Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Стеф » Съб Мар 01, 2014 10:48 am

Честита баба Марта на всички
Скрит текст:
Изображение

Да сме живи и здрави, бели и червени и....зонови :yess:
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот tanita68 » Съб Мар 01, 2014 3:58 pm

Tatyana написа: Танитка, наистина е трагикомично, но последния коментар под статията е отпреди няколко часа. И една наша адашка е написала "http://www.vzonata.com/ - тук цялата информация е синтезирана и преведена директно от сайта на създателя на ЗОНАТА!". Да е жива и здрава тази адашка, така че - който има очи и иска ще стигне където трябва :)

Това аз го писах ама ме хвана беса, защото ми изчезна някъде коментара и не го виждах! :bigsm17:
Сега вече го виждам!
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Tatyana » Нед Мар 02, 2014 2:00 pm

tanita68 написа:
Tatyana написа: И една наша адашка е написала "http://www.vzonata.com/ - тук цялата информация е синтезирана и преведена директно от сайта на създателя на ЗОНАТА!".

Това аз го писах ама ме хвана беса, защото ми изчезна някъде коментара и не го виждах! :bigsm17:
Сега вече го виждам!

Мина ми през ума, че е някой от форума, но не предполагах, че си ти. Зарадвах се, че някой го е написал :hug:
Наистина се убеждавам, че много хора не само, че не знаят за зоната, но и не искат да знаят, дори когато им се поднася на тепсия информацията. Особено пък такива, които имат сериозни здравословни проблеми и не желаят поне малко да се информират. Убедих се за пореден път, че когато човек не е готов за нещо - няма смисъл да се обяснява :bored1:
А сега да попитам нещо тези, които хапват чиа. Разбрах, че се брои за мазнина и е 4,88 г за блок. Но не знам как се консумира, т.е. накисва ли се предварително, трябва ли да се меле като лененото семе или просто се добавя така? Изчетох за полезните му свойства, но се чудя за какъв цвят да го смятам - зелен или оранж? Приемам всякакви съвети за консумация, защото вчера за пръв път взех от него.
p.s. Използвам днешния хубав празник да ми простят модераторите, че вероятно не всеки път пиша в подходящата тема (това е първия форум, в който имам желание да пиша изобщо), но ще се старая да не спамя много :bigsm21:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Нед Мар 02, 2014 2:32 pm

Татяна, аз наскоро си купих чиа и от тогава ям всеки ден по 1 чл дневно /някъде бях чела, че това е дозата за ден/. Не съм сигурна дали се кисне или се смила, но аз я ям за закуска, а закуската винаги си я приготвям от вечерта - към изварата си добавям още от вечерта 1 чл чия /5г/ за 1 БМ а останаилте БМ - от бадемчета или др ядки - на сутринта чиата ми се струва леко набъбнала, тя е поемла от влагата на изварата и леко хрупка. Бяха ми я препоръчали за анемията, че имала много желязо.
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот koshuta » Нед Мар 02, 2014 11:51 pm

Plam4e22 написа:
koshuta написа:Здравейте
Може ли някои да ми помогне как да изчисля правилно колко БВ е домашния хляб, който си правя?
Рецептата е следната:
300 мл хладка вода
15 гр жива мая (или 1/2 пакетче суха)
2 с.л. олио
щипка сол, щипка захар
200 гр. бяло брашно
200 гр. брашно от лимец.
От таблицата с блокове видях, че 14 гр бяло брашно е 1 БВ, от тук сметнах, че 200 гр са приблизително 14,3 БВ. Но с лимеца и останалото нещо не мога да се справя. Ще съм много благодара за съдействие :hm:

Здравей, Кошута, и аз обичам да правя хляб, въпреки че много рядко се възползвам от него, обичам поне 2-3 топли хапки да усещам как се топят в устата ми :laugh:
Аз изчислих (по съвсем груби изчисления), че 200 гр брашно от лимец има 16 БВ (12гр за 1БВ), което добавено към твоите 14 БВ си е 30 БВ за целия грамаж на хлебчето. Сега само като сметнем, че 300мл вода си 340 гр + 15гр мая + 2с.л. олио=около 6 гр = около 740 гр количество на съставките в сурово състояние --> излиза ми, че трябва да е 24грама, но :but: сега остава да го видиш колко му е грамажа опечен и да споделиш колко ти е излезнал. Аз мисля, ще е по-малко, но все пак ми е любопитно :hm:


Здравей Пламче:)
С известно закъснение споделям че хляба след като го изпека стана 715 гр. Като този път обаче му сложих и около 30-40 гр. овесени трици. Иначе без тях излиза малко по-малко. Сега остава да разделя 715 на 31(добавих 1 БВ заради овесените трици) и да видя колко грама ще ми е 1 блок, нали така:)
Мн благодаря за съдействието
Аватар
koshuta
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 2:14 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Вто Мар 04, 2014 7:55 pm

Аз хапвам чиа по 15 гр. през ден като 3 БМ, добавям я към овеса с гореща вода и извара като закуска. Препоръчително е да се накисва във вода, защото набъбва и не трябва да абсорбира водата, която е налична в стомаха, в противен случай създавала дискомфорт.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Сря Мар 05, 2014 8:25 am

Стеф написа:А бе хора - какво правите с дрехите, които вече ви падат? :lol:


Скрит текст:
Изображение
:laugh1: :laugh4: :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Сря Мар 05, 2014 11:31 am

Manya написа:
Стеф написа:А бе хора - какво правите с дрехите, които вече ви падат? :lol:


Скрит текст:
Изображение
:laugh1: :laugh4: :laugh4:

:laugh: Аз сега си нося от отделението "Ами, ако отслабна" ;) :bigsm15:
Ама имам и 2-3 дрешки от "Ако отслабна още повече". :laugh1:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Сря Мар 05, 2014 12:33 pm

Manya написа:
Стеф написа:А бе хора - какво правите с дрехите, които вече ви падат? :lol:


Скрит текст:
Изображение
:laugh1: :laugh4: :laugh4:

Маня, носи ме си ги на шивач, за да ни ги коригира. ;)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Сря Мар 05, 2014 12:46 pm

О, и аз като отслабна ще ги преработвам. Защото се лиших преди няколко месеца от онези от рафта "Ако отслабна..." или "Когато отслабна..." Нямаше надежда... Сега надеждата я има с помощта на всички ви, които споделяте своите постижения!
А това, което нося в момента е такова, че става и за дебели и за слаби... да им е широко на гевречетата и кравайчетата по туловището ми. А като реша да покажа на света колко съм се вталила :laugh1: след някой друг месец, направо ще си купя нещо ново и готино, че да ми е кеф и на мен, че съм зонувала в името на суетата :laugh1:

Иначе шевната машина седи някъде прибрана из шкафовете, но засега нямам мерак да я вадя... резултатът е твръде незначителен, за да мисля да я ползвам... Но със старание и търпение ще й дойде времето и на нея... Само аз да имам време, че все е кът... Не ми стигат 24 часа... Трябва да са поне 36 или 48 :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eleen » Сря Мар 05, 2014 3:31 pm

Маня... страхотна снимка Аз явно в категория ако отслабна имам най-много дрехи.. просто като съм по-тъничка ми идва мерак да си купувам нови дрешки...Имам едно въпросче : Консерва риба тон във вода 160 грама. на нея пише 112 г сух продукт. Мога ли да я разделя на 2 на око за 2х 3БП Или да меря на кантара :think2:
eleen
 
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 10:27 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Сря Мар 05, 2014 4:27 pm

eleen написа:...Имам едно въпросче : Консерва риба тон във вода 160 грама. на нея пише 112 г сух продукт. Мога ли да я разделя на 2 на око за 2х 3БП Или да меря на кантара :think2:
В таблицата 1ПБ риба тон от консерва е 28г. Значи 112 г са точно 4ПБ. Делиш цялата консерва на 2 по 2 ПБ.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Dara » Чет Мар 06, 2014 11:46 am

Здравейте!
Чета ви от известно време и черпя колкото ми е възможно от вашия опит и знания, а от постиженията ви се стимулирам! Влизам тук почти всеки ден!
Преди година и половина се хранех по метода на зоната и бях в нея определено, ядях по 9 блока, за един месец отслабнах с 3.5 кг., от 55 на 51.5кг., чувствах се сякаш не стъпвам по земята, имах толкова много енергия!!!!
Така, след това забременях и първите 4 месеца бяха ужасни, гадене, повръщане и никакъв апетит, следователно и излязох от зоната, последните месеци от бременността натрупах и излишни кг., и сега искам да се отърва от тях, но нещо не ми се получава. Имам нужда от помощта ви! От месец се храня по същия начин, но имам проблеми, приемам по 9 бл. дневно, но огладнявам по - рано и не се чувствам енергична, даже напротив.Първите 3 седмици свалих 3 кг., но след като постоянно ми се спеше и ми беше отпаднало увеличих на 10 бл., отслабването спря, даже си качих 1 кг.
Не знам къде греша, меря и тегля всичко до грам, храня се предимно със зелените продукти. Реших, че тук можете да ми помогнете със съвет, защото в момента изобщо не се чувствам в зоната, а аз със сигурност знам за какво става въпрос. Искам да сваля още 6 кг. в момента съм 58., стартирах от 60. Ето и менюто ми от вчера, за да ме коригирате ,ако се налага:
Закуска: 2 парчета от баницата с овес по рецептата във сайта - 2бл.
Обяд : 56гр. пилешки гърди, 56 гр.обезмаслена извара, 240 гр. домат + 200 гр. ябълка + 9 маслини - 3бл.
Сл. закуска: 220 гр. кисело мляко 2 % - 1 бл.
Вечеря: 112гр. извара + 120 гр. домат + 200гр. зеле + 100 гр. ябълка и 6 маслини - 2бл.
30 минути преди лягане: 220 гр. кисело мляко 2 % 1бл.
Това е от мен, много бих искала да усетя онова чувство на лекота и енергичност, без да се сещам за храна...... :)
Аватар
Dara
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Мар 04, 2014 12:01 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Чет Мар 06, 2014 12:57 pm

Дара, добре дошла в Зоната отново !!!
Менюто, което си дала изглежда добре, но имам следните забележки. В тази баница с овес има сирене, което се брои като протеин. За съжаление на БГ пазара не съм намерил достатъчно обезмаслено сирене, което да може да се сметне за БП. Другото нещо е киселото мляко. Ако искаш да си стриктна и то да е балансирано БВ+БП, то си купувай с 0,1% масленост. 1% и повече масленост вече не е БВ+БП а си е БМ. Пилешките гърди си ги мери след като ги изпечеш, а не сурови защото нашето пилешко е пълно с вода. За изварата - колко е обезмаслена? Моята е 0,5% и тогава се връзва на 56 гр, но ако е повече може да стане грешка. Не пишеш за часовете когато приемаш храната и за пиенето на вода - кога и по колко. Приемаш ли рибено масло за омега 3 киселини? Добра идея е да си направиш дневник и там да пишеш. Успех и не се притеснявай да питаш. :hug:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот tanita68 » Чет Мар 06, 2014 1:51 pm

Dara , не пишеш дали кърмиш все още. Ако кърмиш блоковете трябва да са най-малко 13.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Pipilota » Чет Мар 06, 2014 3:09 pm

Моля всички, които пишат менютата си тук и в която и да е тема да пишат часовете на хранене, защото това е от изключителна важност, и понякога колкото и да сте стриуктни, ако не спазвате правилните интервали, хормоните няма как да бъдат контролирани с храната.
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта

cron