Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Вто Окт 29, 2013 12:16 pm

stef_227 написа:да питам колко често си хапвате хляб Вита или друг вид .


Аз съм на периоди, понякога всеки ден, но не на повече от 2 хранения(обикновехо на закуска 1 хилийка=2ВБ и на междинната или нощната закуска ½ филийка=1ВБ), а понякога цяла седмица не яма хляб. Хлябът, който ядеш си го изчисли по етикет, защото всеки е различен. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Вто Окт 29, 2013 1:13 pm

stef_227 написа:да питам колко често си хапвате хляб Вита или друг вид .


Стеф,
И при мен е различно. Ако има какво да сложа на филийка(напр. Рокфор или пушена сьомга) - не отказвам . Понякога със седмици не хапвам и не изпитвам нужда.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Вто Окт 29, 2013 8:08 pm

Здравейте, ЗоНбита!
Имам няколко питанки. По-старшите да помагат, а и от по-младшите няма да откажа съвет. ;)
Нещо в последно време усещам, че изпитвам слабост. Особено преди обяд. Днес например, ходих да пазарувам преди обяд и като се наведох да си подредя нещата в торбата така ми прималя и ми причерня. После, като се прибрах ужасно ми се гадеше. Не мога да кажа, че огладнявам, по-скоро усещам някаква слабост. Дали да не си увелича блоковете? :think2:
И още нещо, може нещата да са свързани. Пипи и Нимфичка пишат за ядене всеки ден, в определени часове. Аз нямам постоянен режим всеки ден, т.е. всеки ден ставам по различно време, когато съм на работа ставам по-рано и съответно закусвам по-рано, но аз не работя всеки ден. Обикновено като стана и закуся, в зависимост от часа, когато съм закусила си определям часовете на следващите хранения. Но има и такъв момент, че когато спя до по-късно, часовете сън ми стават понякога до 10,11 и като закуся 2 блока, може би, те не са достатъчни за след толкова дълъг период сън. Дали може затова да ми прималява?
Например снощи, нощтната ми закуска беше в 10.15. После се събудих около 5.00 часа, беше ми едно такова топло, некомфортно, все едно всичко отвътре ми пареше. И след това не можах да заспя, викам си нека децата тръгнат на училище в 7.30 и ще стана. Обаче съм се унесла и съм заспала към 7.30 когато къщата утихна. И кво? Събуждам се, то почти 10 часа. :о Гледах да закуся възможно най-бързо и към 12 излязох да си купя виамин Е и после до супера да напазарувам и тогава ми премаля, а не усещах глад.
На някой случвало ли му се е нещо подобно? И фатално ли е това, че не ям всеки ден в едни и същи часове?
Вие как ядете?
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Gazilot » Сря Окт 30, 2013 2:47 am

Hipo,
Аз също се храня като теб, в зависимост от часа на ставането. Никога не съм спазвал междинни закуски и т.н. Преценям си как се чувствам и решавам колко блока да ям. Например някога вечерята ми е от 4, че и до 5 блока съм стигал, друг път от 2 или 3. Друг път пък съм примерно на 1-1-4-3-1-1. Почти ден с ден не си прилича. Но не премалявам, напротив, чувствам се много добре и слабея като каторжник. Не мога да ти дам съвет, но просто ти споделям моя режим, ако това може да се нарече такъв. Но и не прегрешавам. Досега за 80-ина дена да съм го направил 5 пъти и то от типа 10 бири с приблизително пропорционално протеини и мазнини. Е, и една торта анихилирана за норматив.
Нека старите песове да се произнесат.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Сря Окт 30, 2013 3:46 am

Хипооо, увеличи закуската с един блок. И забележи дали това се случва често, или просто е единичен случай. Аз също съм имала такива моментни случки, но се броят на пръсти за почти две години, и то без логично обяснение. Увеличи закуската за два три дена, виж как ще с ечувстваш, и ще прецениш дали да остане така. Отделно преди цулкъм може да имаш също такива моменти.
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот marianapanova » Сря Окт 30, 2013 8:24 am

Да Хипо,както Пипи ти каза увеличи закуската и на мен ми се е случвало,както преди цикъл,така и без причина,но като усетя такава слабостведнага хапвам,ако не е време за обяд взимам един блок допълнително!
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Plam4e22 » Сря Окт 30, 2013 8:31 am

Скъпа, Хипо, да си призная честно, аз имам малки периоди - да кажем до сега 3 пъти ми се е случвало, да ми е някак объркано :wow: и да не знам как и защо се случва :bigsm11: :msmile1: , но е само един кратък период - нищо особено. Моето лично обяснение е с фините настройки на организма и времето, :but: но едва ли от нефиксираното време за хапване, защото аз изобщо нямам ден с ден да си прилича, а ми е сууперр яко и балансирано :hooo:
Мога на 100% да се съглася с Пипи и Марианка и нищо чудно ако тези моменти се случват най - вече на нежната част от форума :bigsm7: :bigsm7:
Това, което трябва да се случи, то се случва!
Аватар
Plam4e22
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 328
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 3:44 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Сря Окт 30, 2013 10:20 am

Благодаря на всички за отговорите! :romance-grouphug:
Всичи отговори ми бяха полезни. Много е хубаво, че си имаме този форум и можем да си споделяме неволите.
Ще следя, как вървят нещата и може да увелича закуската на 3 блока и да видя как ще се почувствам. Или да го правя само когато ставам по-късно и съм имала много дълъг период на сън.
Мерси, още веднъж. Усмихнат ден на всички! :bigsm22: :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Сря Окт 30, 2013 10:49 am

Хипо,

Да кажа и аз - вече повече от година следвам Зоната, но не съм имал подобно премаляване. Вярно е и, че храненията ми са почти по едно и също време . Присъединявам се към мнението да увеличиш закуската, за сметката на някои от другите хранения, и да проследиш какво се случва . Успех :done:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Сря Окт 30, 2013 11:10 am

gogo написа:Хипо,

Да кажа и аз - вече повече от година следвам Зоната, но не съм имал подобно премаляване. Вярно е и, че храненията ми са почти по едно и също време . Присъединявам се към мнението да увеличиш закуската, за сметката на някои от другите хранения, и да проследиш какво се случва . Успех :done:


Гого,
Както изглежда тези моменти се случват най-вече на нежната част от форума. :bored1:
Благодаря за отговора. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот strelica » Сря Окт 30, 2013 8:09 pm

Здрвейте, реших да намина и ккаво да видя - Хипчето с не толкова подобен на моя проблем, но аналогично решение.
Това което мога да те посъветвам с моя макар и кратък опит е наистина да увеличиш закуската.
Как стигнах до този извод ли ? Ами преди време се оплаках тука, че ми с случват едни бесни гладове в следобедно-привечерно време и направо изперквах за въглехидрат :wow: Това продължи две седмици и толкова мъчно ми бешее да удържа както на Веско Маринов да не се поти, когато се раздава на бабите. :stupid: Беше ми изключително любопитно, защо аджеба така става ?! Четох, четох, рових се и открих виновника - това е хормона лептин. При мен ситуацията е и малко специфична, тъй като започнах да зонувам след кажи-речи двайсетдневно каране на плодчета и чайче (в края на лятото, ала с оглед на нанесените метаболитни повреди все едно никакво време не изминало).

Та този пуст лептин мноого трудно, с месеци, се връщал в нормалните граници, а е голяма клечка при хормоните - общо взето обяснява на мозъка, че не трябва да праща повече сигнали за глад като се напапаме. Да , ама не, той се произвежда в голямата си част от собствените ни мазнини. Намаляват мазнините - намалява сигнала, плющи ти се още. Наред със сегашното сваляне на мазнини от Зоната хормоните ми се ошашкали от глада и не могат да се вкарат в ред. Да не ви описвам какво и как ядях в тези кризи.. :bigsm31: Започвам си номрално сутрешно, зонувам си по обед и мистър Хайд се появаява следобеда. Отделно нямам никакъв изграден режим на сън с всичките дневни и нощни смени на работа, лекции и какво ли още не, а лептина силно се влияе и от качествения сън. Хипче, сигурно и при теб тази неравномерност оказва влияние.
Днес рано-рано след нощната ми смяна и вчерашното въглехидратно блудство бях много гладна сутринта. От 7.00 до 12.30 направих 6 от 9 блока за деня, трябваше да се поддържам за лекции. Интересното е, че досега го няма този глад ! Да не си помислите, че не съм яла от тогава де, чак такава шматка не съм :D Чувствам се наистина СВОБОДНА и ЩАСТЛИВА, че го няма раздиращото чувство да изядеш света.

Изводът ми е, че със по-плътно хранене сутрин освобождаването на захар ще е по-продължително и няма да ги има тези спадове и неразположения.
Чакаме да разкажеш :)
"Аз съм мракът, който е светлината
и неподвижността, която е танцът."
Т.С.Елиът
Аватар
strelica
 
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Сеп 29, 2013 7:41 pm
Белово/София

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Сря Окт 30, 2013 10:02 pm

Стреличке,

Много добре си го описала :applaus:

Гледам в Кауфланд са пуснали електронни кухненски везни на 50% намалени за 11,99 лв. Който няма да бяга да си купи :happy-jumpgreen:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Сря Окт 30, 2013 10:11 pm

Някой от вас ял ли е или яде ли сега в Зоната киноа? Аз преди години съм яла и много ми хареса, та се чудех, сега в Зоната може ли да се хапва? И по колко? Знам, че киноата е много богата на протеини? Дали трядва да се изчислява за ПБ? Не можах, за сега, да намеря какъв и е точно хранителния състав, ако някой знае да каже.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Сря Окт 30, 2013 11:04 pm

HippoDel написа:Някой от вас ял ли е или яде ли сега в Зоната киноа? Аз преди години съм яла и много ми хареса, та се чудех, сега в Зоната може ли да се хапва? И по колко? Знам, че киноата е много богата на протеини? Дали трядва да се изчислява за ПБ? Не можах, за сега, да намеря какъв и е точно хранителния състав, ако някой знае да каже.


Хипо,
Явно не си чела и изучавала задълбочено "тезисите" от моя дневник :bigsm35: :bigsm36: :bigsm46: , иначе щеше да се сетиш за http://www.bb-team.org/hrani/id/215413_kinoa-surova. От там излиза, че киноата е въглехидрат(нищо чудно :laugh: , киноата се бере, а не ходи => е въглехидрат) и 1БВ = 16 гр. :hug:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Plam4e22 » Чет Окт 31, 2013 9:42 am

Хипо,
Явно не си чела и изучавала задълбочено "тезисите" от моя дневник :bigsm35: :bigsm36: :bigsm46:

Гого, слушаме и изпълняваме :msmile7:
П.С. тази голяма ЗАБЛУДА за киноата си идва от широкото разтребяване по медиите, книгите и списанията, че е страхотен ЗАМЕСТИТЕЛ на животинските протеини-->http://www.zemianazaem.com/archives/67, но се страхувам , че ситуацията е същата както при лещата(бобовите)- има протеини (растителни), но особено при киноата те са само 14% от хранителния й състав--> не е главното, с което ни снабдява. Но не я причислявайте към житните растения, защото тя по-скоро се причислява към семейството на спанака и цвеклото, но е доста по-хранителна ...имаше някакъв тънък момент, който не си спомням добре :bigsm7:
Това, което трябва да се случи, то се случва!
Аватар
Plam4e22
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 328
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 3:44 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Чет Окт 31, 2013 11:05 am

gogo написа:
Хипо,
Явно не си чела и изучавала задълбочено "тезисите" от моя дневник :bigsm35: :bigsm36: :bigsm46: , иначе щеше да се сетиш за http://www.bb-team.org/hrani/id/215413_kinoa-surova. От там излиза, че киноата е въглехидрат(нищо чудно :laugh: , киноата се бере, а не ходи => е въглехидрат) и 1БВ = 16 гр. :hug:

:laugh1: :laugh1: :laugh1: Гого,
Първата ми работа беше да погледна там, но нали съм голям льохман :oh: и съм написала кеноа, вместо киноа. :stupid: Затова ми излезна, че няма такъв продукт. Иначе, твоят дневник ми е като "символ верую", :book1: препрочитам си го всяка вечер. ;) :laugh:

Мерси за отговора. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron