Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот julypv2 » Пет Окт 03, 2014 7:45 am

Здравейте, съвсем новичка съм в зоната, но вече цяла седмица смятам и изчислявам, хапвам и се наслаждавам на процеса. :smdance: Все още ми е трудно да поглъщам количеството (понякога имам даже чувството, че храната ми се връща), което е зададено, но съм любопитна и експериментирам със съчетаването на продукти. Понеже, често си правех песто с извара, магданоз или босилек, ми възникна питанка за чесъна. :th: Дали някой може да ми каже той отива към подправките или има грамаж за него? След това, виждам че какаото е в оранжево, но аз от години съм го заместила с рожково брашно (рожко). Може ли някой да ми каже в какво количество мога да го ползвам и дали той спада към зелените или оранжевите продукти? (става чудесна напитка за късна вечерна закуска с топло прясно мляко, джинджифил и канела). Имам нужда от съвет - аз имам проблем с желанието да си хапна сладко, особено вечер. През деня успявам да издържа, но след 8 часа, съм като обезумяла. Едва успявам да се въздържа и се надявам ако прехвърля тази една седмица, след това да ми става по-леко. Но понеже в момента имам няколко цели и едната да си върна баланса в хормоните, инсулина, калия, калция и фосфора, предпочитам да започна с тримесечния курс само на продукти в зелено. Е, да ще се радвам да си възвърна и моите нормални килограми (напоследък ред причини, започнах да качвам и сега съм с 15 кг. отгоре). Но най-вече искам да стана майка и това е основната причината да се обърна към зоната. Надявам се с храната да успея да балансирам, това което мога, а останалото ( разни оперативни намеси) се надявам да не ми пречи за естествено забременяване и износване на едно здраво бебче. :) Благодаря ви за сайта и за подкрепата. :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот eldass » Пет Окт 03, 2014 8:34 am

Ягодка, у мен все още има съмнение какъв овес ядеш...трябва да е на зърна, такъв
, а не такъв.
Ако искаш да ползваш брашно от овес за мъфини има места, където мелят пред теб зърната.



julypv2, добре дошла! :text-welcomewave: На добро място си попаднала! :)
Дай още малко време на Зоната и на тялото си. Може би не спазваш часове или пропорции, пиеш ли достатъчно вода? Щом ти се хапва сладко си прекалила с въглехидратите на предходното хранене.
Вчера за първи път си купих брашно от рожков. Ще ми бъде интересно да споделиш в какво и как го влагаш?
Успех със Зоната и безпроблемно забременяване ти пожелавам!
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Пет Окт 03, 2014 8:48 am

julypv2 написа:Здравейте, съвсем новичка съм в зоната, но вече цяла седмица смятам и изчислявам, хапвам и се наслаждавам на процеса. :smdance: Все още ми е трудно да поглъщам количеството (понякога имам даже чувството, че храната ми се връща), което е зададено, но съм любопитна и експериментирам със съчетаването на продукти. Понеже, често си правех песто с извара, магданоз или босилек, ми възникна питанка за чесъна. :th: Дали някой може да ми каже той отива към подправките или има грамаж за него? След това, виждам че какаото е в оранжево, но аз от години съм го заместила с рожково брашно (рожко). Може ли някой да ми каже в какво количество мога да го ползвам и дали той спада към зелените или оранжевите продукти? (става чудесна напитка за късна вечерна закуска с топло прясно мляко, джинджифил и канела). Имам нужда от съвет - аз имам проблем с желанието да си хапна сладко, особено вечер. През деня успявам да издържа, но след 8 часа, съм като обезумяла. Едва успявам да се въздържа и се надявам ако прехвърля тази една седмица, след това да ми става по-леко. Но понеже в момента имам няколко цели и едната да си върна баланса в хормоните, инсулина, калия, калция и фосфора, предпочитам да започна с тримесечния курс само на продукти в зелено. Е, да ще се радвам да си възвърна и моите нормални килограми (напоследък ред причини, започнах да качвам и сега съм с 15 кг. отгоре). Но най-вече искам да стана майка и това е основната причината да се обърна към зоната. Надявам се с храната да успея да балансирам, това което мога, а останалото ( разни оперативни намеси) се надявам да не ми пречи за естествено забременяване и износване на едно здраво бебче. :) Благодаря ви за сайта и за подкрепата. :)
:)
Здравей julypv2 и добре дошла в Зоната. Наистина понякога количествата, които се поглъщат са големи, а килограмите намаляват. В това се състои и магията на Зоната. Ядеш и отслабваш. :lol: Продуктите, които ги няма в таблицата със хранителни блокове можеш да си ги изчислиш по етикет или като вземеш данни например от този сайт. След това се ползват формулите за изчисляване по етикет. Формулите и начина на изчисляване можеш да прочетеш в моя дневник. Чесънът съм го изчислил 1ВБ=28 гр. За брашното от рожков засега не откривам данни, но по късно ще потърся пак. Що се отнася до желанието за сладко бъди сигурна, че не след дълго време то ще намалее значително и дори ще изчезне.При мен така се получи. Няма причина ако си в Зоната да не се получи и при теб.
Има специална тема "Бременност и кърмене в Зоната". Можеш да погледнеш там.
Важен е приемът на омега 3(EPA+DHA) под формата на рибено масло. За него можеш да прочетеш на сайта , а също така и в моя дневник. Добра идея е да си направиш дневник и там да записваш постиженията си и своите въпроси. Успех. :yess:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Пет Окт 03, 2014 8:51 am

eldass написа:Вчера за първи път си купих брашно от рожков.

Има ли етикет на брашното за да го изчислим? :th:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пет Окт 03, 2014 9:06 am

Според Nutrition Facts брашното от рошков има следните данни за 100 г
Мазнини - 1 г
Въглехидрати - 89 г (фибри - 40 г)
Протеини - 5 г
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот eldass » Пет Окт 03, 2014 9:23 am

Не, няма насипно е.
Тук това излиза.

Маня ме е изпреварила - въглехидрат е 1 Б - 18 гр. и според мен ще е червен или поне оранжев, защото захарта на 100 гр. е с ГТ 70, а брашното от рожков 30.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пет Окт 03, 2014 9:39 am

gogo написа:
qgodka8 написа:Относно овесените ядки ползвам цели т.е не финни. Те стават ли?

Щом ядеш цял овес това е добре. Само че 6 блока овес са 6*14гр=84 гр, а не 70 гр. както ти си го написала. За 70 гр приемаш не 6 а 5 блока. Увеличи овеса на 84 гр.

Гого, тя смята и 1 ВБ от киселото мляко, така че правилно ги и е изчислила на 70 гр. овеса.
Обаче нещо ме съмнява в тази история - Ягодке, дали под цели нямаш предвид пак смачкани, ама не фини?
Щото това пак не са цели зърна, които всъщност се полезните. Има и едни счукани полезни, но тях не можеш да ги намериш в Кауфланд и Лидл, както и целите зърна.

gogo написа:
qgodka8 написа: А за това където мога да се храня и по7 пъти стига да си разпределя блоковете мога ли да махна 1 блок от обеда и да го прибавя на слетобедната закуска. Защото при мен всъщност се получава че свършвам 14:00 и се прибирам към 14:30 тогава имам възможността да хапна по стабилно( салатка, протеини плодове..) а в училище трябва да хапна нещо просто да ме поддържа в зоната докато се прибера .
Мисля, че можеш да направиш така. В крайна сметка ще си изядеш необходимите блокове като между храненията спазваш необходимото време. :)

А, бе, не съм сигурен ,че ще може във времевия интервал 6:30 - 14:30 да кара само с 1 блок, особено ако обяда е в 10:30. Това са си 4 часа след обяд от 1 блок, който всъщност ще бъде междинна сутрешна закуска. Да беше до 13:30, ама ...
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот julypv2 » Пет Окт 03, 2014 9:51 am

Благодаря ти gogo, за информацията и споделеността. Аз засега си водя дневник в едно тевтерче (прочетох тук, че е добре малко да натрупам опит и после да си водя дневник във форума), описвам си менютата и веднъж седмично съм решила да се тегля и меря. Благодаря за чудесната статия за бременността. Моля се, да бъда достатъчно търпелива и спокойна и скоро да ви се похваля с една прекрасна новина :) Усмивки и пъстрота :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пет Окт 03, 2014 11:00 am

Няма смисъл в тефтер, пък после да ги преписваш тук. Направо си прави дневник и пиши в него.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Пет Окт 03, 2014 12:03 pm

Manya написа:Според Nutrition Facts брашното от рошков има следните данни за 100 г
Мазнини - 1 г
Въглехидрати - 89 г (фибри - 40 г)
Протеини - 5 г

Тогава излиза 1ВБ=18 гр.
Пак от там ГИ го дават 30, така че рожкововото брашно би трябвало да е в зелените въглехидрати.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Пет Окт 03, 2014 12:12 pm

julypv2 написа:Моля се, да бъда достатъчно търпелива и спокойна и скоро да ви се похваля с една прекрасна новина :) Усмивки и пъстрота :)

Ще чакаме с нетърпение. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот qgodka8 » Пет Окт 03, 2014 3:45 pm

Всъщност се оказа че овесените ми ядки са от не добрите. От къде да си купя от другите? Лидл, била?
qgodka8
 
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Авг 06, 2014 10:50 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пет Окт 03, 2014 3:52 pm

Овес се купува в магазините за био-храни, или от пазара, или в руските магазини Берьозка. Може и през интернет.

http://shop.biomag.bg/variva-pasta/pole ... es-ola-bio
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот eldass » Пет Окт 03, 2014 4:11 pm

А аз си купувам овес от магазина за зърнени храни /правят и брашно/ на ул. Екзарх Йосиф, зад Халите се намира.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот julypv2 » Пет Окт 03, 2014 5:53 pm

Благодаря на всички. Може би ще придобия смелост да си направя дневник и тук, тъкмо ще споделя моята страст да пиша. Днес прочетох още няколко страници във форума, бавно, но славно се информирам. Все още не съм попадала на темата за домашно приготвените лютеница, кьопоолу и такива неща. Как ги мерите тях? (нали им липсват етикети). Извинете ме за въпросите, надявам се да не съм досадна, но понеже вечерта ми се дояде и реших веднага да задам въпроса за моята любима лютеницата, която сама си направих през лятото. Гледам винаги да си правя по някое друго бурканче, ей така ако през зимата просто ми се дояде нещо вкусничко. :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот julypv2 » Пет Окт 03, 2014 6:05 pm

eldass написа:Ягодка, у мен все още има съмнение какъв овес ядеш...трябва да е на зърна, такъв
, а не такъв.
Ако искаш да ползваш брашно от овес за мъфини има места, където мелят пред теб зърната.



julypv2, добре дошла! :text-welcomewave: На добро място си попаднала! :)
Дай още малко време на Зоната и на тялото си. Може би не спазваш часове или пропорции, пиеш ли достатъчно вода? Щом ти се хапва сладко си прекалила с въглехидратите на предходното хранене.
Вчера за първи път си купих брашно от рожков. Ще ми бъде интересно да споделиш в какво и как го влагаш?
Успех със Зоната и безпроблемно забременяване ти пожелавам!



Здравей, благодаря за топлото посрещане. Ами аз не съм сигурна, дали желанието за сладко е в резултат на въглехидратите на обяд или от начина ми на живот до момента (дали не е някакъв навик, от който да се отуча). Колкото до рожкото, за мен това беше невероятно откритие преди години, когато ми бе забранено да ям шоколад. Може би ще ви споделя някоя друга рецепта с него, но можеш да го използваш като заместител на какаото и кафето. Но за късна вечерна закуска е супер комбинация с топло прясно мляко, настърган пресен джиндифил и канела. Това го открих в Индия и е страхотна напитка за спокоен сън. Естествено, по-добре подсладено с малко мед, но сега ще се лиша от него. Скоро ще ви пиша за рецептите за прекрасни бонбони от рожко. Усмихната и свежа вечер.
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта