Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Мар 14, 2014 12:16 am

Приготвям я във фолио, защото мразя да ми мирише на риба. А просто намазвам фолиото със зехтин, за да не лепне. Количеството е не повече от 1/3 ч.л. Обикновено взимам парче за 3 пъти по 3 блока. И без това я ям с не особено голямо удоволствие - като всичко, което не е расло на корен :laugh1: . И не бих казала, че е мазна. Пробвах и на тиган, но не ми хареса. А и омириса кухнята. Абе, месата и рибата са ми особена "слабост". Но ще намеря начин да ги извадя от менюто. Лесно е приготвянето им, но това не е моята храна.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Пет Мар 14, 2014 4:38 pm

Manya написа:Приготвям я във фолио, защото мразя да ми мирише на риба. А просто намазвам фолиото със зехтин, за да не лепне. Количеството е не повече от 1/3 ч.л. Обикновено взимам парче за 3 пъти по 3 блока. И без това я ям с не особено голямо удоволствие - като всичко, което не е расло на корен :laugh1: . И не бих казала, че е мазна. Пробвах и на тиган, но не ми хареса. А и омириса кухнята. Абе, месата и рибата са ми особена "слабост". Но ще намеря начин да ги извадя от менюто. Лесно е приготвянето им, но това не е моята храна.

Да ти призная, в България никога не съм си приготвяла сьомга. Купувала съм си само рагу и си правех страхотна супа и като се замисля, не беше много мазно. :think2: Тук в Дания, сьомгата е от северно море, норвежска сьомга и е мнооооого мазна. Гого беше писал, че в БГ сьомгата е от развъдници и според него не е толкова богата на омега 3, може и да е вярно, щом казваш, че не е мазна. :doNotKnow: Също так, зависи дали я приготвяш с кожата, защото мазнините и са непосредствено под кожата. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Мар 14, 2014 4:46 pm

HippoDel написа:Също так, зависи дали я приготвяш с кожата, защото мазнините и са непосредствено под кожата. :hug:
Старая се да купувам "небелено" филе ;) (по препоръките на Гого), но кожата отива на махленските котки :laugh1: Обирам уж нещо дето е по нея и богато на омега 3, но... кафевеещото трудно го преглъщам. Абе, само хабя деликатесната риба :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Мар 14, 2014 9:10 pm

Сьомговата пъстърва беше великолепна. Само дето 1 маруля ми дойде направо в повече. А сега допълвам ВБ с варен нахут, че вече не ми се мислеше какво още да сложа в чинията. И накрая ще добавя и някоя и друга ядка за БМ. Подух се :laugh1: :laugh1: Ама пусто обичам зелена залата. Само че се ограничих да е само свежа марулка без сол и само леко полята с крем-балсамико. А рибата май ще си я хапвам и в събота и неделя. Уж избирах да е малка, а тя излезе около 700 грама. Другия варинат е да я почистя от "любимата" ми кожа и костици и да я пъхна във фризера на блокове за някой друг ден, но е грехота такава риба да се слага във фризера. Този път беше само с малко солчица и 2-3 резена лимон в коремчето и запечена във фолио във фурната.

А утре... утре ще решавам в движение какво да хапвам... Имам нужда да си почина от съчиняване на меню за цял ден. И ми се е дояла течна храна - няква супичка трябва да съчиня от 3 БВ, ама да се изяде на едно ядене.

И трябва да измисля нещо за следобедните блокове за седмицата. Последния път млякото с овес нещо не пожела да се желира и беше трудно за пренасяне.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Пет Мар 14, 2014 9:50 pm

Маня, аз си правя една чудна пилешка супичка за едно ядене от 3 блока. Сварявам пилешко с кокалче, от него отделям 2 1/2 ПБ пилешко и бульонче, останалото запазвам за друг път. Прибавям 1/2ВБ морков, 1/4ВБ карфиол, 1/4ВБ броколи, 1ВБ фиде, подправки и 1/2ПБ яйце и малко кисело мляко за застройка. Стават общо 3ПБ и 2ВБ, прибавям 1ВБ плод за десерт с 3МБ ядки.
А за следобедните закуски извън къщи, си правя балансиран сладкиш или солен кекс и си взимам по едно парче.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Мар 14, 2014 10:15 pm

Това с кокалчето няма да се получи при мен :lol: От пилетата с мъка преглъщам само филетата. Крака, кълки, крила или цяло пиле не съм купувала в живота си. Но пък може да се използва филето. А пилето може да се замени с млечен протеин - за застройката. Благодаря за идеята. Хип! :applaus: :applaus: А сладкишите ще почакат :( Поне още месец - два. Аз питка омесих и я занесох на приятелката ми, само едно залъче опитах от нея. Твърдо съм решила докато не добия поне половината от желания вид да не се доближавам до любимите ми тестени изделия - домашно точени талятели, хляб, разни неща от типа на горчив шоколад, да не говорим за тирамису или лимоново тирамису (мога да кльопна на веднъж цялата доза, която правя :laugh1: ). А и да си призная, не ме тегли към нищо сладко откакто се храня в Зоната. Вероятно успявам да поема нужните въглехидрати от зеленчуците и пловодете. Минаха 5 рождени дни в офиса и аз съм си позволявала само чаша вода и 1-2 ядки в повече от определените за дневните блокове. Каква страхотна шоколадова торта имаше - лигите да ти потекат, но не й се дадох :laugh4: Но на виното и сиренцата в понеделник не им простих... почти балансирано :laugh4: :laugh4: но в увеличени блокове - вероятно за деня станаха поне 15, ако не и повече.

Хе, сетих се, вместо да си задушавам зеления фасул, ще си спретна една чорбица с доматче, пресен лучец и чурбричка. Още ей сега ще я сложа да къкри на котлона.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Пет Мар 14, 2014 11:05 pm

Всъщност аз супичката си я правя от част от гърдите, но ги варя с кокала. Друго си е бульончето, като е сварено с кокалче, пък било то и от гърдите. ;)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Мар 14, 2014 11:12 pm

Кокал.... :bigsm31: Дори телешко варено правя само от филе... а не като нормалните хора - от джолан. Луда работа, просто мръвките са ми не особено приятна храна, а кокалите - смъртен враг :laugh4: :laugh4:. Мръвка всеки може да сготви. Номерът е да направиш вкусна вегетарианска манджа. :laugh4: А чорбичката ми от 3 БВМ вече къкри. Подправена с малко чесън с оцетец утре ще е направо божествена. Вкусна е и гореща и студена.

180 г зелен фасул
120 г домат
120 г чушка
45 г морков
40 г зелен лук или 65 г стар лук
чубрица
1 ч.л. зехтин

Всичко нарязано на ситно и залято с гореща вода, да стане по-бързо.
Поднася се с 3 БП по избор.

Леле какъв аромат се носи от чубрицата... потекоха ми лигите, как ли ще отрая да утре на обед. Кой пък не си я хапне за закуска :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот amaZONka » Пет Мар 14, 2014 11:40 pm

Аз хапвам шоколад и не мисля, че би ти повлияло върху резултатите, а и може да го балансираш. Щом обичаш черен, вземаш най - висок процент и готово. Другото ще забравиш, че някога си го харесвала. Изпитано е не веднъж :peace1:
Аватар
amaZONka
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 116
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 9:58 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Мар 14, 2014 11:46 pm

amaZONka написа:Аз хапвам шоколад и не мисля, че би ти повлияло върху резултатите, а и може да го балансираш. Щом обичаш черен, вземаш най - висок процент и готово. Другото ще забравиш, че някога си го харесвала. Изпитано е не веднъж :peace1:
У дома има само 99% на Линд. Аз друг не обичам. Както и като си правех топъл шоколад - винаги без захар. Но аз съм си с малко изчанчен вкус. Кафето без захар, какаото без захар, млякото без захар - но крем карамел с тройна доза карамел :laugh4: . И изобщо си умирам по подправките - зелени, сухи, люти, горчиви - мога да си сготвя ядене само от подправки :laugh1: Ама няма да е блоково, че нито една подправка не влиза в таблицата на Зоната (и слава Богу, че тогава щеше да е страшно да се смята).
Овесени ядки, когато хапвах, само сухи, като храна за птици. И ядки, много ядки, всякакви ядки - най-вече сурови. Сега си ги броя, но май почти не пропускам меню без да включа ядките. Само ми е мъчно, че не мога да си хапна поне една шепа :laugh4: И всичко расло на корен или произведено от мляко (без сутляш, демек мляко с ориз), ориз ядях като китайците - вместо хляб. Но това беше... сега е малко по-различно, но ми е вкусно - само мръвките и рибата ме мъчат, ама ще им взема думата много скоро...
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот amaZONka » Съб Мар 15, 2014 12:00 am

ооо Ядките! Днес хапвайки няколко блока повече, решение което взех за себе си си мислех, как сега прегрешавам и ям повече от колкото трябва и пак 100 грама ги ям 3 дена :laugh1: Иначе много ми беше трудно за ден да изям само 50 грама! Чувствах, че се ограничавам :laugh3: Сега ми е много добре - хапвам ги за закуска и следобяда, когато обичам нещо да гризкам си хапвам сурови лешници :))
Аватар
amaZONka
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 116
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 9:58 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Мар 15, 2014 8:29 pm

Изпитах нужда да хапна нещо сладичко тази вечер и си реших бързо въпроса. Колкото и да е в червената зона медът си е мед и нищо не може да го замени като подсладител. Никой не може да ме убеди, че 1/2 с.л. мед е нещо "червено" и трябва да се пропусне в менюто, макар да съм в началото на Зоната и че ще ме "разбалансира". При това манов мед от пчелина на приятел.

Та вечерята
3 БП - 126 г печена във фолио сьомгова пъстърва (махленските котки днес намазаха бая - кожичка, скелетче, дано им се е осладило, че рибката беше добър грамаж) с малко лимонов сок отгоре, ама малко, да не го броя за блокове.
3 БВМ
задушена на пара тиква (сурова 240 г) - 2 БВ, 1/2 с.л. мед - 1 БВ, 1 1/2 с.л сусамов тахан (пълнозърнест - винаги такъв, по-тъмния, че се прави от небеления сусам и е много богат на калций), канела, джинджифил, карамфил, кардамон, индийско орехче (коледната ми добавка - да си мисля, че е зима, че тия температури навън направо са ненормални) - всичко това забъркано на едно гладко кремче и..... блаженство. Няма тонове маруля, която дъвча около час :laugh4: То докато я приключа идва време за среднощната подкрепа :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Съб Мар 15, 2014 11:06 pm

Manya написа:Изпитах нужда да хапна нещо сладичко тази вечер и си реших бързо въпроса. Колкото и да е в червената зона медът си е мед и нищо не може да го замени като подсладител. Никой не може да ме убеди, че 1/2 с.л. мед е нещо "червено" и трябва да се пропусне в менюто, макар да съм в началото на Зоната и че ще ме "разбалансира". При това манов мед от пчелина на приятел.

Маня, не знам каква е тази мания, тук във форума, по тази "зелена Зона". :oh: И някои като кажат, че хапнали нещо от "червената Зона" и даже го наричат "прегрешение". Честно казано, аз това не го разбирам, има препоръчителен(или добър избор), приемлив и лош, но не забранен. Не случайно, Зоната се слави с това, че в нея може да се яде ВСИЧКО, но трябва да се балансирано. Това, че някой яде от червената храна, не значи, че не може да я балансира. По-принцип, Сиърс съветва не повече от 25% на едно ядене да са от червените въглехидрати, а когато се яде от червените протеини(т.е. с повече мазнини) да не се добавят МБ. Т.е. за всичко има решение и НЯМА забранени храни, просто има препоръчителни. Идеята е, че ако първите месеци се спазва предимно "зелената Зона", това е по-полезният вариант и съответно с по-бързи резултати, но не мисля, че е правило, по-скоро препоръка. За мен лично е много важно разнообразното хранене и аз въобще не гледам от какъв цвят са ми продуктите, що се отнася до плодове, зеленчуци и мед. Това не означава, че не ям предимно от зелените, но в никакъв случай не съм изключила другите от менюто си. Нещо в последно време тази грамомания(всичко да се изчислява по етикет) и натрапване на "зелената Зона" и едва ли не отричането на оранжевата и червената ми идва малко в повече, да не кажа много повече. Според мен това много пречи на новодошлите и ги стресира допълнително, но това е мое мнение. :bored1:
Всъщност Зоната ми даде отговор на мое дългогодишно търсене на това, що е то балансирано хранене. И ми допада точно, защото няма ограничения и поради тази причина, това все по-голямо насаждане на такива ми е доста неприятно, още повече, като видя как обърква новодошлите, но... както казах, това си е мое лично мнение. :hug:
Последна промяна HippoDel на Съб Мар 15, 2014 11:33 pm, променена общо 1 път
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Мар 15, 2014 11:30 pm

HippoDel написа:За мен лично е много важно разнообразното хранене и аз въобще не гледам от какъв цвят са ми продуктите, що се отнася до плодове, зеленчуци и мед. Това не означава, че не ям предимно от зелените, но в никакъв случай не съм изключила другите от менюто си. Нещо в последно време тази грамомания(всичко да се изчислява по етикет) и натрапване на "зелената Зона" и едва ли не отричането на оранжевата и червената ми идва малко в повече, да не кажа много повече. Според мен това много пречи на новодошлите и ги стресира допълнително, но това е мое мнение. :bored1:


Хип, напълно подкрепям мнението ти. Разбира се, че в началото е по-добре да се ползват продуктите от "зелената" зона. Вероятно това значително по-бързо обръща метаболизма в организма. Но аз също съм привърженик на разнообразното хранене и не мисля, че има "забранени" храни. И най-зеления продукт от таблицата може да се дори вреден за някого - много зависи от начина му на приготвяне.

Като споделям, че нещо в момента е може би не най-подходящото за хапване (като меда), то е защото аз правя 2 месеца в Зоната към края на март и може би е "леко прегрешение", но не смятам, че това ми е навредило. Дори ми дойде супер добре медеца към вечерята.

Колкото до грамовете и етикетите - ами в книгите и сайта на Бари почти няма грамажи. Тук Пипи е създала удобство с даването на грамажите на някои продукти (за някои имам доста голямо съмнение дали наистина са толкова огромни, но не ми е останало време да седна да нарежа кило спанак, да видя колко чаши са, защото няма и да го изям в такова количество никога, а и много зависи как ще бъде нарязан - аз най-често си го правя на пюре, както и копривата. Тогава дори не ги режа, а само задушавам и пасирам). В сайта на Бари салатата айсберг е дадена като 1 бройка, тук са 2 глави. Но вероятно Пипи ползва информация и от инструкторите, с които е в контакт. Аз лично като пиша рецептите си слагам грамажа от таблицата за улеснение на готвещите. Но като казвам да речем 120 г чушка, това си е просто 1 средна по големина чушка - 10 грама отгоре или надолу не мисля, че са от значение. Изварата я меря с мерна чашка - просто си имам такива за 1/8, 1/4, 1/2 и 1 от 250 мл. По етикетите се оринетирам вече бързичко в коя група попада продукта - дори без таблица и калкулатор. И хич не му мисля, че котиджа не е 20-, а е 40-процентен. Просто не добавям мазнини. Или вместо 3 ядки, хапвам 1, ако изпитвам необходимост да завърша менюто с ядка.

Ако се замислиш, всички подправки сигурно също могат да се отнесат към групата на въглехидратите или мазнините. Но понеже са минимални количества, не ги броим. Така не броим солта.

И пак ще повторя онова, което ме води в Зоната, а и не само в Зоната - Прекален светец и Богу не е драг! Може би затова не съм имала проблеми с инсолинов глад, посещенията на WC. Всеки просто трябва да наблюдава реакциите на организма си и да преценява кое е добро за него и кое не.

Ще съм най-доволна от себе си, ако намеря сили в себе си да зарежа цигарите. Защото от една страна с храненето се опитвам да вляза във форма, а от друга се тровя с порока си. Хем не мога да дишам, хем продължавам да пуша. Но това е друга тема... Може би Зоната и на това ще помогне... Но поне засега няма изгледи... 2-те кутии не ми мърдат, че и трета започвам понякога. :angry:
Последна промяна Маня на Нед Мар 16, 2014 12:05 am, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Tatyana » Съб Мар 15, 2014 11:58 pm

Абсолютно съм съгласна с теб Хипо :bow: . Не, че още имам богат опит в зоната, но за себе си реших, че няма да изключвам напълно храни като морков, червено цвекло, пълнозърнест ръжен хляб (до 1 филийка) и др. полезни според мен продукти, като естествено не наблягам на тях. И пак има резултати, макар и по-бавни. За мен важното е, че откакто спазвам този режим се чувствам много по-добре, жизнена и изпълнена с енергия :smdance: . А килограмите когато – тогава. Поне на мен не са ми фикс идея. А толкова разнообразно, честно казано никога не съм се хранила преди. Прегрешение е моята селска торта преди 2 седмици, но да си призная не изпитвах кой знае какви угризения. Както някъде Гази каза – отдадох се на удоволствието и от следващото хранене си бях пак в зоната. Чувството за вина според мен е по-лошо, отколкото, ако хапнеш нещо не толкова препоръчително, но с удоволствие и после пак се върнеш в режима без угризения. Все пак не сме ангели… :angel: Аз лично не обичам каквито и да е забрани и може би затова се изкуших от тортата (подсъзнателна форма на бунт), при положение, че не си падам по сладкото. Така, че напълно подкрепям мнението ти :yess:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Tatyana » Нед Мар 16, 2014 12:17 am

Ей, Маня, като стрела си бърза ;) . Едновременно сме писали, но нещо ми изключи компа и не можах да го изпратя. Радвам се, че и други подкрепят разнообразното хранене, пък било то и с мааалко червено-оранжев оттенък. А иначе една от основните ми подбуди да започна зоната също бяха цигарите... Наред с другите ползи естествено. Но и на тях ще им дойде края някой ден. Сигурна съм, че зоната ще помогне, но още явно не им е дошло времето за махане на дневен ред. Пример в това отношение ми е Пипи (и Гази под въпрос, защото не знам дали и той ги спря), така, че явно не е невъзможно. Но всичко по реда си :)
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron