Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Стеф » Съб Фев 01, 2014 10:34 am

Искам да попитам - ако реша да правя баница или нещо друго с готови кори - какви кори да използвам. Помагайте че сме две вкъщи в зоната и на сухо ми е малко трудно вече (между другото - не можах да се въздържа и стъпах на кантара - за две седмици - 1,6 кг :smdance: )
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eleen » Съб Фев 01, 2014 10:47 am

Здравейте ! От днес и аз съм при вас. От доста време разглеждам книгата . Благодаря за хубавия сайт, радвам се че ви открих ! :bouquet:
eleen
 
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 10:27 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Съб Фев 01, 2014 10:56 am

Добре дошла eleen! Всички ще се радваме да се присъединиш към нас, за да си споделяме и да си помагаме взаимно. Аз също съм измежду новите и всички много ме подкрепят. Стъпка по стъпка ще се научиш, не е трудно. каквито въпроси имаш, питай, всички сме с теб :yess:
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eleen » Съб Фев 01, 2014 11:19 am

vanja написа:Добре дошла eleen! Всички ще се радваме да се присъединиш към нас, за да си споделяме и да си помагаме взаимно. Аз също съм измежду новите и всички много ме подкрепят. Стъпка по стъпка ще се научиш, не е трудно. каквито въпроси имаш, питай, всички сме с теб :yess:

Благодаря ! Надявам се , да се справя с храната - при мен проблема е водичката. Понякога 2 кафета на ден са единствената течност която поглъщам .... ужасТТТ :) Даже се чудя кога ли ще ме бойкотират бъбреците ? :) Но пък задържам много вода- постоянно съм подпухнала/ подозирам че е и от ЕГН-то / - това да имам разлика от 2 кг нагоре и надолу от днес до утре си е обичайно. Сметнах че ми трябват 10 блока дневно .Винаги съм казвала, че всеки организъм си има оптимално тегло към което винаги се стреми . Да, ама аз така не се чувствам добре- глад, диети.. и след време пак на изходна позиция. Да видим сега какви ще ги върша .... :)
eleen
 
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 10:27 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Gazilot » Съб Фев 01, 2014 12:24 pm

Eleen, aко спазваш точно Зоната, сама ще пропиеш вода в непознати за теб количества. То си идва от самосебе си, и то само ако си стриктна.
Затова ще похилядня, както са похилядняли повечето тука - хора, гледайте ПОНЕ 10 дена да сте стриктни, за да разберете НАИСТИНА за какво иде реч. Зелени храни, спазване на грамаж - никакво на око, спазване на часове. Ма бил съм на работа, ама на ресторант, ама как да хвърля 10 гр домат, - ако имате стимул, ще ги превъзмогнете. И ще си носите кутийките на работа ( срам Ви е? а не ви ли е срам от вида Ви?), и менюто в ресторанта може да се балансира ако подтиснете пордота в себе си. Ама изкушавали Ви постоянно - изкушенията са навсякъде, да, така е, но нали сте се решили на промяна- борете се, повтаряйте си колко не ви харесва състоянието заради което се решихте на същата тази промяна. Упорствайте - 10 шибани дена. После наградата си струва. Ще откриете неща, които не сте и подозирали, че могат да Ви се случат и че можете да изпитвате и правите. Всеки над два месеца в Зоната знае за какво говоря. Опитайте!
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eleen » Съб Фев 01, 2014 2:35 pm

Огромно благодаря за подкрепата, имам нужда !!! Да се отчета какво включих в първия си обяд:
за 3 Б
126 грама пъстърва на грил тиган- 3БП
400 г. прясно зеле- 1БВ
240 г. печени червени чушки - 2БВ
1 с. лъж авокадо, 1/2 с. лъж смляно ленено семе 1/3 ч.лъж зехтин - 3БМ
Това е. Добавих малко магданоз , сол и оцет на салатата.
Притесни ме количеството на салатата. Няма изяждане.... Обема на стомаха ми не може да поеме такова количество- ще се пръсна.. :) Половината остана... Чушките се оказаха 40 грама по-малко / толкова бях размразила /, но реших че няма да лиша тънката си снага от много въглехидрати :laugh4: Явно трябва да мина на по-компактни по обем въглехидрати. А може би някъде съм сбъркала ??? А на всичко отгоре и днес жабунясах- вече изгълтах около 1л вода .
eleen
 
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 10:27 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Gazilot » Съб Фев 01, 2014 3:37 pm

Стандартната въглехидратна грешка в началото. Поне 90% от Зонуващите я допускаме.
Като си решим, че трябва да ядем краставици за БВ не значи че трябва да е целия блок от тях. Трябва да се комбинира. Затова и в таблицата услужливо е дадено на четвъртинки, осминки и третинки.
Примерно салата от 1 Б или или 2, чаша вино (115гр)
или 1 салатен блок 2 плодови блока
или 2 салатени блока малка ракия :) 30 гр :)
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eleen » Съб Фев 01, 2014 3:49 pm

Нямам навика да ям плодове за десерт- май никога не го правя. А и реших че, не е добре да има много различни групи продукти в едно хранене- :) това съм го пропуснала. Идеята за виното и ракийката я прегръщам веднага . :shy: Благодаря ти !
eleen
 
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 10:27 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Gazilot » Съб Фев 01, 2014 4:10 pm

Обратно, колкото по-разнообразно, толкова по-добре.
За ракийката, червена е. Не я цукай много-много. Виж, виното е друга бира :lol: , зелено, полезно, вкусно и затоплящо...
А да ти кажа, аз 40 години съм ял плодове само ако се напия и няма с какво да мезя...
Откакто съм в Зоната, преоткрих колко вкусно и засищащо нещо може да са. Сега има мандарини и ябълки. Да не говоря, че хубавата ябълка с хубавото вино са си лика-прилика!
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Съб Фев 01, 2014 4:24 pm

Да попитам нещо за нахута (за първи път се докосвам до този продукт) - трябва ли непременно след кисненето 24 часа и да се вари или може да се смели със сусамов тахан (1/2 с.л. - 1 БМ) в сурово състояние? Лично на мен ми хареса като хрупнах едно сурово накиснато зърно и сега се чудя дали да го сложа и да ври. 1/4 чаша сух след кисненето стана малко над 1/2 чаша - увеличи си обема почти двойно. Струва ми се че с добавка на някоя капка стевия би станал приятен десерт от 1 БВМ :hm:

Докато чаках съвет от "знаещите" просто експериментирах - смлях 1/4 чаша нахут (малко над 1/2 след кисненето) с 1/2 с.л. сусамо тахан и 56 г. извара. 3 капки екстракт от стевия и канела и стана приятна следобедна подкрепяща закуска. 1 БПВМ
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eleen » Пон Фев 03, 2014 12:22 am

Manya написа:Да попитам нещо за нахута (за първи път се докосвам до този продукт) - трябва ли непременно след кисненето 24 часа и да се вари или може да се смели със сусамов тахан (1/2 с.л. - 1 БМ) в сурово състояние? Лично на мен ми хареса като хрупнах едно сурово накиснато зърно и сега се чудя дали да го сложа и да ври. 1/4 чаша сух след кисненето стана малко над 1/2 чаша - увеличи си обема почти двойно. Струва ми се че с добавка на някоя капка стевия би станал приятен десерт от 1 БВМ :hm:

Докато чаках съвет от "знаещите" просто експериментирах - смлях 1/4 чаша нахут (малко над 1/2 след кисненето) с 1/2 с.л. сусамо тахан и 56 г. извара. 3 капки екстракт от стевия и канела и стана приятна следобедна подкрепяща закуска. 1 БПВМ

Хапвай го както ти е по-вкусен. И аз съвсем съм се объркала но... чета :) Явно пиенето на вода вчера дава резултат .Само след 1 ден хранене - не особено стриктно/ поради незнание , все нещо обърквам .../ съм - 1,6 кг. Доста водичка съм изгонила .
eleen
 
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 10:27 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Ина » Пон Фев 03, 2014 10:41 am

Здравейте! Има ли някаква информация относно ръж и лимец? Никъде нищо не се споменава за тях, а в същото време те също са с ниско съдържание на глутен като овес и ечемик.

По повод овеса тук на сайта във въпроси и отговори пише:
"Ако искате да сте сигурни, че консумирате адекватни количества ГЛК (които за повечето здрави хора са 1-2 мг дневно), яжте варена (но не инстантна) овесена каша три до пет пъти седмично.
Приемът на ГЛК в комбинация с приемането на рибено масло ще увеличи производството на тялото на “добри” ейкозаноиди. Ако приемате високи дози рибено масло, количеството на овесените ядки (варени на слаб огън,не инстантни) трябва да бъде не повече от две до три купички на седмица."

Все пак в останалите дни организма пак си иска нещо по-малко като обем за въглехидрати. И все се сещам за хубавите хлябове на Слънце и луна от ръж и от лимец... дъвчейки легени салати...
Ако не си стигнал там където си искал — не вини пътя, че бил крив.
Аватар
Ина
 
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Яну 22, 2014 10:41 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Пон Фев 03, 2014 1:21 pm

Един въпрос към напредналите в Зоната. Ако мръвка (пиле, месо, риба) се маринова в марината, която съдържа продукт от таблицата и не само в нея, но има данни към коя от трите групи може да се причисли - ПВМ (зехтин, вино, бира, мед, лимонов сок, сос уинчестър, кленов сироп и за каквото още се сетите), ако при топлинната обработка маринатата не се включва в процеса включената съставка трябва ли да се брои за блок. Да речем сьомга се маринова в зехтин, лимон и розмарин. След час-два се пече на тиган или във фурната. Ще се броят ли блоковете на зехтина и лимона, които не са влезли в тигана или тавата? Или пилешки филенца мариновани в лимон, мед и джинджифил? Все пак храната трябва да е вкусна и апетитна, дори ако е мръвка (за тия дето не ги долюбваме).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Pipilota » Пон Фев 03, 2014 3:21 pm

Маняяяя, сртига си се вманиачавала...за грам мазнина, за капка лимонов сок и т.н....ти ако я караш така ще се побъркаш накрая. Печи си месцето, без да ти пука в каква марината е стояло, и както ти казаха и другите- не се вманиачавай толкова....зоната работи само на принципа на око, а какво да кажем ако се мери с кантарче...Наслаждавай се на това хранене, и недей да гледаш с лупа всеки грам ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Пон Фев 03, 2014 3:45 pm

Меренето не ми тежи. Свикнала съм и преди Зонуването. Сладкишите изискват точни мерки, за да станат добри :laugh4: :laugh4: . След всичко, което изчетох в последния месец около Зоната съм убедена, че е най-важно да се спазва съотношение 40:30:30 на основните блокови продукти. И някакво лекичко отклоненине в грам-десет нагоре надолу няма да наруши толкова баланса. Но питам, защото имате опит, а тук таме ми се прокрадват тенденции към стриктно съблюдаване на грамажите.
За себе си съм си отговорила - този начин на балансиране на храната ми допада, чувствам се много добре в тлъстата си засега снага (но тя явно ще се поддаде на действието на зоната), само за седмица чувствам прилив на енергия и желание да се движа (не мога да го повярвам! най-обичам пред компютъра и в леглото с книжка! :laugh4: ).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eleen » Пон Фев 03, 2014 4:35 pm

Manya написа:Меренето не ми тежи. Свикнала съм и преди Зонуването. Сладкишите изискват точни мерки, за да станат добри :laugh4: :laugh4: . След всичко, което изчетох в последния месец около Зоната съм убедена, че е най-важно да се спазва съотношение 40:30:30 на основните блокови продукти. И някакво лекичко отклоненине в грам-десет нагоре надолу няма да наруши толкова баланса. Но питам, защото имате опит, а тук таме ми се прокрадват тенденции към стриктно съблюдаване на грамажите.
За себе си съм си отговорила - този начин на балансиране на храната ми допада, чувствам се много добре в тлъстата си засега снага (но тя явно ще се поддаде на действието на зоната), само за седмица чувствам прилив на енергия и желание да се движа (не мога да го повярвам! най-обичам пред компютъра и в леглото с книжка! :laugh4: ).

Аз като те чета, ти толкова си задобряла в сметките ...Я по-добре сподели някоя своя рецепКа тук на нас дето ни липсва въображение.. Ти май и докато спиш правиш изчисления ... хихи :laugh4:
eleen
 
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 10:27 am

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron