Готвене и рецепти в Зоната - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Сря Апр 16, 2014 11:59 pm

А аз съвсем сериозно. Ще ми достави удоволствие да те зарадвам с мъфини.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Чет Апр 17, 2014 12:07 am

Как беше онова ... в груб вид: "Ако дадеш риба на гладния, ще се нахрани веднъж. Ако го научиш да лови риба, ще е сит завинаги."
Трябва да му хвана цаката. Това е. Освен ако не се отчая преди това.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Слонче » Чет Апр 17, 2014 3:04 pm

Italiano аз като начинаеща в зоната, но пък иначе що-годе добра готвачка, ще ти предложа една проста рецепта, няма начин да не станат мъфините :)

2 белтъка /или 1 яйце / 1БП
56 г извара - 1БП
28 г овесени трици - 2БВ
2/3 ч.л зехтин
2-3 с.л вода, щипка сода бикарбонат, подправки по желание
Смесвам всичко заедно, не изчаквам никакво време да престои. За начало можеш да го врътнеш в микровелето, изсипано в чиния, за 5 мин на макс мощност. Аз ползвам форма за мъфини тефлонова, с 12 гнезда, от Кауфланд за 6 лв :) Пека в загрята фурна без конвекции и т.н, на 200 градуса за 15 мин, стават перфектни! Самата метална форма подпомага равномерното изпичане, за разлика от силиконовите. Успех ако решиш да пробваш :peace1:
Аватар
Слонче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 56
Регистриран на: Чет Апр 03, 2014 7:34 am
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Чет Апр 17, 2014 10:12 pm

Слонче, като спомена за тефлоновите формички, та се замислих дали проблемът ми не е във формичките, т.е моите силиконови нещо да не са в ред ... купих ги от Джъмбо, изглеждат стандартни, ама знам ли - може силиконът да е по-дебел ... :think2:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Слонче » Чет Апр 17, 2014 10:32 pm

Аз чесно казано не харесвам силиконовите съдове, по- капризно става печенето с тях. Вероятно това е проблема и при теб. Четох приключенията на Gazilot :laugh1: , но ето че в обикновена печка и съдове нещата са се получили перфектно при него ;)
Аватар
Слонче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 56
Регистриран на: Чет Апр 03, 2014 7:34 am
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Чет Апр 17, 2014 10:51 pm

Ити, и аз имах проблеми с печенето на мъфините откакто почнах да ги пека в силиконови формички. Но им хванах цаката. В обикновена печка ги пека на 150 градуса, скарата ми е на второто положение от долу нагоре. Накрая увеличавам температурата на 200 градуса за 5-10 минути. Вярно, пекат се по-дълго време, но пък стават идеални. Не съм засичала време - пека ги до суха клечка. Силиконовите формички ги поставям в тефлоновата форма и така ги пъхам във фурната.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Пет Апр 18, 2014 11:37 am

Мили хора и най-вече Маня, моля за идейки, че се оказа както на всеки празник, че приятелите без деца ще се съберат у нас, щото само ние с деца и уж ни е трудно да се организираме...ама нейсе. :lol:
Та, да си дойда на питането. Имам ето такива формичкиза великденски сладки /клипче е ;) / - по обясними причини сладки няма да правя, но си мислих нещо солено зоново да спретна с тях, та ако се сетите как да смеся да речем....рикота с пасиран нахут, или нещо такова, което да може да стане за тях. Май ще направя някаква разрядка с авокадо, сварено яйце и чесън за отвътре, а за подложката мислих да ползвам от пицата на Стеф... Всяка допълнителна идея ще ми е от полза. :hug:

Ми тъй де - и аз човек и аз душа нося и аз трябва да ям нещо... :laugh4:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Gazilot » Пет Апр 18, 2014 11:53 am

Italiano написа:Слонче, като спомена за тефлоновите формички, та се замислих дали проблемът ми не е във формичките, т.е моите силиконови нещо да не са в ред ... купих ги от Джъмбо, изглеждат стандартни, ама знам ли - може силиконът да е по-дебел ... :think2:


Ити, в силикона е истината, знаеш. Сега се сетих, ти формичките в тава ли ги редиш? И тогава ги пъхаш във фурната? Значи пак ще ти кажа аз как ги правя, и как стават на печка с два вентилатора, които НЕ МОГАТ да се спират (Самсунг). Сместа я остави да почине, триците пият млякото и набъбват, получава се добра текстура.
Загрей печката на 180 градуса, нареди мъфините (моите са единични форми) директно на скарата на печката, а не в тава ( за печива на конвекция е гот, щото има повече полезна площ за печене). Онея минути, дето ти ги бях казал в предишен пост ги увеличи с 2-3 и си готов, сигурен съм. Успех и пиши какво е станало. Няма смисъл да опитваш хиляда начина и форми, хвани се за един и стани грандмастър :)
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Пет Апр 18, 2014 12:29 pm

Tony написа:Мили хора и най-вече Маня, моля за идейки, че се оказа както на всеки празник, че приятелите без деца ще се съберат у нас, щото само ние с деца и уж ни е трудно да се организираме...ама нейсе. :lol:
Та, да си дойда на питането. Имам ето такива формичкиза великденски сладки /клипче е ;) / - по обясними причини сладки няма да правя, но си мислих нещо солено зоново да спретна с тях, та ако се сетите как да смеся да речем....рикота с пасиран нахут, или нещо такова, което да може да стане за тях. Май ще направя някаква разрядка с авокадо, сварено яйце и чесън за отвътре, а за подложката мислих да ползвам от пицата на Стеф... Всяка допълнителна идея ще ми е от полза. :hug:

Ми тъй де - и аз човек и аз душа нося и аз трябва да ям нещо... :laugh4:

Тони, а самите зайчета и пиленца пекат ли се или само подложката се пече?
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Пет Апр 18, 2014 12:50 pm

Само подложката се пече, Танита. Принципно се изпича подложката, а другото е смес от смлени бисквити с масло и какао - тип сурова торта, а най-отвътре се пълнят със сметана, или шоколад.
Ето защо аз се замислям за пълнежа, който трябва да е стабилен - този около стените и като ги сложа в хладилника за 10-15 мин да стои стегнат. А най в средата, където ще е дупката ще е разрядката от авокадо, яйце и чесън..нещо като пастет се получава по-рядко, не като това по стените, което трябва да е по-твърдичко... затова се замислям за нахут, който да добява в рикотата...но и още нещо ми се иска да добавя... :think2:

Ще видим като почна да ги смятам нещата как ще се получи...дано успея да натамъня нещо. :pray:
Последна промяна Tony на Пет Апр 18, 2014 8:57 pm, променена общо 1 път
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Пет Апр 18, 2014 2:02 pm

Защо не вземеш да добавиш смлени орехи? Само ще трябва да си ги сметнеш. Те би трябвало да уплътнят сместта, а и вкус ще и придадат. Само не знам как ще ти се вържат с авокадото, нали и орехите са мазнина.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Пет Апр 18, 2014 2:38 pm

tanita68 написа:Защо не вземеш да добавиш смлени орехи? Само ще трябва да си ги сметнеш. Те би трябвало да уплътнят сместта, а и вкус ще и придадат. Само не знам как ще ти се вържат с авокадото, нали и орехите са мазнина.


Това е идея също, но мислих за мазнина да ползвам авокадото и разрядката с него. Вероятно, ако сложа и орехи и ще дойде повече... ще го мисля пак - имам време и утре. Мисля да ги направя в неделя сутринта, че по обяд ще се съберем и да са готови.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Пет Апр 18, 2014 3:02 pm

Tony написа:Мили хора и най-вече Маня, моля за идейки,


Трогната съм, Тони, да очакваш идейки от мен. Но днес нещо ми я няма музата. :laugh4:

Нощес до 3 часа, че и днес още час-два си играх с нашата таблица да я направя да смята. И мисля че се получи супер. Пратих я на Пипи да види става ли за работа. И сега ми се затварят очичките.

Авокадото много яко се връзва като вкус с орехите. Просто балансираш двете като мазнина. Половината авокадо, половината орехи. Можеш ако ти е доста течничка плънката да и добавиш малко желатин да я стегне, ако искаш да е само с авокадо.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Пет Апр 18, 2014 5:50 pm

Маня като даде идеята за желатина в плънката и се усетих, че можеш да сложиш желатин в основната смес за фигурките, за да стегнат. За плънката мисля че няма да е проблем ако е малко по-рядка, важното е самата фигурка да не се разпада. А за орехите наистина можеш да сложиш като си разпределиш мазнините да са една част от авокадото, а друга от орехите. Важен е баланса, а и вкуса накрая. И да споделиш резултата! Не съм виждала до сега такива формички, но ако намеря ще си купя - много оригинална идея за празника.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Пет Апр 18, 2014 6:41 pm

Маня, Танита, благодаря ви! Аз нощес ще ги сметна да видя как ще се получи. За желатин в основната стагяща смес е страхотна идея. Да, Танита, за разрядката в средата е по-добре дори да е по-рехава. ;)

Абе ще ги измислим, знаех си аз. ;) Ще покажа, задължително, да. Аз покрай Коледа си взех този сет и един коледен от същия тип и съм страшно доволна. Тогава рових из и-бей и къде ли не, че доставката от Италия златна ми излезе, ама нямаше. Та молих една пирятелка италианка да ги получат техните на адрес в Италия, че доставката беше наполовина, а тя като се върна от празниците там ми ги донесе и сега ще влязат в употреба за Великден. :)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот eldass » Пет Апр 18, 2014 8:50 pm

Тони, страхотни са тези форми, идеята много ми допада, особено за деца е доста забавна. :)

Аз правя на дъщеря ми зонови сандвичи бухалчета, така се научи да яде извара /но само тази на Олимпус в кофичката признава/. :laugh3:

Скоро правих за нея сладки не зонови, но все пак реших да са по-полезни и използвах вместо пшеничено брашно, нахутено за уплътняване. Останах приятно изненадана от резултата - изобщо не се усещаше разлика в комбинацията с овесени ядки.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron