Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Сря Яну 07, 2015 3:34 pm

Смятай си я 42 гр.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Чет Яну 08, 2015 5:41 am

Купуваш си постно свинско и телешко, мелиш го и ето ти кайма 28 гр. за 1БП.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Как да започна от утре!

Мнениеот stbc » Чет Яну 08, 2015 1:22 pm

Здравейте! Последнат ми надежда е в Зоната, четох, видях, разбрах, че има ефект, но не разбрах как простичко да започна....Имам налични 130кг в момента, идеално разпрделени по мен. Мъж с една мечта да мже да види токата на колана си прав без да гълта корема...И така от утре как да зпочна ама простичко и разбираемо...
Пмерно меню, часове и рецепти за да започна от утре и да не губя мерак
може линкове ....всякак....Благодаря!
stbc
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Яну 08, 2015 1:13 pm

Re: Как да започна от утре!

Мнениеот Маня » Чет Яну 08, 2015 1:43 pm

Няма "простичко" :laugh1:
Първо отиваш тук и си изчисляваш колко блока трябва да приемаш на ден. След това ги разпределяш на 5 хранения - закуска, обед, следобедна закуска, вечеря, хапка преди лягане. От тук можеш да разбереш как да си ги разпределиш.
Отиваш тук и гледаш само продуктите в зелената зона - поне 2-3 месеца само тази част от таблицата. А може да се наложи и по-дълго. И... избираш онова, което на теб ще ти е вкусно и "смесваш". Например 3 блока протеин пилешко филе (84 г) + 3 блока въглехидрат 240 г домат + 240 г краставица + 75 г лук - на салатка (дотук 2 блока) - 1 ч.л. зехтин върху салатката - 3 блока мазнини , сол и подправки на вкус (магданоз, чер пипер, оцет) - не се броят. И за десент 100 г ябълка (1/2) ябълка за още един въглехидратен блок.
И така - съставяш си менюто за първия и втория ден да речем и го пишеш тук. А ние ще коригираме, ако е необходимо. Но трябва да имаме инфо колко блока трябва да консумираш на ден.
Изчисляваш си протеиновите блокове. А въглехидратите и мазнините са равни като брой на тях. И на всяко хранене съотношението протеини-въглехидрати-мазнини (в блокове) трябва да е 1:1:1.

Из дневниците на зонковците ще откриеш опитите им за менюта, корекциите, някои рецепти. Така че всичко става с малко повече четене и смятане в началото. После ти става навик и като усетиш първите резултати в обиколки и тегло надолу и повишаване на общия тонус сам ще продължиш. Но се иска четене и постоянство.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот stbc » Чет Яну 08, 2015 1:50 pm

Благодаря все пак е Начало!

Калкулаторчето каза: 11 блока.
stbc
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Яну 08, 2015 1:13 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Чет Яну 08, 2015 2:08 pm

Желая ти успех, stbs! И да знаеш, никак не е трудно. Дори е приятно. Може би единственото затруднение е, че човек трябва да си ходи с кутийки с храна на работа. И да отделя мисъл за менюто си. Но го правиш за здравето си! А с времето, ако имаш отношение към храната и готвенето поначало, почваш да си съчиняваш свои зонови рецепти и да се кефиш на резултатите. И ти става все по-приятно и хубаво от зонуването. Най-важното е приливът на енергия.
И не забравяй да пиеш вода. В сайта има и калкулатор за водата. Ако не си свикнал го прави постепенно. Но след седмица-две в зоната организмът сам си иска водата. Така че това може да стане без особени усилия.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Ivo » Чет Яну 08, 2015 5:16 pm

E, то е много лесно така "ходиш и си купуваш",ама не всички са "милионери" :lol:
Все пак,благодаря! :peace1:
Аватар
Ivo
 
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Дек 16, 2014 10:28 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Чет Яну 08, 2015 5:28 pm

Е, Иво, ако е от домашно отглеждано животно от баба и дядо при всички случаи ще си е много по-добро от купешкото. Просто е важно от кои части на животното се взема месото за каймата. Дори и домашно приготвена, ако в нея има повече сланинка и жилки, си я брой за 42 г за блок. А иначе когато се купува месо наистина е добре да е само от филета и контрафилета и от него да се прави кайма. Това е месо бедно на мазнини, но богато на протеини и затова е препоръчително именно то да се ползва.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот everman » Чет Яну 08, 2015 11:56 pm

Добър вечер.
Още даже не съм "зелен" в зоната ами съм "непосят", както се казва. Току що приключих с четенето на 8ма глава от книгата а именно как се смята протеиновият грамаж на ден. Понеже съм доста затлъстял, доооста затлъстял си сложих 0.6 грама на фунт (както препоръчва доктора от книгата) и ми излезе 90 грама със закръглянки към по-голямото по таблиците. Сега при ситуация от по 90 грама пак ли да смятам 7 грама на блок тоест около 13 блока за целия ден? Точното число е 12.8571. Към по-голямото ли трябва да закръглям?

И още нещо може ли да се пие вода по време на яденето?

Благодаря.
everman
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Яну 08, 2015 11:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот tanita68 » Пет Яну 09, 2015 1:00 am

everman написа:Добър вечер.
Още даже не съм "зелен" в зоната ами съм "непосят", както се казва. Току що приключих с четенето на 8ма глава от книгата а именно как се смята протеиновият грамаж на ден. Понеже съм доста затлъстял, доооста затлъстял си сложих 0.6 грама на фунт (както препоръчва доктора от книгата) и ми излезе 90 грама със закръглянки към по-голямото по таблиците. Сега при ситуация от по 90 грама пак ли да смятам 7 грама на блок тоест около 13 блока за целия ден? Точното число е 12.8571. Към по-голямото ли трябва да закръглям?

И още нещо може ли да се пие вода по време на яденето?

Благодаря.

Здрасти! Добре дошъл!
Защо си изчисляваш "протеиновият грамаж" от книгата? Тук има калкулатор, с който можеш да си изчислиш блоковете протеин за деня без да си играеш да пресмяташ във фунтове и инчове. А относно въпроса ти към кое да закръгляш аз се ръководя от математическото правило - когато цифрата след запетаята е 5 или по-голямо от 5 закръглям към по-голямото цяло число. ;) Книгата все пак си я прочети, но попрочети и сайта - тук нещата са осъвременени, таблицата за храните също. Все пак немалко години са минали от написването на книгата досега и вече са известни и други неща, които тогава не са били. Честно казано след като прочетох книгата всичко ми се видя адски сложно и може би минаха две или три години докато се реша да започна. А започнах след като изчетох всичко написано в този сайт. Просто тук нещата са обяснени много по-достъпно, а и има доста рецепти за зонови ястия. :)
Относно водата - не е препоръчително да се пие вода по време на самото хранене. По принцип препоръчват половин час преди и два часа след това да се въздържаме от прием на вода. Аз лично не го спазвам толкова точно, обикновено скоро след ядене изпитвам жажда и съответно не стоя жадна само защото не са минали два часа след като съм яла. По време на самото хранене не пия вода, просто навик.
Успех и ако имаш още въпроси всички са готови да помагат! :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот everman » Пет Яну 09, 2015 1:23 am

tanita68 за осъвременяването естествено си права. Признавам не съм изчел информацията от сайта.
Сметнах ги спрямо книгата, защото по нея се иска обиколка на китката на доминиращата ръка, без ръст при мъжете. Плучвам 13 блока по книгата.
В сайта виждам, че има размер на врат и височина. Когато въведа данните ми изчислява 11 блока.
На кое да вярвам? Предпочетох на книгата.
Ще прочета и в сайта информацията рабира се.
Ще се консултирам при нужда.
Благодаря за отговорите.
everman
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Яну 08, 2015 11:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tonkata » Пет Яну 09, 2015 9:13 am

everman написа:.................На кое да вярвам? Предпочетох на книгата.
Ще прочета и в сайта информацията рабира се.
Ще се консултирам при нужда.
Благодаря за отговорите.


Привет и от мен и добре дошъл !
Дилемата "На кое да вярвам?" според мен не стои, защото принципите на Зоната и в сайта и в книгата са едни и същи. Сайта, както ти пише и tanita 68 e с доста по-осъвременена информация и с практична насоченост. Ама за да си спокоен ти предлагам Соломоновско решение - започни с 12 блока и междувременно чети книгата и сайта и наблюдавай състоянието си. Тялото ти само ще ти покаже.
Успех !!! :yess:
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот stbc » Пет Яну 09, 2015 11:09 am

Блоковете са ясни, количеството вода също, плаши ме само това как да ги меря постоянно тези блокове...по скоро изнервя ме...някой с идея?
stbc
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Яну 08, 2015 1:13 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пет Яну 09, 2015 11:20 am

Всичко е въпрос на добра мотивация и силно желание. В началото е може би малко изнервящо, но за месец-два човек свиква с мерките и теглилките и много от продуктите почва да ги оцелва и на око (проверено от практиката :laugh4: ). Просто малко лично надъхване, че всичко го правиш в името на здравето и самочуствието си.

Ако сам не се мотивираш, няма кой да ти помогне.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пет Яну 09, 2015 12:02 pm

Стбц, ще прозвучи малко грубо, но ще ти кажа как да мериш тези блокове:
Ставаш гол пред огледалото и се гледаш в профил и анфас. Е тогава ще видиш как бързо-бързо ще свикнеш да мериш.
Истината е, че ако не си достатъчно мотивиран, след 2 седмици (до месец) ще се откажеш.
Ако си сериозен, след 2-3 седмици ще знаеш наизуст грамажа за един блок на основните храни, които хапваш.
Минал съм по този път и ти гарантирам, че първоначално изглежда по-сложно, отколкото е в действителност. И впоследствие си викаш "Божеее, то колко елементарно било".
Да, може да ти стане досадно в някакъв момент, но е елементарно.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Лори » Пет Яну 09, 2015 8:12 pm

Здравейте, преди години бях в Зоната, отслабнах с около 5-6 кг, не помня точно за колко време, а след това ми остана навик да приемам протеини, мазнини и въглехидрати, дори и да не са в точни пропорции на всяко хранене... а защо не останах в Зоната за постоянно? Защото съм лакомник, чревоугодник, обичам храната... :stupid:
А сега въпроса, трябва ли да си увелича блоковете при положение че кърмя? Падат ми се 11Б на ден, защото спортувам по малко всеки ден, но вече 5 дена вия от глад...Целта ми е отслабване пак естествено :angel:
Благодаря ви предварително! Поздравявам ви за сайта, винаги ми е бил от помощ, но чак сега се регистрирах :)
Лори
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Яну 09, 2015 7:56 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron