Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Яну 27, 2015 5:12 pm

Italiano написа:Затова аз обядвам около (и често повече от) 30 минути.

п.с. Ето, наближава ми времето за следобедна закуска (20-на минути)

Мда, slow foods & slow eating! Важно е, както да се храним с качествена храна (а не със снаксове и чипсове), така и да отделяме време за приемане на храната.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Вто Яну 27, 2015 7:07 pm

Italiano написа:
gogoh написа:Днес е дата 26.01. Аз започнах несериозно "зоната" на 5.01. и сериозно на 10.01. На 15.01. имах свалени някакви си 0.7 гк. .............. ме подяждат...

Дай подробности за последните хранения! Блокове, разпределение ... такива работи.

Последните хранения, както и предишните са от по 11 блока на ден. Сутрин се налага да закусвам в 5.30 с 3 блока. Рано е но няма как - нямам друга възможност. Съответно - изтеглил съм второто хранене в 10,30 - съшо три блока след 5 часа. Тртото хранене е в 15.30 - един блок, следва вечеря 19.00 - 19.30 , отново три блока и един блок преди лягане - около 22.00. През последните 2 - 3 дни се опитах да увелича дневните 11 на 12 блока, като в 15.00 - 15.30 изяждам 2 вместо еди, но ... резултат почти няма. Става въпрос за глада, иначе умората и отпадналостта почти ги няма. Italiano, ще се радвам ако имаш отговор и ми дадеш съвет. Също и от всички с голям опит.

П.С. Между другото - опитвам се (и струва ми се успявам) да спазвам правилата и начина на хранене. Готвя по рецептите, чета етикети (където има) ... може би не всичко е на 100 %, но се стремя да ги доближавам.
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Яну 27, 2015 7:18 pm

gogoh, погледни тук. Може да ти е от полза. Но трябва да си сигурен, че изпитваш глад, а не жажда. В началото много често жаждата се усеща като глад. Дай и едно примерно меню за деня, като посочиш грамажи и блокове.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Вто Яну 27, 2015 7:23 pm

Благодаря Маня - тази таблица ми е фототапет на десктопа от около 2 седмици... и си я гледам непрекъснато. И не разбирам къде бъркам след като спазвам пропорции, грамове ... опитвам се да спазвам всичко. "Опитвам се" пиша защото не всичко което купувам е с етикети и разчитам на ... налучкване по-скоро, или да съм максимално близо до истината. :( :hm:

П.С. Всъщност - пия Метформин три пъти дневно и капсули с извлек от канела сутрин ... ако това може да улесни решаването на казуса ми.
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Gugi » Вто Яну 27, 2015 7:33 pm

Привет!

Имам въпрос за рецептата за крем карамел с тиква
http://www.vzonata.com/tikven-krem-karamel/#comment-803
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Яну 27, 2015 8:04 pm

gogoh написа:П.С. Всъщност - пия Метформин три пъти дневно и капсули с извлек от канела сутрин ... ако това може да улесни решаването на казуса ми.

Това беше май някакъв препарат за отслабване, ако не се лъжа. Ако е така - зарежи го. За канелата мисля, че не е проблем. Тя е полезна подправка. Аз всеки ден пия дори чай от канела, джинджифил и шлюпки от какаови зърна.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот tanita68 » Вто Яну 27, 2015 8:35 pm

Alia1 написа:Е, пробвах ги. 11 блока? И сега какво?

Алиа, калкулатора в сайта на Сиърс е направен така, че да показва минимум 11 блока. Според него това е минимума, който трябва да бъде приеман от жена. Тук в калкулатора е заложен минимум от 9 блока. Затова се получава тази разлика. Преди време Пипи го беше обяснила някъде. Според опита на много от жените, които се хранят по зоната обикновено се оказва, че 9 блока са им малко и минават на 10 дори 11. Така че както решиш, ако искаш пробвай на 9 блока и ако чувстваш глад увеличи блоковете и виж дали при 10 или 11 няма да чувстваш глад. Това е индивидуално. Понякога има случаи когато и 9 блока са достатъчни, зависи от човека.
Оф, побързах да отговоря без да съм прочела всичко и не видях, че има сума ти отговори на този въпрос. Извинявам се за повторението. ;)
Последна промяна tanita68 на Вто Яну 27, 2015 8:44 pm, променена общо 1 път
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Вто Яну 27, 2015 8:37 pm

Manya написа:
gogoh написа:П.С. Всъщност - пия Метформин три пъти дневно и капсули с извлек от канела сутрин ... ако това може да улесни решаването на казуса ми.

Това беше май някакъв препарат за отслабване, ако не се лъжа. Ако е така - зарежи го. ...


:lol: :lol: Тов се води препарат за отслабване само в чисто женските форуми - "бг-мама", "розали" и т.н. В действителност ми е предписан от ендокринолог (както и екстракта от канела). Пия го заради инсулинова резистентност = диабет тип 2. Доколкото попрочетох "Зоната" е създадена заради подобни проблеми, включително и този. Това беше и една от причините "да се хвана на хорото".
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Яну 27, 2015 9:05 pm

gogoh написа: :lol: :lol: Тов се води препарат за отслабване само в чисто женските форуми - "бг-мама", "розали" и т.н. В действителност ми е предписан от ендокринолог (както и екстракта от канела). Пия го заради инсулинова резистентност = диабет тип 2. Доколкото попрочетох "Зоната" е създадена заради подобни проблеми, включително и този. Това беше и една от причините "да се хвана на хорото".

Съжалявам за некомпетентността си, но не идва от женски форуми, щото не ги посещавам. Просто ми е останало някъде в съзнанието, но явно е грешка. В никакъв случай не го прекратявай. Но и не бих могла в момента да дам компетентен съвет как да се справиш с чувството на глад. Ще се поровя из книжките на Бари, а някой може да ти отговори преди мен.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Gugi » Вто Яну 27, 2015 10:19 pm

Извинявам се за странния въпрос и не знам, дали тук е мястото да го задам, но бих искала да попитам, какво се случва в момент, който като готвя или приготвям салата, ей така в бързината хапвам крайчето на краствицата или чушката. Съвсем не се усетих и се притеснявам да не съм излязла от Зоната. Съзнавам, че може би въпросът ми е глупав, но толкова се опитвам да съм перфекта и в такива моменти направо се ядосвам на себе си.
Предварително благодаря и дано не ме анатемосате ;) :angel:
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Яну 27, 2015 10:27 pm

Хахаха, така е като готвиш, няма как да не опиташ. И най-големите майстори готвачи си опитват продукцията :laugh1: . Нали трябва да си сигурна, че не си прекалила със солта или подправките. И на мен ми се случва редовно. Но не мисля, че това е толкова фатално - само си клъвнала от краставицата. Виж, ако беше я изхрупала цялата нещата стоят по друг начин.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tonkata » Вто Яну 27, 2015 10:31 pm

Gugi написа:Извинявам се за странния въпрос....................., какво се случва в момент, който като готвя или приготвям салата, ей така в бързината хапвам крайчето на краствицата или чушката. Съвсем не се усетих и се притеснявам да не съм излязла от Зоната. Съзнавам, че може би въпросът ми е глупав, но толкова се опитвам да съм перфекта и в такива моменти направо се ядосвам на себе си.
Предварително благодаря и дано не ме анатемосате ;) :angel:

Ами глътни го и се старай да не го правиш занапред :laugh1:
Прекален светец и Бари не е драг ! - една от заповедите измислена и често прилагана от Годзи !!!! :notagree:
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Pipilota » Сря Яну 28, 2015 5:05 am

gogo написа:Пипи, афиширам и калкулатора на Сиърс защото там ти изчислява % телесни мазнини и КТМ. Струва ми се доста полезно от време на време да се проверяват тези стойност за да не се окаже, че някой се радва, че отслабва, а в същност не намаляват мазнините, а мускулите. Демек си се самоизяжда зонковеца и си мисли, че е в Зоната. Това е единствената причина да не спирам да говоря за калкулатора на Сиърс. :pray:

Гого :hug: , знам че даваш калкулатора с тази цел, за да видят % мазнини, само че всеки път после възниква въпрос за броя на блоковете и защо е тази разлика...просто уточнявай като им даваш калкулатора, за да не се чудят какво става. Ние умишлено скрихме от нашия калкулатор % мазнини да не се показва, защото щяха да летят хиляди въпроси защо % не е същия като на Сиърс.
Всъщност има много калкулатори из нета, особено из спортните сайтове и форуми за % мазнини, които са много по-точни от на Сиърс, но както и да е, просто информирай новите да не се притесняват от разликите в дадените блокове :yess:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Gugi » Сря Яну 28, 2015 9:11 am

Маня, Тонка - благодаря! успокоихте ме, че няма да бъда линчувана ;)
ще направя всичко възможно да не похапвам крайченца и да не тествам излишно какво съм забъркала ;)
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Alia1 » Сря Яну 28, 2015 9:13 am

gogo написа:
Alia1 написа:Е, пробвах ги. 11 блока? И сега какво?

Какво какво? :th:


Ами, какво, обърках се отново. По Сиърс се пада 11 блока, това е. Видях какво е коментирано и от другите тук. Решавам се на компромис. Ще пробвам 10 блока. Ако ми е много ще намаля пак. Дано да съм на прав път.
Alia1
 
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 26, 2015 10:43 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Alia1 » Сря Яну 28, 2015 9:38 am

Manya написа:
Alia1 написа:Мерси за отговорите. Влязох и на другия калкулатор и си изчислих масата. Проблемът е, че двата калкулатора ми дадоха различни данни - 11 блока ми дава втория, а от този сайт - 9 блока. Кое е вярно, обърках се?
Защо не ползваш трици? И каква е разликата с овесени ядки - в таблицата ядките са зелени, а триците - оранжеви. Не разбирам логиката.


Някъде из форума Пипи беше обяснявала защо се получава разлика между изчисляването на блоковете по калкулатора на д-р Сиърс (или от инфото в книгите му) и калкулатора в сайта. Двата калкулатора се базират на различни биометрични данни, като в нашия сайт са ползвани доста по-съвременни, май бяха на американската армия (нямам време да ровя за точното обяснение).
От личен опит - най-добре е да пробваш с блоковете, които изчисляваш от нашия калкулатор. Ако усетиш глад (което в началото не е изключено, защото все пак пренастройваш метаболизма си) приемай повече вода. Тя някак потиска чувството за глад. Ако и това не помага - увеличи блоковете на някое от основните хранения с 1.
Най-важното е да не изпитваш глад.

Alia1 написа:Е, пробвах ги. 11 блока? И сега какво?


Следва разпределяне на избраните блокове в петте хранения за деня, теглене, мерене, хапване, пийване, оптимизъм, желание, нахъскване.

Не за всеки продукт може да се каже защо е зелен, оранжев или червен. Това е въпрос на химичен състав в сурово или преработено състояние, който се установява в лаборатория. Затова е съставен таблицата, за да е в улеснение на желалещите да се включат в Зоната. Тя е резултат от дългогодишните изследвания на д-р Сиърс и е добре човек да <span class="corrected">ѝ</span> се довери, ако е тръгнал по тази пътека. Невинаги логиката решава нещата :laugh4: А всъщност, овесените трици са с гликемичен индекс между 80 и 100%, т.е. въздайстват много бързо върху инсулина, докато овесената каша от цели зърна варена на бавен огън е с гликемичен индекс между 30 и 50%, и е в групата на въглехидратните храни, които предизвикват намалено отделяне на инсулин. Затова храните са разделени на зелени, оранжеви и червени - в зависимост от това как организмът ни реагира на тях с отделяне на инсулин. Зелените са онези, които са с нисък гликемичен индекс.



Благодаря за разясненията. Както отговорих на Гого, много ми стана объркано вчера. Аз вече съм си разпределила блоковете, увеличих сутрешния с един и общо ще станат 10. Така ще опитам сега. :th: Вече една седмица и малко "зонирам" и досега бях на 9, май че ми беше малко малко сутрин, до 12 ч. избеснявах от глад... По този повод - сутрешната закуска, питах и за овесена палачинка от трици. Това ме засища много добре сутрин и повече издържам до обяда. Варена каша от зърна - за мен е гадост. По лично мнение, режимът не трябва да бъде ядене на храни, които не обичаш. Може и да не съм права (моля за мнение), но са сега ще продължа с тази закуска, ако нямам ефект, ще се коригирам.
Моля някой да ми каже кога се очаква спад в сантиметрите? Знам, че при всеки е различно, но все пак от наблюденията ви, за жена, какво може да се очаква нормално? :think2: По другите критерии - умствена умора или друга от таблицата http://www.vzonata.com/Hormonalna-nastroika.php нямам нищо конкретно, чувствам си се добре, така че май само килцата и мерките за сега могат да ми бъдат критерий дали се случва нещо. Така ли е? :th:
Alia1
 
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 26, 2015 10:43 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта