Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Пон Яну 26, 2015 8:55 pm

Днес е дата 26.01. Аз започнах несериозно "зоната" на 5.01. и сериозно на 10.01. На 15.01. имах свалени някакви си 0.7 гк. Днес (11 дни по-късно) кантара отчита между 4 и 5 кг. надолу. Лошото е, че ме гони глад 4 - 4,5 часа след като съм ял за последно. От това, което съм прочел ... нещо хормонално ли се случва? Може ли някой напреднал да обясни, ако обича. Освен това има моменти в които желанието за сладко отново се събужда. Уж спазвам таблици, грамажи, готвя си по рецптите ... има много добри между другото, щом и домашните любимци ме подяждат...
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Alia1 » Вто Яну 27, 2015 9:55 am

gogo написа:
Alia1 написа:До днес, за 6 дни, съм 1,5 кг. надолу. Добре ли е?


За 6 дена кило и половина си е повече от добре. Това вероятно е и част от задържаната в тялото ти вода, в следствие на инсулина, която е изхвърлена. Затова е важно и да се пие повече вода, колкото ти е изчислил калкулаторът за вода.
Alia1 написа:1) Относно храната, не ми става особено ясно при рецептите как се "делят" блоковете? Когато е суха храна - ясно, обаче, ако имаме едно ястие 3 блока и изядем 1/3 от него, това означава ли, че сме хапнали само 1 блок? :th:

Зависи. Ако яденето от 3 блока(3БП+3БВ+3БМ) си го минала през блендер, демек всичко е хубаво омешено, то напълно спокойно можеш да хапнеш 1/3 и да сметнеш, че си приела 1Б. Ако обаче яденето не е в такава консистенция ще трябва да си отделиш 1БП, 1БВ и 1БМ.
Alia1 написа:
2) Какви овесени трици ползвате?

Не ползвам овесени трици. Приемам цял овес.
Alia1 написа:
3) Има ли някъде рецепта за палачинка от овесени трици?

Търси тук.
Alia1 написа:
4) Не можах много да разбера как изчислявате по етикет и не е ли достатъчна информацията в таблицата?

За много от нещата таблицата е достатъчна, но за други има смисъл да се изчисли по етикет. Например за изварата. Всеки производител има различно съдържание на протеини, въглехидрати и мазнини в неговия продукт. Няма как да се ползва таблицата и затова се налага изчисление по етикет. А овесът например съставът си му е един и същ затова ползваме данните от таблицата. За изчислението по етикет виж тук. Най-малкото получено число показва продуктът какъв блок е.


Мерси за отговорите. Влязох и на другия калкулатор и си изчислих масата. Проблемът е, че двата калкулатора ми дадоха различни данни - 11 блока ми дава втория, а от този сайт - 9 блока. Кое е вярно, обърках се?
Защо не ползваш трици? И каква е разликата с овесени ядки - в таблицата ядките са зелени, а триците - оранжеви. Не разбирам логиката.
Alia1
 
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 26, 2015 10:43 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Вто Яну 27, 2015 10:25 am

Аля, за разликата в изчислените блокове причината може да се крие в твоя грешка при преобразуване на стойностите от кг, см във паунди и инчове. Ако всичко все пак е точно, то аз бих заложил на калкулатора на Сиърс, т.е 11-те блока.
Нямам причина да не ползвам овесени трици. Не ми се е налагало просто да ги ползвам. Не знам защо не са оцветени в зелено както целия овес, може би заради това, че при добиването на триците от целия овес се премахват фибри и други полезни вещества. :th:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Alia1 » Вто Яну 27, 2015 10:31 am

gogo написа:Аля, за разликата в изчислените блокове причината може да се крие в твоя грешка при преобразуване на стойностите от кг, см във паунди и инчове. Ако всичко все пак е точно, то аз бих заложил на калкулатора на Сиърс, т.е 11-те блока.
Нямам причина да не ползвам овесени трици. Не ми се е налагало просто да ги ползвам. Не знам защо не са оцветени в зелено както целия овес, може би заради това, че при добиването на триците от целия овес се премахват фибри и други полезни вещества. :th:


Ще пробвам пак изчисленията. Мерси. Рецептите, за които ми даде линк, ги бях прегледала. Там няма овесена палачинка, затова питах дали някой не е слагал рецепта другаде. Както и да е, ако няма, аз ще си направя.
Последна промяна Alia1 на Вто Яну 27, 2015 11:08 am, променена общо 1 път
Alia1
 
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 26, 2015 10:43 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Alia1 » Вто Яну 27, 2015 10:57 am

Е, пробвах ги. 11 блока? И сега какво?
Alia1
 
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 26, 2015 10:43 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Emili » Вто Яну 27, 2015 12:00 pm

Здравейте зономани! Ако си мислите, че съм изчезнала, защото съм се отказала - грешите. Тук съм и ви следя ежедневно ;) Но, за съжаление, нямам какво оптимистично да ви кажа. Вече 2 седмици съм в зоната, а кантара упорито се е застопорил на минус 2,5 кг и не мърда :hm: А и много бързо огладнявам. По тази причина си увеличих блоковете от 9 на 10, разпределени така: 2, 3, 1, 3, 1. Меря всичко на везната стриктно, комбинирам, ноооо... :doNotKnow: Дали да не взема да си спретна едно дневниче, където всеки ден да си пиша менюто?.. Може пък експертите да открият каква е причината за моя провал. :think2:
Аватар
Emili
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Яну 09, 2015 8:56 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Яну 27, 2015 12:19 pm

Alia1 написа:Мерси за отговорите. Влязох и на другия калкулатор и си изчислих масата. Проблемът е, че двата калкулатора ми дадоха различни данни - 11 блока ми дава втория, а от този сайт - 9 блока. Кое е вярно, обърках се?
Защо не ползваш трици? И каква е разликата с овесени ядки - в таблицата ядките са зелени, а триците - оранжеви. Не разбирам логиката.


Някъде из форума Пипи беше обяснявала защо се получава разлика между изчисляването на блоковете по калкулатора на д-р Сиърс (или от инфото в книгите му) и калкулатора в сайта. Двата калкулатора се базират на различни биометрични данни, като в нашия сайт са ползвани доста по-съвременни, май бяха на американската армия (нямам време да ровя за точното обяснение).
От личен опит - най-добре е да пробваш с блоковете, които изчисляваш от нашия калкулатор. Ако усетиш глад (което в началото не е изключено, защото все пак пренастройваш метаболизма си) приемай повече вода. Тя някак потиска чувството за глад. Ако и това не помага - увеличи блоковете на някое от основните хранения с 1.
Най-важното е да не изпитваш глад.

Alia1 написа:Е, пробвах ги. 11 блока? И сега какво?


Следва разпределяне на избраните блокове в петте хранения за деня, теглене, мерене, хапване, пийване, оптимизъм, желание, нахъскване.

Не за всеки продукт може да се каже защо е зелен, оранжев или червен. Това е въпрос на химичен състав в сурово или преработено състояние, който се установява в лаборатория. Затова е съставен таблицата, за да е в улеснение на желалещите да се включат в Зоната. Тя е резултат от дългогодишните изследвания на д-р Сиърс и е добре човек да <span class="corrected">ѝ</span> се довери, ако е тръгнал по тази пътека. Невинаги логиката решава нещата :laugh4: А всъщност, овесените трици са с гликемичен индекс между 80 и 100%, т.е. въздайстват много бързо върху инсулина, докато овесената каша от цели зърна варена на бавен огън е с гликемичен индекс между 30 и 50%, и е в групата на въглехидратните храни, които предизвикват намалено отделяне на инсулин. Затова храните са разделени на зелени, оранжеви и червени - в зависимост от това как организмът ни реагира на тях с отделяне на инсулин. Зелените са онези, които са с нисък гликемичен индекс.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Вто Яну 27, 2015 1:15 pm

Emili написа: Дали да не взема да си спретна едно дневниче, където всеки ден да си пиша менюто?.. Може пък експертите да открият каква е причината за моя провал. :think2:

Да, направи го.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Вто Яну 27, 2015 1:17 pm

gogoh написа:Днес е дата 26.01. Аз започнах несериозно "зоната" на 5.01. и сериозно на 10.01. На 15.01. имах свалени някакви си 0.7 гк. Днес (11 дни по-късно) кантара отчита между 4 и 5 кг. надолу. Лошото е, че ме гони глад 4 - 4,5 часа след като съм ял за последно. От това, което съм прочел ... нещо хормонално ли се случва? Може ли някой напреднал да обясни, ако обича. Освен това има моменти в които желанието за сладко отново се събужда. Уж спазвам таблици, грамажи, готвя си по рецптите ... има много добри между другото, щом и домашните любимци ме подяждат...

Дай подробности за последните хранения! Блокове, разпределение ... такива работи.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Pipilota » Вто Яну 27, 2015 3:08 pm

Хорааа, Гого, не обърквайте начинаещите с тези калкулатори..... :notagree: Инфото в базата данни не е кой знае колко различно. Според Сиърс нормален женски индивид би трябвало да яде 11 блока, което за нас българките е повече от нормалното..Американките са си кобилки като цяло са по едри. За това и Сиърс е направил калкулатора му да не пада под 11 блока....ако щете да сложите даднни на 10-12 годишно дете, пак ще показва 11 блока.

Същото е и с нашия калкулатор, направен е да не пада под 9 блока, защото смятам, че това е минимума за нас. И както съм писала към 190 пъти тук, ако смятате по таблицата от книгата, може да ви покаже 6 блока....
Така че, Гого, забелязах, че често го препоръчваш този калкулатор на Сиърс, но мисля че това само обърква хората ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Вто Яну 27, 2015 3:25 pm

Пипи, афиширам и калкулатора на Сиърс защото там ти изчислява % телесни мазнини и КТМ. Струва ми се доста полезно от време на време да се проверяват тези стойност за да не се окаже, че някой се радва, че отслабва, а в същност не намаляват мазнините, а мускулите. Демек си се самоизяжда зонковеца и си мисли, че е в Зоната. Това е единствената причина да не спирам да говоря за калкулатора на Сиърс. :pray:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Вто Яну 27, 2015 3:26 pm

Alia1 написа:Е, пробвах ги. 11 блока? И сега какво?

Какво какво? :th:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Вто Яну 27, 2015 3:34 pm

Аз съм сравнително отскоро в зоната, само от 6 месеца, така че добре си спомням как се чувствах в първите 1 - две седмици. Действително е възможно да се изпитва глад поради промяната в начина на хранене, промените, които настъпват в организма ни и не на последно място намаленият калориен прием. В началото аз залагах изключително на зеленчуци като въглехидрати. Те са с по-голям обем и маса и създават чувство на ситост и не се огладнява толкова бързо. На един по-късен етап, когато започнах да усещам, че тези количества салата ми идват в повече, замених един-2 блока с плодове. Чета из някои дневници, че въглехидратните блокове са изцяло от плодове. Мисля си, че трудно бих издържала 5 часа, ако закуската ми е била 56 грама пиле, 16 черешки и няколко бадема, примерно.
Моят съвет е да поогледате менюто си, опитайте да заместите някои храни, които са с малко количество с такива, които са повечко.
Между другото, питам се дали задържането на килограмите не се дължи на по-голямото количество плодове, които се консумират? :th: Вие какво мислите по този въпрос?
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Вто Яну 27, 2015 4:09 pm

Не мисля, че проблемът е заради плодовете.
Напоследък и аз карам предимно на плодове и съм доволен.
То зависи и от плода, де.
С тия черешки действително е малко.
Но днес на обяд изядох 300 гр. портокал (за 3 блока). Бая доволно ми дойде.
С ябълката е същото - доста засищащо.
Все пак е важно, който може да се го позволи като време, да се хапва по-бавно, а не за 10 минути да се "напраскаш" и да няма време правилните сигнали в организма да бъдат подадени където трябва.
Затова аз обядвам около (и често повече от) 30 минути.

п.с. Ето, наближава ми времето за следобедна закуска (20-на минути), а към този момент още не съм гладен. И това само с плодове за въглехидрати на обяд. А и още 200 гр. портокал ще бъдат "унищожени" на закуската.
:laugh:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Вто Яну 27, 2015 4:46 pm

Ити, ти си в зоната откога? - две години почти. И аз вече мога само на плодове. Аз имах предвид тези, които сега започват да се хранят по този начин.
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Вто Яну 27, 2015 4:48 pm

Аха. Е, да.
Но да уточним, че за тези година и половина съм има прекъсвания и несериозно отношение.
Последното беше покрай последните празници и сега пак влизам във форма. И не ми пречи, че съм предимно на плодове.

А, да, за новобранците - има един психологически момент, който трябва да имате предвид и да се стараете да не го допускате. Щото на мен ми се е случвало.
Та той е следният:
Виждайки, че Зоната наистина дава резултати, че на практика "работи", човек се успокоява и занемарява.
Казвал съм си "О, никакви притеснения нямам, че съм сгафил с някакви храни (и по-често алкохоли), защото, като реша, си почвам Зоната и всичко ще е ОК. Знам, че Зоната работи и ще възстановя "пропуските"".
И по принцип няма лошо да се отпускате понякога. Но, осланяйки се на горното, ви препоръчвам да е за конкретни хранения/събития, а не за периоди, както съм го правил аз. Щото после губиш време да наваксаш издънките и чак тогава да продължиш от точката, до която си бил стигнал преди тях.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта