Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Нед Яну 11, 2015 4:49 pm

Благодаря за бързия отговор и добрите пожелания Melkat,
Отговарям на въпросите:
Дневната ми дажба е от 11 блока по калкулатора на този сайт. Закуската ми включва кофичка 2 % кисело мляко (2 ПБ) + 1 ПБ месо (пилешко, пуешко или крехко свинско). Към млякото добавям около 3 ВБ овесени ядки или овесени трици - според зависи. Към всичко това (като отчитам мазнините в млякото) добавям и един орех или 7 - 8 фъстъка.
За обяд обикновено си взимам отново печено месо (пилешко или крехко свинско) 120 гр., съобразено с таблицата + салата (зеле или домати с краставици) и към това добавям необходимото с ябълки за да достигна 3 ВБ + някакви ядки = на 3 МБ. Междинният единиче блок преди вечеря и след вечеря е от мляко 1/2 кофичка 2 % с необходимото количество ябълка или друг наличен плод и 3 - 4 фъстъка (заради мазнините в млякото). Вечерята ми също се състои от по три блока, от продукти посочени в таблицата. Белтъчните са обезмаслена извара, мляко и млечни продукти в комбинация с допустимите меса - като ПБ, зеленчуци + плодове за ВБ и ядки за необходимите мазнини.
В действителност считам, че спазвам (поне в голяма степен) изискваноята.
Надявам се, че ефект ще има ... Времето ще покаже.
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Нед Яну 11, 2015 5:13 pm

ГогоХ, добре дошъл в Зоната и ти пожелавам дълго да останеш в нея!

Проблемът с киселото мляко и аз имах в началото, докато осъзная, че българското кисело мляко от 2% масленост не е балансирано добре като смесен продукт протеини+въглехидрати. С помощта на по-опитните се ориентирах в първите месеци в зоната към Верея 0,1%. Това мляко ще ти позволи към него да добавяш мазнини (ядки по избор), но не и въглехидрати. Със същата сила - добавяне на въглехидрати и мазнини - стои и въпросът с мляко с 2% масленост - независимо от производителя. То е приблизително балансирано като протеини и въглехидрати и 200 г от него е добър БПВ. Но в този случай не трябва да добавяш мазнини, т.е. ядки.
За първите месеци в Зоната горещо ти препоръчвам да ползваш Верея 0,1% по 200 г за блок с добавяне на 1 блок ядки е без добавяне на въглехидрати.

Много добър вариант за относително чист "протеин" под формата на кисело мляко е цеденото кисело мляко на Олимпус с 0% масленост, тогава се консумират 82 г за протеинов блок и спокойно се добавят въглехидрати и мазнини. Проблемът е, че малко трудно се намира.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот tanita68 » Нед Яну 11, 2015 5:35 pm

gogoh написа:Благодаря за бързия отговор и добрите пожелания Melkat,
Отговарям на въпросите:
Дневната ми дажба е от 11 блока по калкулатора на този сайт. Закуската ми включва кофичка 2 % кисело мляко (2 ПБ+2БВ) + 1 ПБ месо (пилешко, пуешко или крехко свинско). Към млякото добавям около 3 ВБ(тук трябва да бъде 1БВ, понеже млякото е смесен продукт) овесени ядки или овесени трици - според зависи. Към всичко това (като отчитам мазнините в млякото) добавям и един орех или 7 - 8 фъстъка.
За обяд обикновено си взимам отново печено месо (пилешко или крехко свинско) 120 гр., съобразено с таблицата + салата (зеле или домати с краставици) и към това добавям необходимото с ябълки за да достигна 3 ВБ + някакви ядки = на 3 МБ. Междинният единиче блок преди вечеря и след вечеря е от мляко 1/2 кофичка 2 % с необходимото количество ябълка или друг наличен плод и 3 - 4 фъстъка (заради мазнините в млякото). Вечерята ми също се състои от по три блока, от продукти посочени в таблицата. Белтъчните са обезмаслена извара, мляко и млечни продукти в комбинация с допустимите меса - като ПБ, зеленчуци + плодове за ВБ и ядки за необходимите мазнини.
В действителност считам, че спазвам (поне в голяма степен) изискваноята.
Надявам се, че ефект ще има ... Времето ще покаже.

Поправила съм ти някои от грешките с червено. Значи доколкото виждам основната ти грешка е, че приемаш млякото само като протеин, а то е смесен продукт. Може би и затова не действа, при това хранене ти приемаш почти двойно количество въглехидрати от това, което е необходимо. Както Маня по-горе ти е писала за началото е добре да използваш мляко с 0,1% масленост. Това на Верея е добър избор.
Бих те посъветвала и да си направиш дневник, в който да записваш менюто си за следващия ден, за да може ако има някаква грешка някой от "старите кучета" ;) да поправи грешката ти. Нормално е в началото всеки е грешал.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Нед Яну 11, 2015 6:05 pm

Благодаря Ви за корекциите. Мдааааа ... ще се наложи да премина към мляко с 0,1 % масленост, както и да изуча съдържанието на много от храните. :think2:

П.С Дааааа ... tanita68 - грешката е моя при писането. Не са 3 блока а е 1 ... Грешка при писането. Добявам едина блок за да се изравнят (в случая на 3).
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот mahona » Нед Яну 11, 2015 10:09 pm

Ай ай ай каква каша с любимото ми кисело зеле се получила тук...а днес си сготвих постно зеле и си опекох мръвки и вечерях смятайки го по 100 гр за 1ВБ(в сурово състояние)...идея нямам защо :stupid: :stupid: :stupid: Как да си хапваме сега киселото зеле в окончателен грамаж?
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Pipilota » Нед Яну 11, 2015 10:23 pm

Никаква каша няма с киселото зеле....вие си правите мозъците на каша, като много мислите и ровите из разни страници....джугайте си по таблицата и ще сте ОК... От опит знам, че щом не ме нападнало инсулиновото гадно при спазването на грамажа за зеленцето, значи е ОК. Вижте Марианка, Гази, Махончето, и много други, които са се простили с количества подкожна лой, и те са си хапвали зеленце....и предполагам те са си опростили спазването на зоната само до нашата скромна табличка..просто и ясно, без много мислене и ровене из нета... :yess:
Как може да си усложнявате живота. не ги схващам аз тези ваши действия :)) Както казва Естер Хикс....за какво да ви е да драпате срещу тезението, а не с спуснете с него...толкова е по-лесно ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Нед Яну 11, 2015 11:00 pm

gogoh написа:Първоначалните въпроси (след като се запознах с блоковете, таблиците и частично прочитане на книгата) са:

1. Какво означава спазването на блоковете? Чета етикетите и например - една кофичка 2,0 % кисело мляко (по БДС) е приблизително 2 ПБ, но тя съдържа и 2 грама мазнини. Трябва ли това количество мазнини да се приспада от съответните МБ, които са необходими при изравняване на блоковете за съответното хранене? Т.е. - вместо да добавя 12 фъстъка - да пресмятам колко по-малко фъстъци да добавя заради допълнително съдържаните в млякото мазнини.

Адаш, спазването на блокове може да означава много неща. Например да си приемаш броя блокове, които ти е изчислил калкулаторът - нито повече, нито по-малко. Или пък, което е не по-малко важно - на едно хранене да се приемат развно количество блокове протеини, въглехидрати и мазнини.
Що се отнася до киселото мляко вече ти е писано, но аз да попетя :laugh4: - в началото докато ти се пренастрои хормоналния карбуратор заложи на 0,1% кисело мляко, което е идеално балансирано като БП+БВ за около 200 гр и си добавяй БМ. Рдва след 4-5-6 месеца ако искаш мини на 2% кисело мляко, като не добавяш БМ.

gogoh написа:2. Купих си рибено масло от аптеката. Определено не е от най-качествените. Задължително ли е използването му? Защото получавам някакви странични ефекти, като например - слабително действие от него.

Аз бих казал - да. В едно свое интервю д-р Сиърс на въпрос какво би добавил към първата си книга отговаря, че това е приемането на омега 3 под формата на рибено масло(цитирам по памет). Тук във въпрос 55 можеш да видиш дозите омега 3, които се препоръчват за прием. Важно е приемането на качествено, молекулярно пречистено и концентрирано рибено масло.Такова е
Now Foods, Super EPA, Molecularly Distilled, 120 Softgels, което доста от зонуващите приемаме защото отговаря на критериите на д-р Сиърс и е на много добра цена от сайта от който го поръчваме. Ако те интересува повече можеш да прочетеш в дневника ми.

Слабително действие може би получаваш от некачественото рибено масло и/или пък ако приемаш повече от 7-8 капсули наведнъж.

gogoh написа:4. Започнах режима (зоната) преди 6 дни - на 5.01.2015, но за съжаление резултатите за сега са нулеви. Кога мога да очаквам първите положителни изненади?

При мен смъкването на теглото започна буквално от първия ден. Но определено при всеки е различно. Важното е да си стриктен в спазването на правилата на Зоната и резултатите няма да закъснеят.
Направи си дневник и споделяй там. Успех.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Лори » Пон Яну 12, 2015 1:02 pm

Благодаря ти Танита :) открих много отговори, дори вече знам къде ще добавя допълнителните блокове.
Имам един въпрос обаче относно хляба. Понякога ми се случва да ям просто, защото с двете деца вкъщи хляба ми е много бърз вариант. Та по колко грама да го смятам, в таблиците преди време беше 25 гр или някъде така съм го открила не помня, но сега няма грамаж, а аз правя домашен хляб и ми е по-добре да го тегля.
Лори
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Яну 09, 2015 7:56 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Яну 12, 2015 1:20 pm

Лори написа:Благодаря ти Танита :) открих много отговори, дори вече знам къде ще добавя допълнителните блокове.
Имам един въпрос обаче относно хляба. Понякога ми се случва да ям просто, защото с двете деца вкъщи хляба ми е много бърз вариант. Та по колко грама да го смятам, в таблиците преди време беше 25 гр или някъде така съм го открила не помня, но сега няма грамаж, а аз правя домашен хляб и ми е по-добре да го тегля.


Лори, добре дошла и успех в Зоната. Относно хляба - вярно е, че е удобство с него човек да си допълва блоковете, но е важно и какъв ще е хляба. Добре, домашно приготвен. Но от какви брашна? Ако е бял хляб - забрави. Но дори да е пълнозърнест също не се препоръчва особено в първите месеци от навлизане в зоната. Така че се опитай да забравиш известно време за хляба. Можеш да го замениш с нахут и овес, които хем не са много като обем за блок, хем са и по-полезни от хляба.

А ако все пак решиш да ползваш хляба, който приготвяш - мериш брашното като му изчисляваш количеството за блок. Замесваш. Печеш. След изпичане теглиш. Делиш на блоковете които си вложила. И така определяш колко е 1 блок от вече изпечения хляб.

Ако си замесиш хляб, в който да има 1/3 пълнозърнесто ръжено брашно, 1/3 ечемичено и 1/3 овесено (също пълнозърнести, може да се доближиш до един по-зонов хляб. Ако е с квас ще е още по-добре. За жалост само от овес и ечемик хляб не става. Липсва глутенът, който споява.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Лори » Пон Яну 12, 2015 3:12 pm

Благодаря :bouquet: Е, май ще го спирам напълно... много сложно ми се вижда иначе :refuse:
Лори
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Яну 09, 2015 7:56 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Пон Яну 12, 2015 4:06 pm

Лори, хляб от вида Вита ръжен изчислено по етикет идва към 24гр. за 1БВ.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Пон Яну 12, 2015 4:11 pm

Лори, хич и не се мисли, спирай хляба. Много скоро ще забравиш, че хлябът е опция. Предполагам, че какъвто и да е хлябът, една филийка е около 2 блока (поне купешката филийка хляб е там някъде). Струва ли си да гърмиш 2 въглехидратни блока за хляб, след като можеш да си хапнеш много по-полезните зеленчуци и плодове :)
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пон Яну 12, 2015 4:14 pm

gogoh написа:За обяд обикновено си взимам отново печено месо (пилешко или крехко свинско) 120 гр., съобразено с таблицата + салата (зеле или домати с краставици) и към това добавям необходимото с ябълки за да достигна 3 ВБ + някакви ядки = на 3 МБ.

Здрасти!
Май още никой не е коментирал, че на обяд не изяждаш 3 ПБ, а повече от 4!!! Чистото месо, независимо дали пилешко или крехко свинско, е 28 гр. за 1 ПБ, т.е. нямаш баланс между протеини и въглехидрати.
3 х 28 гр. = 84 гр. за 3 ПБ.
120 гр. > 84 гр.
В останалите хранения също нямаш - там пък въглехидратите са ти повече, защото не броиш млякото като такива.
Затова и нямаш резултати, откакто си почнал Зоната.
Трябва да си по-прецизен в началото. Ще свикнеш. Просто гледай таблица по-често. Разпечати си я и си я носи с теб, когато си навън!
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Пон Яну 12, 2015 4:17 pm

Е, понякога не можеш избяга от хляба. Една филийка истински ръжен хляб, около 24 гр за 1БВ, и пушена сьомга отгоре за протеин - 28гр за 1БП си е живо пиршество за чревоугодник като мен. А за БМ каквото душата иска.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Яну 12, 2015 4:29 pm

Гого, така е, но от колко време си в Зоната? Съветите са към човек, който сега започва. Иначе всеки от нас в даден момент си е хапнал и малко ръжен хляб или крокети. Или е слязъл от колелото по повод празници и почерпки. Но за да има резултати поне в началото е добре да се избягват дори пълнозърнените храни. И Бари в последната си книга препоръчва вместо тях, които имат и доста висок гликемичен товар, макар и богати на някои полифеноли, да се консумират предимно зеленчуци с ниско съдържание на скорбяла и малко плодове.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пон Яну 12, 2015 4:44 pm

Лори написа:Благодаря :bouquet: Е, май ще го спирам напълно... много сложно ми се вижда иначе :refuse:

Наистина е най-добре да откажеш хляба.
Но, ако поради една или друга причина не можеш, хапвай хляб Бонус.
Наш човек (от ветераните) прави навремето подробно проучване на хляб Бонус и той е възможно най-невредният хляб.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron