Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Чет Окт 31, 2013 11:12 am

Plam4e22 написа:... тази голяма ЗАБЛУДА за киноата си идва от широкото разтребяване по медиите, книгите и списанията, че е страхотен ЗАМЕСТИТЕЛ на животинските протеини-->http://www.zemianazaem.com/archives/67, но се страхувам , че ситуацията е същата както при лещата(бобовите)- има протеини (растителни), но особено при киноата те са само 14% от хранителния й състав--> не е главното, с което ни снабдява. Но не я причислявайте към житните растения, защото тя по-скоро се причислява към семейството на спанака и цвеклото, но е доста по-хранителна ...имаше някакъв тънък момент, който не си спомням добре :bigsm7:


Да бе, навсякъде се тръби колко много протеини имало в киноата(пак щях да на пиша кеноа :dum: ), как объркват хората. :bigsm33: Добре, че си имаме наш Гого, да ни отвори очите! :4smile:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Plam4e22 » Чет Окт 31, 2013 12:05 pm

хахахаха, Хипо, много ме разсмя с твоята кЕноа :laugh1: :laugh1: и тъкмо започнах да се съмнявам дали говорим за едно и също :laugh4: :laugh4:
П.С. И аз като тебе си препрочитам моралните закони на Гого :msmile7: , ама честно казано има нужда да ни надзирава силна мъжка "ръка" , че ние- женичките понякога го раздаваме много "ларш" :bigsm27: :bigsm27:
Това, което трябва да се случи, то се случва!
Аватар
Plam4e22
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 328
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 3:44 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Karrita » Чет Окт 31, 2013 12:34 pm

Здравейте банда,
Имам един въпрос. Все още не мога да оправя суровите и варените зеленчуци от таблицата. Например интересуват ме броколи и карфиол. Като си готвя ястия с тях ( тоест ги варя или печа ) какъв грамаж да слагам, за сурови или за варени? Има голяма разлика в грамажа между суровите броколи и карфиол и варените такива. Помагайте моля :roll:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Чет Окт 31, 2013 1:04 pm

Karrita написа:Здравейте банда,
Имам един въпрос. Все още не мога да оправя суровите и варените зеленчуци от таблицата. Например интересуват ме броколи и карфиол. Като си готвя ястия с тях ( тоест ги варя или печа ) какъв грамаж да слагам, за сурови или за варени? Има голяма разлика в грамажа между суровите броколи и карфиол и варените такива. Помагайте моля :roll:


Кари,
Когато ги мериш сурови, слагаш за суров грамаж. А ако имаш вече сготвени и не знаеш колко са били преди готвенето, можеш да ги премериш според грамажа за варените. :but: НО! Аз винаги си ги меря сурови, защото например, като ги сваря на пара, няма почти никаква разлика между грамажа на суровите и сварените, особено, след като са изстинали. Но ако са варени във вода те поемат течност и грамажа става друг. При печене, може би трети и т. н. Затова за най-сигурно си ги мери сурови, с грамажа на суровите и после като ги свариш си ги разделяй. Например, аз си сварявам на пара ½ВБ броколи, ½ВБ карфиол, 1ВБ морков и после всеки от продуктите си ги разделям на 2 и си имам 2 гарнитури по 1ВБ.
Дано да съм помогнала. Успех! :hug:
Последна промяна HippoDel на Чет Окт 31, 2013 1:16 pm, променена общо 1 път
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот лилит » Чет Окт 31, 2013 1:05 pm

Нещо май не ти разбирам въпроса, ама зависи кога ги мериш, ако ги мериш преди да ги сготвиш - за сурови - 320 за броколи и 440 за карфиол.
Аз винаги ги меря сурови, защото знам ли колко вода ще остане или ще се изпари точно и да се не мина... :laugh:

пп
май сме писали едновременно с Хипо :laugh:
Изображение
Аватар
лилит
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 10:01 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Karrita » Чет Окт 31, 2013 1:25 pm

Hippo, Лилит, благодаря и на двете ви :hug:
Ще ви почерпя по една тортичка ако стане за пред хора :wow:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот лилит » Чет Окт 31, 2013 1:37 pm

Karrita написа:Hippo, Лилит, благодаря и на двете ви :hug:
Ще ви почерпя по една тортичка ако стане за пред хора :wow:

Ааа, искаме и рецепта за тортичката, ни мойш ни мина с толко' малко :laugh4:
Изображение
Аватар
лилит
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 10:01 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Чет Окт 31, 2013 2:01 pm

HippoDel написа:Някой от вас ял ли е или яде ли сега в Зоната киноа? Аз преди години съм яла и много ми хареса, та се чудех, сега в Зоната може ли да се хапва? И по колко? Знам, че киноата е много богата на протеини? Дали трядва да се изчислява за ПБ? Не можах, за сега, да намеря какъв и е точно хранителния състав, ако някой знае да каже.

Аз с една такава киноа си докарах силни болки в корема. Не ми понесе нещо. Хем на кълнове я ядох.
Оттогава не съм и помислял да я ям. Ей така си седи пакетът у нас.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Чет Окт 31, 2013 2:08 pm

Karrita написа:Здравейте банда,
Имам един въпрос. Все още не мога да оправя суровите и варените зеленчуци от таблицата. Например интересуват ме броколи и карфиол. Като си готвя ястия с тях ( тоест ги варя или печа ) какъв грамаж да слагам, за сурови или за варени? Има голяма разлика в грамажа между суровите броколи и карфиол и варените такива. Помагайте моля :roll:

Аз си ги меря по зададения грамаж за сурови, независимо в какво състояние са.
Това с чашите не ме кефи, а и е сравнително относително.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Karrita » Чет Окт 31, 2013 2:30 pm

лилит написа:Ааа, искаме и рецепта за тортичката, ни мойш ни мина с толко' малко :laugh4:

Лилит, стига да стане, с най-голямо удоволствие ще споделя рецептата с вас :)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот bobi » Съб Ное 02, 2013 12:06 am

Здравейте :wave: ,
Начинаещ съм в Зоната и ще имам нужда от помощ.
Може ли някой да ми каже, колко грама прошуто крудо има в един блок протеини и фреша от грейпфрут дали е в благоприятните въглехидрати?
Вечерната закуска предпочитам да ми бъде плод с кашкавал и ядки. Чудя се кашкавала дали мога да го заместя с пармезан, ементал или др.твърдо сирене което да е добър избор :think2:!

Благодаря и поздрави на всички
bobi
 
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Окт 29, 2013 6:52 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Gazilot » Съб Ное 02, 2013 1:15 am

Bobi, добре дошъл!
Тука кратко, точно и ясно е описано кое какво и за какво е http://www.vzonata.com/Tablica.htm
а в самия сайт vzonata.com има въпроси и отговори, които са интересни на всеки начинаещ.
4 минутно четиво са, но са полезни като за 4 века.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Съб Ное 02, 2013 2:56 am

Боби, прошутото го смятай 28 гр. за блок.

А тези високомаслени сирена като цяло ги избягвай. Или поне ги брой за блок мазнини, а не протеини. Което означава да "разкараш" ядките, макар точно сиренето да е за разкарване.

По принцип всички сокове НЕ са благоприятни и са в червената зона, защото са без естествените фибри, които пък помагат за по-бавното навлизане на въглехидратите в кръвта, което е много важно.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Denitza » Съб Ное 02, 2013 10:35 am

Здравейте ,
имам въпрос за варената тиква,в какбо количество трябва да е?
Блааагодаря
Denitza
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Апр 06, 2013 10:06 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Karrita » Съб Ное 02, 2013 11:25 am

Denitza написа:Здравейте ,
имам въпрос за варената тиква,в какбо количество трябва да е?
Блааагодаря


Здравей Дени,
Аз снощи си правих тиква и си я измерих 140 гр за 1БВ
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот bobi » Съб Ное 02, 2013 11:47 pm

Gazilot i Italiano, благодаря ви за отговорите.
Значи доста съм го закъсал след като фрешовете и сирената са за разкарване. От една седмица опитвам да съм в зоната и плодове на обяд и вечеря не ям, защото за 3БВ вкарвам 1 филия хляб и салата, защото иначе съм гладен. Явно ще трябва да започна да спортувам за да си заслужа повече блокове. Иначе съм смъкнал 2 кг, но съдържанието на арахидонова киселина явно не съм го намалил, ако може да се вярва на теста в тоалетната чиния. Чудя се дали да започвам с рибеното масло! Какво ще кажете?
Някой може ли да ме посъветва за меню от 3 блока с паста за вечеря и закуска с палачинки или пържени филии?
Дали е много, ако веднъж в седмицата прегрешавам с твърд алкохол!?
bobi
 
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Окт 29, 2013 6:52 am
София

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта