Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Окт 06, 2014 9:24 pm

Не съм убедена, че американската е по-добра от българската. Особено от кайзер пастърмата. Все пак е цяло месо, а не кренвирш с неизвестно съдържание или друг млян колбас. Бая соленичко, но цяло месо.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Пон Окт 06, 2014 11:31 pm

Manya написа:Не съм убедена, че американската е по-добра от българската. Особено от кайзер пастърмата. Все пак е цяло месо, а не кренвирш с неизвестно съдържание или друг млян колбас. Бая соленичко, но цяло месо.

Маня, не казвам, че е по-лоша или по-добра. Почти съм сигурен, че има етикет на който пише съдържанието на протеини, въглехидрати, мазнини. За продуктите в БГ, за които няма етикет как да си поне малко сигурен какво съдържат. Освен това не съм убеден на 100%, че това, което ни продават за пастърма е чисто месо. Това е така, след като едни пържоли ми се разпаднаха докато ги пекох. Изглеждаха си съвсем нормални пържоли, а кой знае какво бяха. Совите не са това, което са. :(
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Стеф » Вто Окт 07, 2014 8:43 am

Галя, проблема е в прегрешенията които правиш извън храненията - и най-вече в тези сладки неща и бисквитки, които си позволяваш. Покажи си ината, един месец бъди стриктно в зоната и ще видиш, че ще има резултат. И така ще се мобилизираш и ще имаш желание за въздържание и през следващите месеци. Ако има нещо да питаш, питай не се страхувай :yess:
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Вто Окт 07, 2014 9:14 am

Конкретно за пастърмата и филето "Елена" може да се каже, че са най-чистото месо, продавано в готов за консумация вид. То си им личи. Жилките на месото им се виждат дори. Но пък и цената им трудно позволява ежедневна употреба.
Всичко друго - пък ако ще и най-фините филета или шунки - е пълнеж, смляна история, нишестета, сланини и разни такива.

Относно грамажа ... едва ли трябва чааак толкова да се задълбава. Щото в крайна сметка и етикетът може да лъже. Една партида е с едни показатели, следващата може да е със съвсем други, а пък третата - с още по-различни. Обикновено за този етикет информацията се взима еднократно в годината, а може би и за по-дълъг период.
Така че за мен пастърмата и филето "Елена" са си по 28 грама и те така те.
:)
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот julypv2 » Вто Окт 07, 2014 12:51 pm

Здравейте приятели,
след първата неуспешна седмица (в дневничето ще напиша защо и как), все пак продължавам с теглилката и същия устрем. Днес за обяд направих една манджичка, вкусна беше и за това реших да я споделя, но и да ми кажите дали съм в правилна насока.
Зелен боб (домашно консервиран) - 180 гр.
овес - накиснат предварително - 1/3 ч.ч.
доматен сос (домашно приготвен и съдържа само домати) - 1/2 от допустимата 1/4 ч.ч.
чесън - 9 гр.
магданоз, ч.пипер, сол и 2/3л олио
2/3 ч.ч вода

Всичко това го задуших, покъкри около 5 минути, колкото да се свари овеса. Така мисля, че ми се получава 3 БВ, които разделих на две хранения по 1 1/2 БВ

С първата една и половина част обядвах, като добавих 84 г. козе сирене (днес не успях да мина да си взема извара) и 100 гр. ябълка. Така мисля, че успях да достигна своите 3БПВМ или..? Поправяйте ме ако греша, че втората половина зелен боб оставих за утре.

Усмивки. :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Вто Окт 07, 2014 1:02 pm

Чакай сега - имаш 1,5 блока от манджата + 1 блок ябълка = на 2,5 блока.
А си хапнала 3 блока сирене. Губи ти се половин блок въглехидрати.
При манджата ти се губи 1 блок мазнини.
Не че с мазното козе сирене не си ги превишила, де, но да го имаш предвид по принцип при готвене.
:)
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот julypv2 » Вто Окт 07, 2014 1:05 pm

Добре, ще хапна още малко ябълка. А за мазнините, мислех точно заради сиренето да не добавям трети блок. Благодаря много.
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот eldass » Вто Окт 07, 2014 1:31 pm

Джули, овесът е само един блок /14 гр. суров ненакиснат е 1 блок или 1 с.л./, нали?
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Вто Окт 07, 2014 4:38 pm

Моето лично мнение е, че не бива да се доверявате толкова много на етикетите. Както каза Ити по-горе, изследванията се правят много рядко и написаното на етикета може да няма нищо общо със съдържанието. В такъв случай изчисленията се обезсмислят. Аз откакто съм в Зоната, почти 3 месеца вече, си вземам извара от местна мандара, на която няма никакво инфо за съдържанието, млякото, което използвам е с 1% масленост, много рядко си позволявам кюфте/кебапче с готова кайма. Почти нищо не изчислявам по етикет, а използвам данните от таблицата, както Пипи многократно е казвала. Резултатите ми са минус 8 кг и хапчето за високо кръвно е забравено в миналото. За сведение, прегрешения с похапване на това или онова, нямам.
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Окт 07, 2014 5:06 pm

В оригиналната таблица с продуктите на Бари, единствените, за които има забележка да се следят етикетите са Protein-Rich Vegetarian (богати на протеин вегетариански храни - основно соеви продукти) и MIXED PROTEIN SOURCES (смесени източници на протеин - отново соеви продукти).
Не казвам, че не трябва да се гледат етикетите, но по-скоро откъм масленост, Е-та, подсладители. Другото е вманячаване и обременяване. Особено за започване на Зоната. Това отказва много хора още при първите стъпки.
Естествено всеки избира своя начин. И тук споделя своя опит.
Според мен най-важното е да се спазва балансирането на блоковете, първоначално поне 3-4 месеца само "зелени" храни (ако е възможно да са органични или био, макар и по-скъпи) с добро качество, спазването на графика за хранене (който всеки може да приспособи към дневния си график - дори на повече от 5 хранения, ако това се налага), поемането на достатъчно количество вода, необходимите минимални дози омега 3, повече движение (най-добре спорт, за който не го мързи) и по възможност минимално забежки встрани.
При някого резултатите ще са по-бързи, при друг по-бавни, но идват... Не е нужно бързане, нали ни чакат години в Зоната.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот julypv2 » Вто Окт 07, 2014 5:28 pm

eldass написа:Джули, овесът е само един блок /14 гр. суров ненакиснат е 1 блок или 1 с.л./, нали?


Хм :hm: , тук аз използах леко накиснат 24 часа овес и незнам защо ми се струваше, че това е по-скоро сварен, отколкото суров овес, който по таблица е 1/3 ч.ч. И така в манджичката съм сложила според дозата за сварен. Ако съм объркала нещо кажете.
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Окт 07, 2014 5:33 pm

Ако е набъбнал до 1/3 ч.ч. не мисля че е проблем. Но мисля, че е малко множко 1/3 ч.ч. При мен накиснат 1 БВ е доста препълнена супена лъжица. И в зависимост от времето за киснене е между 20 и 40 грама, зависи колк вода е поел.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот julypv2 » Вто Окт 07, 2014 5:35 pm

Исках да ви питам и друго нещо, когато сте в зоната часовете и блоковете за тях трябва ли да се спазват стриктно? Например, дали ако единия ден закуската ми е в 9 и се съобразявам със съответните часови диапозони, тогава си правя дневния ритъм според това, че закуската ми е в 10. А в друг ден закуската ми е в 8 и целия часови ритъм го нагаждам според закуската в 8. Или трябва всеки ден по едно и също време?

Аз работя като преподавател по приложно изкуство и точно 17.00, когато трябва да ми е следобедната закуска имам група, прибирам се към 6. И последните два дни, вече беше започнало да ми прегладнява и изядох своите 2 блока за вечеря, като оставих останалите два блока за късната вечеря. Мислите ли, че правилно съм постъпила или по-добре да се съобразявам с разпределението и да търся други начини как да прилапам набързо без да ме видят децата в 17.00ч. Тук ще имам нужда от помощ за да видя какво мога да си направя за тези закуски, освен мъфините. Не мога да хапвам кисело мляко, защото трябва да е нещо, което да прилапам набързо.

Благодаря :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Окт 07, 2014 5:44 pm

Джули, най-разумно и най-облекчено е да нагаждаш часовете за хранене според дневната си програма. Добре е сутрин да приемаш закуската не по-късно от 1 час след ставане. Късната вечерна закуска да е до половин час преди лягане. Времето между основните хранения е добре да не надвишава 5 часа, а след следобедната закуска - 3 часа. Ако усетиш чувство за глад в тези промеждутъци, можеш да помислиш, за да нагодиш храненията си към програмата си да ги направиш не 5, а 6, или да разместиш основно хранене със закуска. Просто разпределяш блоковете в своя график. Бари дори споменава, че може да се хапва и по-често, като така ще си в Зоната и няма да изпитваш глад (нещо недопустимо в Зоната). Освен това щом дните ти са различни, правиш си часовете за хранене за всеки ден, така че да ти е удобно. Ако в тази група от 17.00 ч имаш пауза - хапни си блокчето в този момент. Или преди да почнеш тази група.
Погледни бонбонките на Кари, ако ги обогатиш с протеин на прах и удвоиш мазнините, стават отлично решение за 1 блок за бързо мушване без да те видят децата.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот julypv2 » Вто Окт 07, 2014 5:55 pm

БЛагодаря Manya, тази вечер ще проявя творчество и ще направя своя режим според моята програма. Усмивки. :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Сря Окт 08, 2014 5:58 am

Manya написа:В оригиналната таблица с продуктите на Бари, единствените, за които има забележка да се следят етикетите са Protein-Rich Vegetarian (богати на протеин вегетариански храни - основно соеви продукти) и MIXED PROTEIN SOURCES (смесени източници на протеин - отново соеви продукти).
Не казвам, че не трябва да се гледат етикетите, но по-скоро откъм масленост, Е-та, подсладители. Другото е вманячаване и обременяване. Особено за започване на Зоната. Това отказва много хора още при първите стъпки.
Естествено всеки избира своя начин. И тук споделя своя опит.
Според мен най-важното е да се спазва балансирането на блоковете, първоначално поне 3-4 месеца само "зелени" храни (ако е възможно да са органични или био, макар и по-скъпи) с добро качество, спазването на графика за хранене (който всеки може да приспособи към дневния си график - дори на повече от 5 хранения, ако това се налага), поемането на достатъчно количество вода, необходимите минимални дози омега 3, повече движение (най-добре спорт, за който не го мързи) и по възможност минимално забежки встрани.
При някого резултатите ще са по-бързи, при друг по-бавни, но идват... Не е нужно бързане, нали ни чакат години в Зоната.

Маня, балансирането на блоковете означава точно това, че протеини, въглехидрати и мазнини трябва да се приемат в определеното съотношение. Малко е вероятно например свинската шунка в САЩ и тук да е с идентичен състав. А ако не спазваш това съотношение се отдалечаваш от Зоната. Така че за някои храни според мен е наложително изчисляването по етикет. Не може всяка обезмаслена извара, която се продава в БГ да бъде напр 1БП=56 гр, както е дадена в таблицата, защото просто съставите са им различни. Друг е въпросът доколко може да се вярва на етикета. Аз избирам по малкото зло и изчислявам по етикет. За всичко останало съм съгласен с теб. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта