Готвене и рецепти в Зоната - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот ZorrY » Чет Дек 05, 2013 5:45 pm

Купих си хляб Тонус и на него пише 41гр. въглехидрат, има и белтъчини и мазнини и влакна. Трябва ли да извадя влакната от въглехидратите?
Аватар
ZorrY
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Ное 21, 2013 11:01 am

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Чет Дек 05, 2013 6:26 pm

ZorrY написа:Купих си хляб Тонус и на него пише 41гр. въглехидрат, има и белтъчини и мазнини и влакна. Трябва ли да извадя влакната от въглехидратите?

Трябва :lol:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот ZorrY » Чет Дек 05, 2013 6:35 pm

Karrita написа:
ZorrY написа:Купих си хляб Тонус и на него пише 41гр. въглехидрат, има и белтъчини и мазнини и влакна. Трябва ли да извадя влакната от въглехидратите?

Трябва :lol:

супер, мерси :hug:
Аватар
ZorrY
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Ное 21, 2013 11:01 am

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот лилит » Чет Дек 05, 2013 10:03 pm

ZorrY написа:Купих си хляб Тонус и на него пише 41гр. въглехидрат, има и белтъчини и мазнини и влакна. Трябва ли да извадя влакната от въглехидратите?

Само ако са написани по-навътре от основните редове като подраздел/част от въглехидратите.
На Витата например са предварително извадени и са описани наравно с въглехидрати, протеини и мазнини, тогава не се вадят.
Ако пише само 41гр предполагам, че вече са извадени влакнините.
Изображение
Аватар
лилит
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 10:01 pm
Пловдив

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот gogo » Пет Дек 06, 2013 7:21 am

Зори,
Трябва да се ориентираш дали фибрите са извадени от въглехидратите или не. Правилото е, че фибрите трябва да се извадят от въглехидратите и чак тогава да се изчислява блоковете въглехидрати. Обяснението е, че фибрите в състава на въглехидратите не се усвояват.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Poppy » Съб Дек 07, 2013 12:37 pm

Една рецепти за риба треска/с Хипо търсехме/, но стават и за всякаква бяла риба. Изнамерих ги на сайта на Бари, обърнах мерките в грамове. Вече е изпробвана :lol:

зехтин - 1 ч.л. - 3МБ
овесени ядки - 14 гр – 1 ВБ
треска или друга бяла риба - 126 гр – 3 ПБ
домат - 2 шайби

Загрейте фурната до 200 градуса. Смесете 1 чаена лъжичка зехтин с 14 гр овесени ядки в малък съд, със сол, пипер и копър. Сложете рибата върху хартия за печене и я намажете със сместа. Поставете двете парчета домат отгоре. Пече се докато стане хрупкава.

Допълва се с още 2 въглехидратни блока, например салата /предложението на Бари е бобена салата. Шайбите домат не съм ги смятала за въглехидрат, но може да си ги изкарате от салатата.
„Едно от най-чудесните неща в живота е, че периодично трябва да прекратяваме дейността, с която сме се захванали, за да посветим своето внимание на храненето“. Изображение
Poppy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 139
Регистриран на: Сря Сеп 11, 2013 12:01 pm
baile átha cliath

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Съб Дек 07, 2013 1:24 pm

Poppy написа:Една рецепти за риба треска/с Хипо търсехме/, но стават и за всякаква бяла риба. Изнамерих ги на сайта на Бари, обърнах мерките в грамове. Вече е изпробвана :lol:

зехтин - 1 ч.л. - 3МБ
овесени ядки - 14 гр – 1 ВБ
треска или друга бяла риба - 126 гр – 3 ПБ
домат - 2 шайби

Загрейте фурната до 200 градуса. Смесете 1 чаена лъжичка зехтин с 14 гр овесени ядки в малък съд, със сол, пипер и копър. Сложете рибата върху хартия за печене и я намажете със сместа. Поставете двете парчета домат отгоре. Пече се докато стане хрупкава.

Допълва се с още 2 въглехидратни блока, например салата /предложението на Бари е бобена салата. Шайбите домат не съм ги смятала за въглехидрат, но може да си ги изкарате от салатата.

Попи, уточни моля те за какви овесени ядки става въпрос?
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Poppy » Съб Дек 07, 2013 2:24 pm

Кари, според сайта са "старомодни овесени ядки". Можеш да си ги изчислиш един блок според етикета, на тези, които имаш - 1 ВБ. Марка не мога да ти кажа, не съм в БГ.

Сега смятам и една рецепта за треска с лимон и бадеми, върху канапе от спанак. Искам да я направя за 3 блока.
„Едно от най-чудесните неща в живота е, че периодично трябва да прекратяваме дейността, с която сме се захванали, за да посветим своето внимание на храненето“. Изображение
Poppy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 139
Регистриран на: Сря Сеп 11, 2013 12:01 pm
baile átha cliath

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Съб Дек 07, 2013 2:39 pm

Попи,
Тази рецепта ми изглежда доста вкусна, а и другата с бадемките звучи много апетитно, чакам я с нетърпение. ;)
Само не ми стана ясно, какво ще рече това "старомодни овесени ядки"? :think2:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Poppy » Съб Дек 07, 2013 3:01 pm

Хипо, има steel cut oats /за които говореше Пипи/, old-fashioned и instant /които са много ситни и се приготвят само с топла вода, стават веднага/. Та old-fashioned са си обикновените овални овесени ядки, които се продават по магазините.

В този ред на мисли, при нас се продават киноа ядки, не киноа, искам да знам дали някой има идея дали са от добрите въглехидрати, за да ги включа в закуската?
„Едно от най-чудесните неща в живота е, че периодично трябва да прекратяваме дейността, с която сме се захванали, за да посветим своето внимание на храненето“. Изображение
Poppy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 139
Регистриран на: Сря Сеп 11, 2013 12:01 pm
baile átha cliath

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Съб Дек 07, 2013 3:21 pm

Poppy написа:Хипо, има steel cut oats /за които говореше Пипи/, old-fashioned и instant /които са много ситни и се приготвят само с топла вода, стават веднага/. Та old-fashioned са си обикновените овални овесени ядки, които се продават по магазините.

В този ред на мисли, при нас се продават киноа ядки, не киноа, искам да знам дали някой има идея дали са от добрите въглехидрати, за да ги включа в закуската?

Мерси, Попи.
Сега ми се поизясниха нещата, макар че аз old-fashioned oats, също мисля, че са инстантни, но малко по-твърди или греша? :think2: Аз преди зоната, само такива ядях, другите са ми много лигави. :laugh4:
Не знам, каква е разликата между киноа и киноа ядки. :refuse: Едното е семена, а другото ядки, или? :think2:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Съб Дек 07, 2013 4:32 pm

Poppy написа:Сега смятам и една рецепта за треска с лимон и бадеми, върху канапе от спанак. Искам да я направя за 3 блока.

Снощи ядох сьомга на скара с бадеми....беше божествена!
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Gazilot » Съб Дек 07, 2013 4:47 pm

Karrita написа:
Poppy написа:Сега смятам и една рецепта за треска с лимон и бадеми, върху канапе от спанак. Искам да я направя за 3 блока.

Снощи ядох сьомга на скара с бадеми....беше божествена!

И-и-и-и, ама няма да ме похвалиш. Комплиментно-оскакатена приятелка си ти ! :notagree:
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Съб Дек 07, 2013 4:57 pm

Gazilot написа:
Karrita написа:
Poppy написа:Сега смятам и една рецепта за треска с лимон и бадеми, върху канапе от спанак. Искам да я направя за 3 блока.

Снощи ядох сьомга на скара с бадеми....беше божествена!

И-и-и-и, ама няма да ме похвалиш. Комплиментно-оскакатена приятелка си ти ! :notagree:

Ох, ох, простете, забравих да кажа, че главният майстор на рибата беше Газилотко :laugh3: !
Наистина беше разкошна, обаче да похваля и себе си - и тортата, която сътворих беше на ниво " супер вкусотийка", а? а? :laugh1:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Съб Дек 07, 2013 5:16 pm

Преди бях дала рецепта за канелени ореховки, сега ще дам една подобна, но много по-лесна, бърза и вкусна рецептичка за овесени бисквити, много подходящи за идващите Коледни празници :lol:

Овесени бисквити - 8Б ( 8бр. )


овесени трици - 4БВ ( по етикет )
банан - 80 гр - 2БВ
орехи - 8 бр - 8БМ
мед - 1с.л. - 2БВ
канела

Банана се размачква и се прибавят меда, канелата и орехите. Омесва се добре. Прибавят се триците и се меси до получаване на гъсто, лепкаво тесто ( става много бързо ).
Оформят се 8 бисквити ( получават се между 32-34 гр ) и се слагат в тава покрита с хартия за печене. Пече се на 180 градуса около 10-15 мин, като фурната е предварително загрята!
С едно протеиново шейкче са превъзходна закуска от 1 блок!
Да Ви е сладко!

Всяка бисквита е 1БВ + 1БМ, протеин се добавя допълнително!

Скрит текст:
Изображение
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Poppy » Съб Дек 07, 2013 8:14 pm

Гази, дай рецептата за сьомгата. Ние ядем поне 2 пъти седмично и аз я правя само с лимонов сок на фурна, но ми се иска нещо различно.

Хипо, киноа ядките се правят от киноа, както овесените ядки се правят от овес. Чудя се дали има някаква разлика със зърнената киноа и какъв е гликемичния индекс /дали е добър въглехидрат или е от червените/.

Скрит текст:
Изображение


Треска с лимон и бадеми върху канапе от спанак

лимон (кора и сок, разделени) – 35 мл. сок е необходим – ½ ВБ
бадеми – 6 бр. натрошени – 2 МБ
зехтин – ½ лъжичка – 2 МБ
копър – 1 лъжица
треска /бяла риба/ - 126 гр. – 3 ПБ
дижонска горчица – 1 с.л.
чесън – 3 скилидки
спанак- 600 гр. – ½ ВБ
диетичен зеленчуков бульон – 1 лъжица

Смесете настърганата кора от лимон, бадемите, копъра, чесъна, 1 чаена лъжица зехтин, сол и пипер в малка купа. Поставете рибата в тава, върху хартия за печене и я намажете с една супена лъжица горчица. Намажете със сместа от лимон и бадеми като леко натискате върху горчицата за да полепне. Пече се до хрупкавост на фурна 200 гр.
Спанакът се задушава със зеленчуков бульон, добавя се лимонов сок, сол и пипер. Готви се докато омекне, прецежда се. Към сготвения спанак добавяме намачканите скилидки чесън
От спанака се прави канапе и върху него поставяме изпечената риба.
Остават 2 ВБ за салата и плодов за десерт.
„Едно от най-чудесните неща в живота е, че периодично трябва да прекратяваме дейността, с която сме се захванали, за да посветим своето внимание на храненето“. Изображение
Poppy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 139
Регистриран на: Сря Сеп 11, 2013 12:01 pm
baile átha cliath

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron