Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот bruki » Пон Фев 02, 2015 3:11 pm

Благодаря! Веднага ще се коригирам. :)
Аватар
bruki
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Вто Яну 27, 2015 8:37 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот ginette » Пон Фев 02, 2015 4:07 pm

Alia1 написа:Добре, мерси. РАзбрах за крема. НЯма да го ползвам.

Имам още един въпрос. Как да изчисля салата от маруля и домат за един блок? Какъв е принципът въобще, като смесваме няколко храни да стане един блок от вид, когато са различни грамажите на продуктите?

Alia ,предлагам ти още един начин за изчисляване на няколко продукта за салата ,а и за всичко можеш да използваш.Hippo ме научи и много ме улесни . :hug: Тя изчислява в % .
ЗЕЛЕНА САЛАТА -1БВМ

Маруля-140 гр
Репички-70 гр
Краставица-150 гр
Зел.лук-20гр
Зехтин-1Б
140 гр маруля делим на 1Б маруля(500)гр и така с всчки продукти .
140 :500 =0.28% от 1Б маруля
70:400 =0.17 % от 1 Б репички
150 :480 =31 % от 1Б краставица
20 :80=0.25% от 1 Б зел.лук
Събираме %... 28%+0.17% +31% +0.25%=101%-=1БВ
Ако сме поставили няколко продукта и не ни достигат 16% и искаме да допълним със зел.лук например ,то тогава 16% от80гр=13 гр .Този начин много ме улесни ,особно с марулята ,която не мога да изяждам в огромни количесва .Дано да съм ти била полезна :yess:
Последна промяна ginette на Пон Фев 02, 2015 9:41 pm, променена общо 1 път
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Gugi » Пон Фев 02, 2015 4:13 pm

ginette написа:Alia ,предлагам ти още един начин за изчисляване на няколко продукта за салата ,а и за всичко можеш да използваш.Hippo ме научи и много ме улесни . :hug: Тя изчислява в % .
ЗЕЛЕНА САЛАТА

Маруля-140 гр
Репички-70 гр
Краставица-150 гр
Зел.лук-20гр
Зехтин-1Б
140 гр маруля делим на 1Б маруля(500)гр и така с всчки продукти .
140 :500 =0.28% от 1Б маруля
70:400 =0.17 % от 1 Б репички
150 :480 =31 % от 1Б краставица
20 :80=0.25% от 1 Б зел.лук
Събираме %... 28%+0.17% +31% +0.25%=101%-=1БВ
Ако сме поставили няколко продукта и не ни достигат 16% и искаме да допълним със зел.лук например ,то тогава 16% от80гр=13 гр .Този начин много ме улесни ,особно с марулята ,която не мога да изяждам в огромни количесва .Дано да съм ти била полезна :yess:


ginette, много полезна информация е тази с процентите, особено за салатата. И аз много благодаря!

Исках да задам и един глупав въпрос - какво правим като се наложи да пийнем чаша вино (за нечий повод), а нямаме протеин и мазнина под ръкам за да балансираме? Не, че ми се е случвало, но днес ще ми се наложи и не знам как да балансирам...
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Alia1 » Пон Фев 02, 2015 4:22 pm

ginette написа:
Alia1 написа:Добре, мерси. РАзбрах за крема. НЯма да го ползвам.

Имам още един въпрос. Как да изчисля салата от маруля и домат за един блок? Какъв е принципът въобще, като смесваме няколко храни да стане един блок от вид, когато са различни грамажите на продуктите?

Alia ,предлагам ти още един начин за изчисляване на няколко продукта за салата ,а и за всичко можеш да използваш.Hippo ме научи и много ме улесни . :hug: Тя изчислява в % .
ЗЕЛЕНА САЛАТА

Маруля-140 гр
Репички-70 гр
Краставица-150 гр
Зел.лук-20гр
Зехтин-1Б
140 гр маруля делим на 1Б маруля(500)гр и така с всчки продукти .
140 :500 =0.28% от 1Б маруля
70:400 =0.17 % от 1 Б репички
150 :480 =31 % от 1Б краставица
20 :80=0.25% от 1 Б зел.лук
Събираме %... 28%+0.17% +31% +0.25%=101%-=1БВ
Ако сме поставили няколко продукта и не ни достигат 16% и искаме да допълним със зел.лук например ,то тогава 16% от80гр=13 гр .Този начин много ме улесни ,особно с марулята ,която не мога да изяждам в огромни количесва .Дано да съм ти била полезна :yess:


Страшно полезна информация, мерси. Цялата работа наистина беше за марулята. 500 гр. за един блок? :о Не съм чак такъв ентусиаст! Но така е по-лесно, като си смесиш. Мерси.
Alia1
 
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 26, 2015 10:43 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот ginette » Пон Фев 02, 2015 4:43 pm

Gugi ,за мазнина се сещам купуваш си сурови ядки ,но за проеин не се сещам- бягай до магазина за шунка ,суджук ..и си хапвай :laugh1: :laugh1:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот himena » Пон Фев 02, 2015 5:11 pm

Здравейте. Печена соя маже ли да се приеме за протеин?
himena
 
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 7:08 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Фев 02, 2015 5:39 pm

himena написа:Здравейте. Печена соя маже ли да се приеме за протеин?


Може, но прочети данните на етикета и си изчисли колко грама е 1 БП.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Пон Фев 02, 2015 6:01 pm

tanita68 написа:
gogoh написа:Въпрос към участниците във форума с по-дълъг стаж и ......... да започвам и аз ...

Предполагам, че за всеки е .......... можеш да пишеш менюто си за следващия ден и съответно при грешки да бъдеш поправян! :)


Ами ... аз рецептите така или иначе ги спазвам и готвя - до грам. Е, малко удвоявам или утроявам дозите, че се превърнах на домашен готвач. Но пък така ми е по-лесно. Хем храня всички в къщи здравословно, хем си спазвам рецептите. И така в едно хартиено тефтерче съм събрал доста от изпълнимите, лесни и бързи рецепти и действам. Е верно е, че прегреши последната събота, но ... дали ще пиша във форума или не грешката си е грешка. Важно е да не се повтаря. Имам предвид грешка не в рецептурника, а грешка ... човешка ... Например да си хапнеш нещо "незоново", случайно попаднало пред очите ти. Например ... сладко изкушение.
Благодаря за съвета tanita68!
П.С. Днес загелдах една рецепта на известен ТВ готвач. Стори ми се страхотна и лесно изпълнима. Единственото - трябва да си поиграя и да попреизчисля грамовете. Ще я пробвам и ако се получи - ще я предложа за обсъждане :) .
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот himena » Пон Фев 02, 2015 7:02 pm

Благодаря,Маня за отговора. Изчислих и ще е включена още тази вечер.А бихте ли ми казали домати от буркан ,но не купени домашно правени от домашната ни БИО градина ,С пак домашен зелен боб и лук + вчера направено ГХИ си е напълно Зоново ,нали ?Но за боба ясно 240гр* 3-кълнове за 3БВ+ 130гр стар лук 1БВ ,но даматите колко гр. ще ми бъдат 1БВ? за всеки 1БВ добалям 1/3ч.л. ГХИ ,нали? примерно манджата е 7БВ +7БМ, и тегля след като е приготвена деля количеството на 7 и получавам грама на 1Б.Дали ми тече мисълта правилно? :hm:
Последна промяна himena на Пон Фев 02, 2015 7:42 pm, променена общо 1 път
himena
 
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 7:08 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот tanita68 » Пон Фев 02, 2015 7:36 pm

himena написа:Благодаря,Маня за отговора. Изчислих и ще е включена още тази вечер.А бихте ли ми казали домати от буркан ,но не купени домашно правени от домашната ни БИО градина ,С пак домашен зелен боб и лук + вчера направено ГХИ си е напълно Зоново ,нали ?Но за боба ясно 240гр* 3-кълнове за 3БВ+ 130гр стар лук 1БВ ,но даматите колко гр. ще ми бъдат 1БВ? за всеки 1БВ добалям 1/3ч.ч ГХИ ,нали? примерно манджата е 7БВ +7БМ, и тегля след като е приготвена деля количеството на 7 и получавам грама на 1Б.Дали ми тече мисълта правилно? :hm:

Чакай сега! Първо какви са тези кълнове - нали става въпрос за зелен боб. В таблицата пише 180гр за един блок. Второ - 1БМ от ГХИ е 1/3чаена лъжичка, а не чаена чаша. Доматите след като са домашно правени би трябвало да си ги мериш 240гр за блок. Поне така действат другите, които имат домашни домати. Аз обикновено карам на доматено пюре и си го меря по 1/4 чаена чаша за блок. Ако искаш манджата да ти е с равни блокове мазнина и въглехидрати то тогава най-лесно е ако блоковете ти се делят на 3 - за всеки 3 БВ слагаш по 1ч.л. ГХИ или зехтин.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот himena » Пон Фев 02, 2015 7:41 pm

сори, ч.л. да се чете не ч.ч :lol: дребосъка ми мрънка и :stupid: знам какво говоря(пиша).Кълнове не е ли зелен боб в който бобчетата са толкова малки ,ъъъъ, като леща ? :skyle5:
himena
 
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 7:08 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот tanita68 » Пон Фев 02, 2015 7:44 pm

Не, кълновете са си кълнове - това са зърна, които са били накиснати за известно време във вода и са започнали да покълнват, тоест да им излизат коренчета. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот himena » Пон Фев 02, 2015 7:49 pm

о ,земята да се отвори ,моля! :skyle5: 180гр тогава си е Б. Сега като се загледах в таблицата си пише ясно- боб(зелен/жълт)-180гр.
himena
 
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 7:08 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот ginette » Пон Фев 02, 2015 8:32 pm

himena написа:о ,земята да се отвори ,моля! :skyle5: 180гр тогава си е Б. Сега като се загледах в таблицата си пише ясно- боб(зелен/жълт)-180гр.

himena,относно зеленият боб не си уточнила дали е суров , домашно консервиран или замръзен. Ако е сварен то тогава 1Б сварен зелен боб е 1.5 чаена чаша с вместимост-250 мл ,ако е замръзен то е 180 гр.за 1Б.
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот bravy » Пон Фев 02, 2015 9:51 pm

Хайде пак аз пак да досаждам с въпроси.
Кафето може ли да се пие и ако да на принципа на водата или трябва да го броя за нещо и да ям в комбинация с друго???Вече сме трима у дома в този режим и умирам от нерви как да комбинирам на всеки манджата,според вкусовете им.
В пол.чаша киселото мляко от 0,1% мога ли да добавям 1л.бадеми слайс?Или не?
Авокадото как го измервате на лъжичка,а
маслинитеот дребните ядях по 3,а от едрите и 2 ми се виждат много.Вие как процедирате
bravy
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 8:17 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Фев 02, 2015 10:12 pm

bravy написа:Хайде пак аз пак да досаждам с въпроси.
Кафето може ли да се пие и ако да на принципа на водата или трябва да го броя за нещо и да ям в комбинация с друго???Вече сме трима у дома в този режим и умирам от нерви как да комбинирам на всеки манджата,според вкусовете им.
В пол.чаша киселото мляко от 0,1% мога ли да добавям 1л.бадеми слайс?Или не?
Авокадото как го измервате на лъжичка,а
маслинитеот дребните ядях по 3,а от едрите и 2 ми се виждат много.Вие как процедирате


1 кафе на ден е приемливо, но ако е качествено. Кафето е богато на полифеноли. С няколко капки прясно мляко също може. Не се брои.
Щом киселото мляко е 0,1 % мазнини можеш да добавяш - колкото блока мляко, толкова блока мазнини - ядки в твоя случай. Пробвай с накиснати бадеми - стават много вкусни. Ако млякото ти е Верея 0,1 1 БПВ е 200 грама, т.е. 1/2 кофичка.
С авокадото е малко сложно, защото бързо почернява. Но 1 с.л. е около 15 г. Едно адокадо без костилка излиза 110-140 г в зависимост от големината. На гуакамоле или шоколадов мус става страхотно. Лично аз така го употребявам, защото готвя за 1 човек и така си спестявам почерняването.
Когато Бари говори за бройки (зеленчуци, плодове, ядки, маслини) винаги се има предвид средна големина. Ако маслинките ти са твърде дребни можеш да хапнеш дори 4 за 1 блок. Въпрос на вкус е какви маслини ще си купиш. Но ако са от типа "гигант" 2 са достатъчни.

А за дсомашните любимци - хващаш ги да помагат в меренето :laugh1: и готвиш еднакво за всички - днес по вкуса на мама, утре на тати, третия ден - на третия зонуващ. Така всички ще са доволни и ще проявяват разбиране към домакинята.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта