Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пон Май 04, 2015 2:19 pm

Цвети, в Зоната, когато вече е постигнат хормонален баланс (след няколко месеца) няма "забранени" храни. Ако разгледаш внимателно таблицата, храните са разделени на 3 основни групи дори цветово - благоприятни (зелени), не съвсем благоприятни (оранжеви) и неблагоприятни (червени). За постигане на добър хормонален баланс е най-добре придржането към зелените храни. Но това не те ограничава след време да включваш дори от чорвените. Просто те не трябва да са повече от 25% от дневното ти меню. Червените, в зависимост дали са протеини, въглехидрати или мазнини, съответно съдържат или вредни наситени мазнини, или трансмазнини, или са въглехидрати с висок гликемичен товар, или са с много голямо (нарушеващо баланса) съдържание на омега-6 мастни киселини. И просто е препоръчително (въпрос и на собствен избор в крайна сметка) да се ползват икономично, а всъщност най-добре да се избягват.
Колкото до захарта - ами захарта независимо дали е кафява, оранжева, бяла или боядасина в някакъв цвят си е захар и е "ЧЕРВЕНА". А кафето с капка мляко може да се пие и без подсладител. Ако не можеш - просто не го пий. Замени го с хубав черен, зелен или друг силен чай. Ако не можеш без него - за подсладител ползвай стевия, която няма и да броиш за блок.
Шоколадчетата, млечните, са противопоказни. А щом ти се похапва шоколав - сама можеш да си направиш от авокадо, сурово какао на прах и за подсладител фурми, петмез от фурми, сироп от агаве. Става страхотен течен шоколад - оранжевеещ, но полезен. Има рецептички тук там из сайта и за шоколад и за бонбони, които са ЗОНИРАНИ.

А чувството за глад се появява, ако менюто не е добре балансирано. Или блоковете са малко. Или времето между храненията е повече от 5 часа. При първата проява на чувство за глад е добре да се пие вода, защото много често двете усещания се смесват.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Пон Май 04, 2015 3:50 pm

Ох колко непознати за мен неща ми изброи...щще трябва да ги науча и опитам. Стевия трябва да потърся, че и такова чудо не съм виждала и опитвала. Аз лично не съм гладна, дори ми е тежко по някога (май когато пия кафе). А чай без захар също не ми е по вкуса никак, въобще съм си по сладкото, но ще го променям, взема да мина на биричка :lol:
Имам друга питанка. На мъжа ми му излязоха киселини, днес си е взел хапче. Дали е от доматите, мисля да опитаме да ги белим? И последно Гого, последно от коя омега 3 взимаш от ихерб? Моя мъж взима от 1-2г, но само по 2 таблетки, а те са по 300мг от нужните вещества. Но каза, че лятото не било добре да се приема, дали е така? Май и на децата трябва да давам по редовно, но да поръчам и аз правилните, защото до сега явно не са били от тях.
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Пон Май 04, 2015 5:58 pm

tsvetito написа:И последно Гого, последно от коя омега 3 взимаш от ихерб? Моя мъж взима от 1-2г, но само по 2 таблетки, а те са по 300мг от нужните вещества. Но каза, че лятото не било добре да се приема, дали е така? Май и на децата трябва да давам по редовно, но да поръчам и аз правилните, защото до сега явно не са били от тях.

Цвети, аз приемам Now Foods, Super Omega EPA, Molecularly Distilled, 120 Softgels. В една капсула от него има 600 мг. EPA+DHA. Рибеното масло трябва да се пие постоянно. Няма значение лято-зима. Мъжът ти се бърка вероятно с витамин Д. На моя синковец(8 год.) давам Carlson Labs, The Very Finest Fish Oil, For Kids, Orange, 6.7 fl oz (200 ml) или Carlson Labs, The Very Finest Fish Oil, For Kids, Lemon, 6.7 fl oz (200 ml).
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Пон Май 04, 2015 9:10 pm

Взимала съм от това за децата, но е по-лесно когато е на капсули, така течно не го харесват. Дали мога да им давам от това което е и за нас (и съответно по колко таблетки на ден трябва да се взимат от нас и от децата?).
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Вто Май 05, 2015 5:45 am

tsvetito написа:Взимала съм от това за децата, но е по-лесно когато е на капсули, така течно не го харесват. Дали мога да им давам от това което е и за нас (и съответно по колко таблетки на ден трябва да се взимат от нас и от децата?).

Щом децата не искат течно давай им от капсулите, няма проблем. За дозите виж тук въпрос 55. Аз на моя синковец му давам към 2 гр. EPA+DHA, а пък аз сега приемам 4,8 гр. Ако имаш още въпроси за рибеното масло задавай ги в темата за рибеното масло. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Вто Май 05, 2015 8:47 am

Ех, Гого, добре, че си ти, четох вчера от телефона и стигнах до 34 въпрос, а не видях, че има надолу още. Благодаря ти!
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот питко » Вто Май 05, 2015 3:26 pm

pipilota написа:
питко написа:Всичко е супер засега, имах само един два дни желание за следобедна дрямка, но пък глад не, може от свръхмотивация.
Иначе започвам да усещам как досаждам на всеки втори, да му отварям очите :)


Питко, страшен си :hug: Добре дошъл и поздравления за резултатите. За нас винаги е чест да посрещнем поредното мъжко Зонби :) Като си подкарал това темпо, не збаравяй да щракнеш по едно фото за "Преди" и "След" ...за архивите на сайта :hug: :bouquet:


За ЗоНбитата, които имат колебания и липса на мотивация, да споделя: 45 дни в Зоната и кръвно 111 на 71 и пулс 60...не се стърпях да се похваля, сори ако не му е тук мястото ;)
Аватар
питко
 
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:55 pm
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Вто Май 05, 2015 11:28 pm

Днес хапнахме пълнени чушки, за което много благодаря на Гого (макар, че не сложихме свинско, а само телешко, стана доста сухо, но пак вкусно и ще има 2 дни чушки да ядем). Понеже ги прави мъжа ми, сложи малко овес, така допълваме със салатка, че и ягодки, абе страхотна вечеря се получи, няма човек да каже, че сме на някакъв специален режим :) Само дето мъжа ми се оплаква, че доста скъпо ни излиза този начин на хранене, ама в началото ще е така, докато се ориентираме кое къде и как. И каката що годе кара зоново, но малкия просто няма шанс, не хареса каймата в чушки, явно много сухо му дойде.
А и купих хляб, за който бих искала да би попитам, понеже ми се видя с много добри стойности за 100гр - белтъчини 7,68г, мазнини - 1,17г, от които наситени 0,16г, въглехидрати 51,44г, от които захари 0,56г, сол 1,24г. Хляба е на Елиаз и се води 100 зърна хляб без брашно, състав: натрошени пшенични зърна, вода, сол, мая, квас (ръжено брашно, натурално култивирана ръжена квас). Ние караме без хляб, но децата няма как особено малкия, та искам да го свикна на поне някакъв по-здравословен хляб.
А сега да си хапна киселото млекце, да си изпия рибеното масло и да лягам, че празник стана (а, по повода утре ще се хапва агнешко, та ще се наложи да мерим на око, надявам се вечерта да измерим на око що годе правилно, но децата май ще се наядат със сладки неща, като знам майка ми как слага....).
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Lancer » Сря Май 06, 2015 8:15 pm

pipilota написа:ЕЕЕхх, Lancer ;) Как го правите това със закъсването на въглехидратите, не ми го побира акъла :))) Много ми се иска и аз да го науча :) От колко години вече зонуване, и има и зоНбита около мен, не онлайн, и по принцип проблема на всички ни е какъв протеин да добавим... :laugh4: Особено пък на междинните закуски...хич не ми е вкусно да изям един гол кренвирш наприемр, преди ябълката ми или преди чашката с малинки...и в случаите все млякото е спасението или зоновите барчета...
Много искам да имам твоя проблем :)) определено хора като теб са щастливци в зоната, и зоната е много по лесна с такъв проблем, защото почти си мисля, че булшинството се сблъскват с обратното :)

Ми кога доматите свършили, кога варения картоф, че и ябълки се е случвало да свършат, а ако има нещо сладко, кой го знае къде е в таблиците, май никъде...
А че съм щастливец в зоната, да наистина съм щастлив в/с нея, както и всеки в зоната е щастливец :)
Lancer
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 9:51 pm
Варна
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Май 06, 2015 8:40 pm

Lancer написа:.... а ако има нещо сладко, кой го знае къде е в таблиците, май никъде...

Абе има едни конфитюри и желета (може да се отнесат и сладката там), но са мнооого червени с тая захар. :laugh1: Но има и едно полурешение. Ако е сладко с цели плодове (череши, вишни, дренки, смокини, маслини - да и от маслини се прави сладко, портокалови кори, кумкуат, зелени орехчета, зелени доматчета и подобни) броиш бройката плодове в суров вид от таблицата, намаляваш с един плод и после обилно измиваш сиропа с топла водица (е малко остава от захарта в плода, ама относително малко) и ето ти плодов въглехидрат от консерва :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Чет Май 07, 2015 5:42 pm

Здравейте!
Очарована съм от този сайт и форум, независимо от малкото, което успях да прочета (днес), беше достатъчно, за да се нахъсам, чувала съм преди време за Зоната, но явно не съм била готова, а и сигурно така е трябвало - да се опаря с нисковъглехидратна диета...но...каквото било - било.
Тук е пълно с информация и е удобно, предполагам, за начинаещи като мен, регистрирах се и искам да започна, но веднага, имам висок инсулин, както и хормонални проблеми, не ми се ще да губя време, достатъчно съм загубила досега, но все още се ориентирам трудно, можете ли да ми дадете линк къде мога да видя примерни менюта за следващите няколко дни, докато успея да навлезна по-навътре в нещата и започна сама да се справям.
По-скоро не сама, а благодарение на всичко, което така любезно сте написали тук. :hug:

Предварително благодаря, както и идея от коя тема да започна да чета, може би?
Иначе написаното в сайта го изчетох, но ще ми трябва време да го смеля.
11-12 блока дневно ми трябват.
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Май 07, 2015 6:03 pm

Здравей Ели и добре дошла. И дано се задържиш. Затова - един личен съвет. Ако почнеш с една седмица по-късно от днес опитите си да влезеш в Зоната няма да е късно. Просто вземи и прочети от сайта двете книги на д-р Бари Сиър, или поне първата "Зоната", за да си наясно за какво иде реч. В тях ще намериш и менюта. А в сайта има таблица с продуктите от различните основни хранителни групи, по която сама можеш да си съставяш меню. Няма готови менюта тук. Всеки сам си прави менюто по свой вкус и предпочитани храни, съобразявайки се с принципа поне в първите месеци да набляга само на БЛАГОПРИЯТНИТЕ! Само личния ти опит да си съставиш меню ще те ориентира най-добре. Иначе бързо ще се откажеш. А когато си готова с първото си проекто-меню, го сподели тук, и ако има някакви неточности, ще ти помогнем да ги поправиш.
И няма такова нещо 11-12 блока - или са 11, или са 12. Ползвай калкулатора и избери на колко блока ще се спреш, как ще ги разпределиш през 5-те хранения за деня, през колко часа ще се храниш.
А иначе - това е мястото, където можеш да получиш съвет от вече пробвалите Зоната.
А ако все пак много бързаш - има идеи за менюта из дневниците на зонковците и в раздела за състезанията.
И все пак прочитането на първоизточника "Зоната" и личната битка с таблицата е най-верния път към успеха в това начинание.
На добър час!
Последна промяна Маня на Чет Май 07, 2015 9:48 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Чет Май 07, 2015 9:44 pm

Благодаря, ще чета със сигурност, но не знам дали ще се справя дори за 10 дни, защото нямам достатъчно свободно време в момента, а много ми се иска да не изпускам ентусиазма, който ме е обзел. :love:
За утре съм си спретнала меню, понеже още нямам достатъчно информация, ще е нещо като преход към Зоната, две шепи айсберг с малко краставица, малко варена сьомга(глава и опашка), имам кисело мляко 2 %, ябълки и хляб със зърна, купих си и вакуумирани пилешки филенца на скара - 4 бр. общо 262 грама, за да стартирам отнякъде.
Сварих и чорба от сьомга, само месото, целина, лук и копър. Супите как ги мерите, влизат ли в Зоната?

Като количество - тези две малки шепи салата+1 ч.л. зехтин, шепа риба и филийка хляб за всичките ми три основни блока общо ли са или мога да ям три пъти на ден това? Едва ли, множко е три такива порции на ден, ама все пак да питам.
Това съвсем като начало, на око, докато успея да се ориентирам.
Всъщност, основният ми проблем мисля, че ще е сладкото, шоколадът най-вече, така че ще трябва да изчета всичко и да си нтърся заместител. :hm:

Линкът "таблица" не ми се отваря, но ако е тази с цветовете храни - свалила съм я.


Зачетох се в състезанията, някои от въпросите ми се изясниха, благодаря!
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Пет Май 08, 2015 12:18 am

Ели, добре дошла :hug:
И аз съм нова тук, от няколко дни (днес ми беше 5ти ден в Зоната заедно с мъжа ми - да ти кажа, вече и видим ефект има и при двамата). И на нас още ни е малко сложно с менюто, но се нагаждаме по лека лека. Като за начало - доста скъпо ни излиза, но предполагам в началото е така, докато човек се ориентира. Аз лично риба не обичам и не знам скоро дали ще хапнем риба. Иначе наблягаме на чистото месо (на пържолка най-хубаво и бързо), меря си я по табличката или извара + 240гр домати (1БВ) + 1 ябълка (2БВ) или друг плот, хапваме и краставичка, ама то 1 краставица може май да ти замени около 20гр домат, защото за цял блок си е бая краставици :) За мазнинки хапваме бадемки (мъжа и орехи, аз не съм им особен фен, по-нататък може да си вземе маслини, но аз не ям такова чудо). Кафе пием за съжаление, хубаво е да го откажем, но....лошото е, че мъжа ми не иска да замени захарта със стевия, което аз направих и не усещам разлика (аз понеже и мляко доливам, все едно съм си сложила захар). Млякото може да го ползваш за закуските от по 1 блок, лесно и бързо - 1/2 кофичка кисело мляко, за начало 0,1%+ 3 бадема. Ние опитахме новото мляко на Тертер и много ни хареса, но най-малкото е 2%....но може и да минем на него и ще е без бадемки. Хляб по-добре да не ядеш поне първите 2-3м по възможност. Аз купувам заради децата и гледам да е възможно най-здравословния, но май ще видя скоро да опитам нещо в хлебопекарната, ще потърся и тук рецепти дали няма :)
Друго важно е - купи си Омега 3, но виж на Гого дневника, там е описано много добре (аз все още му го чета, доста е забавен, ама времето е кът, а страниците повечко). Иначе за книгата са прави, много хубаво описва всичко там, и ти стават ясни нещата, и дори да не мериш горе-долу имаш представа какво трябва да приемеш.
Тази вечер на децата купих сладолед....на каката опитах да й го направя зонов, като й дадох протеин на прах разтворен във вода....то колко изпи не е мн ясно (защото месото леко поизгорих и стана мн сухо и твърдо, а пък само извара без хляб не искаше да яде). Но на нея 2ра вечер забравям да й дам прясно мляко преди лягане :refuse:

Та, Ели, всички са много отзивчиви, но и всичко е написано във форума (и аз още както казах го чета и мн неща не знам, но всички започват май с едни и същи въпроси, бързайки да влязат в зоната и нямайки време да четат), по лека лека ще влезем в час. Интересното е, че майка ми прояви интерес (беше супер скептична, че всички казват нещо, после го отричат и че нямала да живее с орлите...), но иска някой да й направи диетата и тя само да консумира под час, без да мери и готви. Та в този ред на мисли, как така още никой не е отворил тази ниша? Много хора спазват какви ли не диети, но повечето се отказват от Зоната защото е много " сложна" и все трябва да се мери. Гледах сайта на д-р Сайърс - тай е направил разни блокчета, ама до БГ е доста солена доставката, иначе примерно цената на Омега 3 е много добра (сравнено с тази в iherb, която ползва Гого, почти една цена излиза, даже май неговата е по-евтина, ама доставката е мнооооого).
Време е да се спи, че пак ще стана в 11ч и ще се чудя как да се храня през деня. Чудя се имало ли е зоновци, които не закусват сутрин и категорично отказват (моята майка е такава, тя пие кафе и яде чак към 14ч, макар, че аз лично бях по същия начин, а сега закусвам пълнени чушки или пържола.....).
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пет Май 08, 2015 7:04 am

Благодаря за гостоприемството! :hug: :bouquet:
От ранни зори чета пак тук, за да мога да закуся някъде близо до Зоната. ;)
Филийка хляб ми е задължителна поне в началото, на обяд, защото тогава ми е най-висок инсулинът и трябва да го нахраня. Взела съм Вита с 6 зърна, това имаше, надявам се да съм близо до Зоната с една такава филия на ден.
Когато правих Дюкан преди няколко години хлябът го бях изцяло заменила с питка от трици, яйце и извара, виждам, че и тук ще е възможно, но ще ми трябва време, за да се ориентирам кога и как.
Видях и рецепти, които ще са ми полезни за основните блокове.
Днешното ми меню ще е 2 малки шепи айсберг + шепа сьомга + чл. зехтин за обяд и за втора закуска, същото, но вместо риба - парче пилешка пържолка за вечеря - общо 3 блока? и две закуски - едната кисело мляко, другата? Къде да сложа една ябълка в цялата тая работа не се сещам, може ли съвсем малко помощ като начало.

Доколкото схванах, най-важен е балансът на храните, това изглежда сложно в началото, не е като да изхрупаш само една салата като огладнееш.
Продължавам, благодаря за търпението и отзивчивостта! :bouquet:
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот тина » Пет Май 08, 2015 8:30 am

Здравей Ели!Както Маня те е посъветвала,прочети малко повече.Ттрябва да ти се изяснят нещата.Това,като една шепа риба е малко несериозно :think2: Имаш ли кухненска везна?Трябва в началото да мериш.Няма как да се оправиш на око.И пресметни блоковете за да ги разпределиш правилно през деня.Две шепи айсберг е малко за три блока В.Ако е един пък тази шепа риба колко ще дойде :think2: не става така.Хляба е 27гр. от този вид,така,че пак трябва везна.А иначе от таблицата с храните виж по колко грама трябва за продуктите.Мисля,че айсберга пише 2глави,но тук решихме,че е по-добре да го смятаме като зелената салата 500гр.за 1БВ.И за обяд се получава за 3БПВМ 500гр.айсберг,27гр.хляб Вита и 1/2 ябълка.За рибата е по 42гр по 3 значи 126гр.и остана мазнината, ако е зехтин е 1ч.л. -3БМ.Просто трябва малко повече в началото да се прочете :bouquet:
Аватар
тина
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Фев 23, 2013 9:01 pm
София
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron