Писаниците на Tony в зоната

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Сеп 03, 2014 10:35 am

Елдас, те тук имат по 3 хранения за деня - от 8:30 са на училище до 15:25. В 10 ч ядат плод задължително, в 12 - обяд, а към 14:30 някакви кукита. Всеки ден приготвям по 6 кутии - 3 за единия и 3 за другия. Плод им слагам ябълка /обелена и нарязана на удобни парченца за хващане и гризкане/, банан, грозде, круша, портокал, мандарина. Праскови, дини, пъпеши и т.н. избягвам да им слагам, че обичайно тези неща ги ядат на вън и е добре да им е удобно за хващане и по възможност да ги ядат без виличка.

За обяд в училище ми е най-неприятно, защото по-трудно мога да им сложа готвено...правя им едни пицети, които много обичат и задължително им слагам зеленчук някакъв: морков, краставица, чушка нарязани на пръчици, за да ги хващат също удобно. Правя им от тиквените кюфтенца - много ги харесват, или пица на Стеф - също се яде доста у нас...и разни такива неща..сандвичи с повече зеленчуци и такива неща. За сладобедна закуска им правя домашни бисквитки, които не успявам да докарам до зоната, ама и обикновени ядат - предпочитам аз да им правя, отколкото да им слагам готови...

Иначе вкъщи готвя по 9, или 12 блока - отделям за себе си и мъж ми и обичайно останалото го разделям на двамата по 1,1/5 бл, или по 2 блока, ако е нещо което биха го изяли и така. Често си изяждат всичко и после донабиват я плод, я зеленчук, а плодови бонбони, или домашен сладолед. Не ги ограничавам само и единствено в зоната, но си хапват и такива храни и това ме радва много, защото гради навици. Хубави навици.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Зоната
 

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Melkat » Сря Сеп 03, 2014 10:57 am

Големи сладури ти са дечицата, Тони :) Да ти са живи и здрави! а ти много работа имаш покрай храненето им. В училище не им ли осигуряват храна или ти предпочиташ да се хранят по този начин?
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот eldass » Сря Сеп 03, 2014 11:22 am

В нашето училище предлагат храна, но съм против да се храни там и ще се натоваря с тази задача аз. Трябва да закусва вкъщи, но също има междинно хранене в 10, обяд и следобедна закуска. В чудо ще с видя от кутийки и кутийчета..... :mrgreen: За кюфтенцата няма да има проблем, но наистина готвена храна ще е по-трудно за обед. И аз ще приготвям плодове и зеленчуци в удобна форма, както и ядки, мъфини, баница, плодови млека също. Но като си знам детето как яде като птиченце през 2 часа....от сега я мисля....
А кутиите какви са съвсем обикновени или от тези специално за храна с отделения и разни прегради?
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Сеп 03, 2014 1:12 pm

Melkat, благодаря!
Ми има опция да се хранят и там, но 99% от децата си носят храна от къщи. Там се плаща храната, а и белгийците нямат ясно изразена национална кухня...и ядат едни изкуствени супи, от полуготовите....ама то какво да очакваш като за основно национално ястие имат фритита - пържени картофи?!
Та И предпочитам аз да им приготвям храна, И ми е по-здравословно, И ни идва по-евтино, въпреки че 90 % от храната ни е био и органик, защото тук пък качеството е контролирано.
Иначе с пицети, пици, добруджанки - и те са зонови ;) и т.н. ми е лесно, защото пускам съставките в машината за хляб и тя ми ги меси, аз само оформям и пека във фурната.
Аз и хляб правя предимно с квас, а не с мая и предпочитам децата и мъж ми да ядат от него, а не купешки. Купувам си брашно без никакви други съставки, а само от мляно зърно. Понякога като ми се прияде хляб съм си го изчислила и знам, че около 23 гр ми е 1 ВБ и си добавям към някое хранене половин филийка.

Елдас, да! Тук на обяд от детската им дават плодово мляко за пиене - фристи му казват. То си върви с обяда и се плаща от родителите - пращат ни фактура в края на всеки месец мисля.

Иначе аз също им правя мъфини с ядки за следобедна закуска и ги редувам с бисквитките. Понякога им слагам баница за обяд, също, но моите ядат предимно с яйца и сирене, та успявам да им я преизчисля да е зонова - тъкмо стои по-мекичка. ;) Абе варианти има, но си е занимавка, да ама пък мисля, че си струва. ;)

Днес, например, щото е сряда бяха до обяд и им сготвих една бърза леща на супа за обяд - ядоха я със сирене и салата. А аз си добавих 1ВБ към изварата и салатата. Та понякога готвя за тях, а аз добявам към моята храна от тяхната като ВБ. Много често ядем месо и салата - така готвя за всички и отделям за себе си, като приготвям салата за себе си и за тях отделно. :peace1:

Тук китии да искаш! :laugh4: Нали това е практика и аз съм им накупила различни - за банан, за ябълка са с формата на плода. В тази от ябълката слагам и всякакви други рязани плодове, или пък грозде, ягоди и там от тези по-дребните малинки, къпини, мандарини, парченца портокал и т.н. Така за плод имат по 2 кутии, като ги редувам - един ден банан, а на следващия нещо друго в другата кутия.

За обяд им взимам отделни кутии с анимационни герои - тук са евтини, но се затварят удобно и за тях е супер. Слагам им вътре каквото там ще ядат, а отстрани им режа на пръчици зеленчуците. Нямат отделни прегради, но има и такива кутии, ама мисля, че са излишно големи и заемащи място.

А за следобедните кукита имат едни по-мънички квадратни кутийчета, които събират по 3-4-5 домашни бисквитки. За кексчетата имат специални кутийки, които събират по 1 кексче също - те са по-високи, иначе също не са прекалено големи. Така за всяко хранене имат отделна кития и те си ги знаят кое за какво им е. Ще потърся снимки в нета да ти покажа.
Последна промяна Tony на Чет Сеп 04, 2014 12:06 am, променена общо 2 пъти
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Сеп 03, 2014 2:20 pm

Кутия за плод :
Скрит текст:
Изображение Изображение - подобни кутии

за обяд ползвам такива:
Скрит текст:
Изображение

а за бисквити са подобни:
Скрит текст:
Изображение
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот eldass » Сря Сеп 03, 2014 6:07 pm

Хехехе, колко забавно и на мен ми се прииска да хапвам в такива. :laugh3: :laugh3: :laugh3:
Днес си разглеждах в няколко магазина и точно такива никога не съм виждала, взех съвсем обикновени 4 броя и една много интересна, но все пак се съобразих цветово с детското предпочитание и всички сме доволни. :lol:
И аз го правя всичко това, за да яде повече пресни плодове и зеленчуци, надявам се да поеме и като стане по-голяма сама да познае и избира добрата храна.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Сеп 03, 2014 6:22 pm

eldass написа:И аз го правя всичко това, за да яде повече пресни плодове и зеленчуци, надявам се да поеме и като стане по-голяма сама да познае и избира добрата храна.


Абсолютно! Синът ми си носи от килера каквото му се яде - краставица, морков, чушка, ябълка, диня...каквото има и му се хапва си носи да му измия и да му дам да яде. Когато им слагам в кутиите плод, или зеленчук - нищо не връщат, а се случва понякога да не си доядат сандвича, да речем.

Вече имаме доста моменти, когато предпочитат ябълка пред сладолед, или плодов бонбон - у нас други бонбони не се консумират. Така че, това гради навици и аз много се радвам, когато си искат такива храни, а не джънковете, които ядат връстниците им. Ама то и у нас не се купуват и не се ядат такива храни принципно, де..та и не знаят да си ги искат. :)
Последна промяна Tony на Чет Сеп 04, 2014 12:02 am, променена общо 1 път
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот HippoDel » Сря Сеп 03, 2014 10:03 pm

Момичета,
Много ви се радвам като ви чета. Аз като майка на две тинейджерки, ще ви споделя, че сте напълно прави и усилията ви ще ви "донесат плодове". Моите деца до ден днешен си носят храна в училище, а не си купуват боклуци от магазините. Това, че не можело да се научат децата на здравословно хранене, не е вярно, всичко е в личния пример. Ако ние се храним здравословно и от малки приучаваме децата към това, няма съмнение, че това става част от техния начин на живот и мислене. Казвам ви го от опит. :yess:
Разбира се, ако ние се тъпчем с боклуци, къщата ни е пълна с разни снаксове, вафли и подобни, готвим полуфабрикати, пием газирано и пържим всичко наред т.е. нямаме никаква хранителна култура, не можем да очакваме, че децата ни ще хрупат пресни зеленчуци и плодове и няма да посягат към снаксове, газирано и т.н. Просто на повечето родители не им се занимава, защото се изискват доста усилия, но си заслужава. Децата ми ще станат на 16 и 13 години, и двете почти не боледуват и са пили антибиотик само веднъж в живота си едната на 5, а другата на 4 години.
Затова дерзайте, заслужава си! :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Чет Сеп 04, 2014 12:01 am

О, Хипо, сигурна съм в това! :) Радвам се, че и ти го потвърждаваш с по-големи деца и се надявам след години и аз да го кажа същото. Аз дори вече виждам как действа този начин на хранене на децата ми и как им се отразява принципно начинът на хранене на живота и общуването им с хората дори. Докато си бяхме в България се е случвало свекърва ми да им носи шоколад почти всеки ден и Рая да възкликва: "О, пак ли?! Имаме от вчера! Защо не взе банани и праскови?" Та приучваме и баби и дядовци да се хранят като нас....щат, не щат :lol: Майка ми от години заради мен не готви със запръжки и не пържи картофи, а когато сме при нея дори салата не смее да овкуси, за да не я пресоли, или да не изпусне зехтина. Та и децата го виждат това и си казват какво предпочитат да ядат, което пък ме радва мен. Чест коментар е също: "Бабо, не искам сега това..може ли супа?" :) Не ми се иска все още да ги оставям сами при тях да ги гледат за няколко дни, или да ги пращам ваканциите, но дори и да ни се наложи ще знам, че те ще си поискат храни, които обичайно ядат вкъщи и това ме успокоява. :)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Нед Сеп 07, 2014 10:48 am

Първата седмица на всички ни в училище мина що-годе прилично....ама голям стрес за мен. Трудно ми е да се организирам кога, как, какво да направя/приготвя. В този смисъл на 2 пъти ми се случи да минат 5 ч и 20-30 мин от предишното хранене...и ще трябва да мисля как да коригирам това, че огладнявам зловещо и усещам, че не е добре работата.

Цeлият проблем идва от там, че ставам поне час по-рано от преди, за да приготвя на децата храната за училище, да им приготвя закуската вкъщи, да направя закуска и кафе и за себе си...това с кафето ще трябва да го променя, защото нямам време да го пия...та и като цяло закуската ми ще трябва да я променям. :hm: Та ставам към 7 без 20 и гледам да закуся до 7:30 най-късно - 2 блока. Май ще са едно свежо сирене, което намерих - обезмаслено, което излиза 95 гр за 1 П и 1/2 В, като му добавям плод 1/2 В и ядки за 1 М и пиех прясно млsко с кафе...ама май няма да имам време за кафе и вероятно ще направя кааса 2 блока и ще добавям или плод, или ечемик. Май с ечемик ще ми държи повече време.

Излизаме в 8:30 всички, че и аз съм на курс от 9 до 12ч. Прибираме се към 12:15, ама докато си приготвя нещо, ако нямам направено готово си става 1 ч и минават 5 ч от закуската. :( Чудя се дали да не взимам по 1 бл в кафе-паузата в 10:30 нещо? Така ще мога да издържам до 12:30 - 1 ч на обяд. А следобдената закуска да я направя пак 1 бл, май вече някак свиквам с по 1 бл следобедна закуска и 3 бл вечеря.

Ох, сериозна работа е да успееш да наместиш добре програмата за всички...и за себе си, че нали и аз съм човек. :)
Последна промяна Tony на Нед Сеп 07, 2014 9:32 pm, променена общо 1 път
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Melkat » Нед Сеп 07, 2014 8:07 pm

Тони, от утре и аз съм на работа. В най-добрия случай ще съм си вкъщи около 1 часа, което означава, че от закуската в 7-7:15 часа ще са минали почти 6 часа. Затова реших да преместя следобедния блок преди обяда, а обядът да е късен. Мисля, че това ще е най-доброто решение.
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Нед Сеп 07, 2014 9:38 pm

Там е работата, Melkat, че аз още се настройвам следваканционно и следобедите зверски огладнявам. Затова и вместо 1 бл ядах по 2. Вчера и днес се справям чудесно с по 1 Б следобедна закуска и си мисля, че ще мога да удължа времето в Зоната до обяда с 1 Б добруджанки, да речем, в кафе-паузата на курса. Ще видя още няколко дни до седмица как ще се чувствам с така и ще го мисля в последствие какво и как. Дано успея да си натаманя и моят си график. ;)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Сря Сеп 17, 2014 9:42 am

Нямам време тези дни да се разпиша, а трябваше да се "отчета" на 15-ти. :hm:
Този месец задържам кг, но пък се чувствам добре. Предполагам това е, защото качих 1 блок и от 10 минах на 11 бл, но имам и 2-3 прегрешенийца. :refuse: Не са огромни, но вероятно дава отражение. :(

Тези дни ще гледам пак да успея да мина на 10 блока и да ги разпределя някак по-успешно, че да има и резултат все пак.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот gogo » Пет Сеп 19, 2014 2:29 pm

Тони, най-важното е че се чувстваш добре. Другото рано или късно ще дойде. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот Tony » Пет Сеп 19, 2014 7:01 pm

Да, Гого, и аз така се успокоявам. Опитвам бавно и полека да натаманя графика според ангажиментите и храненето. трудничко е, но като намеря баланса се надявам да стане рутина. :)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Писаниците на Tony в зоната

Мнениеот gogo » Съб Сеп 20, 2014 8:58 am

Така е. :yess: Ти си вече "стара пушка" в Зоната ;) .
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Michaelboync и 1 госта