Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Emili » Съб Яну 10, 2015 12:01 am

Italiano написа:Смятай си я 42 гр.

Здравейте! Най-после и аз се реших! От 2 седмици чета и препрочитам и все не ми достига кураж (по-скоро воля). Аз съм от онази категория - цял живот гладна и дебела. :lol: Изпробвала съм всички възможни диети и успявах да поддържам горе-долу прилично тегло. Но от няколко години не ми се получава. Непрекъснато качвам. И вече стигнах "тавана на кантара" - 90 кг - ужас! :wow: Та от днес реши да вляза в Зоната. Но се оказах не съвсем подготвена. Калкулатора ми изчисли 7 блока - дали е възможно? Виждат ми се малко. Увеличих си ги на 8 - 2-2-1-2-1. След вечеря продължавах да изпитвам глад. Спретнах си салатка 2 блока: маруля - 175 гр (1/4 БВ), домати 180 гр (3/4 БВ) + 1/2 филия хляб( 1 БВ). Риба Тон 56 гр - 2 БП, 4 маслини (бяха доста едри) - 2 БМ. Но, както казах, останах си гладна. Какво се прави в такива случаи - имате ли отговор?
Аватар
Emili
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Яну 09, 2015 8:56 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот tanita68 » Съб Яну 10, 2015 12:04 am

Аз също все още кърмя и в началото започнах с 13 блока. От известно време карам на 12 блока защото вече намалявам кърменето - стремя се да е само вечер и сутрин.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Pipilota » Съб Яну 10, 2015 5:45 am

Emili написа:.....Калкулатора ми изчисли 7 блока - дали е възможно? Виждат ми се малко. Увеличих си ги на 8 - 2-2-1-2-1......

Емили, добе си дошла :hug: :bouquet: И започвам с въпрос- Какъв е този калкулатор, :scared-eek: който ти е показал 7 блока :scare:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Съб Яну 10, 2015 7:37 am

Emili написа:Здравейте! Най-после и аз се реших! От 2 седмици чета и препрочитам и все не ми достига кураж (по-скоро воля). Аз съм от онази категория - цял живот гладна и дебела. :lol: Изпробвала съм всички възможни диети и успявах да поддържам горе-долу прилично тегло. Но от няколко години не ми се получава. Непрекъснато качвам. И вече стигнах "тавана на кантара" - 90 кг - ужас! :wow: Та от днес реши да вляза в Зоната. Но се оказах не съвсем подготвена. Калкулатора ми изчисли 7 блока - дали е възможно? Виждат ми се малко. Увеличих си ги на 8 - 2-2-1-2-1. След вечеря продължавах да изпитвам глад. Спретнах си салатка 2 блока: маруля - 175 гр (1/4 БВ), домати 180 гр (3/4 БВ) + 1/2 филия хляб( 1 БВ). Риба Тон 56 гр - 2 БП, 4 маслини (бяха доста едри) - 2 БМ. Но, както казах, останах си гладна. Какво се прави в такива случаи - имате ли отговор?


Емили, добре дошла и от мен. Наистина, кой калкулатор ти е дал само 7 блока. :wow: Ето го калкулаторът от сайта, а този е от сайта на д-р Сиърс. Ако изпитваш трудности при ползването им дай си мерките и ще изчислим блоковете ти. Вода пиеш ли колкото и когато трябва? Въобще, хвърли един поглед на дневника ми, ще ти е от полза. Упех и ако има въпроси не се бой да питаш. Добра идея е да си направиш и дневник и там да споделяш твоето зонуване. ;)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Emili » Съб Яну 10, 2015 8:14 am

Здравейте отново! Много се радвам, че вече имам отговор - чаках го с нетърпение! Странно, използвах същия калкулатор, който и gogo ми е посочил, но сега резултата е друг - 9 блока. Явно нещо не съм направила както трябва :th: Благодаря много, че ме накарахте да проверя отново! Сега вече се чувствам по-сигурна - все пак 2 блока са си 2 блока :laugh4: Хайде до скоро, че киселото мляко ме чака. :laugh: Пожелавам на всички успешен ден! :yess:
Аватар
Emili
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Яну 09, 2015 8:56 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Лори » Съб Яну 10, 2015 8:58 am

tanita68 написа:Аз също все още кърмя и в началото започнах с 13 блока. От известно време карам на 12 блока защото вече намалявам кърменето - стремя се да е само вечер и сутрин.

Здравейте, Танита :)
Благодаря ви за отговора :bouquet:
Значи според вас мога да увелича от 11 на 12 блока например? Ние се кърмим все още по цял ден и цяла нощ, сега започвам захранване. Не искам да ми намали млякото за сметка на отслабване, дори напротив :stupid: Знам че със правилния режим, който за мен е Зоната, кърмата ще се регулира. Детето ми все пак е най-важно! А когато махна някое и друго от кърменията, като при вас, ще намаля блоковете :)
Лори
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Яну 09, 2015 7:56 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот xpdm » Съб Яну 10, 2015 3:17 pm

Здравейте! В зоната съм от началото на октомври и съм много доволна от този режим на хранене. Освен, че свалих килограми и видимо съм много отслабнала, се чувствам и много добре - физически активна, с добра умствена концентрация, супер съм. Освен, че ползвам таблицата за хранителните блокове от www.vzonata.com, доста често ползвам и http://www.bb-team.org/. Та въпросът ми е за киселото зеле (извинявам се, ако вече е обсъждано някъде въвъ форума, но не мога да изчета всичко). По таблицата е 1 ч.ч. - 1 ВБ, което е между 100-130 гр., а по http://www.bb-team.org/hrani/id/556404_zele-kiselo излиза около 265гр. - 1 ВБ. Моля, кажете ми кое от двете е най-точно. Много храни съм сверявала от таблицата в този сайт и резултатите почти съвпадат, но за това кисело тотално разминаване. Благодаря ви предварително!
xpdm
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 10, 2014 5:59 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Съб Яну 10, 2015 7:48 pm

xpdm написа:Здравейте! В зоната съм от началото на октомври и съм много доволна от този режим на хранене. Освен, че свалих килограми и видимо съм много отслабнала, се чувствам и много добре - физически активна, с добра умствена концентрация, супер съм. Освен, че ползвам таблицата за хранителните блокове от http://www.vzonata.com, доста често ползвам и http://www.bb-team.org/. Та въпросът ми е за киселото зеле (извинявам се, ако вече е обсъждано някъде въвъ форума, но не мога да изчета всичко). По таблицата е 1 ч.ч. - 1 ВБ, което е между 100-130 гр., а по http://www.bb-team.org/hrani/id/556404_zele-kiselo излиза около 265гр. - 1 ВБ. Моля, кажете ми кое от двете е най-точно. Много храни съм сверявала от таблицата в този сайт и резултатите почти съвпадат, но за това кисело тотално разминаване. Благодаря ви предварително!

Да, има някаква мистерия с това зеле. При търсене в сайта не открих коментиране за грамажа за блок на зелето, било то кисело или не. А имам някакъв спомен, че е коментирано. Както и да е. Като се замисля не би трябвало да има голяма разлика като състав , а и като тегло, между една глава сурово зеле и същата глава след като е станало кисело зеле. Обаче дали е така? :think2: От http://www.bb-team.org/ данните за сурово зеле и кисело зеле са почти еднакви за въглехидратите. Съответно 3,3 гр и 3,4 гр. въглехидрати за 100 гр., което прави 272/265 гр. за блок. Не знам какво да кажа. :hm: Досега винаги със си броил суровото зеле за 1БВ = 400 гр., а в интерес на истината си мислех, че и киселото е толкова. Дано Пипи мерне тази дискусия и вземе отношение, пък и всеки който има мнение по въпроса.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tatyana » Съб Яну 10, 2015 8:13 pm

Здравей xpdm и добре дошла :bouquet:. Браво за постигнатите резултати и ти желая да продължиш със Зоната и след като стигнеш исканите килограми и обиколки :yess:.
Откакто стана киселото зеленце аз малко бях поизлязла от зоновата пътечка и си хапвах от него колкото ми е сладко, но тъй като отново си влизам в режима, твоя въпрос не само ме хвана неподготвена, но съвсем се обърках като поразрових за информация в нета :think2:. От тук излиза към 170 г за блок, от тук е 395 г, а според тази таблица е към 652 г :о. Направо съм в шок от разностранната информация :wow:, та и аз моля за повече мнения, за да изясним тази загадка.
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Съб Яну 10, 2015 8:30 pm

Порових се в USDA. По данните там, прясното зеле, след като му се извадят фибрите би трябвало да е 273 г за блок, а киселото - 500 г. Съществува и доста голяма разлика в състава за захарите между двата вида. И това е напълно естествено, защото има процес на ферментация, който определено променя химията на продукта. И още нещо интересно - в прясното зеле в групата на мазнините има омега-6, а в киселото се появява и омега-3 :) Гликемичния товар на киселото зеле е 1, на прясното 2
А ако зелето е червено - 170 г за блок, с гликемичен товар 3.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот xpdm » Съб Яну 10, 2015 8:44 pm

Manya написа:Порових се в USDA. По данните там, прясното зеле, след като му се извадят фибрите би трябвало да е 273 г за блок, а киселото - 500 г. Съществува и доста голяма разлика в състава за захарите между двата вида. И това е напълно естествено, защото има процес на ферментация, който определено променя химията на продукта. И още нещо интересно - в прясното зеле в групата на мазнините има омега-6, а в киселото се появява и омега-3 :) Гликемичния товар на киселото зеле е 1, на прясното 2
А ако зелето е червено - 170 г за блок, с гликемичен товар 3.

Тотално се обърках :lol:
xpdm
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 10, 2014 5:59 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Съб Яну 10, 2015 8:54 pm

Аз лично винаги се доверявам на таблицата в нашия сайт. Тя е проверена в практиката, консултирана с първоизточника. И затова рядко прибягвам към разните други външни таблици. Освен за храни, които не са включени в нашата.
xpdm, когато се изчисляват въглехидратните блокове е задължително от общото количество въглехидрати да се извадят фибрите (dietary fiber) и тогава да се пресмята.

Я току що в рецепта от сайта на Бари за 1 блок са дадени 8 oz кисело зеле (от консерва) - те едва ли Америка си правят киселото зеле като нас в каци и бидони :laugh4: , а си го купуват консервирано - което е 224 - 228 г (в зависимост от закръклението).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Нед Яну 11, 2015 12:21 am

Маня, тогава излиза, че в таблицата трябва да се поправи стойността за киселото зеле. :hm: А срещала ли си рецепта с прясно зеле? Да не излезе и там някаква корекция? :think2:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот tanita68 » Нед Яну 11, 2015 12:45 am

Лори написа:Здравейте, Танита :)
Благодаря ви за отговора :bouquet:
Значи според вас мога да увелича от 11 на 12 блока например? Ние се кърмим все още по цял ден и цяла нощ, сега започвам захранване. Не искам да ми намали млякото за сметка на отслабване, дори напротив :stupid: Знам че със правилния режим, който за мен е Зоната, кърмата ще се регулира. Детето ми все пак е най-важно! А когато махна някое и друго от кърменията, като при вас, ще намаля блоковете :)

Лори, не си ме разбрала! Извинявай, че на "ти", но просто във форума никой не пише на "вие" и така съм свикнала. Значи минимума за кърмеща жена е 13 блока. Погледни във въпроси и отговори - въпрос 19. Извинявай, снощи просто нямаше как да пиша по-обстойно, защото приспивах малкия и ми беше в ръцете.
Значи при мен нещата стоят по друг начин - моят син е на две години и се надявам скоро да успеем да се отбием, затова честно казано пред мен не стои въпроса със запазването на лактацията, дори напротив. Когато започвах преди почти една година също не сме били само на кърма, но ми се искаше да го кърмя по-дълго време и затова не исках кърмата ми да намалее. През повечето време съм била на 13 блока дневно, едва от скоро съм ги намалила на 12. Според мен най-добре е да се придържаш към 13 блока дневно, отслабването ще се случва по-бавно, но няма да е за сметка на кърменето.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Нед Яну 11, 2015 11:43 am

Здравейте,
Нов съм във форума и с риск да Ви отегча ще разкажа накратко историята си.
Имам проблеми с наднорменото тегло. Отдавна знаех за "Зоната" (от около 2006 г.), но ми се струваше сложна, а сега доста пипкава "материя". За това тогава започнах, повторих и потретих Дюкан. Резултат имаше след първия път, в последствие по-слаб, още по-слаб и последва отказ. След него последва "Байкова" - лично гонсултиране с госпожата. Не желая да я нареча "професор", защото в нея отдавна е изчезнало всичко научно и е останало само "търговското", граничещо с чиста проба "ТЪРГАШЕСТВО". Единственото положително от срещите с нея ... след 7-8 посещения и много чзнервящо чакане поради вмъкване на допълнителни пациенти и изместване на часовете на редовните и клиенти без предупрежедение бях принуден да посетя ендокринолог поради задръжка и дори качване на килограми, въпреки спазване на нейните инструкции. Оказа се, че съм придобил инсулинова резистентност ... и голямо разочарование, че въпросната госпожа не подхожда като лекар да изпрати пациента първоначално на изследвания, а едва като получи значчителна сума и установи, че няма да постигне желания резултат с пациента си.
Та ... за пореден и вероятно последен път ще се опитам с хранителен режим, защото така или иначе съм от обречените на "вечен глад", но не се отказвам от редуциране на килограмите. Първоначалните въпроси (след като се запознах с блоковете, таблиците и частично прочитане на книгата) са:

1. Какво означава спазването на блоковете? Чета етикетите и например - една кофичка 2,0 % кисело мляко (по БДС) е приблизително 2 ПБ, но тя съдържа и 2 грама мазнини. Трябва ли това количество мазнини да се приспада от съответните МБ, които са необходими при изравняване на блоковете за съответното хранене? Т.е. - вместо да добавя 12 фъстъка - да пресмятам колко по-малко фъстъци да добавя заради допълнително съдържаните в млякото мазнини.

2. Купих си рибено масло от аптеката. Определено не е от най-качествените. Задължително ли е използването му? Защото получавам някакви странични ефекти, като например - слабително действие от него.

3. Има ли някой във форума, който също да е с "инсулинова резистентност"? Интересува ме има ли някакви по-специални изисквания? Или просто трябва да се спазват забраните за това заболяване.

4. Започнах режима (зоната) преди 6 дни - на 5.01.2015, но за съжаление резултатите за сега са нулеви. Кога мога да очаквам първите положителни изненади?

Извинявам се и предварително благодаря на тези, които ще се ангажират с някакви отговори.
Пожелавам Ви успешна година, с много здраве и късмет!
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Нед Яну 11, 2015 2:41 pm

gogoh написа:

1. Какво означава спазването на блоковете? Чета етикетите и например - една кофичка 2,0 % кисело мляко (по БДС) е приблизително 2 ПБ, но тя съдържа и 2 грама мазнини. Трябва ли това количество мазнини да се приспада от съответните МБ, които са необходими при изравняване на блоковете за съответното хранене? Т.е. - вместо да добавя 12 фъстъка - да пресмятам колко по-малко фъстъци да добавя заради допълнително съдържаните в млякото мазнини.

2. Купих си рибено масло от аптеката. Определено не е от най-качествените. Задължително ли е използването му? Защото получавам някакви странични ефекти, като например - слабително действие от него.

3. Има ли някой във форума, който също да е с "инсулинова резистентност"? Интересува ме има ли някакви по-специални изисквания? Или просто трябва да се спазват забраните за това заболяване.

4. Започнах режима (зоната) преди 6 дни - на 5.01.2015, но за съжаление резултатите за сега са нулеви. Кога мога да очаквам първите положителни изненади?

Здравей, gogoh, и добре дошъл при нас :)
Аз използвам кисело мляко 1% и не прибавям мазнини, а за 2% си е задълже - никакви мазнини. В едно бъдеще време, когато достигнеш желаните килограми, може да си похапваш и ядки с него, но не и сега.
В Бг едва ли ще намериш добро рибено масло, по-добре не си давай парите . Повечето от нас използват това рибено масло
http://www.iherb.com/now-foods-super-omega-epa-molecularly-distilled-120-softgels/858#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-us&w=858&rc=4&sr=null&ic=2?rcode=gbs139

Добра идея е да дадеш повечко информация - колко блока имаш за деня и какво е дневното ти меню, за да се опитаме да разберем защо няма резултати. Но ти не се отчайвай, при някои настъпват по-бавно. :)
Мисля, че в някой от дневниците съм чела, че някой има инсулинова резистентност, но нямам спомен в кой точно.
Пожелавам ти успех, gogoh :)
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron