Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Съб Яну 17, 2015 10:55 pm

gogoh написа::( при мен падна 1 дупка на колана, но изразено в килограми е 600 - 700 грама за около 10 дни. За структурата ми това е нищо - струва ми се, че се "свивам". Но пък има други "симптоми", според които усещам, че съм на прав път :pray: надявам се.

Не е толкова малко. По важното е, че с това хранене се чувстваш по-добре. А отслабването ще дойде от само себе си. Бъди уверен на 100% в това. :yess:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Нед Яну 18, 2015 9:22 am

Гого, благодаря за подкрепата! :yess:
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот walves » Нед Яну 18, 2015 8:28 pm

Здравейте на всички от една седмица и аз съм в Зоната, та все още се лутам насам-натам :think2: много обичам салата айсберг та се питам за 1 БВ колко идва като грамаж,защото е дадена в таблицата 2 глави ,но това е много относително ако някой знае като грамаж , Моля да помогне, че бая четене му ударих тия дни :msmile7:
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Нед Яну 18, 2015 8:39 pm

Добре дошъл/дошла в Зоната! И успех! И най-вече постоянство и търпение!

Главата трябва да е с диаметър около 15 см (6 инча в сайта на Бари).

По данни в нета, ако използваме изчисляването на блоковете излиза 450 г за 1 БВ.

Никога не съм мерила колко излиза една глава. Може да пробваш. Но ми се струва, че е относително лека.

По принцип различните видове зелени салати, копривата, спанака и подобни зелефоци са огромни като обем за 1 въглехидратен блок. Те или се делят на половинки, четвъртинки и осминки от блока, или ако се добавят просто за цвят към друга салата, не се броят (да речем ако са стотина грама, 2-3 листа, една шепа). Иначе няма изяждане :laugh1:

Но в началото човек тръгва от големи порции и полека лека се ориентира, че може да си разнообрази салатата (т.е. въглехидратите) като включва по малко от различни "зелени" продукти, но се налага малко повече смятане и мерене. Но се свиква.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот walves » Нед Яну 18, 2015 10:22 pm

Много благодаря за бързия отговор. То сега зимата няма много избор откъм салати освен айсберга та ми е много трудно с въглехидратите. И ако може да те питам за овеса, купих си от един био магазин и в таблицата пише че сварен е 1/3 от 250 грама,тоест 83 грама за 1 БВ. Така ли е или се бъркам?
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Яну 19, 2015 7:46 am

Овесът си го мериш в сурово състояние - 14 г за 1 БВ и след това си го вариш. Най-лесно е като си свариш да речем 9 блока (зависи колко блока хапваш на веднъш, но ако си на общо 3 блока на основно хранене и въглехидрата ще ти е само овес 9 е подходящо количество за едно варене) да си премериш резултата и да го разделиш на 3х3. Грамажът варира - от времето за варене, от поетата вода, от самия овес. Така че винаги се мери сурово, а после мериш отново свареното, ако блоковете са повече от тези за 1 ядене. Зоната иска кантарче, и често препрочитане на книгите на Бари и инфото в сайта.

Между другото овесът става много приятен за похапване и само накиснат. Престоява поне 6 часа във вода, после го изплакваш и похапваш. И е доста по-полезен в този вид. Но е въпрос на вкус. А така си пестиш и варенето - икономия на време и ток :laugh1:

Всъщност какъв овес си си купил - цели зърна или пълнозърнести овесени ядки? В Зоната се препоръчва да е цяло зърно.

А за да ти бъдем по-полезни е добре да дадеш малко инфо за това на колко блога си на ден, как си ги разпределяш, да споделиш примерно меню, за да може да те коригираме, ако някъде бъркаш-
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пон Яну 19, 2015 4:02 pm

walves написа:... купих си от един био магазин и в таблицата пише че сварен е 1/3 от 250 грама,тоест 83 грама за 1 БВ. Така ли е или се бъркам?

Грешката ти идва оттам, че бъркаш "грама" с "милилитри".
Чаената чаша се мери като обем милилитри.
Така че не се води от това 250 гр., защото са 250 мл.
Колкото и да вариш един овес, няма как да е 83 гр. за блок. Досега най-много 50 гр. ми е излизало.
Най-често е около 40 гр. за блок.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот walves » Пон Яну 19, 2015 5:30 pm

Ами от началото/10.01.15/ до сега го карам на сухоежбина,но от вчера започнах да се пробвам с рецептите от сайта. Направих си мъфини с овесени трици а днес си направих от мусаката с овес НАПРАВО СА СУПЕР :cook1:
Иначе размерите са ми 170 см. и 76 кг. тренирам редовно :msmile13: между 3 и 5 пъти седмично и си изчислих че трябва да ям по 12 блока,но ям 10 защото немога повече. Единствения проблем които имам е че не пия достатъчно вода около /1, 1,5 л/ а по изчисления трябва около 2,5 л. да поемам ама.. Другия ми проблем е от както се храня по Зоната в началото имах главоболие което за щастие отмина ,но нямам много енергия а навсякъде пише ,че трябва да преливам от енергия/днес едвам изкарах тренировката/ ще напиша примерно меню да не бъркам някъде
ЗАКУСКА-1 вариант
1 филия пълнозърнест хляб-1БВ
ябълка 100 гр.- 1 БВ
котидж 56 гр.- 1БП
филе пуешко 42 гр.-1 БП
маслини 6 бр. или ядки сурови 6 бр.- 2БМ
ЗАКУСКА- 2 вариант
овес на зърна -80 гр. - 2 БВ
извара 56 гр. -1 БП
филе пилешко - 42 гр. - 1 БП
маслини или ядки по 6 бр.- 2 БМ

ОБЯД
бъркани яйца 2 бр. вътре извара или котидж 56 гр.- 3 БП
ябълка /200 гр/ или круша /200/или 2 мандарини- 2 БВ
домати салата 240 гр. - 1 БВ
зехтин в салатата 1 ч.л.- 3 БМ

ВЕЧЕРЯ
риба - 126 гр.- 3БП
салата айсберг 2 шепи - 1БВ
мандарини 2 бр. - 2 БВ
зехтин за салатата - 3 БМ

За междинки мъфини или айрян.
Утре ми е ден за мерене и ще пиша има ли резултати :yess:
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пон Яну 19, 2015 5:38 pm

Човек, тренираш редовно, липсва ти енергия, едва си избутал тренировката - значи блоковете са ти малко.
Да не говорим, че по калкулатор са ти 12 блока, ама ти ядеш само 10! :о
Яж си 12 блока, а може и още 1-2 да трябва да качиш! Но това ще го установиш впоследствие.

В Закуска 1 имаш 3 ВБ, защото една филия хляб обикновено е 2 ВБ, пък бил той и пълнозърнест (пак си е в червените храни).
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Яну 19, 2015 5:49 pm

Мда, липсват ти зелени зеленчукови въглехидрати, които са за предпочитане пред плодовите. Блоковете ти са малко при тези интензивни тренировки. Няма как да имаш енергия. Хлебчето, макар и пълнозърнесто, е добре да го няма поне в първите месеци.
Бари препоръчва 11 блока за средностатистическа жена и 14 блока за средностатистически мъж. И това при вече работещ добре хормонален баланс. При хора с голямо физическо натоварване блоковете растат. Няма как да имаш прилив на енергия, след като не подаваш необходимите поддържащи протеини, въглехидрати и мазнини.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Pipilota » Пон Яну 19, 2015 5:54 pm

walves, на теб ти трябват минимум 13-14 блока с тези тренировки...иначе само се заблуждаваш, че си в зоната..колкото и стриктен да си, като не ти стигат блоковете, всичко отива по дяволите, а мускулите ти отиват за храна на мозъка..... И по този начин дори се съмнявам,че ще смъкваш и килограми. Запомни от нас, в Зоната трябва да се яде, за да се слабее :yess:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот walves » Пон Яну 19, 2015 7:38 pm

:thanku:
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Пон Яну 19, 2015 9:30 pm

walves написа:ЗАКУСКА- 2 вариант
овес на зърна -80 гр. - 2 БВ

Грешка - 14 гр. суров овес е 1 ВБ.(справка таблицата на блоковете)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот TheCatCharli » Вто Яну 20, 2015 10:00 am

Ако свалиш прекалено много приема тялото ще ти каже: „Гледай си работата, аз няма да отслабвам, а ще мина в режим на пестене на енергия, ще забавя метаболизма и ще си кротувам." - Затова се чувстваш и скапан.
В дни на спорт може да хапваш един два блока повече. Горе-долу 100 кал разход са 1 БВПМ. Ако тичаш лесно се смята колко харчиш.
Идеята е да приемаш по-малко отколкото изразходваш, но не с много.
Приема на вода е критичен. Ако не си добре хидратиран процесите се забавят.
Аватар
TheCatCharli
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 9:54 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Вто Яну 20, 2015 11:13 am

Гого, той има предвид сварен овес.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот walves » Вто Яну 20, 2015 9:55 pm

Едно малко уточнение че съм жена :pipilota:
И днес ми беше много зле явно ми е ниско кръвното защото цял ден съм като парцал и ми се спи много.
НО ЯВНО СЪМ В ЗОНАТА ЗАЩОТО СЪМ МИНУС 2 КГ. :bigsm16:
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron