със суровите, несготвени домати, но транс-ликопенът се увеличава, забележете, с 54, 171 и 164 % съответно. Цис-ликопенът (по-лесно усвоимият) от своя страна увеличава съдържанието си релативно с 6, 17 и 35 % .

Докато антиоксидантната активност на доматите се увеличава по време на кулинарната им обработка, загубата на витамин С се дължи на окислението на дехидроаскорбиновата киселина до неактивни форми. Ликопенът е най-ефикасният антиоксидант, 10 пъти по-силен от витамин Е, което го прави важен елемент в диетата ни.

Така че си осигурете разнообразие от доматени удоволствия във всякакъв вид: сурови, но и запечени в зеленчукови блюда и поотделно.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот eldass » Нед Юли 19, 2015 1:15 pm

О, Маня, мерси! Няма да ти я отнемам. Нищо не пия, и точно за това се замислих, въпреки че съм на "кантар" въпреки информацията и новата книга. А точно сега в последния триместър знам, че е хубаво да се пие рибено масло за развитието на мозъка и очите.

Аз домати ям всеки ден, не пропускам - и сурови и готвени.

Скоро правих едни запечени на шайби патладжани, обилно поръсени с копър, магданоз и чесън, после шайби домати и малко кашкавал за разкош, както и зехтин. Изключително вкусно.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Юли 19, 2015 1:21 pm

Аз се изкуших днес да направя нещо като рататуй. Патлаждан, тиквичка, лук, чушки на кръгчета, а доматите ги смлях с люта чушка и подправки и залях и във фурната. При рататуя и доматите са на кръгчета. Но така успях да обогатя вкуса с различни подправки и лютичко. И зехтина залях 2-3 минути преди да извадя от фурната. Като изстине ще пробвам какво съм измайсторила като хапване за следващите няколко дни, че се увлякох с количествата, макар и зонирани :) Но през седмицата не ми се готви изобщо и карам на сурово. А сега ще си имам за няколко дни поне сготвена вечеря. :) Само дето прегрях в кухнята от тая жега :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот eldass » Нед Юли 19, 2015 1:26 pm

Маня, кажи с тези полифеноли как да се справяме? Какво и колко да се яде?
Скоро ще правя кръвни изследвания и ще направя и тези посочени като определящи добрия престой в Зоната и съм много любопитна какво ще излезе.
- триглецириди /HDL холестерол и отделно инсулин на гладно. Поне тези може и в България да се правят.
Но най-интересно, е че Барито не търси като отделен показател кръвна захар на гладно, а все нея спрягат като първи сигнал за проблем...
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Юли 19, 2015 1:42 pm

Като не можем да си позволим да ползваме неговия екстракт от маки бери (по ясни за всички ни причини), просто трябва да се хапват достатъчно подправки в храната, тъй като те са най-богат източник на такива. Аз си купувам понякога и маки бери от магазин Зоя (18 г е 1 БВ) и добавям към някое плодово смути. Но и то е бая скъпо, както и това, което се предлага в iHerb. Та аз разчитам най-вече на това, че обичам зеленчуци и плодове и нямам проблем с тях и съм луда по подправки, които консумирам в неограничени количества във всичко - пресни, сушени, млени. Не съм гледала какви антиоксиданти се предлагат като хранителни добавки, защото бюджетът не ми го разрешава. Пия си рибеното масло, храня се с максимално опростена храна, но разнообразна и си разрешавам много много рядко да не съм в Зоната. Понякога блоковете ми за деня варират, но не надвишават 11 (щото физическата ми активност може да се каже, че е равна на нула :laugh1: като изключа прибирането пеша от работа и разходките за пазаруване). Просто трябва да се хапват качествени зеленчуци и пловоде, по възможност био, колкото и да нямат вид. Естествено, който може да си ги позволи. Но дори и без рибеното масло и полифенолите Зоната работи. Те просто се появяват като етап от изследванията на Барито и я правят още по-хормонално правилна програма за хранене за цял живот. Но дори и само спазвайки принципите от първата му книга резултатите за здравето са налице. Всичко друго е въпрос на личен избор и възможности да го добавим към храната си като добавки. Зоната е основата, омега-3 мастните киселини и полифенолите я усъвършенстват. А какво ли още ще се появи в бъдеще? :) Науката се развива. Жалкото е, че неговите препоръки все още са слабо известни в световен мащаб и спорни сред професионалистите, които би трябвало да помагат на хората да са здрави.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот tanita68 » Нед Юли 19, 2015 2:25 pm

Ооо, тук май се задава още едно зоново бебче! Елдас, честито! Дано да е много здраво и послушно човече! Когато бях бременна ми изследваха някакъв гликиран хемоглобин, казаха че чрез неговите стойности можело да се определи какво е било положението с кръвната захар през последните няколко месеца. А за рибеното масло няма да сгрешиш ако започнеш да приемаш поне поддържащата доза. Иначе бебчето ще си вземе от теб каквото му е нужно и при теб ще се получи дефицит на омега3. :) Леки оставащи месеци! :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот ddididd » Нед Юли 19, 2015 3:08 pm

Маня,отново съм с въпрос-как стояха нещата с кис.мл 2%.
ddididd
 
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Май 25, 2015 6:40 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Юли 19, 2015 3:21 pm

Консумира се само то без добавяне на друг въглехидрат или мазнина. Може за разнообразие да се овкуси с мента, или някаква друга свежа зелена подправка (аз си правя микс от листата на по 1-2 стръка босилек, мента, риган, чубрица, естрагон, магданоз, копър, див лук, салвия, мащерка и ги пасирам с млякото или в блендер). Хем свежо, хем полифеноли :) А не голо мляко, което има наситени мазнини. Относително добре балансираните 2% млека са тези на Елби и Маджаров. Не съм ползвала други. Но определено ги избягвам. Само ако не намеря 0,1% по някаква причина. Защото към него мога да добавя бадеми, които съдържат полезни полиненаситени мазнини и полифеноли.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 2 госта

cron