Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот ginette » Чет Яну 22, 2015 12:44 pm

mahona написа:Ако вместо яйце сложиш сварен овес,но по сочен и добре сварен ,той ще спои каймата.Аз с него си зонирам сърмички с телешка кайма и стоят много добре.Ползвам го и в други запеканки с кайма.Винаги варя повече ,за да имам за добавка на манджи или супи.


mahona ,би ли споделила рецептата си за зелеви сърми с овес и кайма .Аз видях и рецептата на сърмите на Маня,много добре обяснено ,но мен ме затруднява меренето на киселото зеле ,от което се стича ''чорба''( дори съм си мислела да го мина през центрофугата за салати :laugh: ) .Как разделяте зелевия лист на 1/2 или 1 БВ. Нещо запецнах , :laugh1: по-лесно ми е да смеся продуктите в една зонова манджичка ,но друго си е сърмички . :hm:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот mahona » Чет Яну 22, 2015 1:10 pm

В къщи имам записани блоковете за моята тава на фурната.Аз ги правя в тава и всички ги хапват...като се прибера ще ги напиша довечера.Смятам общите блокове въглехидрати и протеини и мазнини и не меря всяко листо,а гледам да са приблизително еднакви като размер като ги правя.Пека ги покрити с вода,после тегля и деля на вкараните блокове и така ги ям.Довечера ще пиша точно.
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Чет Яну 22, 2015 1:40 pm

Вадиш си зелката, разделяш я на листа и ги слагаш да се оцедят в гевгир. После мериш 1 листо за ориентир колко грама е и съответно решаваш колко блока да е в 1 сърма. Добавяш 1 блок сварен овес (той е около 40 г, ако е само накиснат както практикувам аз е около 20 г) за всяка сърма До тук стават 2 или 2 БВ (от овеса 1 БВ и от зелето 1 или 2). 2 или 3 блока кайма (грамажът според вида на каймата - 28 или 42 г за блок). Подправки на вкус. И понеже обикновено никой не прави 2-3 сърми, а цяла тенджера главата лук и 1 морков, които настъргвам в каймата не ги броя.
Аз задушавам леко каймата с водичка с бъркане, така че да стане на трохи, а не на цели парцали. Добавям овеса, лука и моркова (настъргани), подправките (обилно). Разбърквам. Деля плънката на съответния брой листа на око. И завивам. Подреждам в тенджерата и доливам вода и зелев сок (или само зелев сок).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот ginette » Чет Яну 22, 2015 1:43 pm

mahona ,благодаря ти предварително !Сигурно ще мам още въпроси ;)
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот mahona » Чет Яну 22, 2015 1:55 pm

Точно като Маня ги правя и довечера ще ти дам грамажите.Само разликата между мен и нея е ,че тя обича сурови накиснати семена и си ги прави с тях,а аз ползвам от овеса ми за закуска,който е по скоро доста сварен и сочен :lol:
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот ginette » Чет Яну 22, 2015 3:21 pm

Маня ,бгагодаря ти много за подробното обяснение. Страхотна си ! И така първо започвам със зелевите листа.Никога не съм ги мерила ,но да допуснем,че всеки е 100 гр =1БВ ,тогава за една сърма меря 1Б овес и 2Б кайма.Или примерно за 10 сърми умножавам по 10 ,праза не меря ,подправки по желания ,другото е ясно .Ти по колко сърми правиш ,че сама аз ще си ги ям .А може и повече да направя и да замръзя :laugh1: Правилно съм разбрала нали :laugh4:
mahona ,не съм се отказала от рецептата ти ,аз също ще сваря много добре овеса,защото люспите ми правят проблеми на стомаха,затова чакам и твоя вариант ,а щом и грамажите напишеш ,ще е голямо улеснение за мен .
Ей,момичета много сте отзивчиви :bouquet: :bouquet:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот roksi » Чет Яну 22, 2015 3:47 pm

Момичета,момичета толкова вкусно ми звучаха обясненията за сърмичките,че си направих пълнени чушки,но ми се иска и сърмички от лозови листа. Моля ви за помощ. Как да сметна лозовите листа когато са домашни ?
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Чет Яну 22, 2015 6:02 pm

Сурови - 143 г за 1 БВ
От буркан - 497 г за 1 БВ
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот mahona » Чет Яну 22, 2015 9:09 pm

Продуктите ми за сърмичките са следните: 600 гр зеле- 6БВ; 2БВ - сварен овес; 1БВ -лук; 380 гр кайма - 9БП...червен пипер и подправки на вкус и 3ч.л зехтин за 9 БМ..Това е за малка тавичка ,а в нас се прави тази доза,ама двойна за всички.Като са готови тегля общото количество и деля на 9 Б и си хапвам без добавка на нищо. :smdance:
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот ginette » Чет Яну 22, 2015 9:52 pm

mahona написа:Продуктите ми за сърмичките са следните: 600 гр зеле- 6БВ; 2БВ - сварен овес; 1БВ -лук; 380 гр кайма - 9БП...червен пипер и подправки на вкус и 3ч.л зехтин за 9 БМ..Това е за малка тавичка ,а в нас се прави тази доза,ама двойна за всички.Като са готови тегля общото количество и деля на 9 Б и си хапвам без добавка на нищо. :smdance:
mahona,благодаря ти за рецептата,като за първи път ще спазя точно продуктите ,както си ги изчислила и ще докладвам :) Ще гледам да ги направя 9 бр,ако не ще тегля ,като ги сготвя (както и с другите ястия )и ще деля :hug:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Pipilota » Съб Яну 24, 2015 5:49 am

Имаме въпросче за рецептата Добруджанки с извара ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот tanita68 » Съб Яну 24, 2015 11:06 pm

Отговорено доколкото можах. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот gogoh » Вто Яну 27, 2015 5:56 am

Моля дайте съвет - когато на консервена кутия с домати няма таблица за съдържанието какво колиество и как да определя блоковете?
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Italiano » Вто Яну 27, 2015 1:12 pm

Ами, пробвай да измериш доматите от консервата без водата и си карай по таблицата. Няма да е много точно, но горе-долу ще те ориентира.
Друго не се сещам.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот gogoh » Вто Яну 27, 2015 6:54 pm

10x Italiano !
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Tony » Сря Яну 28, 2015 11:18 am

Спазвам си обещания, Татяна :)

Пиле с праз и гъби за фасон :) - 6 ПВМ блока

168 гр сварени пилешки гърди - 6 ПБ
1200 гр праз - 3 ВБ
180 гр гъби - 1/2 ВБ - само толкова имах вкъщи
21 гр овесено брашно - 1 1/2 ВБ
24 гр доматена пасата /по етикет/ - 1 ВБ
2 ч.л. ГХИ - 6 МБ
сол, червен пипер, мащерка, босилек

Задуших праза в гхи-то с малко вода и сол. Като омекна добавих подправките, гъбите и месото и оставих да поври. След 20-тина мин добавих доматената пасата и накрая брашното. Когато завря, изключих котлона и го оставих още 5-6 мин да ври. Много вкусно се получи. Мисля си, че следващият път може да не слагам брашното и гъбите, а просто да си добавя по 2/3 ВБ плод, или вино към ядене от 2 блока.
Скрит текст:
Изображение
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта