Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пон Май 11, 2015 5:40 pm

Вече си имам кухненска везна! :)
Цяла вечер меря. :bow:

Зонова пица направих - 9 Б , синът ми - тийн, който се храни безобразно, ми изяде 2 тройни блока, толкова му хареса.
Та май ще го вкарвам и него в пътя понякога.
Направих и крем - за закуска- 5 Б, дано остане и за мен :lol: ,
2 яйца - 2 БП
3 ч.ч прясно мляко - 3БП
28 гр-трици - 2 БВ
царевичен грис 4 ч.л - 1 БВ - това не знам изобщо дали го сметнах правилно, но докато влезна в зоната, сигурно ще имам отклонения
1/2 сл. мед - 1 БВ
стевия (как я дозирате, ако сложа повече, и сякаш започва да нагарча?)
ванилия, желатин
Това всичкото го излях върху 140 гр.ягоди, разпределени в 4 чаши - 3 по 1 блок и 1 - 2 блока.
И по 3 натрошени бадема на порция.

Иначе на обяд си нося в офиса салата и готови пилешки филенца. Мисля да потърся някъде наоколо скумрия на скара и ще редувам.
И филийка хляб със зърна на обяд. Препичам я, че иначе изобщо не ми е вкусен, постепенно мисля да го оставя само за уикенда.

Имам няколко въпроса.
За стевията е първият, а вторият е - мога ли да съм на 11 блока през седмицата и на 12 през уикенда?
През седмицата натоварването ми е само ходене пеша, и то неравномерно, зависи дали съм дежурна по куче, дали отивам пеша до офиса - двайсетина минути в посока и още някъде евентуално.
През уикенда на вилата не се спирам, ако ходим някъде на излет - същата работа.
Тази неделя бях гладна почти през цялото време между обяд и вечеря, имах много работа в градината и съм спирала само за хапване и цигара. Може и нещо да съм оплескала с обяда, още нямах везна.
Може да звучи странно, но само няколко дни около Зоната и спрях да се задъхвам, винаги съм мислела, че е от цигарите.

И още един въпрос - за кълновете, как се смятат, аз имам много семена, които сама си покълвам и слагам в салатата - слънчоглед, броколи, пшеница...какот и непокълнали ленено семе, сусам?
Да ги забравя ли или мога да заменя 10 чаши маруля :lol: с нещо такова?
Последна промяна eli70 на Пон Май 11, 2015 5:51 pm, променена общо 2 пъти
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пон Май 11, 2015 5:49 pm

tsvetito написа:Благодаря ти, Маня, златна си! Но краставицата не е ли малко това количество за 1БВ? А дали ще стане от твоето цедено мляко на Олимпус (макар, че още не съм го намерила)?

За краставицата - справка таблицата - 1 БВ е 480 г.
Аз си го правя с Олимпус - купувам го от Метро, май и в Кауфланд се предлага, но на мен ми е неудобно за пазаруване. И понеже си правя само по 2 БПВМ в последно време - добавката ми е 1 БВ плод. Че 2 БВ краставица са ми твърде много за едно ядене.
Аз често комбинирам Верея 0,1 % с Олимпус, когато зеленчука е много обемен, за да си спестя един блок маруля или спанак, коприва и всички зелени, че особено тия по 1200 нямат изяждане, ако искам да ползвам само един продукт.
Последна промяна Маня на Пон Май 11, 2015 5:54 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Пон Май 11, 2015 5:51 pm

eli70 написа:Имам няколко въпроса.
За стевията е първият, а вторият е - мога ли да съм на 11 блока през седмицата и на 12 през уикенда?
През седмицата натоварването ми е само ходене пеша, и то неравномерно, зависи дали съм дежурна по куче, дали отивам пеша до офиса - двайсетина минути в посока и още някъде евентуално.
През уикенда на вилата не се спирам, ако ходим някъде на излет - същата работа.
Тази неделя бях гладна почти през цялото време между обяд и вечеря, имах много работа в градината и съм спирала само за хапване и цигара. Може и нещо да съм оплескала с обяда, още нямах везна.
Може да звучи странно, но само няколко дни около Зоната и спрях да се задъхвам, винаги съм мислела, че е от цигарите.

Ели, щом през уикенда увеличаваш физическата активност напълно спокойно можеш да увеличиш и броя на блоковете.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пон Май 11, 2015 5:53 pm

Благодаря, Гого. :bouquet:

Олимпус има и в Билла, и аз си купих.
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Lancer » Пон Май 11, 2015 7:09 pm

Маня написа:
За спиране процеса на отслабване (когато му дойде времето :laugh1: ) се удвояват мазнините. Вместо 3 бадемчета за 1 блок - 6 бадемчета :laugh4:

Благодаря, супер! :)
Да успокоя жената, че се уплаши да не се загубя напълно.
Lancer
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 9:51 pm
Варна
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tanita68 » Пон Май 11, 2015 10:10 pm

eli70 написа:стевия (как я дозирате, ако сложа повече, и сякаш започва да нагарча?)

Това е проблема на стевията, а между другото и при други подсладители се получава. Прочети в темата за стевията. Не знам каква стевия ползваш, но аз съм доволна от една течна, която ползвам от известно време. А също и тази ползвам за сладкиши и не съм забелязала да нагарча. На смес за осем блока мъфини слагам 4 пакетчета и ми е достатъчно сладко и липсва остатъчен горчив вкус. Тъй като аз ги пека в тавичка разделена на осем части и съм си пригодила една рецепта за осем блока. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пон Май 11, 2015 10:17 pm

eli70 написа:
Олимпус има и в Билла, и аз си купих.

0% ли е или 2%, че има и 10%. В Билла съм намирала само от 2 и 10% и извара Олимпус.
Ако е Олимпус 2% (100 г за блок) не се добавят мазнини, защото съотношението е 100:75 П:М. А този от 10% си е просто мазнинка и не става за Зоната.

А когато ползвам стевия като посладител (твърде рядко, напоследък предпочитам сироп от агаве, че направо си е въглехидратен блок с нисък гликемичен товар и подходящ за Зоната според сайта на Бари Сиърс), за да не нагарча винаги ползвам с намаление препоръчаната върху опаковката доза.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Пон Май 11, 2015 11:37 pm

Стевия не знаех какво е, научих, купих си от кауфланд - не нагарча, много съм доволна от нея дори. Сега и това агаве не го знам, ама и него ще науча :) А за краставицата.....тц тц тц, разпечатала съм си таблицата и ми седи на хладилника, но колкото пъти погледнах все 1200гр ми се виждаше, а то....и какво се оказва, май сме хрупали повечко въглехидрати по някога (защото основно наблягаме на доматите с мъжа и ядем по половин до 1 краставица, което повече от 240гр не е било, но са си били 1/2 блок). Та, много благодаря, че ми обърна внимание!
Тази пица и аз си я мислех, ама за да не дразня мъжО не смея да я направя още на децата. А иначе млякото с овес нещо не ми се получи, ама сега ще хапна едното (на 4 ми се раздели при мен) за среднощна закуска, пия си омегата и лягам, че стана пак някое време (снощи до 2:30 четох дневника на Маня, после един филм доизгледах и то стана 4ч, та днес чак 11:20 станах (като изключим сутринта с изпращането на децата), и по този повод съм с 2 блока по-малко днес, така, че закуската сега и повечко от блок да дойде пак става).

А дали ви се похвалих? Вече съм 55,6кг, на бедрата и дупето съм свалила по 1см, а на талия 3см (бедра - 55см, ханш - 97см, талия 71см) :smdance: Утре ще измеря на мъж ми талията да го видя как се движи, но пък как се поти....и то даже днес на това студено време, но явно има нужда. Само дето лошото е, че май така изхвърля и витамините, та сега пие в добавка.
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Вто Май 12, 2015 7:18 am

Маня, 2 % е.
А на Котидж добавяте ли мазнини, и такова си купих, но ми се струва по-мазничко на вкус?
Стевията, която купих, е бял прах.
Имам от миналата година едно бурканче на вилата, то пък е зелени стрити листа. :think2:

Аз съм смъкнала по2-3 см. от корем и ханш за 4 дни, май от глад, докато се намърдам в Зоната все оплесквам нещо. Борих се с едно прясно зеле, варих, отделих си на мен 9 чаши за 3 тройни блока уж, добавих дом.сос, лук, пекох, балансирах...и накрая не само, че не можах да си изям порцията, то кой ли би могъл, ами нямаше и в какво да си сипя "порцийката", а мъжът и детето ме гледаха изумено с една купа зеле пред мен и аз на диета. :lol:

Цвети, пицата се оказа, че ми е най-удобна за основна закуска 3 Б, правя три порции, увивам в ал.фолио и в хладилника, само я топля сутрин.
Моята е малко по-различна от тази в рецептите, правех я по Дюканово време, сега си я балансирах за тук.

За 9 Б - моля да ме коригирате, ако нещо бъркам

блат

112 гр. извара - 2 БП
1 яйце - 1 БП
1 чч кисело мляко - 1 БП+1 БВ
84 гр. трици - 6 БВ
1 чл зехтин 3 БМ
сода в киселото мляко
Това го размазвам с дебелина не повече от един пръст върху домакинска хартия, пека на слаба фурна, за да се поизсуши и да не ми се чупи, след това слагам плънката и запичам набързо на горен реотан.

Плънка:

1 ч.ч доматен сос консерва - домашен - 2 БВ го изчислих на око, защото не е така гъст като купения, не знам дали тук не бъркам
84 гр. шунка - 2БП
56 гр.кашкавал 2 БП
56 гр.котидж 1 БП
1 чл.зехтин - 3 БМ
9 маслини - 3 БМ
Последна промяна eli70 на Вто Май 12, 2015 8:41 am, променена общо 2 пъти
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Май 12, 2015 7:29 am

eli70 написа:Маня, 2 % е.
А на Котидж добавяте ли мазнини, и такова си купих, но ми се струва по-мазничко на вкус?
Стевията, която купих, е бял прах.
Имам от миналата година едно бурканче на вилата, то пък е зелени стрити листа. :think2:

Зависи с каква масленост ти е котиджа. Има си етикет. Само в Лидл съм виждала май нискомаслен и към него си добавям мазнина. Но той не е мазничък, а лигавичък - поне на мен така ми иде като вкусово усещане. И не съм си купувала от месеци, нещо не е по моя вкус. Изварата ми дава повече възможности за "кулинарни извращения" :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот walves » Вто Май 12, 2015 7:50 am

Моля някои от по старите в Зоната да ми обясни нормално ли е това задържане на кг. От 1 месец не мърдам на килограми. Визуално явно съм отслабнала ,защото всеки които ме види ми го казва, но кантара не мърда. Да не бъркам някъде. Ако е удобно да напиша няколко дена менюто :thanku:
Закуска
1 филийка препечен пълнозърнес хляб- 25 гр.- 2БВ
котидж нискомаслен -56 гр.-1БП
филе пуешко -42 гр.- 1БП
маслини - 6 броя- 2БМ
ИЛИ
сварен овес - 70 гр.- 2БВ
извара нискомаслена- 56 гр. - 1БП
филе пуешко - 42 гр.- 1БП
ядки - 6 бр.- 2 БМ
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Вто Май 12, 2015 8:09 am

4.5 % е котидж, сега видях. Да го ям ли изобщо?

А откъде купувате съвсем обезсолена извара, че аз направих едно истинско кулинарно извращение със солена извара - ягодово парфе. :( Ужасен вкус.
Рикотата безсолна ли е, къде да я търся?

walves , на колко блока си?
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Май 12, 2015 8:16 am

Рикотата е безсолна поначало, но не съм срещала нискомаслена. Извара ползвам на Олимпус и на Добрев, зависи с каква консистенция ми е необходима. Олимпус е като кремче, на Добрев си е като домашна извара. И двете са безсолни. Олимпус има по веригите в кофички (50 г за БП) - да не се подлъжеш да си купиш насипна, че тя е маслена. На Добрев има по неговите млекарници. Безсолни и нискомаслени извари бол, просто четеш етикетите - Мероне, Ведраре, Маджаров, Домлян - това са общо взето марките, които са приятни за похапване.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Вто Май 12, 2015 8:30 am

Мерси, ще търся на Олимпус, че най-ми харесва за кремче да е като кремче. :) И ще се запася. :skyle5:
Правих и ябълков сладкиш от рецептите, пак със солена извара, но на ябълките не им стоеше толкова зле, колкото на парфето. :mrgreen:
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Вто Май 12, 2015 9:34 am

walves написа:Моля някои от по старите в Зоната да ми обясни нормално ли е това задържане на кг. От 1 месец не мърдам на килограми. Визуално явно съм отслабнала ,защото всеки които ме види ми го казва, но кантара не мърда. Да не бъркам някъде. Ако е удобно да напиша няколко дена менюто :thanku:
Закуска
1 филийка препечен пълнозърнес хляб- 25 гр.- 2БВ
котидж нискомаслен -56 гр.-1БП
филе пуешко -42 гр.- 1БП
маслини - 6 броя- 2БМ
ИЛИ
сварен овес - 70 гр.- 2БВ
извара нискомаслена- 56 гр. - 1БП
филе пуешко - 42 гр.- 1БП
ядки - 6 бр.- 2 БМ

Не се притеснявай, задържането не е нещо необичайно. Още повече, че пишеш, че визуално си отслабнала. Това означава, че си намалила %телесни мазнини, а си увеличила КТМ. Провери си мерките, най-вероятно те са намалели с по няколко сантиметра.
Добре е да си направиш дневник и там да пишеш менютата си, пък можеш и там да задаваш въпросите си. На пръв прочит от това, което си дала тук имам питане за :
-как изчисли хляба?
-овесът суров е 1БВ=14 гр, какви са тези 70 гр. :th:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Italiano » Вто Май 12, 2015 12:43 pm

walves написа: Закуска
1 филийка препечен пълнозърнес хляб- 25 гр.- 2БВ
котидж нискомаслен -56 гр.-1БП
филе пуешко -42 гр.- 1БП
маслини - 6 броя- 2БМ

Ето този ти тип закуска е доста непрепоръчителен.
Хлябът е червен отвсякъде и няма какво да го коментираме.
Котиджът, колкото и да е вкусен и някои зонковци да си го хапват, не е обезмаслен, а дори на нискомасления данните му ми се струват неверни - бая мазничък е.
По изключение може да си го хапваш, но за честа закуска не е препоръчително.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron