Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Сря Яну 22, 2014 1:47 pm

Стеф написа:Здравейте днес! Снощи импровизирах една пилешка кавърма - 84 гр пилешки гърди, 1 ч.ч. зеленчуци, 1с. л. брашно, 2 ч. л. мазнина и....чаша вино ;) Как мислите, добре ли съм се справила като за начинаещ трети ден в Зоната. Само да споделя че после ми беше много тежко и си мисля че нещо сбърках, та затова питам. И тази късна вечерна закуска много ме мъчи - никога не съм яла след 21 часа и сега ми е криво направо :)


1 ч.ч.зеленчуци???? Какви зеленчуци??? Струва ми се си прекалила с въглехидратите. Всеки зеленчук се изчислява отделно.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Сря Яну 22, 2014 3:50 pm

vilimia написа:Привет от мен икам нещо да ви питам:1 това със рибеното масло не ми е ясно по колко трябва да пия
2.Виждам че във таблицата 1/2 пълнозърнеста филийка е 1ВБ а по етикета на хляб Вита излиза че3 филийки са 1ВБ
3.В таблицата пише че 1 палачинка е 1ВБ а аз като си изчислих и като си забърках една смес от 1Яице и 1 с.л пълнозърнесто брашно и малко вода излязоха 3 палачинки :think:


Вили,
По първия въпрос отговорът е от тук - http://www.vzonata.com/ribeno-maslo/#dneshni

"Каква е дневната препоръчителна доза?

Това винаги е било големият въпрос. Препоръчваното количество от Бари Сиърс на високо пречистено-фармацевтичен клас рибено масло е 2.5 до 3 грама EPA и DHA мазнини на ден. Това се отнася за хора в нормално здравословно състояние.

Ако се стремите към оптимално здраве на сърдечносъдовата система, ще са ви необходими около 5 грама EPA и DHA на ден.

Ако искате да лекувате възпалителни болки, тогава ще се нуждаете от близо 10 грама на ден.

За лечение на съществуващо неврологично състояние (като множествена склероза, дефицит на вниманието,психическо разстройство, депресия и деменция), ще са необходими 15 грама на ден високо пречистено фармацевтичен клас рибено мало.

Що се отнася до обикновеното рибено масло,което се продава в аптеките и био магазините, Бари Сиърс казва, че никога не би препоръчал доза, по висока от 3 до 4 капсули на ден, на които общия еквивалент е 1 грам дълговерижни омега-3 мастни киселини. И въпреки, че такава доза не може да ви даде здравословните ползи към които се стремите, все пак 1 грам е по-добре от колкото нищо.
"

Аз също ям понякога хляб и то Вита - ръжен. По моите изчисления е 1БВ=28 гр. Дай числата да изчислим пак и точно за кой Вита става дума.
За палачинките - както ги изчислиш така трябва да бъде. Успех.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Стеф » Сря Яну 22, 2014 3:52 pm

Ами зеленчуците бяха 2/3 стар лук нарязан и допълних със сурова чушка нарязана и около 40 гр настърган морков.
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Сря Яну 22, 2014 10:08 pm

Ваня, 9 блока са си доста малко. Не знам правилно ли си ги изчислила. 300 гр на седмица не е лош резултат. Важното е как се чувстваш. Изпитваш ли глад, имаш ли прилив на енергия? Ако след хранене 2-3 часа си гладна значи нещо не е наред.

Мисля, че са правилни - висока съм 165, х 101, т 86, 60кг, с умерена физическа активност /2 пъти седмично по 1 час и ходене пеш при всяка възможност/но много бързо огладнявам. Аз преди да започна зоната почти не консумирах белтъчини - предимно плодове и зеленчуци, тук там мляко и сирене. Може би сега ми идват малко въглехидратите, обърнах внимание за фината настройка, но се страхувам да увелича въглехидратите с един блок, но и не съм сигурна как - един ВБ повече на ден или при всяко хранене, опасявам се, че тогава пък няма да ми е балансирано, иначе вода пия вече по 2л, още не пия рибено масло, но и това ще се поправи. Днес вече съм изяла 9те блока, а предстои и в 23ч...
В 7ч - 2
11 - 1
13 - 2
17 -1
20 -3
23 - 1 :doNotKnow:
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Pipilota » Чет Яну 23, 2014 5:18 am

Ваня, давай така:

7:00- 3 блока
11:30- 12:00- 2 блока
16:00- 1 блок
19:00- 3 блок
22:00-23:00 - 1 блок
Пробвай така една седмица, и след седмица ще прецениш дали ти пасва това разпределение. От многото хора които съм срещала из форумите твърдо съм стигнала да извода, че повече от 5 хранения не се отразяват добре на повечето. Т.е нали Сиърс казва, че колкото по-често се яде, толкова по-добре, но аз съм на друго мнение, поне от личен опит, и от това което съм виждала при други зонуващи. Първо- през целия ден няма едно стабилно хранене от 3 блока, второ- психически- да мислиш постоянно за храна и да ядеш през час два...и изобщо целия ти ден да минава в междинни закуски..на мен това хич не ми се по вкуса :notagree:

Но то е ясно, че няма еднакви хора, и има и такива, които се придъжат към този начин с по 6-7 хранения на ден..но пак казвам това са единици по мои наблюдения. Отделно това много затруднява разнообразието на храната. Колкото повече блокове има не едно ядене, толкова по различни неща можеш да си позволиш. На мен например ми е кеф като трябва да пригоптвям храна на мъжката половинка- единия с 5 блока, другия със 6..направо си им готвя манджарета на момента.

И че така де, да не се отклонявам от темата...според мен, недей да бързаш за сега да добавяш протеинови или вуглехидратни блокове. Придържай се към 1:1:1 с разпределението което ти предложих, избутай една СТРИКТНА семица, и тогава ще знаеш дали това е за теб.
В началото всеки организъм се бунтува на каквато и да е промяна, за това ти трябва време, за да разбереш какво наистина ти говори тялото ти. :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vilimia » Чет Яну 23, 2014 9:31 am

Karrita написа:
vilimia написа:Привет от мен икам нещо да ви питам:1 това със рибеното масло не ми е ясно по колко трябва да пия
2.Виждам че във таблицата 1/2 пълнозърнеста филийка е 1ВБ а по етикета на хляб Вита излиза че3 филийки са 1ВБ
3.В таблицата пише че 1 палачинка е 1ВБ а аз като си изчислих и като си забърках една смес от 1Яице и 1 с.л пълнозърнесто брашно и малко вода излязоха 3 палачинки :think:


Абсурдно ми звучи 3 филийки Вита да са 1БВ!
Ами щом си направила 3 палачинки с тези продукти, значи 3-те са = 1БВПМ :)

Да може би грешката е моя ще ви напиша това което виждам на етикета
100гр хляб Вита със 6 зърна
белтъчини 14%
мазнини 3%
въглехидрати 11% 3% от които захари
Изтеглих 3 1/2 филийки които са 100гр как да изчисля 1 филийка :)
vilimia
 
Мнения: 0
Регистриран на: Чет Яну 16, 2014 5:50 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот nympheacea » Чет Яну 23, 2014 9:32 am

Ванче точно така, 9 са ти малко с 10 ще си супер, ако 3 са ти много на закуска, направи ги 2 и яж 3 на обяд.
И НЕКА ЗОНАТА БЪДЕ С ТЕБ!
Аватар
nympheacea
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 276
Регистриран на: Сря Май 01, 2013 12:50 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Стеф » Чет Яну 23, 2014 9:37 am

Здравейте! Предварително се извинявам за глупавия си въпрос, но не ми е ясно варивата как да ги меря - сурови или вече сварени. Става въпрос за ориз, боб, грах. Моля ви, помогнете... :( Също и зеленчуците - когато ще готвя ли да ги меря или след като ги сваря.
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот nympheacea » Чет Яну 23, 2014 10:06 am

Стеф, в таблицата всичко е дадено в суров вид, Най-отдолу има и сварени зеленчуци но те са изрично упоменати като такива
И НЕКА ЗОНАТА БЪДЕ С ТЕБ!
Аватар
nympheacea
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 276
Регистриран на: Сря Май 01, 2013 12:50 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Стеф » Чет Яну 23, 2014 12:02 pm

nympheacea написа:Стеф, в таблицата всичко е дадено в суров вид, Най-отдолу има и сварени зеленчуци но те са изрично упоменати като такива


А да попитам точно за кисело зеле как стои въпроса, защото то после е консервирано и варено допълнително. Как да го меря - 250 мл като варено зеле или 100 гр. като кисело зеле.
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Чет Яну 23, 2014 5:09 pm

vilimia написа:Да може би грешката е моя ще ви напиша това което виждам на етикета
100гр хляб Вита със 6 зърна
белтъчини 14%
мазнини 3%
въглехидрати 11% 3% от които захари
Изтеглих 3 1/2 филийки които са 100гр как да изчисля 1 филийка :)


Не е възможно хляб да има само 11г въглехидрати, има някаква грешка. Тук пише друго за този хляб.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Чет Яну 23, 2014 5:20 pm

Ели беше писала:
Изчислих си хляба Вита който аз хапвам с 6 зърна.
Има 33,8 гр въглехидрат на 100 гр
100/33,8= 2.95
2.95*9=26.62


Нещо много разлики в грамажа на въглехидратите. Да няма и хляб Вита-менте. :think2:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Ина » Чет Яну 23, 2014 5:43 pm

Здравейте! Чудя се относно балансиране откъм мазнините. Понеже моите протеини са само млечни и рибени, защото не ям месо, хапвам доста бяло саламурено сирене, а то такова обезмаслено няма. И тогава дали да добавям на 1 ВБ + 1 ПБ и по 1 блок мазнина, или мазнината от сиренето се брои? Всъщност за като не знаеш как да балансираш мазнините, кое е по-малкото зло - да добавяш по-малко мазнина или повече?
Ако не си стигнал там където си искал — не вини пътя, че бил крив.
Аватар
Ина
 
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Яну 22, 2014 10:41 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vilimia » Чет Яну 23, 2014 5:51 pm

HippoDel написа:
vilimia написа:Да може би грешката е моя ще ви напиша това което виждам на етикета
100гр хляб Вита със 6 зърна
белтъчини 14%
мазнини 3%
въглехидрати 11% 3% от които захари
Изтеглих 3 1/2 филийки които са 100гр как да изчисля 1 филийка :)


Не е възможно хляб да има само 11г въглехидрати, има някаква грешка. Тук пише друго за този хляб.

Май по добре сама да си забъркам хляб :bored1:
vilimia
 
Мнения: 0
Регистриран на: Чет Яну 16, 2014 5:50 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Чет Яну 23, 2014 6:04 pm

Ина написа:Здравейте! Чудя се относно балансиране откъм мазнините. Понеже моите протеини са само млечни и рибени, защото не ям месо, хапвам доста бяло саламурено сирене, а то такова обезмаслено няма. И тогава дали да добавям на 1 ВБ + 1 ПБ и по 1 блок мазнина, или мазнината от сиренето се брои? Всъщност за като не знаеш как да балансираш мазнините, кое е по-малкото зло - да добавяш по-малко мазнина или повече?

Мазнините не трябва да са по-малко. Ако са малко повече, това няма да те изведе от зоната, ако са доста повече, може да забави отслабването, но не е добре да са от вредните. В сиренето мазнините, не са от полезните, затова не прекалявай с него. Хапвай от полезните мазнини.
МАСЛИНИ
ТАХАН
АВОКАДО
БАДЕМИ
ОРЕХИ
ЛЕШНИЦИ
КАШУ
МАКАДАМИЯ
ФЪСТЪЦИ
ШАМ ФЪСТЪК и другите от таблицата. :)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Чет Яну 23, 2014 9:54 pm

Ина написа:Здравейте! Чудя се относно балансиране откъм мазнините. Понеже моите протеини са само млечни и рибени, защото не ям месо, хапвам доста бяло саламурено сирене, а то такова обезмаслено няма. И тогава дали да добавям на 1 ВБ + 1 ПБ и по 1 блок мазнина, или мазнината от сиренето се брои? Всъщност за като не знаеш как да балансираш мазнините, кое е по-малкото зло - да добавяш по-малко мазнина или повече?

Ина, ако още прохождаш в Зоната е добра практика да си особено стриктна в балансирането не само на въглехидрати и протеини, но и на мазнините. Вместо сирене яж обезмаслена извара. След първите 5-6 месеца организмът ти ще е свикнал с новия режим и тогава можеш да пробваш приемането на сирене, мляко 2% масленост. Аз, в интерес на истината, сирене вече не ям и не ми липсва. Затова пък извара винаги имам в менюто си.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта