Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот walves » Вто Май 12, 2015 1:10 pm

За хляба малко съм объркана защото в таблицата пише 1/2 филийка=1 БВ, а по форумите пише 1 филийка от 25 гр=1БВ А овеса като го сваря става около 35 гр=1 БВ, иначе суров е 14 гр.
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Май 12, 2015 1:20 pm

walves написа:За хляба малко съм объркана защото в таблицата пише 1/2 филийка=1 БВ, а по форумите пише 1 филийка от 25 гр=1БВ А овеса като го сваря става около 35 гр=1 БВ, иначе суров е 14 гр.

В таблицата хлябът е ЧЕРВЕН, т.е. неблагоприятен въглехидрат. И до него има *, за която в легендата към таблицата пише - СРАВНИ С ЕТИКЕТА, т.е. всеки хляб е различен, зависи от какво брашно е направен и какви добавки има в него. Просто четеш етикета (ако има такъв, а ако няма не си го купуваш, щом толкова не можеш без хляб) и изчисляваш по формулите. Но най-добре е, ако можеш, да го пропускаш. Покрай някои полезни качества на зърнените храни (към които се числи и хляба), те са с много висок гликемичен товар/индекс. Не напразно съществува понятието "хлебна единица" свързано с инсулина и диабета.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот walves » Вто Май 12, 2015 1:33 pm

Благодаря за отгорорите. Ето ми и обяда. Днес ми се наложи да ям 4 блока на едно хранене попринцип ям по 3 блока
ОБЯД
120 гр пилешко филе на скара= 4 БП
240 гр домат=1 БВ
120 гр. киви= 2 БВ
2 фурми = 1 БВ
12 сурови ядки= 4 БМ

А имам и едно питане за прясното мляко коя марка пиете и какъв процент за да няма нужда да се добавя мазнина :hm:
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Вто Май 12, 2015 3:16 pm

Мляко взимам на децата 1,5 или 2%, по възможност с витамини, аз си слагам на кафето.
Днес реших докато чакам детето 3ч на Герена малко да се разходя и да видя магазини. Има един млечен собствено производство, но се оказа, че най малко маслено имат само кис мляко 2%. Поне получих комплимент от момчето, че нямало какво да свалям, и че мазното е по вкусно и наблягат на него. Даде ми да опитам овче прясно сирене, че уж не било мазно, но по етикет нищо не пише и се усъмних, та не взех.
После ходих в Пикадили. Там взех прясно с вит на Верея 1,5%, кисело на Елби за проба и на Олимпус намерих едно малко 2% кис мляко. Цедено имаше едно, не помня фирма, което имаше захар :doNotKnow: Филето и пражката шунка на тандем са мн хубави, но мн. скъпо излизат, а насипните нямат етикети или не пише това което ми трябва. Котидж имаше, но май беше маслен и не взех. Само едно полумаслено сирене за мъжа ми, че тая извара не я търпи и меша, та да видя става ли това. После мога да дам и етикет, но мисля, че беше 2/1 белтък/мазнина. Взех от пазара и зелени маслини, писле ще видя как да ги изчисля (те за мъжа ми де, аз и децата такова не ядем).
Трябва да намеря начин този овес да го ядем, до сега само аз опитвам и никак не ми харесва.
С толкова много писане взех да се чудя дали да си направя дневник, но пък не описвам какво хапваме, а може би е време.....
Пропуснах да кажа, че днес ми е много приповдигнато настровнието, пея си, ходя си, въобще - гот ми е :hug:
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот walves » Вто Май 12, 2015 8:58 pm

Здравей Стаси,
Блокът мазнина е 3(три) грама, НО понеже в нискомаслените протеини има скрити мазнини като на 1блок от тях се падат 1,5 гр мазнини затова блокът мазнина се взема 1,5 гр. Това е и причината когато ползваш напълно обезмаслен протеин да си добавяш на всеки протеинв блок по 2 блока мазнини.(Малко по-подробно тук - въпрос 52)
Сега за млякото. Разбира се има значение маслеността. Освен това в Зоната се консумират изключително нискомаслени протеини. Когато имаме данни за даден продукт можем да направим т.н. изчисление по етикет. Как става можеш да прочетеш тук. И така за млякото с 1,5% масленост се получава, че
1БП = (100/3)*7 = 233,33 гр
1БВ =(100/4,1)*9 = 219,51 гр
1БМ =(100/1,5)*1,5 = 100 гр.
Трябва да гледаме най-малкото число. За съжаление тук то е на мазнините, което означава, че това мляко не е балансирано като БП+БВ.
Ако маслеността обаче е 0,5% тогава се получава
1БМ =(100/0,5)*1,5 = 300 гр и тогава това мляко можеш да си го ползваш като 1БП+1БВ ще ти е около 220-230 гр. Мазнини даже не е необходимо да добавяш в този случай.
Ако нещо е останало неясно не се притеснявай да питаш. Успех! Smile

Това намерих в една тема и съвсем се обърках. Какво е това мляко 0,5% :doNotKnow: :doNotKnow: :doNotKnow:
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Май 12, 2015 9:20 pm

walves написа:Това намерих в една тема и съвсем се обърках. Какво е това мляко 0,5% :doNotKnow: :doNotKnow: :doNotKnow:

То на нашия пазар мляко с такава масленост мисля че няма. При киселите млека маслеността е 0.1, 1.5, 2, 3.6, 4.5 % , което означава, че съответно в 100 g се съдържат 1, 1.5, 2, 3.6, 4.5 g мазнини. Дадения пример е по-скоро да се види как се изчислява по етикет и да се види разликата между млека с различна масленост.

В млякото, което ползвам в последно време - цедено Олимпус 0% на етикета пише, че в 100 г. се съдържат 0.01 g мазнини, което на практика го прави напълно безмаслено. Протеините са 8.5 g, въглехидратите - 4 g. И то, ако го сметнеш по формулата, не е балансирано като протеини и въглехидрати и някак не мога да го приема за смесен продукт като други млека и млечни продукти.
За да изям 1 блок протеин (7g), трябва да изям 82 g от него
За да изям 1 блок въглехидрат (9g), трябва да изям 225 g
За да изям 1 блок мазнина (1.5 g), трябва да изям 15000 g.
Определяме кой е доминиращия основен нутриент в даден хранителен продукт с най-малкото получено число по формулата. В случая с моето мляко аз определям като протеинов продукт и към един блок от него добавям един блок въглехидрат и 2 блока мазнини.

За по-лесно смятане може да ползваш и съкратената формула:
1 БП = 700/протеините в 100 грама
1 БВ = 900/въглехидратите в 100 грама, намалени с фибрите (ако са посочени на етикета)
1 БМ = 150/мазнините в 100 грама

Ако има още нещо неясно - питай.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот walves » Вто Май 12, 2015 9:56 pm

Всяка вечер преди лягане пия прясно мляко на Верея 1,5%. Правилно ли е ? :hm:
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Май 12, 2015 10:04 pm

200 ml за 1 БПВ без да се добавят мазнини. Ако искаш да си хапнеш и 3 бадемчета преди лягане по-добре си купувай Верея 0,1%.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот walves » Сря Май 13, 2015 7:42 am

И така за млякото с 1,5% масленост се получава, че
1БП = (100/3)*7 = 233,33 гр
1БВ =(100/4,1)*9 = 219,51 гр
1БМ =(100/1,5)*1,5 = 100 гр.
По тези изчисления излиза че прясното мляко 1,5% не е балансирано, а аз всяка вечер пия . Опитвам се да разбера откъде идва моя проблем със задържането на килограми.Ако последното ми ядене не е балансирано значи всяка вечер аз излизам от Зоната което е проблем. Да не говориме че много междинни закуски го пия че е по лесно. Според всички във форума няма начин да задържаш повече от 1 седмица ако ядеш само зелени храни, а аз вече 1 месец и почвам да си мисля че не правя нещо както трябва. :think2:
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Май 13, 2015 8:29 am

Смени млякото на Верея 0,1% щом толкова не можеш без прясно мляко. Но според мен е по-добре изобщо да го изключиш от режима си и да го замениш с кисело отново Верея 0,1%. Прясното мляко не е най-подходящия източник на белтъчини и въглехидрати в Зоната. Аз лично го ползвам само когато го включвам в зонов крем карамел или друго подобно кремче, но винаги в преработен вид и смесено с други продукти.
Организмът ни по-лесно преработва производни от млякото - кисело мляко, извари, сирена, отколкото самото прясно мляко.
А задържането на килограми може да продължи и повече от седмица, това е строго индивидуално.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tanita68 » Сря Май 13, 2015 5:10 pm

А ако не ти е вкусно прясно мляко 0,1 % можеш да си направиш като мен - смесвам по 1л от 0,1 и от 1,5%, данните за въглехидрати и протеини са им много близки. Получавам два литра с масленост 0,8% - пак е ниско маслено, но към него не ползвам мазнини и го ползвам само вечер преди сън защото ми помага да заспя. А сега като се постопли смятам да мина на едно тукашно питие, подобно на нашия айрян - казва се пийма и един блок ПВ е точно 200гр, но към него ще трябва да хапвам ядки, че е с 0,1% масленост. Просто като е студено ми е по-добре последната закуска да ми бъде нещо топличко за пийване. :)
Разликата от 10-тина грама при изчислението за протеини и въглехидрати не е кой знае колко голяма и може да се пренебрегне. Избираш например 220гр да е за 1БПВ и готово.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот walves » Чет Май 14, 2015 7:02 am

:blagodaria: :blagodaria: :blagodaria:
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот питко » Чет Май 14, 2015 2:36 pm

Здравейте, имам нужда от идея. Върти ми се едно пюре от броколи с извара и искам да добавя нещо да стане по-вкусно, като гарнитура към месце, пиле, риба...
Аватар
питко
 
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:55 pm
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот питко » Чет Май 14, 2015 6:30 pm

Изображение
Изображение

Амигос кажете нещо за това сирене, и как да разбирам етикета му, 2% ли е наистина или има уловка, че както ми се е прияло сиренеее...
Аватар
питко
 
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:55 pm
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Май 14, 2015 6:39 pm

Не е 2% (т.е. 2 г мазнини на 100 г), а е до 25% (т.е. 25 г мазнини в 100 г). Но е с намалена масленост в сравнение с пълномасленото. С по-добри показатели е лайт серията на Маджаров. В него мазнините са 10%. Но май е малко по-скъпо от това на Добрев. Аз ползвам и от двете по 28 г за блок без да добавям мазнини. На Олимпус нискомасленото (намирала съм го в Метро) се води с 12% масленост. По етикет излизат 33 г за протеинов блок и пак без добавяне на мазнини.
Най-вкусното обаче е на Добрев, ако говорим за вкус на сирене.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот питко » Чет Май 14, 2015 6:48 pm

Маня написа:Не е 2% (т.е. 2 г мазнини на 100 г), а е до 25% (т.е. 25 г мазнини в 100 г). Но е с намалена масленост в сравнение с пълномасленото. С по-добри показатели е лайт серията на Маджаров. В него мазнините са 10%. Но май е малко по-скъпо от това на Добрев. Аз ползвам и от двете по 28 г за блок без да добавям мазнини. На Олимпус се води с 12% масленост. По етикет излизат 33 г за протеинов блок и пак без добавяне на мазнини.

Ама някакви ограничения поставяш ли си в използването му, аз си представям на закуска с овес 1-2 блока и 3-4 блока на обяд или вечеря със салата(не и двете заедно)...дали съм ОК, предпочитам да съм на "зелено" още...
мерси
Аватар
питко
 
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:55 pm
Бургас
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron