Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Пет Юли 18, 2014 1:06 am

Здравейте, аз от няколко месеца се каня да започна Зоната, но ми се вижда много сложно да наглася диетата, на която съм сега със Зоната. Не консумирам млечни и житни (глутен съдържащи), не ям месо, избягвам соята, з-то едва ли има ГМО-свободна на пазара. Вече съм решила, че все някога трябва да се реша, но 2 неща ме тормозят и искам да си ги изясня. Соевият протеин може ли да се замести с друг на прах (пр. грахов, конопен) - видях, че има отворена тема, но без конкретен отговор. Интересувам се от блоковете на различните видове кълнове. Засега попаднах на информация за бобови и от люцерна. Къде мога да проверя. Най-често ям кълнове от леща, боб, нахут, слънчоглед, елда, броколи. Със сигурност ще имам и други чудения, ама тези засега са ми препъни камък голям :)
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Petya » Пет Юли 18, 2014 8:20 am

Оо Tatyana много благодаря, че си сложила снимка. Аз точно щях да помоля, ако някои може да покаже снимков материал. Следващия път като ходя ще си купя точно това!

Хубав и зонов петък на всички :))
Аватар
Petya
 
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Юли 04, 2014 1:25 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Karrita » Пет Юли 18, 2014 11:43 am

Tatyana написа:...оттогава минах само на това от Лидл, а на него пише 93% месо:
Скрит текст:
Изображение


И аз купувам само това от време на време
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Коментари и предложения за форума и сайта за Зоната

Мнениеот iveta19 » Пет Юли 18, 2014 12:23 pm

Добър ден, пиша тук с надеждата да намеря компетентно лице, което изготвя хранителен режим по "Зоната". Ужасно ми е сложно всичко, а е една от последните ми надежди за сваляне на излишните килограми. Прочетох книгата, не малко теми във форуми и все нещо не успявам да си го изготвя режима по правилата. Или по - точно невероятно сложно ми е на по броят блокове да си разпределя храната.
Ще съм много благодарна ако някой разбиращ от това се свърже с мен! Скайпа ми е cheer_up_ , e-mail iveta19@abv.bg Благодаря предварително! Лек ден!
iveta19
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:18 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Italiano » Пет Юли 18, 2014 12:42 pm

yordankaivanova написа:Не консумирам млечни и житни (глутен съдържащи), не ям месо, избягвам соята, з-то едва ли има ГМО-свободна на пазара. Вече съм решила, че все някога трябва да се реша, но 2 неща ме тормозят и искам да си ги изясня. Соевият протеин може ли да се замести с друг на прах (пр. грахов, конопен) - видях, че има отворена тема, но без конкретен отговор.

Интересувам се от блоковете на различните видове кълнове. Засега попаднах на информация за бобови и от люцерна.

Данче, нищо лично, но ти какво изобщо ядеш?! :о
Без млечни, месо и соя, ти остават само белтъците. И евентуално риба, ако я имаш предвид отделно от месото.
Уважавам избора ти, но не виждам как ще си в Зоната, или поне не задълго, без качествени протеини.
Иначе протеините на прах са решение, ама не може постоянно от тях да ядеш. Мисля, че не е проблем соевият да се замени от друг.

Кълновете ги виж дали имат данни на кутийките. Но не разчитай само на тях, щото ще са доста като количество.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Коментари и предложения за форума и сайта за Зоната

Мнениеот Italiano » Пет Юли 18, 2014 1:02 pm

iveta19 написа:Добър ден, пиша тук с надеждата да намеря компетентно лице, което изготвя хранителен режим по "Зоната". Ужасно ми е сложно всичко, а е една от последните ми надежди за сваляне на излишните килограми. Прочетох книгата, не малко теми във форуми и все нещо не успявам да си го изготвя режима по правилата. Или по - точно невероятно сложно ми е на по броят блокове да си разпределя храната.
Ще съм много благодарна ако някой разбиращ от това се свърже с мен! Скайпа ми е cheer_up_ , e-mail iveta19@abv.bg Благодаря предварително! Лек ден!

Преместих мнението ти в правилната тема.

По същество: не вярвам, че някой ще се съгласи да ти изготви хранителен режим. Или поне не някой от Форума.
Виж, някакви пишман-диетолози може и да ти пишат, като съответно те таксуват за услугата, която пък се съмнявам да извършат качествено.

Във Форума винаги сме насърчавали личната инициативност. Защото няма да имаш много полза от Зоната, ако не разбереш смисъла й. А с една готова програма по дни, колко мислиш, че ще изкараш?
Затова не очаквай нещо наготово, а се концентрирай и направи нещо за себе си.

За начало отвори хладилника си. Виж какво има вътре. Я, шунка. ОК, премери 3 блока от нея.
Колко са 3 блока ли? Отваряш таблицата и виждаш, че 1 блок е 42 гр. Значи 3 х 42 = 126 гр. Ето ти 3 блока протеини.
Какво остава? Да балансираш 3-те блока протеини с въглехидрати и мазнини.
Имаш останал домат в хладилника - 240 гр. са ти 1 блок. В панера ти се намира средно-голяма ябълка. Около 200 гр. са ти 2 блока. И ето ти ги въглехидратите.
Търсиш мазнини, обаче още не си се заредила с ядки и маслини. Тогава подправяш домата с зехтин и си готова. Ама колко зехтин - гледаш в таблицата и разбираш, че за 3 блока ти трябва 1 чаена лъжица.
Ето как имаш по 3 блока от всичко.
Надявам се, че разбра как се прави.

Действай и не разчитай друг да свърши това, което трябва да направиш сама! Мотивация, мотивация, мотивация!
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Съб Юли 19, 2014 7:52 am

Italiano написа:
yordankaivanova написа:Не консумирам млечни и житни (глутен съдържащи), не ям месо, избягвам соята, з-то едва ли има ГМО-свободна на пазара. Вече съм решила, че все някога трябва да се реша, но 2 неща ме тормозят и искам да си ги изясня. Соевият протеин може ли да се замести с друг на прах (пр. грахов, конопен) - видях, че има отворена тема, но без конкретен отговор.

Интересувам се от блоковете на различните видове кълнове. Засега попаднах на информация за бобови и от люцерна.

Данче, нищо лично, но ти какво изобщо ядеш?! :о
Без млечни, месо и соя, ти остават само белтъците. И евентуално риба, ако я имаш предвид отделно от месото.
Уважавам избора ти, но не виждам как ще си в Зоната, или поне не задълго, без качествени протеини.
Иначе протеините на прах са решение, ама не може постоянно от тях да ядеш. Мисля, че не е проблем соевият да се замени от друг.

Кълновете ги виж дали имат данни на кутийките. Но не разчитай само на тях, щото ще са доста като количество.


Благодаря за отговора, Italiano,
да, ясно ми е, че трябва да променя съвсем режима на хранене, за да започна Зоната и именно това ме спира от толкова време насам. За описанията на кутийките с кълнове никак не се бях сетила, з-то аз си ги правя в къщи. Това е решение. Благодаря. Хубав ден! :)
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Съб Юли 19, 2014 3:07 pm

Здравейте отново. Следващият ми изникнал въпрос. Затруднявам се с изчисление на дневните блокове. 50 кг. съм и след изчисленията излиза, че са ми необходими 7 блока. Доколкото разбирам за възрастен човек блоковете трябва да са не по-малко от 8. Т.е. 8 трябва да е моят брой. Тъй като в момента кърмя, чуденето ми е колко отгоре трябва да добавя. Информацията при въпроси/отговори е малко объркваща. Там пише, че "кърмещите майки, които са следвали зоната по време на бременност с 3 добавени блока, по време на кърмене трябва да намалят допълнителните три блока на блок и половина за деня. Минималните блокове за всяка кърмеща майка са 13 на ден". Т.е. аз 8+1,5 блока ли трябва да хапвам или направо 13? Разликата ми се вижда доста голяма.
И още нещо - аз нямам за цел сваляне на килограми, затова някъде ми беше попаднала информация, че трябва да се увеличат малко мазнините за деня. Не си спомням къде съм го чела това. Трябва ли наистина да се балансира по някакъв начин с мазнините или при оптимално тегло не би трябвало да се получава ефект на сваляне на килограми? Благодаря предварително.
Последна промяна yordankaivanova на Съб Юли 19, 2014 4:53 pm, променена общо 1 път
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот vanja » Съб Юли 19, 2014 4:22 pm

Данче, щом кърмиш яж по 13 блока, Танита също кърми и тя е на 13 блока, може да провериш и в нейния дневник http://www.vzonata.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=109
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Съб Юли 19, 2014 4:54 pm

vanja написа:Данче, щом кърмиш яж по 13 блока, Танита също кърми и тя е на 13 блока, може да провериш и в нейния дневник http://www.vzonata.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=109

Благодаря за бързия отговор. А дали видя, че току що добавих и още едно питане:
И още нещо - аз нямам за цел сваляне на килограми, затова някъде ми беше попаднала информация, че трябва да се увеличат малко мазнините за деня. Не си спомням къде съм го чела това. Трябва ли наистина да се балансира по някакъв начин с мазнините или при оптимално тегло не би трябвало да се получава ефект на сваляне на килограми?
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Italiano » Съб Юли 19, 2014 4:58 pm

Ами, хапваш си според блоковете, но ако видиш, че почваш да сваляш, а не искаш, тогава добавяш мазнините.
Карриттка е по-навътре в тия неща.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот tanita68 » Нед Юли 20, 2014 7:39 am

Ити и Ваня вече са отговорили, но и аз да добавя нещо.
Аз още отначало започнах на 13 блока. Донякъде е добре, защото с повече блокове имаш възможност на едно ядене да хапваш доста разнообразна храна. Но с 13 блока смъквах килца само в началото - първите 3 месеца. След това кантара се застопори на едно положение с леки колебания нагоре, надолу. Предполагам, че няма да ти е нужно да увеличаваш мазнините. Но все пак изкарай известно време на 13 блока и ако смъкваш килограми тогава увеличавай мазнините. Това е моят съвет.
Успех със зонуването!
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Пон Юли 21, 2014 8:04 am

Много благодаря и на трима ви!
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот evgenia.d.v » Вто Юли 22, 2014 10:46 am

gogo написа:За маскарпоне от тук излиза 1БМ=4 гр. Лоша новина за любителите на тирамису. :(


Много лоша! Тъкмо си намерих рецепта за тирамису с ягоди, че даже и пробвах :mrgreen:
Аватар
evgenia.d.v
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 4:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Brigitte » Вто Юли 22, 2014 9:55 pm

От седмица изгарям за вода. Не знам дали е от зоната или се дължи на вирусът, който ме тръшна със страшна сила преди дни и ме тресе, гори и се потя като че ли съм в големия казан на онзи с рогата от долната земя. :msmile11:
Brigitte
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Юни 20, 2014 6:00 pm
Германия

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Doni » Сря Юли 23, 2014 1:55 am

Здравейте! Имам огромен проблем състои се в това, че нищо не разбирам, а не искам да започвам друг начин на хранене. Вече съм адски отчаяна и си мисля, че това нещо не е за мен :( Ще съм благодарна на всеки, който се опита да ми помогне.. проблема е там, че от известен период от време се опитвам да съм в Зоната, но четейки из интернет както и от книгата намирам разлика в грамажите. Искам да помоля някой, който я спазва от повече време да ми направи нещо като примерно меню така ще ми е по лесно... много благодаря предварително! Ако трябва ще си заплатя не е проблем! По таблиците изчислих, че се нуждая от 9 блока... само да ти кажа (според това в от голямо значение) работя в Хепи .. и не ми остава особено много време да си приготвям храна в къщи .. единственото ми хранене е там или в нон стопа срещу ресторанта. :( Главно сега като съм на работа ям домати със сирене и това вече започна да ми омръзва, а виждам че в зоната спокойно можеш да си хапваш от всичко, но мен ме е страх да комбинирам нещата.
Doni
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Юли 23, 2014 1:44 am

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта

cron