Писаниците на Tony в зоната

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Маня » Сря Окт 01, 2014 10:45 am

Обери каймака и го сложи в хладилника. Като постои до довечера ще отдели още толкова каймак най-малко, колкото при сваряването. И да не вземеш да сложиш горещата тенджера в хладилника :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Писаниците на Tony в зоната

Зоната
 

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Окт 01, 2014 10:51 am

ginette написа:Tony ,в хладилника ли изстудяваш млякото за няколко часа (това как да го разбирам5-6 часа ли :think2: ).Аз сега сварих два литра .Да го оставям ли в хладилника и да обирам каймака или ..и аз не знам какво да го правя мам.. :ang:А с такова желание исках да го обезмасля ,ами като не чета достатъчно ,а дори запомних и страницата ,мисля 4 беше :gunshot:


Ми зависи, ако го сваря през деня го оставям да се охлади /понякога като бързам слагам тенджерата в хладка вода в мивката и постепенно правя водата студена - доста бързо се охлажда/ и след това го слагам в хладилника като изстине достатъчно. Ако го сваря вечерта го оставям малко да си хване хубаво каймак, отделям го и го изваждам на балкона, че през нощта Т падат доста и на сутринта си има огромен дебел слой сметана, която се отделя доста лесно. Пак го затоплям и повтарям процедурата, след това чак го подквасвам, или пресичам за извара.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Окт 01, 2014 10:53 am

Ама от 2 л прясно мляко ще стане около 200-300 гр извара, та не си заслужава хамалогия много, много... по-добре да хамалогстваш с повечко количество :)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот ginette » Сря Окт 01, 2014 12:22 pm

Manya написа:И да не вземеш да сложиш горещата тенджера в хладилника :laugh1:
Слушкам :laugh3: Ходих на пазара ,че синът ми си идва в края на седмицата и щом се прибрах, веднага ви прочетох съветите :hug: Ще обера каймака и в кутийка ще го сложа във фризера(съпружето веднага си помисли ,че каймака с какао ще му дойде много добре ,да ама не :laugh1: И като му казах ,че ще събирам за масло се хвана за главата)А тенджерата изстинала отива в хладилника ,обирам и после подквасвам и ще докладвам ,каква съм я докарала.
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот ginette » Сря Окт 01, 2014 12:28 pm

Tony написа:Ама от 2 л прясно мляко ще стане около 200-300 гр извара, та не си заслужава хамалогия много, много... по-добре да хамалогстваш с повечко количество :)
Тоny ,аз не искам извара да правя .Целта ми е да обезмасля млякото да обера каймака(нали уж масло ще правя :laugh: ) ,а млякото обезмаслено вече ще подквася за мен.
Последна промяна ginette на Сря Окт 01, 2014 12:34 pm, променена общо 1 път
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Маня » Сря Окт 01, 2014 12:33 pm

Когато събереш достатъчно за масло, когато го извадиш от фризера трябва да го оставиш мноооого добре да се размрази до стайна температура. Най-лесно се отделя маслото, ако го бъркаш в робот с приставката за кремове. Става и с миксер, ама бая време трябва.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Окт 01, 2014 12:36 pm

Супер! Щом за кисело го готвиш ще е супер... и гхи-то става чудно също. Аз вече само с такова гхи готвя, правя мъфини на децата и изобщо го ползвам навсякъде...и горе-долу за седмица -10-тина дни изяждаме гхи-то от едното обезмасляване. Засичат ми се маслата с по 2-3 дни средно :) от едното правене на гхи до другото :) Ама аз на децата слагам повече, отколкото на мен :)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот ginette » Сря Окт 01, 2014 12:43 pm

Manya написа: Най-лесно се отделя маслото, ако го бъркаш в робот с приставката за кремове. Става и с миксер, ама бая време трябва.
Е това поне го имам ,като техника и миксер и блендер и пасатор ,но най-важното -каймака го нямям :laugh1: , ще го събирам сигурно половин година,но.. аз съм упорита :laugh4:Благодаря ти за тънкостите в маслопроизводството :bouquet: Отивам да обера каймака ,докато ехидния ми съпруг не го е :mrgreen: изял
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот ginette » Сря Окт 01, 2014 12:45 pm

Маня ,Tony :bouquet: :bouquet: :bouquet:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Окт 01, 2014 12:53 pm

Кухненският робот ми е в България и тук имам само миксер...за около 10-12 мин се избива маслото. Оставям го да се оцеди в една пластмасова решетъчна купичка и после директно топя на гхи.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Маня » Сря Окт 01, 2014 12:54 pm

Жинет, ако искаш да си направиш бързо масло, купуваш си готварска сметана в кутия (задължително млечна, не от тия изкуствените). Изсипваш я в робота и след 4-5 минути имаш масло, което можеш да преработиш в гхи.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот ginette » Сря Окт 01, 2014 1:00 pm

Ураа! :lol: 91гр при първото събиране на каймака.( от 2 литра мляко )Тенджерата е наказана да зъзне в хладилника за още каймак.
Tony ,извинявай ,че досадих в твоя дневник ,но знаех ,че е точното място :love:
Последна промяна ginette на Сря Окт 01, 2014 1:04 pm, променена общо 1 път
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот ginette » Сря Окт 01, 2014 1:03 pm

Manya написа:Жинет, ако искаш да си направиш бързо масло, купуваш си готварска сметана в кутия (задължително млечна, не от тия изкуствените). Изсипваш я в робота и след 4-5 минути имаш масло, което можеш да преработиш в гхи.
Маня ,не бързам, ще събирам от моето мляко ,благодаря за идеята.Оставям я все пак ,като резервен вариант .
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Окт 01, 2014 1:07 pm

Manya написа:Жинет, ако искаш да си направиш бързо масло, купуваш си готварска сметана в кутия (задължително млечна, не от тия изкуствените). Изсипваш я в робота и след 4-5 минути имаш масло, което можеш да преработиш в гхи.


Да, или пък си купи хубаво масло и го стопи на гхи. ;)

А, не се притеснявай - нали дневниците са за това - да се споделя опит във всяко отношение. ;)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Окт 15, 2014 9:38 am

Не съм писала от 100 години тук, ама то е така: курсове, децата се изредиха с по един вирус през 2 дни с по 2 дни висока температура, готвене в зоната и извън нея понякога за домашните, писане на една важна статия по работа и то така... времето не стига.

НОооо, днес е 15 и ми е време за отчет. -2, 5 кг за този месец и почти видях заветната цифра 8 отпред. :smdance: :smdance: :smdance:

Иначе се чувствам превъзходно и въпреки, че съм една от по-възрастните в курса по нидерландски съм с едни от най-добрите резултати - та зоната си действа! :) И това на фона на 18-20-25 годишни хора, дето учат с лекота. Ама и ние на по 40 не се даваме лесно. ;)

Обаче имам сериозен проблем, бе хора! Помагайте с идеи, че зор. :(

Забравям да си взимам рибеното масло. Сутрин в тарапаната забраням да си взема капсулите и на обяд вече съвсем съм се отнесла. Присещам се вечер след вечерята, ама тогава ако взема 4 капсули на веднъж не е ли много? :think2: Мислих си да ги разпределя 2 х 2 сутрин и следобед, ама ги забравям. :( Иначе тук си намерих рибено масло с европейско качество и сертификат със съдържание 1,1 гр омега 3 в една капсула и мисля, че 4,4 гр дневно си е една добра доза. Макар, че фармацефтът в аптеката ме предупреждава постоянно, че не трябва да взимам повече от 1 капсула дневно. :lol: Та ми се налага да му казвам, че ги пием всички вкъщи, за да не се тормози, че купувам всеки месец по 1 опаковка от 100 капсули.

Не смея да оставя опаковката на плота, където ще я виждам постоянно, щото дребното се катери навсякъде и прави поразии...та ще ми я затрие. Покачила съм я в най-горният шкаф при кафето и т.н., ама сега като излизам рано сутрин и не пия кафе, а само закусвам и ги забравям... дайте идеи как да не ги забравям да ги пия тези пусти капсули. :doNotKnow:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Окт 15, 2014 9:39 am

Брех! Докат уча кат изоглавена съм станала и бакалавър в зоната! :lol: Да не повярваш! Кога успях?! :laugh1:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 2 госта

cron