Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Pipilota » Вто Яну 14, 2014 3:20 pm

eldass Добре дошла :hug: АКо ти идват много блоковете, намали ги. С времето, когато оргнизма ти свикне със Зоната, сама ще почувстваш, че не сти стига храната. Не тябва да ти е тежко след хранене !

И вкарай в менюто си малко "истиснки " протеин, като пържола или риба. Често млечните продукти са пълни с въглехидрати, и не са много за препочитане. За междинните закуски са ок, но за основните хранения ти трябва "истиснки " протеин.
Последна промяна Pipilota на Вто Яну 14, 2014 3:30 pm, променена общо 1 път
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Вто Яну 14, 2014 3:28 pm

Здравей Елдас и добре дошла при нас :).
Менюто ти е точно, само една малка питанка за сиренето да отбележа. Не знам какво сирене ползваш, но е добре да го изчисляваш по етикет, защото сирене и сирене на пазара....Ако няма етикет тогава се придържай към таблицата. Моето сирене примерно е 37 гр за 1БП. Другото е ОК.
Успех в начинанието! :hug:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Вто Яну 14, 2014 3:45 pm

pipilota написа:И вкарай в менюто си малко "истиснки " протеин, като пържола или риба. Често млечните продукти са пълни с въглехидрати, и не са много за препочитане. За междинните закуски са ок, но за основните хранения ти трябва "истиснки " протеин.
Karrita написа:Не знам какво сирене ползваш, но е добре да го изчисляваш по етикет, защото сирене и сирене на пазара....Ако няма етикет тогава се придържай към таблицата. Моето сирене примерно е 37 гр за 1БП.

Напълно съм съгласна с Пипи и Кари.
eldass написа:За вечеря 3 блока - извара 168 гр. - 3БП
карфиол 220 гр. - 1/2 БВ
портокал 1 бр. - 2БВ
авокадо 3 бр. супени лъжици - 3БМ

Тук ми липсва 1/2 БВ.

:text-welcomewave: И успех!
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Вто Яну 14, 2014 4:00 pm

Може би трябваше да уточня, че не ям месо и риба. За това протеините са най-трудната част при определяне на храната ми. Ще си купя чист протеин, за да не се тъпча буквално с количествата, но не знам какъв да е. Имам почти ежедневни тренировки по 40-50 минути ако е от значение, и имам излишни около 5-6-7 кг. главно в корема натрупани мазнини. В момента съм 59 кг, 170 см висока на 34 години.

На изварата на Зоров, която си купих днес пише само това - к/кал на 100 гр. 59

Сирене Сердика мандра Рилци на 100 гр. - белтъци 19 гр., мазнини 17 гр., въглехидрати 0,5 гр. - 231 калории

Извара ЕМ Джей - Карловско - белтъци 18 гр., мазнини 1 гр., въглехидрати 3 гр. - 93 калории

Моцарела 1 вид - белтъци 19 гр., мазнини 18,5 гр., въглехидрати - 0,4 гр. - 224 калории

Моцарела 2 вид - не пише така подробно - само 45% мазнини в сухото вещество

Котидж сирене 20% мазнини в сухото вещество, но е разбито така на 100 гр. 103 калории
белтъци - 12,5 гр., мазнини 4,5 гр., от които наситени 2,9 гр., въглехидрати 3 гр., от които захари 3 гр.

Но изобщо не знам как да определя от кое колко е 1 блок протеин.

Да, липсва половин блок от обеда въглехидрат, но нямаше къде да го сложа вече....

И понеже ям суров спанак на салата, който е 1 БВ в количество 1200 гр. няма как да стане такава салата в Зоната може ли да си го ям и да пренебрегна количеството му?
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Вто Яну 14, 2014 4:08 pm

Изчисляването става по следните формулии:
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 гр)*7
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 гр)*9
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 гр)*1,5
Например, в сиренето Сердика има 19 гр протеин, значи 100/19*7 = 37 гр за 1БП.
За спанака, абсолютно не можеш да пренебрегваш количеството му. Той си е въглехидрат и трябва да се спазва грамажа. Наистина един блок от него е ужасно много количество ( 1200гр), но ти си го разбивай на 1/2, 1/3, 1/4, 1/8 и както там искаш и допълвай с други въглехидрати.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Вто Яну 14, 2014 4:13 pm

Елдас, привет и от мен.
За определяне на блоковете можеш да ползваш следните формули, ако имаш съответните данни:
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 гр)*7
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 гр)*9
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 гр)*1,5

От съдържанието на въглехидратите трябва да се извадят фибрите.

Най-малкото число, което ти се получи - продуктът е такъв блок. Ако пък 2 или 3-те числа са почти равни -то тогава продуктът е смесен.
Никой не те задължава да ядеш на едно ядене блок от един продукт. Можеш да комбинираш. Ако от спанака изядеш 100 или 200 гр. то едва ли има смисъл да го броиш.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Сря Яну 15, 2014 12:56 pm

Благодаря на всички за съветите и топлото посрещане! :)

Днес сутринта си направих каша с овесени ядки, но сега прочетох, че моите са инстантни и сега ще търся на семена. Не ги варя, а само ги заливам в гореща вода, ако има някакво значение изобщо и добавям блоковете от извара и сирене и малко зехтин, получава се страхотна вкусотия от тези 3 блока, която още ме държи сита вече 3 часа. Някой ползва ли овес на семена или /овесени трици вариант ли са?/ и става ли за ядене без варене, само с накисване за по-дълго с вряла вода?
Не знам какво да правя и неприемането на Омега 3 от рибено масло, някакви идеи?

Лютеница може ли да се яде с извара и маслини?
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Сря Яну 15, 2014 3:08 pm

eldass написа: ......................Някой ползва ли овес на семена или /овесени трици вариант ли са?/ и става ли за ядене без варене, само с накисване за по-дълго с вряла вода?
Не знам какво да правя и неприемането на Омега 3 от рибено масло, някакви идеи?

Лютеница може ли да се яде с извара и маслини?


Eldass,
Точно за овес на семена става въпрос, такъв консумираме всички в Зоната. Всички, с изключение на Марианка, го варим. Триците са вариант, ако си правиш някакво зоново кексче или нещо такова, но за основно ядене, овесът е за предпочитане.
Поръчай си рибено масло от iHerb, в дневника на Гого е описано подробно, кое е най-изгодно и как се поръчва.
Лютеницата съдържа доста мазнини, а купешките и нишесте, не ти я препоръчвам. Ако хапнеш все пак, си я изчисли по етикет. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот marianapanova » Сря Яну 15, 2014 3:42 pm

Не съм пробвала овеса варен,но суров,накиснат във вода ми харесва!
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Сря Яну 15, 2014 7:47 pm

Заредих си протеин суроватъчен на Биогейм, на който пише в 60 гр. - протеин 53,2 г., въглехидрати 2,4 г., мазнини 0,6 г., което изчислих че е 7,8 г. протеин за 1 блок.
Вече имам и руски овес и овесени трици - ще ги ползвам за сутрешна закуска 3-4 пъти седмично.

За вечеря ще ям 2 блока и общо за деня ще станат 7 блока, освен ако не огладнея към полунощ :laugh3:
220 гр. кисело мляко 1 БВ + 1 БП
8 гр. суроватъчен протеин 1 БП
2 ч.ч. спанак 1/2 БВ
1 ч.ч. карфиол 1/2 БВ
1 с.л. авокадо 2 БМ

Голямо ядене ще падне.

А рибеното масло може ли да се замени с нещо?
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Crunk » Чет Яну 16, 2014 9:34 am

Овеса и аз го консумирам само накиснат. Ако го накиснеш за около 10-12 часа ще стане малко по твърд, ако мине към 16 часа става мекичъъък :lol: :cook:
Аватар
Crunk
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Ное 06, 2013 9:55 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Чет Яну 16, 2014 11:07 am

Аз ще ви занимавам известно време с мен, но докато се понауча...дано ме търпите. :)

Днес закусвах рано /аз не закусвам по принцип / в 9 часа -
15 гр. протеин 2 БП
1 грейпфрт 2БВ
2 ореха 2БМ

След това тренировка, но в момента вече съм много гладна, май не е нормално нали....

Утре ще хапна от овеса, който си купих. Предполагам, че ще е като житните кълнове, който си правя зимата.
Последна промяна eldass на Чет Яну 16, 2014 11:08 am, променена общо 1 път
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Чет Яну 16, 2014 11:08 am

eldass написа:
За вечеря ще ям 2 блока и общо за деня ще станат 7 блока, освен ако не огладнея към полунощ :laugh3:
А рибеното масло може ли да се замени с нещо?

Абсурд е да ядеш 7 блока на ден!!!! Направи ги поне 9!
Рибеното масло не можеш да го замениш с нищо, което да доставя необходимото количество Омега 3 на организма! http://www.vzonata.com/ribeno-maslo-ili-leneno-maslo/
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Чет Яну 16, 2014 12:20 pm

Karrita написа:
eldass написа:
За вечеря ще ям 2 блока и общо за деня ще станат 7 блока, освен ако не огладнея към полунощ :laugh3:
А рибеното масло може ли да се замени с нещо?

Абсурд е да ядеш 7 блока на ден!!!! Направи ги поне 9!
Рибеното масло не можеш да го замениш с нищо, което да доставя необходимото количество Омега 3 на организма! http://www.vzonata.com/ribeno-maslo-ili-leneno-maslo/

eldass написа:След това тренировка, но в момента вече съм много гладна, май не е нормално нали....

:but: Ако ядеш по 7 блока на ден, никога няма да влезеш в Зоната. Дори 9 са малко, щом тренираш.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Чет Яну 16, 2014 12:49 pm

Елдас,
Кари и Хипо са прави. Минималното количество е 8 блока, но при твоята физическа активност трябва да са доста повече. Правилно ли изчисляваш? Ако имаш някакви съмнения ние сме насреща и ще помогнем ако имаме изходните данни. :wave:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Чет Яну 16, 2014 10:18 pm

Днес изядох 9 блока. Сутрин 9 часа 2 блока, обяд в 13 часа 3 блока, следобед в 17 часа 1 блок, вечеря 19 часа 3 блока. Имаше моменти, в които бях много гладна, но днес не се и спрях.... :laugh3: Дори се замислям за един вечерен блок от вино 115 гр + сирене 37 гр. + 3 маслини. :shy:

Днес изядох във вечерните блокове една фурма 1/2 ВП, много е лесно когато има много друго като количество. Но проблемът при мен, е че ям пресни зеленчуците и в Зоната това е голямо количество. За сега ям само зелените продукти, защото все пак искам да отслабна. Изчислих си КТМ 44,28 кг. и процент на мазнини 24,3 - талия 82, ханш 92 и височина 170 см, 59 кг. Приблизителното количество на протеините според футовете е 70 гр. - 10 блока според книгата, която имам.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта