Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Сеп 30, 2014 9:01 am

По повод на кокосовото масло, искам само да припомня мнението на д-р Сиърс, че то наистина има много ценното качество, че не съдържа омега-6 мастни киселини, но пък е 100% наситена мазнина, която може да ускори изгарянето на натрупания в черния дроб гликоген и да увеличи възпалението. А когато няма необходимото ниво на гликоген в черния дроб е трудно да се поддържат нивата на кръвната захар. Бари препоръчва слънчогледово и шафраново олио за готвене, вместо кокосово масло. Зехтина е едно на ръка.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tonkata » Вто Сеп 30, 2014 12:36 pm

След информацията за здравословните свойства и качества на зехтина и кокосово масло, май няма да е много приятна тази статия, но мисля че ще е добре да я видят и прочетат повече хора и да направят своя избор........... :bigsm19: или :bigsm18:
[url]=www.dnes.bg/obshtestvo/2014/09/29/masovo-slagat-nemlechni-maznini-i-voda-v-kraveto-maslo.240361[/url]
За поред път, поне за мен се доказва народната мъдрост " Кой каквото сам с и направи и Господ не може да го направи" :notagree:
Последна промяна Tonkata на Вто Сеп 30, 2014 8:06 pm, променена общо 1 път
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Сеп 30, 2014 12:46 pm

Ето и картинка от резултатите

Скрит текст:
Изображение
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tony » Вто Сеп 30, 2014 2:21 pm

Маня, ето и една статия с тези резултати..попадна ми случайно днес, но видях, че си показала табличката, та нека и статията е тук - да си вървят заедно. ;)
http://aktivnipotrebiteli.bg/%D1%82%D0% ... 0%BB%D0%BE
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот qgodka8 » Сря Окт 01, 2014 6:31 pm

Мога ли да добавям на салатата си оцет? Или и той се смята към грамаж? Другото ,което исках да ви попитам е помелото какъв избор е и колко гр са за1 блок тъй като не го видях в таблицата
qgodka8
 
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Авг 06, 2014 10:50 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Сря Окт 01, 2014 6:37 pm

Оцет може да се добавя към салатата на вкус. Не се брои за блок (стига да не се прекалява, разбира се :laugh4: )
Помелото е зелен въглехидрат - 1 БВ = 63 г изчистен плод.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот qgodka8 » Сря Окт 01, 2014 6:55 pm

Благодаря Manya . Но има нещо друго, което искам да питам. Дневните ми блокове са 9 и съм ги разпределила така
Закуска-3
Обяд-2
Следобедна закуска-1
Вечеря-2
Вечерна закуска- 1
От няколко дена огладнявам между слетобедната закуска и вечерята. Възможно ли да е защото вече свалих 8 килограма и понеже са ми се смалили мерките да трябва да ям повече или е нещо друго.
qgodka8
 
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Авг 06, 2014 10:50 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Сря Окт 01, 2014 7:02 pm

Какви са часовете, в които се храниш? След следобедната закуска до вечерята не трябва да има повече от 2,5 - 3 часа. А и не трябва да изпитваш глад, това те изважда от Зоната.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Чет Окт 02, 2014 9:00 am

qgodka8 написа:От няколко дена огладнявам между слетобедната закуска и вечерята. Възможно ли да е защото вече свалих 8 килограма и понеже са ми се смалили мерките да трябва да ям повече или е нещо друго.

Броя на блоковете се променя единствено когато ти се промени физическата активност. Дай часовете когато се храниш и какво си яла за следобедна закуска. Може и да вземеш 1 блок от сутрешната закуска и да го добавиш към следобедната. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот qgodka8 » Чет Окт 02, 2014 2:19 pm

Сутрин ставам в 6:00, пия си чашата вода в 6:10 и закусвам в 6:40. Закуската ми е 3Б например тази сутрин беше 126гр кюфтета(телешки),9 бадема и 300 гр ябълки. Обядвам в 10:30 тъй като съм ученичка и ям през междучасията. Обедът ми(2Б) са 3 мъфина, чиято рецепта сама съм си измислила
70 гр овесени ядки
2 белтъка
220 гр кисело мляко
224 гр извара
2 ч.л. зехтин
Подправки шарена сол и кимион
От рецептата излизат 9 мъфина и съответно 3 мъфина са ми 2та Б.
Слетобедната ми закуска е 15:00( най често е 220 гр прясно мляко и 3 бадема) . Вечерята ми (2Б)е към 7:00 или 7:30( най често 240 гр домати, 240 гр краставица, 50 гр ябълка, 84 гр риба, 6 бадема). Вечерната ми
ска е км 22:30( 220 гр. Прясно мляко и 3 бадема).
Това за вечерята да не е по късно от 3 часа след слетобедната закуска не го знаех. Знаех че не повече от 5 часа трябва да има между храненията. На мен вчера ми хрумна да си преместя по късно обеда за да мога да ям към 7:00. Но ако го изместя трябва да е в 11:20. Ще е проблем ли т.е. Ще излизам ли от зоната?
qgodka8
 
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Авг 06, 2014 10:50 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Чет Окт 02, 2014 3:40 pm

qgodka8 написа:Сутрин ставам в 6:00, пия си чашата вода в 6:10 и закусвам в 6:40. Закуската ми е 3Б например тази сутрин беше 126гр кюфтета(телешки),9 бадема и 300 гр ябълки. Обядвам в 10:30 тъй като съм ученичка и ям през междучасията. Обедът ми(2Б) са 3 мъфина, чиято рецепта сама съм си измислила
70 гр овесени ядки
2 белтъка
220 гр кисело мляко
224 гр извара
2 ч.л. зехтин
Подправки шарена сол и кимион
От рецептата излизат 9 мъфина и съответно 3 мъфина са ми 2та Б.
Слетобедната ми закуска е 15:00( най често е 220 гр прясно мляко и 3 бадема) . Вечерята ми (2Б)е към 7:00 или 7:30( най често 240 гр домати, 240 гр краставица, 50 гр ябълка, 84 гр риба, 6 бадема). Вечерната ми
ска е км 22:30( 220 гр. Прясно мляко и 3 бадема).
Това за вечерята да не е по късно от 3 часа след слетобедната закуска не го знаех. Знаех че не повече от 5 часа трябва да има между храненията. На мен вчера ми хрумна да си преместя по късно обеда за да мога да ям към 7:00. Но ако го изместя трябва да е в 11:20. Ще е проблем ли т.е. Ще излизам ли от зоната?

Така, мисля, че ми става ясно къде е проблемът. Струва ми се, че се крие в обяда. Закуската и вечерята ти са много добре. Най-вече там имаш стабилни въглехидрати като 300 гр. ябълка и за вечеря - домати, краставица и пак ябълка. А за обеда имаш овесени ядки, които ми се струват, че са от инстантните, т.е. абсолютно неприемливи за Зоната. В Зоната е много добре да се яде цял овес. 1ВБ от целия овес е 14 гр и тогава 6ВБ са цели 84 гр. Направи си мъфините с цял овес и виж дали ще те засити. Ако не, то тогава ще трябва да си измислиш за обяд нещо подобно на закуската или вечерята.
Що се отнася до времето между следобедната закуска и вечерята да не бъде повече от 3 часа в момента не мога да бъда категоричен, въпреки че съм чел и двете книги на Барито няколко пъти не мога да се сетя за такова правило(което не значи че няма такова). Ако някой е попадал на такова указание от д-р Сиърс нека сподели къде го е прочел, ще бъде полезно и за мен. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Чет Окт 02, 2014 4:19 pm

Това за 3-те часа беше казано, че се прилага, когато закуската (или което и да е хранене, освен късната закуска) е 1 блок, а не че има конкретно правило за времето между закуската и вечерята.
Според мен вариантите са:
- или изтегляш обяда с 1 час (все пак 3 блока държат 5 часа)
- или правиш сутрешната закуска 2 блока, а обяда 3, като така си осигуряваш достатъчно време, през което няма да огладнееш до закуската;
- или добавяш още 1 блок към следобедната закуска, като ти реши дали да е от сутрешната закуска, или като 10-ти блок за деня.
Ти си решаваш. Лично аз бих пробвал 2-3-2-2-1. Не мисля, че 10 блока ще са ти много.

А мъфини с цели зърна овес няма да станат. Затова или ги смилаш, ако имаш с какво, или ги заменяш с овесени трици или брашно. Само че брашното не е за всекидневна употреба, щото все пак е преработено.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Чет Окт 02, 2014 4:21 pm

Гого, в сайта ни има дори картинка на часовете за хранене при пет пъти хранене на ден, в която е посочено че след следобедната закуска трябва да има между 2 и 3 часа до вечерята. Освен това има и текст, че петте хранения не са задължителни, може да са и повече - с правилно разпределени блокове на базата на необходимите протеинови блокове - важното е да не се изпитва глад между храненията. Т.е. може да се яде и 7 пъти на ден, в по-малки интервали между храненията, като се спазва принципа първо хранене не по-късно от 1 час след събуждане и последно хранене около 30 минути преди лягане.
Информацията не е задължително да е от двете преведени книги на български език. Както знаеш, Пипи е в директен контакт със Зоната и черпи инфо от първоизточника, който ни е представила по много стегнат и разбираем начин.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот qgodka8 » Чет Окт 02, 2014 6:14 pm

Относно овесените ядки ползвам цели т.е не финни. Те стават ли? За обеда да е 3Б вместо закуската няма как да стане тъй като имаме 5 минутни междучасия и малко трудно бих изяла 3 Б. А за това където мога да се храня и по7 пъти стига да си разпределя блоковете мога ли да махна 1 блок от обеда и да го прибавя на слетобедната закуска. Защото при мен всъщност се получава че свършвам 14:00 и се прибирам към 14:30 тогава имам възможността да хапна по стабилно( салатка, протеини плодове..) а в училище трябва да хапна нещо просто да ме поддържа в зоната докато се прибера .
qgodka8
 
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Авг 06, 2014 10:50 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Чет Окт 02, 2014 8:11 pm

qgodka8 написа:Относно овесените ядки ползвам цели т.е не финни. Те стават ли?

Щом ядеш цял овес това е добре. Само че 6 блока овес са 6*14гр=84 гр, а не 70 гр. както ти си го написала. За 70 гр приемаш не 6 а 5 блока. Увеличи овеса на 84 гр.
qgodka8 написа: А за това където мога да се храня и по7 пъти стига да си разпределя блоковете мога ли да махна 1 блок от обеда и да го прибавя на слетобедната закуска. Защото при мен всъщност се получава че свършвам 14:00 и се прибирам към 14:30 тогава имам възможността да хапна по стабилно( салатка, протеини плодове..) а в училище трябва да хапна нещо просто да ме поддържа в зоната докато се прибера .
Мисля, че можеш да направиш така. В крайна сметка ще си изядеш необходимите блокове като между храненията спазваш необходимото време. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Чет Окт 02, 2014 8:19 pm

Ягодка, аз не съм ученичка, но съм в училище и имам дневен режим като твоя. Ставам в 6:10 ч, закусвам около 7:00 ч.- 2 блока. В училище си нося айран, който пия в междучасието в 12:30 - 1 блок. Обядвам към 14:30ч - 3 блока, след това вечерята 2 блока и късната закуска 1 блок. Просто си преместих следобедната закуска преди обяда. Това ми е единствената възможност. Закуската ми е овес и извара и ме държи сита до 12:30. Даже вчера така се бях отплеснала и тъй като не изпитвах глад, се сетих за закуската в 13:30 :stupid:
Успех :)
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта