Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Вто Май 31, 2016 3:56 pm

Добре си ги разпределила 10-те блока :yess: (виж тук). Както и Маня ти е писала и аз да повторя "невероятната" истина ;) - в Зоната се отслабва с ядене, а не с неядене. Трябва да се ядат толкова блока, колкото ти е изчислил калкулаторът. В противен случай е много голяма опасността да почнеш да си ядеш от мускулната маса когато не ти достигат протеините. Този параметър може да се проследи с калкулатора на д-р Сиърс. Линк към него и кратко обяснение съм дал в края на първия ми пост в моя дневник. Много е важно и протеините, които приемаш да бъдат обезмаслени, а ти да си добавяш от полезните мазнини.
И добре е да си направиш дневник, че Ити е много строг. :lol:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот greenzone » Вто Май 31, 2016 4:54 pm

С други думи ключът към отслабването е ежедневния прием на пплодове и зленчуци в естествена форма.
Аватар
greenzone
 
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Май 31, 2016 4:27 pm
Тулово
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Май 31, 2016 4:59 pm

Ключът към отслабването е баланс между протеини, въглехидрати и мазнини. А какво е това съотношение можете да прочетете в сайта към форума и книгите публикувани там.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот JustMe » Нед Юни 05, 2016 1:00 pm

Здравейте, аз съм нова във форума, но не съм съвсем начинаеща в зоната. Открих зоната през 2011 година и близо година спазвах режима. Бях свалила доста килограми и се чувствах чудесно, но през 2012 година, при рутинни изследвания се появиха съмнения за намалена функция на щитовидната жлеза, които се потвърдиха след консултация с ендокринолог и хормонални изследвания. От тогава съм на хормонална терапия и по съвет на лекарката, смених начина на хранене(приемали се много мазнини и не било полезно). В резултат на това с доста усилия и големи залитания(ту качвах 10 кг, ту ги свалях) успявах да си запазя теглото, но въпреки че теглото беше същото, аз не изглеждах по същия начин и не успявах да се напъхам в дрехите от зоновия ми период. И така в лутане от една диета без мазнини в друга изкарах до пролетта на миналата година. Тогава след период на силен стрес започнах рязко да качвам килограми и нищо вече не помагаше. След като стигнах до тегло от 95 килограма при ръст 1.6м, потърсих отново ендокринолог , отново различни изследвания и нов шок - нивото на инсулин ми било леко завишено и съм била в преддиабет и нова порция хапчета + тези за щитовидната жлеза. Това била и причината да качвам постоянно и да не мога да сваля и 1 килограм. Пих ги от ноември до началото на май, когато ги спрях заради приема на антибиотик. За целия период от половин годима, в който приемах тези хапчета, свалих всичко на всичко 4 клилограма, като в четири от тези шест месеца съм била на диета. След като свърших антибиотика, се сетих отново за зоната и че по мои спомени тя помага за регулиране на нивата на инсулин и отново прочетох първата книга на Бари Сиърс и тази на Мария Папазова. Реших, че така и така съм спряла хапчетата, не пречи да пробвам зоната и да видим дали всичко ще е наред. Да поясня - към хапчетата съм скептична попринцип и към мнението на енокринолога също, тъй като нивата на инсулин след изследванията бяха в горната граница на нормата, но все пак в норма. С някакви изчисляния, енокринолога стигна до мнението, че за възрастта ми е завишено нивото. При второто мнение от друг ендокринолог, в средата на май, по негови сметки, резултатите били гранични и не е задължително да пия хапчета, ако не искам. По-добре било да пробвам да коригирам стойностите с хранене и спорт. Изреди ми набързо какво да не ям и дотам. Затова реших, че зоната е моето решение.
Вече от една седмица съм отново в зоната и се чувствам много добре. Започнах от 91 килограма, срам ме е да си кажа процента на мазнини. След една седмица съм 89.5 килограма, като ми прави впечатление, че изобщо не се чувствам уморена, дори започнах всеки ден да правя упражнение по 30-40 мин. Затова и промених дневните блокове от 9 на 11(преизчислих ги днес). Ще следя как ще се чувствам в следващите няколко месеца и след шест месеца ще видим дали всичко ще е ок с нивата на инсулин.

Надявам се да ме приемете при вас и се извинявам за дългия пост :) Искаше ми се да си обясня цялата ситуация, която ме извади и в последствие върна в зоната, а нямаше как да го направя кратко :)
JustMe
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Май 28, 2016 11:45 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Вто Юни 07, 2016 7:55 am

[quote="JustMe"]Здравейте, аз съм нова във форума, но не съм съвсем начинаеща в зоната. Открих зоната през 2011 година и близо година спазвах режима. Бях свалила доста килограми и се чувствах чудесно, но през 2012 година, при рутинни изследвания се появиха съмнения за намалена функция на щитовидната жлеза, които се потвърдиха след консултация с ендокринолог и хормонални изследвания. От тогава съм на хормонална терапия и по съвет на лекарката, смених начина на хранене(приемали се много мазнини и не било полезно).

Направо ще падна :bambam: :angryred: тия лекари са егати безумците, в зоната се приенали много мазнини и не било полезно :bigsm36: направо не знам какво да кажа! Тук в сайта има преведени и други книги, четете и се информирайте, за да не вярвате на глупостите за многото мазнини, пожелавам ви успех, всичко е във вашите ръце!
А книгата на Папазова е за коша.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Пет Юни 10, 2016 7:54 am

Заповядайте във феисбук да си лафим за зоната :))
https://www.facebook.com/groups/1583153808663775/
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот JustMe » Пет Юни 10, 2016 8:14 pm

Катеринка, аз по-скоро на себе си се ядосвам, че я послушах тази лекарка :bambam: . Личеше си, че няма идея за какъв режим става дума, аз и разказах накратко, но то за зоната няма как да обясниш накратко. Както и да е - каквото било, било. Сега се върнах в зоновите редици и се чувствам отлично. Не помня от кога не съм имала проблеми да стана сутрин за работа, а сега ставам без проблем, дори докато пътувам с метрото си чета книжката и не заспивам :) Бавно, но славно свалям килограми - изобщо, нямам поводи да се оплаквам, какво по хубаво от това :)
JustMe
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Май 28, 2016 11:45 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Ginna » Пет Юни 17, 2016 2:07 pm

Здравейте! В зоната трета седмица вече, чувството е страхотно, но старите навици си казват думата...Не съм гладна, всичко си е като по учебник,нямам никакви забележки ,проблемът ми е, че желанието за пасти, тестени изделия и "нормална" храна си е остатъчно явно.Бари пише ,че веднъж седмично може да ядем небалансирано,вие правите ли го?Мен ме спасява мисълта,че в края на седмицата ще ям някаква вкусна глупост като хляб с масло и конфитюр или шоколад или пица? Вие всички ли сте изкоренили подобни изблици на човешки страсти и сте абсолютно праведни с храненията?))моля,признавайте си :bouquet: надявам се никого не обиждам и не внасям смут в идилията на зоната с въпросите си
Ginna
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Окт 19, 2015 3:19 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Юни 17, 2016 2:17 pm

Както се казва, прекален светец и Богу не е драг! На всички се случва. Въпросът е да не е често. Особено в началото, първите 2-3 месеца да се спазва "строга зелена Зона", за да се настрои "карборатора", т.е. да се постигне по-добър хормонален контрол. След което - чийт с нещо оранжево, после с нещо червено от таблицата. И то в едно хранене. А когато се постигнат желаните параметри - в килограми, в кръвна картина, в цялостното състояни - тогава може да се кара и "на око", но организмът сам си казва добре ли му е или не... Човек просто трябва да се наблюдава. А за създаването на нов навик май бяха необходими 21 дни. Така човек си създава навик да не яде сладко, да не пуши, да не пие кафе, да спортува...

Успех!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот JustMe » Съб Юни 18, 2016 3:00 pm

Ginna аз сега не го правя, защото не ми се яде нещо, което да не мога да комбинирам и да го направя зоново. Предишния път, когото бях в зоната, си бях нарочила петък вечер за чийт - ако в петък вечерта след работа се изкуша от нещо вредно/в моя случай чипсове, тортички и всякакъв вид сладкиши/, взимам го и го изяждам, ако нищо не ме изкуши - никакъв чийт до следващия петък. Това беше в началото. За мое щастие точно тогава започнаха да се появяват първите зонови рецепти, които помагаха да си разнообразя менюто. Буквално 4 месеца карах на салата от домати, краставици, сирене и маслини. Свалих доста килограми, но ми беше писнало от еднообразието. Сега вече, влизането в зоната е много лесно - много рецепти има вече, дори и за сладкиши. В сайта има дори рецепти за пица. Пробрала съм едната от рецептите за пица и се получава доста добре. Разгледай рецептите и пробвай някоя от тях, когато ти се прииска да хапнеш нещо сладко или джънк :) Поне аз мисля, че това е по-добрия вариант.
JustMe
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Май 28, 2016 11:45 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Dessislava » Пон Юни 20, 2016 11:46 pm

Здравейте,от три дни съм в Зоната. Имам толкова много въпроси. От три дни не съм успявала сладко и нямам желание. Това е супер. Чувствам се мн свежа и заредена,но мисля че бъркам с храненето. Сутрин изяждам две филийки хляб с кашкавал и 6 фъстъка. На обяд риба тон,краставици,филия хляб и 6 маслини. В15ч пак съм гладна и хапвам едно кисело мляко,една ябълка и 6 фъстъка. В 16.30 една филия с кашкавал и 3 маслини. В 19.30ч шопска салата с хляб. Преди съм три лъжици кисело мляко.
Висока съм 172см, 63кг.
Искам да отслабна 5кг
Твърде мн ли ям?
Какво да променя?
Благодаря
Dessislava
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Юни 17, 2016 11:55 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Юни 21, 2016 7:41 am

Здравей Десислава,

Ще започна с това, че хлябът трябва да го забравиш. В Зоната препоръчителните зърнени храни са овес и ечемик. Всичко останало поне в началото, докато наистина организмът се пренастрои просто забравяш. Първо определи блоковете, които трябва да приемаш на ден от Калкулатора в сайта. След това като спазваш принципа, че на всяко хранене трябва да се приемат еднакъв брой блокове от трите основни хранителни съставки - протеини, въглехидрати и мазнини (напр. 3+3+3 на основно хранене и 1+1+1 при междинни закуски) от Таблицата си подбирай продукти само от зелената част и ги комбинирай по твой вкус. В сайта, както и във форума ще намериш и много рецепти, които ще ти помогнат да се доближиш до Зоната. Защото от менюто ти е повече от ясно, че изобщо няма нищо общо с този начин на хранене.

Питай и ще се опитаме да ти помогнем да влезеш в Зоната. Отдели си време да прочетеш информацията в сайта, публикуваните книги и може би ще ти е по-лесно.

Успех!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Dessislava » Сря Юни 22, 2016 10:52 am

Здравей Маня,

Благодаря за отговора,ще се старая повече.

Трябва ли да приемам в момента допълнително Рибено масло,или не.
Dessislava
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Юни 17, 2016 11:55 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Юни 22, 2016 11:01 am

Рибеното масло е задължителен елемент на Зоната - накратко защо можеш да прочетеш тук, а по-подробно тук

В момента, най-доброто и на достъпна цена е Madre Labs Omega 800, а най-добрият вариант е да се поръча от сайта на Бари Сиърс, ако финансовите ти възможности позволяват.

Друга задължителна добавка е витамин Е.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Dessislava » Сря Юни 22, 2016 8:53 pm

Здравейте,едно кисело мляко мога ли да го комбинирам с една ябълка и 6 Бадема
Благодаря
Dessislava
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Юни 17, 2016 11:55 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Юни 22, 2016 9:01 pm

Не. Ако е 0,1% (Верея, Маджаров, Meggle) може да се комбинира с 6 бадема и се брои за 2 БПВМ. Ако е 2% се хапва без добавка на мазнини и пак се хапва за 2 БПВМ. Защото киселото и прясното мляко са смесени продукти - протеин и въглехидрат.
Ако си го изцедиш 24 часа, или си купиш 0% цедено кисело мляко на Олумпус (гръцки йогурт) можеш да го хапнеш като протеин и тогава да го комбинираш с ябълка (или други плодове или зеленчуци) и ядки (зехтин).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта