Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Пет Май 08, 2015 9:45 am

Ели, добре дошла в Зоната. Хвърли един поглед на моя дневник и ако има нещо неясно питай без притеснение. ;)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Пет Май 08, 2015 1:39 pm

Май вярно трябва да се мери всеки път. Вие ветернаните винаги ли си мерите грамажите, че ми е интересно? Иначе моя мъж взе да го кара на око, което не е май добре. Не се чувства бодър, а точно обратното - спи му се, отпуснат е, няма сили за нищо. Освен това изхвърля много вода, както с често уриниране, така и с обилно потене. Почна да му се схваща кръста и краката, реши да пие витамини заради това. Тази вечер мисля да му измеря всичко до грам. Вчера си изпусна и следобедната закуска.
Друго което исках да ви питам е за колко време закусвате? Аз днес кати започнах в 10 и свърлих в 12 (сядам на компа и върша работа, и понеже обикновено ставам след 9ч, май трябва по различен график да си направя. Например закуска в 10, обяд в 15ч, следобедна в 18ч и вечеря в 20ч, и после преди лягане закуска варираща от 23 до 1ч. Дали ще е ок това?
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 08, 2015 2:00 pm

Цвети, приспособяваш си часовете за хранене съобразно своето денонощие. Важното е между две хранения да няма повече от 5 часа. А колко време ще преживяш - зависи от менюто. Броиш хапването от момента на първата хапка и след това плюс не повече от 5 часа до следващата. И все пак е по-добре да се организираш така, че да отделиш 15-20 минути за хапване на закуската и тогава да сядаш пред компа. Човек трябва да уважава храната, за да има полза от нея.
А колкото до меренето - това е най-точния начин. Иска доста опит и време да почне човек да си улучва продуктите на око. Не че не става, става. Аз често го правя, но редовно правя и контролно мерене за сверка на окомера. Но протеините меря винаги. А за зеленчуците и плодовете - ако 2 домата са 250 г не изхвърлям 10-те излишни, или пък ако са 230 не режа нов домат, че да станат точно 240 г. С мазнините е най-лесно, защото маслините и бадемите са на бройка, а зехтина на чаена лъжичка. Моят седи в едно шише с пулверизатор и знам колко впръсквания са 1 блок.
Ако пие необходимото количество вода е нормално мъжът ти да изхвърля и голямо количество от нея.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Italiano » Пет Май 08, 2015 2:33 pm

tsvetito написа: Освен това изхвърля много вода, както с често уриниране ...

Сигурен признак, че е в Зоната или на път към нея.
Ако не уринира често, значи бърка нещо по веригата.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Пет Май 08, 2015 2:57 pm

Мдам, за уринирането и аз разбрах, затова се радвам, че и при мен е така, но може би менюто не му е съвсем балансирано. Той много обича сирене и изварата не му харесва, а трябва да яде от нея. Ще опитам да търся обезнаслено такова, но дали ще намеря.... С топлото време на човек не му се яде месо, и мисли да мине на яйчен белтък, като не може сирене. Ще видим как ще го направим, че трябва да се пазарува, че свършиха продуктите. Ааа той си пие и кафето сутрин с 2 ч. л. захар и го брои за 1БВ. Купил си е кис мляко тертер, надявам се, че след него ще се почувства по-добре.
Сега отивам да дочитам на Гого дневника :smdance:
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 08, 2015 3:15 pm

Няколко фирми предлагат нискомаслено сирене - Маджаров, Добрев, Олимпус. Маджаров предлага и нискомаслен кашкавал. Но при консумацията им не се добавя мазнина. Фирма Хелиос пък предлага едно "свежо сирене", за което в дневника на Гази (или в моя дневник, вече не помня) има много приятна рецепта. В Лидл продават нискомаслена моцарела. От това на Хелиос и моцарелата аз лично си правя ароматно сирене - в буркан слагам каквито се сетя подправки - сол, лют пипер, чер пипер, кимион, листа босилек, риган, мента, кора от лимон и каквото още ми дойде на ум - заливам със зехтин и затварям буркана. Предварително съм си нарязала сиренето/моцарелата на блокове (по етикет). И после вадя блокче към салатката от домати без да добавям мазнина. Става много приятно за похапване и чудесно мезе за чаша червено вино за въглехидратен блог и полифеноли.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пет Май 08, 2015 4:05 pm

Благодаря за отговорите на всички!
Преписах си таблицата в тефтера, както и известно количество рецепти, за да са винаги с мен :lol: , направих ягодовото парфе от рецептите и вече мушнах едно за лека следобедна закуска.
Нещо не съм много сигурна с таблицата, какво означава 1 ПБ =7 гр?
А долу в таблицата грамаж за 1 блок - 28 гр примерно.

И още нещо - аз пия много вода, но с капки лимон в нея, те са концентрат, нямам идея на какво отговарят, това пренебрежимо ли е или трябва да го броя като 1 лимон, примерно? Но пък пия по всяко време. :think2:
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Italiano » Пет Май 08, 2015 4:08 pm

В 28 гр. месо (според вида месо) има 7 гр. чист протеин, който е 1 блок.
Месото е "по-силен" протеин, затова в само 28 гр. от него има нужните 7 гр. чист протеин.
В млякото (например) ти трябват около 200 гр., за да "извлечеш" 7-те гр. чист протеин.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 08, 2015 4:10 pm

eli70 написа:Нещо не съм много сигурна с таблицата, какво означава 1 ПБ =7 гр?
А долу в таблицата грамаж за 1 блок - 28 гр примерно.

Четене, четене, мойто момиче му е майката.
Дадените количества в таблицата за 1 блок съдържат в себе си съответно чисти 7 г протеин, 9 г въглехидрат и 1,5 г мазнини.

Ако добавяш 1-2 капки лимонов сок във водата си, не ги броиш.
Последна промяна Маня на Пет Май 08, 2015 4:13 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Пет Май 08, 2015 4:13 pm

Ще потърся сиренце, благодаря, Маня. Ред е на твоя дневник ;)
Ели, това значи, че в 28гр месо се съдържат 7гр протеин, което е 1Блок протеин. Т.е. ако трябва да хапнеш 2блока, то трявба да изядеш 2*28гр месо, т.е. 56гр. Затова Бари казва, че дори е трудно да си изядеш блокчетата, особено въглехидрат от зеленчуци (за краставиците са 1200гр зс 1ВБ). Надявам се, че успях да ти го обясня така, че да разбереш.
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пет Май 08, 2015 4:32 pm

Благодаря за търпението :hug: , вече май схванах, аз и преди това май бях схванала, но точно краставицата ме обърка, основните ми хранения са 3 по 3 блока, т.е. в едно хранене имам 3 БП, 3 БМ и 3 БВ, ако един троен блок въглехидрати за обяд го докарам само с краставица, трябва да изхрупам около кило и половина...и тук вече реших, че нещо не съм разбрала.
Нали така, или пак се обърках.

ПП. Продължавам да чета, нещо съвсем се оплетох, опитвам се да си направя меню, но салатата също ме разби - 10 чаши нарязана маруля за 1 блок?!
Последна промяна eli70 на Пет Май 08, 2015 4:46 pm, променена общо 1 път
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 08, 2015 4:38 pm

eli70 написа:Благодаря за търпението :hug: , вече май схванах, аз и преди това май бях схванала, но точно краставицата ме обърка, основните ми хранения са 3 по 3 блока, т.е. в едно хранене имам 3 БП, 3 БМ и 3 БВ, ако един троен блок въглехидрати за обяд го докарам само с краставица, трябва да изхрупам около кило и половина...и тук вече реших, че нещо не съм разбрала.
Нали така, или пак се обърках.

Добре си разбрала. Затова обикновено въглехидратите се комбинират, ползват се по 1/2 или 1/4 блок от обемните, ползва се нахут или овес/ечемик за намаляване на обема. А ако си добавиш няколко листа спанак към салата за цвят или вкус можеш и да не го броиш.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Italiano » Пет Май 08, 2015 4:39 pm

Точно така - и за краставиците, и за марулята.
Тегави са зелените зеленчуци.
:mrgreen:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 08, 2015 4:45 pm

Italiano написа:Точно така - и за краставиците, и за марулята.
Тегави са зелените зеленчуци.
:mrgreen:

Тегави, ама вкусни, свежи (особено ако не са парникови и нитратни) :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пет Май 08, 2015 4:51 pm

Ахах, значи днес направо съм гладувала, аз обядвах шепа сьомга+ 2 шепи айсберг+ 5-6 кръгчета краставица, ама те май изобщо не могат да се сметнат :lol: , добре, че забърсах и половин зърнена филийка.
А защо айсберга го дават две глави или две чаши, да нямат предвид друга салата, не тази, дето тук се продава? :think2:

И още един предпоследен въпрос, обещавам, относно тиквичките- печени на скара може ли, като варените ли се броят?

И последен - готовото печено пилешко филе примерно, имам такова - 262 грама, но грамажът по таблица е за сурово месо, кое по етикет да гледам, на всичкото това белтъчините са 19.55 грама, което ми се струва много малко.
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Lancer » Пет Май 08, 2015 5:28 pm

Маня написа:
Lancer написа:.... а ако има нещо сладко, кой го знае къде е в таблиците, май никъде...

Абе има едни конфитюри и желета (може да се отнесат и сладката там), но са мнооого червени с тая захар. :laugh1: Но има и едно полурешение. Ако е сладко с цели плодове (череши, вишни, дренки, смокини, маслини - да и от маслини се прави сладко, портокалови кори, кумкуат, зелени орехчета, зелени доматчета и подобни) броиш бройката плодове в суров вид от таблицата, намаляваш с един плод и после обилно измиваш сиропа с топла водица (е малко остава от захарта в плода, ама относително малко) и ето ти плодов въглехидрат от консерва :laugh1:

Маня,Маня... Изкарам някоя цяла смокиня от буркана... и сърце не ми дава да я мия или някое друго светотатство като разполовяване или друг грях, направо и бия един език и заминава в тръбата :) И аз съм човек, мамка му... А и ако ме видиш как препускам из морската кат млад планински пръч, няма да вярваш, че доскоро бях 118. Това е чудо!
А и смокините са единствения ми грях, е, като не броим някой и друг. Ама май ще ги спирам, че преди буркана изобщо не ми идваше наум за сладко /както вече съм казвал, преди унищожавах с кубици/ а откак го започнах тоя буркан, все ме дърпа да си хапна точно смокини. Да ги бях омел за веднъж по стар навик, май щеше да е по-добре...
Lancer
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 9:51 pm
Варна
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron