Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот gogoh » Съб Яну 31, 2015 7:49 am

Здравейте,
След ровене из рецептите и таблицата на ББ тим възникна един въпрос, който е зададен и от друг, но отговор не намерих. Та въпросът се отнася за сурово яйце. То съдържа 12,6 гр. белтъчини, 0,7 гр. въглехидрати и 9,5 гр. мазнини. В много от рецептите се ползва "яйце", което аз приемам като цяло яйце. Но поне аз не съм отчитал мазнините до сега - не бях заглеждал състава на яйцата. Означава ли това, че трябва да се разбира "яйце" = "яйчен белтък" - там където не е уточнено допълнително, че трябва да е само белтък?
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Melkat » Съб Яну 31, 2015 8:06 am

gogoh, мисля, че под яйце се разбира цялото яйце, а там, където се използва само белтък, е посочено като яйчен белтък. Поне в рецептите, които съм използвала е така. Ако можеш да си позволиш да ползваш само белтъка на яйцето, е по-добре :) :yess:
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот gogoh » Съб Яну 31, 2015 8:32 am

Melkat написа:gogoh, мисля, че под яйце се разбира ... по-добре :) :yess:

Melkat, blagodarq за отговора. Има предвид - когато е цяло яйце дали се взимат предвид мазнините, защото ми се струва, че в някой рецепти не се взимат под внимание, т.е. - трябва да се преизчисляват предполагам, а не да се разчита на готово. Иначе е доста неприятно - събрал съм в хладилника над 10 жълтъка в една чаша. Нямам какво да ги правя. Все пак някоя кокошка се е мъчила да ги снася :think2: :think2: ... :lol: :laugh3:
Последна промяна gogoh на Съб Яну 31, 2015 8:53 am, променена общо 1 път
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Melkat » Съб Яну 31, 2015 8:50 am

gogoh, в таблицата е дадено "яйце цяло (източник на арахидонова киселина) - 1 брой" в раздела протеини, неблагоприятен избор. В раздела мазнини няма посочено яйце. Яйцето си го приемаме за протеин, без да отчитаме мазнините в него и прибавяме само 1.5 г допълнителни мазнини (1 орех, 3 бадема, 3 маслини и т.н.) :)
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Pipilota » Съб Яну 31, 2015 6:27 pm

:laugh: Жълтъците отиват за маска на лицето и косата ;) :yess:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот gogoh » Съб Яну 31, 2015 7:17 pm

pipilota написа: :laugh: Жълтъците отиват за маска на лицето и косата ;) :yess:


Да - това го знам, но аз нямам нужда от маска на лицето, а жена ми не се маца с тях да не плаши децата :laugh1: .
Вмирисаха се за съжаление. Изхвърлих ги днес.
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Съб Яну 31, 2015 7:22 pm

gogoh написа:
pipilota написа: :laugh: Жълтъците отиват за маска на лицето и косата ;) :yess:


Да - това го знам, но аз нямам нужда от маска на лицето, а жена ми не се маца с тях да не плаши децата :laugh1: .
Вмирисаха се за съжаление. Изхвърлих ги днес.

Забъркваш една майонезка и я даваш на съседите с добри чувства :laugh1: (ако още не си ги убедил да се включат в приключението Зона). А от варените - на пилетата на прозореца. И те са Божи твари. А и сурови биха ги похапнали.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот tanita68 » Сря Фев 04, 2015 1:33 pm

Да ви се похваля какво си спретнах аз днес. Крем карамел. Е, сигурно пак ще се намерят хора дето ще кажат, че не е зонов, а само балансиран, но от един блок на ден едва ли ще ми стане нещо, а и няма да го ям само аз така че 6 блока ще свършат много бързо. :)

Крем карамел - 6БПВ
600гр прясно мляко - 3БП+3БВ
3 яйца - 3БП
6ч.л. захар - 3БВ - за карамела
стевия, ванилия

Във всяка купичка се слага по 1ч.л. захар и се карамелизира - аз го направих в микровълновата. Млякото се загрява, яйцата се разбиват и постепенно се прибавят към загрятото мляко. Бърка се докато се посгъсти. Добавя се ванилията и стевия на вкус. Разпределя се по равно в купичките. Купичките се поставят в тава с налята в нея студена вода и се пече на 160 градуса до готовност. Внимава се да не заври водата в тавата.

А ето и резултата:
Скрит текст:
Изображение


Тази купичка съдържа 1БПВ. За мазнина се добавят три бадемчета или други ядки. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Сря Фев 04, 2015 1:48 pm

tanita68 написа:Да ви се похваля какво си спретнах аз днес. Крем карамел. Е, сигурно пак ще се намерят хора дето ще кажат, че не е зонов, а само балансиран, но от един блок на ден едва ли ще ми стане нещо, а и няма да го ям само аз така че 6 блока ще свършат много бързо. :)


Страхотен е! Но на сега започващите Зоната - препоръчва се след поне половин година зонуване като лек чийт :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот tanita68 » Сря Фев 04, 2015 2:08 pm

Маня, и един блок е колкото за единия зъб както се казва! Ама за разпускане от време на време бива. :lol: Преди известно време си купих купички за суфле от лидъл. Викам си аз суфле едва ли някога ще направя, но стават и за крем карамел. Притеснявах се дали ще събера смес за един блок в тия миниатюрни купички, но успях и даже остана място. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Pipilota » Сря Фев 04, 2015 4:47 pm

Таничка, в колко купички се разпределя сместа? Като слагаме рецептите в сайта, да сме по-точни в описанеието :)

И какво е това изтезание питам аз? За такива умопомрачителни рецепти дадената доза трябва да е двойна или тройна :smdance:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот tanita68 » Сря Фев 04, 2015 10:26 pm

Пипи, в шест купички се разпределя сместта. Явно съм забравила да напиша. Ама те общо са 6 блока и всяка купичка е равна на 1 БПВ. Става много малко количество за един блок, но да си начеше крастата човек бива веднъж на няколко месеца. :) Домашните любимци го харесаха, така че до утре може и да не остане. ;)
аз съм писала във всяка купичка се слага по една лъжичка захар, а те общо са 6 така че явно затова не съм уточнила броя на купичките. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Сря Фев 04, 2015 10:31 pm

Кой пък не си го направи след края на кошера/пчелина :laugh1: Ще си имам следобедна закуска за цяла седмица.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот gogoh » Съб Фев 07, 2015 11:52 am

Предлагам една рецепта, която си измислих сам, отлежа няколко часа в хладилника и сега се пече. Тя е за съфорумниците, които трудно изкарват дълго време без месо (като мен). Елементарна е, копирал съм я от времето когато се борих с един друг хранителен режим, но сега е съобразена със "Зоната". Та, става въпрос за печени кюфтенца от телешка кайма. Рецептата е за 15 БП (понеже не готвя само за себе си). И така - смесвам:
1. Телешка кайма - 420 гр. - 10 БП (качествена телешка кайма има в Била и Кауфланд - не еправя реклама на магазините)
2. Яйца, кокоши - 2 бр. (или едно яйце и 2 белтъка за по-стриктните) - 2 БП
3. Обезмаслена извара - 168 гр. (ще стане по-вкусно с низкомаслено сирене - 126 гр., но нямах) - 3 БП.
4. Стар лук - една малка главичка ~ 60 - 65 гр., което е под 1/2 БВ и мисл1, че на фона на всички останали продукти е пренебрежимо малко количество, но все пак - очаквам корекция тук.
5. Подправки - сол, черен пипер, магданоз и кой каквито обича на вкус.
Каймата, лука накълцан на ситно и останалите продукти смесвам и оставям на студено да престоят (за да узрее каймата) няколко часа. След това измервам всичко с кантара и разделям на 15 равни топки, всяка по 1 БП. Подреждам ги в тава с хартия и печа (очаквам да са готови след малко).
Според таблицата в този сайт - към всяко едно такова кюфтенце (1 БП) - трябва да добавя по 1 БВ и 1 БМ.
Тук се обръщам към по-опитните за коментар - това ли са допълнителните блокове или трябва да се преизчисляват според съдържанието на телешката кайма?
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот tanita68 » Съб Фев 07, 2015 12:20 pm

Половин блок въглехидрати от лука са пренебрежимо малко в такова количество протеини. Просто няма смисъл да се преизчислява. А и как ще определиш колко е 1/15 от 1БВ, че да намалиш количеството на другите въглехидрати? Хапвай си ги така, както си ги изчислил. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Съб Фев 07, 2015 12:44 pm

Можеш да си направиш кюфтето с количеството блокове протеин, които ще хапваш с него - 2 или 3, или 4... едно "голямо" плоско кюфте. Спестяваш си броенето на кюфтетата :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта