Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Tatyana » Сря Юли 23, 2014 3:06 am

Дони, добре дошла на най-правилното място :bouquet:
Първо прочети какво е написал Ити в предишната страница по повод подобна молба за примерно меню :). Всички тук са много добронамерени и с удоволствие помагат на всеки новодошъл (от личен опит го казвам), но едва ли някой ще ти изготви индивидуално меню. Причините за това са няколко:
1. Никой, който не е положил усилия да вникне във философията на Зоната не е постигнал траен резултат и бързо се е отказал. Зоната не е поредната диета, а начин на живот.
2. Никой не знае какви са ти предпочитанията за хранене, а в Зоната няма по принцип забранени храни.
3. Не си дала никаква информация за себе си - само кг ли искаш да сваляш, да подобриш здравословното си състояние заради някакъв проблем или просто искаш да поддържаш тялото и духа си в оптимален режим на работа и да се чувстваш добре.
Освен това, ако мислиш, че някой ще направи това срещу пари - просто си объркала форума ;). Тук хората помагат от добро сърце :skyle12: и заплащането не играе никаква роля :). Пари за примерно меню ще ти вземи всеки диетолог (или пишман такъв), на който това му е професия... надявам се, че ме разбра.
Сега да започна с конкретните съвети.
1. Прочети книгата. Хич да не те плаши, ако не разбереш всичко. Аз я четох 2 пъти (преди да попадна на този сайт) и погрешно реших, че това не е за мен. После всичко си дойде на мястото :yess:
2. Прочети всичко в сайта - "Начало", "Влез в Зоната", "Въпроси и отговори", "Рибено масло", "Интересно" - т.е. целия сайт и тогава влез във "Форум". От форума избери "Здравословно хранене" и после изчети поне първите две теми "Хранене и въпроси в Зоната за начинаещи". Ако го направиш ти гарантирам, че почти всичко ще ти се изясни :)
3. За нахъсване влез в дневниците и ще видиш, че повечето хора (упоритите) са направили чудеса със себе си и с телата си - сама ще се ориентираш кои са най-старите и продължаващи да са активни дневници :yess:. Аз си имам няколко любими, но не искам да налагам лично мнение - от всеки дневник има какво да научиш, а и не искам да пропусна случайно някой от любимците ми ;)
Надявам се, че съм ти дала основните насоки или поне пътя, който аз изминах, преди да вляза в Зоната. Място за отчаяние тук няма (а ти дори не си започнала сериозно), но ще се наложи да положиш някои усилия, ако искаш трайни резултати, здраве и добро самочувствие.
Желая ти успех в зонуването, а при конкретни въпроси - винаги можеш да разчиташ на някой от тук :bigsm18:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Сря Юли 23, 2014 5:21 am

Brigitte написа:От седмица изгарям за вода. Не знам дали е от зоната или се дължи на вирусът, който ме тръшна със страшна сила преди дни и ме тресе, гори и се потя като че ли съм в големия казан на онзи с рогата от долната земя. :msmile11:


Такъв вирус е благодат за организма. Температурата разкарва лимфата, всичко застояло се изчиства. И тялото си знае работата - иска вода, за да смени течностите с нови, чисти. :yess:
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Сря Юли 23, 2014 5:28 am

Doni написа:Здравейте! Имам огромен проблем състои се в това, че нищо не разбирам, а не искам да започвам друг начин на хранене. Вече съм адски отчаяна и си мисля, че това нещо не е за мен :( Ще съм благодарна на всеки, който се опита да ми помогне.. проблема е там, че от известен период от време се опитвам да съм в Зоната, но четейки из интернет както и от книгата намирам разлика в грамажите. Искам да помоля някой, който я спазва от повече време да ми направи нещо като примерно меню така ще ми е по лесно... много благодаря предварително! Ако трябва ще си заплатя не е проблем! По таблиците изчислих, че се нуждая от 9 блока... само да ти кажа (според това в от голямо значение) работя в Хепи .. и не ми остава особено много време да си приготвям храна в къщи .. единственото ми хранене е там или в нон стопа срещу ресторанта. :( Главно сега като съм на работа ям домати със сирене и това вече започна да ми омръзва, а виждам че в зоната спокойно можеш да си хапваш от всичко, но мен ме е страх да комбинирам нещата.


Здравей, първо да кажа, че още нямам особен опит в Зоната, но отговарям, защото аз прочетох книгата "Ние и зоната" http://www.book.store.bg/p14975/nie-i-z ... anova.html
и смятам, че е много полезна точно защото има примерни менюта, рецепти, различни съвети за случаи, когато човек е на път или няма време за приготвяне на храната. И всичко е много ясно поднесено. Успех!
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Petya » Сря Юли 23, 2014 10:41 am

Привет :))

Да питам за хайвера? Като какво се смята - П, В .. М?
Снощи след работа минах през магазина за риба до нас и на излизане се загледах във витрината с хайвера. Та изведнъж се зачудих за него, ако реша да го включа в менюто си как да процедирам? Някой, ако има опит да споделя :)
Последна промяна Petya на Сря Юли 23, 2014 11:49 am, променена общо 1 път
Аватар
Petya
 
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Юли 04, 2014 1:25 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Doni » Сря Юли 23, 2014 10:54 am

Много благодаря за бързия отговор. Може би сте прави, че трябва да почета още... за сега ще карам само на салати ест в зоната докато не разгадая тази толкова трудна за мен загадка да комбинирам храната си .. ;) Още веднъж благодаря и съм сигурна, че ще имам още въпроси за напред дано и вас ви има за да ми помагате!
Doni
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Юли 23, 2014 1:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Tatyana » Сря Юли 23, 2014 12:41 pm

Дони, ако караш само на салати, значи изобщо няма да си в зоната :).
Знам, че ти се струва много за четене, но сайта и форума са толкова интересни, че няма да се усетиш как ще прочетеш всичко :zoneread: . А докато ги изчетеш пак можеш да си ядеш зоново. Първо си сваляш тази таблица от сайта. Може да си я залепиш на някой шкаф, в близост до печката или хладилника. Един екземпляр е добре да си носиш с теб, когато не си в къщи. След седмица-две вече ще знаеш наизуст грамажите на повечето продукти, които хапваш. Табличката е разделени на 3 колони - протеини, въглехидрати и мазнини, т.е. на всяко хранене трябва да имаш равни блокове от трите. Например имаш 2 блока закуска - настъргваш 200 г ябълка (2 БВ), добавяш 112 г извара (2 БП), ръсваш малко канела, хапваш 6 лешника (бадем, кашу) и закуската ти е готова. Аз предпочитам солени закуски и ще ти кажа една от любимите ми - на 3 блока предварително сварен овес добавям 1 блок пуешко филе, 1 блок извара и 1 блок сирене. Хапвам 9 маслини и 4-5 часа забравям за храна. Комбинациите са безброй и всичко зависи от твоето въображение и вкуса ти :cook1: . Лесна следобедна (вечерна) закуска е киселото мляко (обезмаслено) - балансирана храна от БП и БВ, само си добавяш ядки за БМ. Друг вариант за междинните хапвания са различни кексове и мъфини, които предварително си приготвила у дома и можеш да си носиш на работа. Колкото искаш рецепти има тук и тук.
Мисля, че разбираш защо никой няма да ти изготви меню - разнообразието е огромно, не познаваме вкуса ти, а и трябва да си наясно за какво става въпрос, ако решиш, че това е твоя начин на хранене :). Не се притеснявай да питаш за всичко, което не ти я ясно. Още веднъж успех от мен :yess:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Doni » Чет Юли 24, 2014 2:44 am

Много благодаря за подкрепата... вече започнах да се отчайвам и да си мисля, че това не е за мен, но ще се опитам да прочета и най- важното да разбера по голямата част от написаното както в книгата така и тук в сайта.. ако има нещо, което не разбирам вие ще сте първите, които ще уведомя :Д а не разбирам само защо ако карам само на салати няма да съм в Зоната имаше един период, в който я бях " почнала", но нещо се обърка спомням си, че тогава за един протеинов блок хапвах 30г. сирене, 240г. домати и 3 маслини или орех.. това не е ли по Зоната.. и само да си призная, че макар и през малкото време, в което си мислих, че съм в зоната все бях гладна, а след като хапвах даже не усещах ситост не знам на какво се дължеше...
Doni
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Юли 23, 2014 1:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот ania_032 » Чет Юли 24, 2014 9:57 am

Здравейте! От четири дни съм в Зоната, като всичко меря по метода "на око", тъй като нямам везна, за да измервам точно всички продукти. Наблюдавам как точно се чувствам след определени часове и така определям с кое съм прекалила и корегирам за следващия път. След като прочетох всичките материали в сайта за Зоната, разбрах много неща, за които съм се питала, например, защо след като съм се нахранила и след 1-2 час имам неистов глад за сладко и прочие. Много ми допадна всичко колко просто и логично е обяснено. До преди да се захвана с новия режим, предпочитах да пропускам закуската, най-много чай и плод и примерно след това обяд и вечеря. Сега тези хранения ми идват много и усещам непрестанен прилив на енергия, чувствам се непрекъснато нахранена, което преди не беше така. И тук идва нещото, което не мога да разбера от къде идва и защо се получава така, вечер не мога да заспя до ранните часове, непрекъснато ми се пие вода и се въртя. Сутрин ставам без проблем, но дойде ли вечерта не мога да си затворя очите. По принцип не ям месо, храня се с яйца, запечено сирене, кашкавал и кисело мляко за протеин, първото ми хранене е към 8:00 сутринта, обяд 13-14:00 - 17:00 следобедна закуска и към 19:30 вечеря. Моля, ако имате представа какво точно не правя както тряба ще ви бъда благодарана! :)
ania_032
 
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Юли 24, 2014 9:36 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот чичо Чарли » Чет Юли 24, 2014 9:58 am

Здравейте на всички! Като гледам напоследък доста нови членове на нашия колектив имаме, браво! Сага набързо едно въпросче: само в руския магазин ли се продава овес?? В хипермаркетите не съм случил да намеря, пък ми се ще да го пробвам. Успех на всички начинаещи от мен!
You'll Never Walk Alone
Аватар
чичо Чарли
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Ное 14, 2013 10:28 am
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот mahona » Чет Юли 24, 2014 10:17 am

Овес аз открих по препоръка на членовете на сайта само в руските магазини "Берьозка".."Матрьошка " и т.н. :lol: Имат и сайт в нета,но не знам дали може да се пазарува от там онлайн,но в сайта има градовете и адресите на магазините.В интернет има био магазини в които също има овес,но е на доста сериозна цена в сравнение с руските магазини.В русе и на пазара има в някакви чували насипен на щанд за семена,ядки и разни такива екстри,но не е белен и не върши работа за хора,а по скоро за птици.
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Petya » Чет Юли 24, 2014 12:18 pm

Tatyana искам да те питам това пуешко месо от Лидъл:

...оттогава минах само на това от Лидл, а на него пише 93% месо..

как се смята, че нещо се обърках дали е 28 гр или 42 гр 1 ПБ?
Купих си го днес и аз :)))


P.S. Никой ли нищо не знае за хайвера?
Аватар
Petya
 
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Юли 04, 2014 1:25 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Tatyana » Чет Юли 24, 2014 2:30 pm

Петя, по 42 г си го смятай това. Няма етикет с данни за протеини и не мога да го сметна точно колко е, затова от таблицата. А по 28 г смятай само чистото месце, което си сигурна, че си е расло на кокал. Всичко, което е направено на филе, колбас, кайма и т.н. си го смятам по таблицата 42 г. Аз разни мляни неща отдавна не купувам, но преди време взимах едно "пушено пуешко месо", което наистина си изглеждаше като месо. Но като написах тук съставките, Гого ме посъветва и него да го смятам по 42 г, защото повечето производители наистина са големи магьосници и на всичко, което е готово за консумация му докарват вид на месце :). Затова си смятай само месото по 28 г
За хайвер съм си допълнила в таблицата по 19 г и е смесен продукт (БП и БМ). Изчислен е от Гого, но се отнася за червен хайвер, който вероятно е имал етикет и е сметнат по него. За друг хайвер нямам никаква идея :doNotKnow:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Tatyana » Чет Юли 24, 2014 2:52 pm

Doni написа:... за сега ще карам само на салати ест в зоната докато не разгадая тази толкова трудна за мен загадка да комбинирам храната си .. ;)

Дони, вероятно аз не съм те разбрала правилно от горното и помислих, че наистина ще я караш само на салати :). Щом добавяш протеин и полезна мазнинка, значи си е зоново. Ако изпитваш глад обаче - някъде бъркаш, но не знам къде :hm:. Първо мисля, че 9 блока на ден са ти малко. Доктора в последно време препоръчва, че жените трябва да започват от 11 блока, така, че пробвай поне с 10 на ден. С един блок домати и сиренце и аз ще огладнея доста бързо :laugh:, та по-добре си ги увеличи. С неядене не се отслабва, а при глад със сигурност не си в Зоната.
Не се отчайвай в никакъв случай и питай за всичко, което не ти е ясно, защото Зоната е за всички, които искат не само да изглеждат, но и да се чувстват добре :bigsm18:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Petya » Пет Юли 25, 2014 1:45 pm

Tatyana, благодаря за отговора! Нещо все повече въпроси ми изникват :shy:

Темата за "Готвене и рецепти в Зоната" не я бях чела, та сега докато я четях се зачудих за 2 неща:
1. Защо е необходимо, когато има протеин на прах да се удвояват мазнините? (Явно нещо съм спала, докато съм чела книгата на Бари :shy: )
2. В рецептата за шоколад на Кари, ако реша да я приготвя за 5 блока това прясно мляко винаги си е по 20-30 мл. нали? Защото ако и него увеличавам, то ще се отрази вече на изчисленията. За по-лесно цитирам рецептата:
Шоколад

Протеин - 10 гр - 1БП
Какао - 1с.л + 1/4 с.л. мед - 1БВ
Прясно мляко - 20-30 мл ( не го броя)
Стевия
Тахан - 1/2 с.л. 1БМ
Ванилия

Всичко това се разбърква и се слага в малък съд в камерата. После се яде с лъжица или се маже на хляб/сухар.
Ако го сложите в малка разлата пласмасова чинийка ( например капачка от котидж), замръзва добре и се чупи на парченца.
Дадената рецепта е за 1БВ+1БП+1БМ
Правите си колкото Ви трябва!
Аватар
Petya
 
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Юли 04, 2014 1:25 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Пет Юли 25, 2014 2:33 pm

Всички продукти от групата на протеините съдържат в себе си естествени мазнини. Количеството мазнини за блок по принцип трябва да е 3 г, но тъй като в храните от групата на протеините има мазнини, за да се балансират блоковете към 1 БП се прибавя 1 БМ, който в продуктите от групата на мазнините е 1,5 г за БМ.
Протеинът на прах в болшинството случаи не съдържа мазнини (с някои изключения на веганските протеини - там се смята ;) ). Затова, за баланс, когато ползваме протеин на прах увеличаваме двойно количеството мазнини - вместо 1,5 г стават 3 г.

Колкото до шоколада - млякото като количество се приема за пренебрежително малко, то се добавя за постигане на консистенцията на шоколада. Затова ако си решила да си направиш 3 блока шоколад, просто добавяш 3х20-30 мл мляко. Същото може да се замени и с вода в същото количество, ако решиш да си абсолютно стриктна.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Petya » Пет Юли 25, 2014 3:38 pm

Благодаря за обяснението :)
Аватар
Petya
 
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Юли 04, 2014 1:25 pm
София

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта

cron