Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот elana2008 » Вто Яну 07, 2014 11:23 pm

HippoDel написа:
Хриси написа:Да, бях забравила, че мазнините трябва да са 3 грама, от които 1,5 скрити и останалите добавяме от добрите мазнини. Просто в книгата на д-р Папазова пише, че един жълтък е с ..... мазнини, а по мои изчисления това правеше 3 грама мазнини. Затова се озадачавам с яйцата- ако в 1 жълтък има 3 гр. М, значи не трябва да добавяме мазнини и според мен са 3 БМ.

Хриси, не се втурачвай толкова в мазнините и да хапнеш някой друг грам повече, това няма да те изведе от Зоната. Хубаво е да имаш на всяко ядене от полезните мазнини. :but: Най-важни са пропорциите между протеини и въглехидрати.

Здравейте Зонбита, позволявам си да ви нарека така още от първият ми пост, но ви чета от доста време и вече ви чувствам близки :lol: . От два дни се опитвам да се храня по зоната. Вечер, когато мъжо се върне от работа и седнем да вечеряме ми е малко трудно, но с времето мисля, че ще свикна.
Тук има толкова много полезна информация, благодаря на всички за положените усилия и най- вече за търпението, което имате към нас новаците. В Майчинство съм и се опитвам да се преборя със 7-8 кг, спортувам много редовно от 1 година(от как спрях да кърмя), мисля и два пъти в седмицата да тичам, преди бременността ми го правих 3 пъти в седмицата, но сега се хванах с фитнеси и тичането остана на заден план, просто имам нужда да се наспивам някой и друг ден през седмицата. Може би трябва да кажа, че ходя на фитнес сутринта в 6.30-7.00 докато малката и баща и спят още. И така първият ми въпрос е дали да закусвам преди фитнеса? Блоковете са ми за сега 11. Разделила съм ги на 3:3:1:3:1 като вечерите малко изпускам нишката, но обещавам си, че няма да е така. Казвам за сега, защото ако започна и тичането ще се увеличат на 13. Вода пия много. До сега съм се хранила много здравословно до там, че сама си правя хляба, може би трябва да кажа, че по препоръка на др. Папазова, преди известно време започнах да ходя при нея и си следвам нейните препоръки и лека полека попаднах отново на Зоната и този път се реших да я започна. През годините няколко пъти съм се сблъсквала с този начин на живот, но много ме плашеха тези сметки и теглилки. Разбира се, когато човек се задълбочи не изглежда толкова сложно. Може би трябва да кажа, че др. Папазова не препоръчва да се консумират ГМО продуктите, т,е овес, ечемик, пшеница, ръж, соя, чаровница т.н. Има една книга " Пшеницата, маскираният убиец", много интересна книга по тази тема, такива страшни неща пише за пълносърнест ире продукти, които ние смятаме за толкова полезни. Може ли да се консимура гречка ( елда), не го срещнах в таблицата и ако да тя като какво се смята? Продължавам да чета всичко в сайта, толкова е интересн. Може би ще си направя и Дневник, за да ме проверявате от време на време, ще ви бъда много благодарна, все още и аз съм едно пате ;) :laugh: . И ако имам въпроси смело ще задавам, все пак с вашите въпроси и отговори се информирах за много неща и когато се повтаряха затвърждават наученото и така неусетно ставаш един Зонби експерт. :)благодаря ви отново за това, че ви има :bored1: :bouquet:
elana2008
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 06, 2014 11:32 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Сря Яну 08, 2014 12:00 am

Елана :wave:

Казвам ти опит - меренето и изчисленията ще ги правиш от раз само след броени седмици.
За овеса ... все си мисля, че трябва да го ядеш. Едно, че не се знае дали е ГМО, и второ, че въпреки това пак си остава полезен.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Хриси » Сря Яну 08, 2014 8:00 am

elana2008 написа:
HippoDel написа:
Хриси написа:Да, бях забравила, че мазнините трябва да са 3 грама, от които 1,5 скрити и останалите добавяме от добрите мазнини. Просто в книгата на д-р Папазова пише, че един жълтък е с ..... мазнини, а по мои изчисления това правеше 3 грама мазнини. Затова се озадачавам с яйцата- ако в 1 жълтък има 3 гр. М, значи не трябва да добавяме мазнини и според мен са 3 БМ.

Хриси, не се втурачвай толкова в мазнините и да хапнеш някой друг грам повече, това няма да те изведе от Зоната. Хубаво е да имаш на всяко ядене от полезните мазнини. :but: Най-важни са пропорциите между протеини и въглехидрати.

Здравейте Зонбита, позволявам си да ви нарека така още от първият ми пост, но ви чета от доста време и вече ви чувствам близки :lol: . От два дни се опитвам да се храня по зоната. Вечер, когато мъжо се върне от работа и седнем да вечеряме ми е малко трудно, но с времето мисля, че ще свикна.
Тук има толкова много полезна информация, благодаря на всички за положените усилия и най- вече за търпението, което имате към нас новаците. В Майчинство съм и се опитвам да се преборя със 7-8 кг, спортувам много редовно от 1 година(от как спрях да кърмя), мисля и два пъти в седмицата да тичам, преди бременността ми го правих 3 пъти в седмицата, но сега се хванах с фитнеси и тичането остана на заден план, просто имам нужда да се наспивам някой и друг ден през седмицата. Може би трябва да кажа, че ходя на фитнес сутринта в 6.30-7.00 докато малката и баща и спят още. И така първият ми въпрос е дали да закусвам преди фитнеса? Блоковете са ми за сега 11. Разделила съм ги на 3:3:1:3:1 като вечерите малко изпускам нишката, но обещавам си, че няма да е така. Казвам за сега, защото ако започна и тичането ще се увеличат на 13. Вода пия много. До сега съм се хранила много здравословно до там, че сама си правя хляба, може би трябва да кажа, че по препоръка на др. Папазова, преди известно време започнах да ходя при нея и си следвам нейните препоръки и лека полека попаднах отново на Зоната и този път се реших да я започна. През годините няколко пъти съм се сблъсквала с този начин на живот, но много ме плашеха тези сметки и теглилки. Разбира се, когато човек се задълбочи не изглежда толкова сложно. Може би трябва да кажа, че др. Папазова не препоръчва да се консумират ГМО продуктите, т,е овес, ечемик, пшеница, ръж, соя, чаровница т.н. Има една книга " Пшеницата, маскираният убиец", много интересна книга по тази тема, такива страшни неща пише за пълносърнест ире продукти, които ние смятаме за толкова полезни. Може ли да се консимура гречка ( елда), не го срещнах в таблицата и ако да тя като какво се смята? Продължавам да чета всичко в сайта, толкова е интересн. Може би ще си направя и Дневник, за да ме проверявате от време на време, ще ви бъда много благодарна, все още и аз съм едно пате ;) :laugh: . И ако имам въпроси смело ще задавам, все пак с вашите въпроси и отговори се информирах за много неща и когато се повтаряха затвърждават наученото и така неусетно ставаш един Зонби експерт. :)благодаря ви отново за това, че ви има :bored1: :bouquet:

Здравей, Елена!
И аз като теб съм съвсем новак в зоната. Днес започва петият ми ден, но покрай меренето, тегленето и приготвянето на храната имам чувството, че съм в Зоната от повече време. Хубаво е усещането, че не гладувам докато се опитвам да отслабна. Имам около 15 килограма за сваляне след бременността, с които се опитвам да се преборя вече трета година. След всичко пробвано и изживяно Зоната остана последната ми надежда. Нещо стана някога с хормоните ми, и, дали заради качените 30 килограма, дали от нещо друго, вече номерът с няколко дни на диета и свалянето на няколко килограма, уви не минава! Все още не спортувам, защото никога не съм обичала спорта, освен танците. Да не говорим, че умората от работа и гледане на детето съвсем ми спря тока.
Относно елдата- има я в таблицата, за 1 БВ ти са нужни едва 14 грама суха елда ( все пак можеш и по етикет да я изчислиш). Преди доста често си я приготвях (особено през постите). Бях чела едни такива чудодейни неща за елдата. Всичко е реклама се оказва. С такова малко количество за 1БВ или ще останеш гладна, или ще трябва повече блокове да изядеш за сметка на други през деня. Освен това можеш да я комбинираш единствено със сирене или някакво месо. Аз лично я харесвам подсладена с мед, но това ще ме изведе от зоната. Елдата, както и хляба, сирене, салам и др. да неблагоприятни храни по зоната, поради което е добре за начало да ги избягваш.
Много четох преди и по време на престоя ми в зоната. Засега още не съм стигнала на етап овладяването и, поради което се храня еднообразно сутрин, а през деня се занимавам с приготвяне на някое и друго вкусно ястие по рецептите в сайта. Използвам, че мъжът ми е в отпуска и сега ми остава повече време да се погрижа и за себе си.
Малък недостатък ми е не меренето и тегленето, а усилието да си пазаря почти всеки ден необходимите продукти, както и безбройните изцапани прибори и посуда след приготвяне на храната за мен- от това да сипя с една лъжичка, онова да разбъркам с виличка, купички, тиганчета....става като все едно за 5 човека съм готвила :lol:
Нооо, както всяко хубаво нещо, така и за да влезеш в зоната усилия си трябват. Няма победа без борба. Благодарение на тези прекрасни хора от форума, за мен зоната се превърна от пълна абстракция, в нещо реално, за което съм се хванала здраво и смятам скоро да започна и аз да споделям някакви свои резултати.
Успех!
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот elana2008 » Сря Яну 08, 2014 10:37 am

Italiano, Хриси, благодаря ви за отговорите. Явно ще трябва да си купя овес. Хриси, ти си от моят любим роден град, сега покрай детето доста често се прибирах, всеки път исках да остана повече, прекрасен ни стана града, особено за гледане на дете. Благодаря ти, окуражи ме, защото си мислих, че само аз цапам и мацам хиляди посуда. :lol: Ти какво закусваш обикновено, аз хляб не ям, само ако си го направя аз, но този, който правя има вътре кисело мляко, шарлан, сода, сол и все още не съм наясно как да го изчисля, за да се впише в правилата на Зоната.
elana2008
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 06, 2014 11:32 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Хриси » Сря Яну 08, 2014 2:57 pm

elana2008 написа:Italiano, Хриси, благодаря ви за отговорите. Явно ще трябва да си купя овес. Хриси, ти си от моят любим роден град, сега покрай детето доста често се прибирах, всеки път исках да остана повече, прекрасен ни стана града, особено за гледане на дете. Благодаря ти, окуражи ме, защото си мислих, че само аз цапам и мацам хиляди посуда. :lol: Ти какво закусваш обикновено, аз хляб не ям, само ако си го направя аз, но този, който правя има вътре кисело мляко, шарлан, сода, сол и все още не съм наясно как да го изчисля, за да се впише в правилата на Зоната.


Страхотно, Ели. Ако имаш пак път насам можем да се видим някога. Наистина Бургас стана доста хубав. Иначе детенцето си го водим или в Морската, или в парка на "Славейков" (преди там живеехме).
За хляба не знам какво точно да ти кажа. Обожавам го! Предимно бял. За съжаление лепи ми се ... да не казвам къде. Компромис- хляб "Вита", не повече от три филийки на ден. Както вече споменах, килограмите ми са много за смъкване. Не става само с ядене, трябва и Зона! Да не говорим за любимата ми салата от какао- шоколада. Да не говорим, че детето и мъжът ми се спукват да ми ядат пред очите сладки изкушения. Ахааа да стигна до извода, че мисията е невъзможна и...ето го великият Руслан Мъйнов. Най-вече великият интернет. Рових един ден на всякакви теми как да отслабна, в т.ч. таз и оназ певица как са отслабнали. Измежду редовете стоеше статия за Руслан. От там се започна едно лудо изследване на режима и, ей ме на!

Сутрин за закуска се мъчих да хапвам една филийка Вита, с извара и маслини, или със сирене и домат, или с колбас. Беше ми някак странно и сухо, още повече че сутрин не закусвах. За съжаление съм все още пушач, който се събужда сутрин с кафе и цигара. И това ще поправя скоро. Смених закуската, т.к. не ми харесва сухата филия и сега хапвам 220 гр. кисело мляко+ 40-53 гр. извара ( в зависимост от етикета)+ 100 гр. настъргана ябълка и едно орехче. Това ми е вкусно засега и това ям. Може също да опиташ филийка с яйце и айран, или 14 грама елда в 100 мл. прясно мляко и 28 гр. сирене, в зависимост от вкуса ти. За съжаление сега периода е много гаден, защото няма почти нищо вкусно през зимата. Иначе, аз лично на този етап не бих си играла толкова да правя овесени палачинки и мъфини по две причини: не съм овладяла зоната и ми се свидят усилията за толкова малко храна и, второ - овеса е все пак от неблагоприятните въглехидрати, а целта ми е в началото да набера инерция. Закуската ми е 2 блока. Общо за деня са ми 9-10.
За обяд гледам да е печено пилешко или риба (скумрия). Също миди обичам. За вечеря гледам да си го приготвя- спаначена каша, омлет с домати, броколи с гъби и др. подобни ястия взети от рецептите в сайта. Стават лесно и бързо, но изцапаната посуда пак си е много.
За следобедна закуска- ябълка със сирене или кисело мляко. Млякото може да си го подсладиш със Степ (горски плод или ягода), става много вкусно "плодово" мляко. Единствено в разтворимата напитка "степ" няма захар, а подсладител. Такова ми е блокчето и за вечер преди лягане, евентуално с 20 грама слънчоглед си чопля на филма.
Като имаш повече време можеш да си направиш леща или леща-чорба и да си добавиш месце или сиренце, разбира се всичко пресметнато по грамажи и блокове. Край вече на безразборните грамажи и храна! :lol:
Това е засега от мен. Ако нещо още се сетиш - питай. :)
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Сря Яну 08, 2014 3:40 pm

Здравейте Ели, Хриси....Добре дошли при нас и дълго оставане ви желая :bouquet:
Оказа се, че бургазлийки ставаме 3 :lol:
Хриси, овеса НЕ е от неблагоприятните въглехидрати, напротив зелен е! И освен това заема специално място в Зоната.
Прочети http://www.vzonata.com/za-niakoi-hrani/
Приятно зоНбиране ви желая момичета :hooo:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Хриси » Сря Яну 08, 2014 6:27 pm

Karrita написа:Здравейте Ели, Хриси....Добре дошли при нас и дълго оставане ви желая :bouquet:
Оказа се, че бургазлийки ставаме 3 :lol:
Хриси, овеса НЕ е от неблагоприятните въглехидрати, напротив зелен е! И освен това заема специално място в Зоната.
Прочети http://www.vzonata.com/za-niakoi-hrani/
Приятно зоНбиране ви желая момичета :hooo:


Охооо, супер, Кари! Ще си направим след време манекенска среща :lol:
Да, за овеса съм се объркала, защото ми се е видяло тотална подигравка за 14 грама за 1 БВ да си играя толкова. Мързеланка съм малко ;)
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Сря Яну 08, 2014 6:46 pm

Хриси, ако си вариш 2-3 блока въобще не се получава малко. Аз например повече от 2 блока на едно хранене не мога да изям.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Хриси » Сря Яну 08, 2014 7:18 pm

Karrita написа:Хриси, ако си вариш 2-3 блока въобще не се получава малко. Аз например повече от 2 блока на едно хранене не мога да изям.

Ок, обещавам да пробвам и да се похваля. Имаме си Берьозка в Бургас, така че намирането на овес ще е лесно. А какъв протеин да му добавя? Сиренце?
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот elana2008 » Сря Яну 08, 2014 10:24 pm

Хриси написа:
elana2008 написа:Italiano, Хриси, благодаря ви за отговорите. Явно ще трябва да си купя овес. Хриси, ти си от моят любим роден град, сега покрай детето доста често се прибирах, всеки път исках да остана повече, прекрасен ни стана града, особено за гледане на дете. Благодаря ти, окуражи ме, защото си мислих, че само аз цапам и мацам хиляди посуда. :lol: Ти какво закусваш обикновено, аз хляб не ям, само ако си го направя аз, но този, който правя има вътре кисело мляко, шарлан, сода, сол и все още не съм наясно как да го изчисля, за да се впише в правилата на Зоната.


Страхотно, Ели. Ако имаш пак път насам можем да се видим някога. Наистина Бургас стана доста хубав. Иначе детенцето си го водим или в Морската, или в парка на "Славейков" (преди там живеехме).
За хляба не знам какво точно да ти кажа. Обожавам го! Предимно бял. За съжаление лепи ми се ... да не казвам къде. Компромис- хляб "Вита", не повече от три филийки на ден. Както вече споменах, килограмите ми са много за смъкване. Не става само с ядене, трябва и Зона! Да не говорим за любимата ми салата от какао- шоколада. Да не говорим, че детето и мъжът ми се спукват да ми ядат пред очите сладки изкушения. Ахааа да стигна до извода, че мисията е невъзможна и...ето го великият Руслан Мъйнов. Най-вече великият интернет. Рових един ден на всякакви теми как да отслабна, в т.ч. таз и оназ певица как са отслабнали. Измежду редовете стоеше статия за Руслан. От там се започна едно лудо изследване на режима и, ей ме на!

Сутрин за закуска се мъчих да хапвам една филийка Вита, с извара и маслини, или със сирене и домат, или с колбас. Беше ми някак странно и сухо, още повече че сутрин не закусвах. За съжаление съм все още пушач, който се събужда сутрин с кафе и цигара. И това ще поправя скоро. Смених закуската, т.к. не ми харесва сухата филия и сега хапвам 220 гр. кисело мляко+ 40-53 гр. извара ( в зависимост от етикета)+ 100 гр. настъргана ябълка и едно орехче. Това ми е вкусно засега и това ям. Може също да опиташ филийка с яйце и айран, или 14 грама елда в 100 мл. прясно мляко и 28 гр. сирене, в зависимост от вкуса ти. За съжаление сега периода е много гаден, защото няма почти нищо вкусно през зимата. Иначе, аз лично на този етап не бих си играла толкова да правя овесени палачинки и мъфини по две причини: не съм овладяла зоната и ми се свидят усилията за толкова малко храна и, второ - овеса е все пак от неблагоприятните въглехидрати, а целта ми е в началото да набера инерция. Закуската ми е 2 блока. Общо за деня са ми 9-10.
За обяд гледам да е печено пилешко или риба (скумрия). Също миди обичам. За вечеря гледам да си го приготвя- спаначена каша, омлет с домати, броколи с гъби и др. подобни ястия взети от рецептите в сайта. Стават лесно и бързо, но изцапаната посуда пак си е много.
За следобедна закуска- ябълка със сирене или кисело мляко. Млякото може да си го подсладиш със Степ (горски плод или ягода), става много вкусно "плодово" мляко. Единствено в разтворимата напитка "степ" няма захар, а подсладител. Такова ми е блокчето и за вечер преди лягане, евентуално с 20 грама слънчоглед си чопля на филма.
Като имаш повече време можеш да си направиш леща или леща-чорба и да си добавиш месце или сиренце, разбира се всичко пресметнато по грамажи и блокове. Край вече на безразборните грамажи и храна! :lol:
Това е засега от мен. Ако нещо още се сетиш - питай. :)


Сладичкото и мен много ме мори и все още ми е трудно да не мисля за него, но се опитвам да се въздържам. Надявам се с времето да ми мине глада за сладко. Това ще е голямо постижение за мен, от всичко вредно на света само с това не мога да се преборя. И аз мисля, че не само ще ни помогне да се отървем пт излишните килограми, но най-вече ще сме по-здрави и разбира се щастливи, нали това е целта на всеки един от нас. Аз към закуските с кисело мляко си слагам и малко канела, става много вкусно, а и канелата нали и нея я дават много полезна. Мисля, че подправките не се мерят, така че колкото ти е вкусно, а може и индийско орехче :lol: не съм започнала да готвя, за сега го карам само на поленце, риба и салатите. И аз не съм овладяла още цялата система, но мисля тези дни да си забъркам една кашичка с коприва, че са ми останали два пакета суха, купени от бабите по центъра в Бургас, обичам да пазарувам от тях. Много ще се радвам да си спретнем една срещи чак, ние не знаем кога ще идваме, че сега ни предстоят други пътувания.
А някой дали може да предложи рецепта за зонова пица? Дали има такова чудо? :think2:
elana2008
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 06, 2014 11:32 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Сря Яну 08, 2014 11:38 pm

ЗоНбита и оЗонки, предизвиквам ви! ;)
Брашно от какво, е с най-ниско съдържание на въглехидрати? От въглехидратните продукти, но не плодове и зеленчуци разбира се. По-скоро от зърнените. :think2:
Може би от нахут, но това не е съвсем брашно, защото нахута не е зърно, нали?
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Хриси » Чет Яну 09, 2014 8:17 am

HippoDel написа:ЗоНбита и оЗонки, предизвиквам ви! ;)
Брашно от какво, е с най-ниско съдържание на въглехидрати? От въглехидратните продукти, но не плодове и зеленчуци разбира се. По-скоро от зърнените. :think2:
Може би от нахут, но това не е съвсем брашно, защото нахута не е зърно, нали?


Да, Хипо, излиза, че брашното от нахут е с най-малко въглехидрати. Иначе нахута е от семейство бобови и по вид прилича на елдата.
Ето какво открих:
http://bg-lotos.com/%D0%97%D0%B4%D1%80% ... 0%B3%D1%80

http://www.bioslunceluna.com/shop/limec ... bio-1.html
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Violka » Чет Яну 09, 2014 9:34 am

Привет на всички :bouquet:
Понеже вечер ми е най-трудно да удържам прасето в мен, реших да ям 1 БВ под формата на хляб и се появи един въпрос - моля предварително за извинение, ако е коментирано вече.
Купих си хляб "Вита 6 зърна" и на опаковката има следните данни:
Белтъчини - 7.2 g
Въглехидрати - 33.8 g
Общи хранителни влакнини/фибри - 16.8 g
При изчисляването без да се вадят фибрите се получават ~27g един блок, ако се извадят ~ 53 g.
Та въпросът ми е как да го смятам "със" "или" без фибрите.
Благодаря :bigsm22:
Аватар
Violka
 
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Апр 02, 2013 12:31 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Чет Яну 09, 2014 10:23 am

Violka написа:Привет на всички :bouquet:
Понеже вечер ми е най-трудно да удържам прасето в мен, реших да ям 1 БВ под формата на хляб и се появи един въпрос - моля предварително за извинение, ако е коментирано вече.
Купих си хляб "Вита 6 зърна" и на опаковката има следните данни:
Белтъчини - 7.2 g
Въглехидрати - 33.8 g
Общи хранителни влакнини/фибри - 16.8 g
При изчисляването без да се вадят фибрите се получават ~27g един блок, ако се извадят ~ 53 g.
Та въпросът ми е как да го смятам "със" "или" без фибрите.
Благодаря :bigsm22:


Фибрите се вадят от въглехидратите.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Чет Яну 09, 2014 5:03 pm

Хриси написа:
Да, Хипо, излиза, че брашното от нахут е с най-малко въглехидрати. Иначе нахута е от семейство бобови и по вид прилича на елдата.

За нахута бях чувала , че е от семейство бобови, за елдата знам, че не е зърно, но не знам какво е. :think2: Не ми се вярва да е от бобови. :refuse:
А от зърнените, кое брашно е с най-ниско съдържание на въглехидрати? Кой, кой ще ми каже? :bored1:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Пет Яну 10, 2014 1:46 pm

HippoDel написа:За нахута бях чувала , че е от семейство бобови, за елдата знам, че не е зърно, но не знам какво е. :think2: Не ми се вярва да е от бобови. :refuse:
А от зърнените, кое брашно е с най-ниско съдържание на въглехидрати? Кой, кой ще ми каже? :bored1:


Елда е род покритосеменни растения от семейство Лападови . Някои видове се използват като зърнена храна, въпреки че не са част от семейство Житни .

Оризово брашно 79%
Ечемичено брашно 72%
Пшеничено брашно 72%
Царевично брашно 70%
Ръжено брашно 66.2%
Овесено брашно 61%
Брашно от елда 73,7%
Житно брашно 56,8%
Соево брашно 19,1% (бобово)
Ленено брашно - 16 % ( не е зърнено)
Брашно от лимец - 70.19%
Брашно от спелта - 66 %

Като разбира се едва ли тези цифри са достоверни на 100%, но в общи линии може да се добие представа.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 0 госта