Готвене и рецепти в Зоната - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Пон Апр 07, 2014 8:55 am

Italiano написа:Ей, не става и не става.
Тръгнах да правя соления кекс под формата на мъфини.
Спазвах рецептата, като я правих с още една половинка отгоре, за да станат 12 блока.
Единственото нещо, което леко промених, е, че вместо овесено брашно (щото нямах такова), сложих овесени трици, т.е. вместо трици + брашно сложих само трици.
Пекох ги, пекох ги, отгоре почти изгоряха, а отвътре останаха слузесто-лепкави.
И го правих на вентилатор, така че и това отпада като съмнение за неуспеха.
Само заради замяната на брашното с триците ли да е ... :think2:

Ити, ти остави ли сместа да почине 30 мин преди да я сложиш във фурната?
Винаги, когато използваш трици, оставяй тестото 30 мин да престои и тогава го бутай във фурната. ;)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Пон Апр 07, 2014 11:43 am

В тази рецепта конкретно не го пише, но на практика е стояло поне 30 минути отвън, имайки предвид, че докато измеря и нарежа/смачкам шунката, маслините и сиренето и ги разбъркам ... + разсипването във формичките + че докато чаках фурната да загрее, тръгнах да мия съдове и малко се отплеснах, та ето и оттук поне 15 минути, така че има 30 минути отвън.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Пон Апр 07, 2014 11:54 am

Още една препоръка. Добави содата и бакпулвера непосредствено преди да си разпределиш тестото в мъмфин-формите, след като изчакаш 30-те минути за триците да понабъбнат от мокрите съставки. Ако си ги пекъл на 180 С с вентилатор тавата трябва да е в средно положение във фурната и просто след 15-тата минута намали на 150 С, за да удължиш времето за печене без да прегарят.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Пон Апр 07, 2014 12:13 pm

Хммм, а в рецептата пише, че содата трябва да е угасена в киселото мляко, а бакуплверът да е смесен с триците, когато ги слагам при яйцата и млякото ...
Даже пробвах тази гасена сода с език, че ми стана любопитно и беше много интересно как ти става едно такова все едно ти изтръпва езикът.
И после сместа все едно бълбукаше и като си приближиш ухото до нея и правеше "шшшшшшшш", все едно е газирана.
Забавлявах се по детски.
:laugh:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Вто Апр 08, 2014 10:04 am

Ити, според мен, не са ти се получили заради триците, едно е да ползваш брашно, друго е трици. Тук също не наметих овесено брашно, аз ги правя с пълнозърнесто брашно от спелта.(Това е някакъв вид пшеница, която била уж по-полезна.) Аз го взех защото е с 62,8 въглехидрати, т.е. най-близо до овесеното. Можеш за потърсиш ечемичено брашно и ечемика е богат на ГЛК, като овеса.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Вто Апр 08, 2014 10:50 am

Italiano написа:Няма, търсих - просто по Благоевград няма овесено брашно.
Иначе за кекса във формички за мъфини ... ами наскоро няколко зоноваци споделиха, че го правят така, а и в самата рецепта го пише: "... същата смес може да се използва и за мъфини, като се използват силиконови формички ..."
Шашава работа - не ставам за готвач. Очевидно проблемът е в мен, щом на другите им се получава.


Не е в теб, а У фурната, си мисля. :) На колко градуса ги пече и за колко време? Виждам, че си ги пекал с вентилатор, ама ако Т е била висока това може да е причина също да не се изпекат отвътре.

Аз също соленият кекс на Дани го правя само с овесени трици и във формички за мъфини - като на Хипо - малко по-мънички са и може това да е причината да се изпичат и по-добре, но си мисля, че е необходимо да печеш на ниски градуси.
И аз като Карита оставям сместта да почине поне 30 мин - така триците поемат и сместа не е толкова течна.
Маня ти е дала също чудесно предложение! Ако опиташ и на по-ниски градуси да печеш може и да се получи. ;)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Gazilot » Вто Апр 08, 2014 11:13 am

Ити, чуй ся патилото с мъфини.

Първо, почивката на сместа е задълже.
Второ - предполагам фурната ти има печене отгоре, отдолу и общо. Ако да, подгряваш фурната, пускаш на 180 градуса и печеш в тоя ред :

20 минути на най-долно положение, с долен реотан и конвекция
10-12 минути в средата, с горен реотан и конвекция
10-12 минути на двата реотана, в средата - конвенционален режим, ама то перките па си дуат като изоглавени.


След 48 мъфина в кофата, така постигнах резултат, който се харесва и на всички опитали моите мъфини.
И друго, шунката и там каквото слагаш, нарежи го на малки кубченца, те спомагат крайният продукт да е по-порест и с кухинки.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Вто Апр 08, 2014 10:05 pm

Мхм, значи трябва да местя тавата ...
Само да уточним - какво точно е конвекция? Да се включва перката ли?

Тони, ами на 180 градуса ги пекох. Както е по рецептата. По-ниска температура дали ще е достатъчна да "огрее" отвътре?
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Вто Апр 08, 2014 10:15 pm

Ето и обещаната
ЗОНОВА ТОРТА - втори вариант
блат(същия като предния):
4 яйца - 4БП
4 с.лъж.брашно - 56гр. - 4БВ
стевия на вкус, ванилия и настъргани лимонови кори
Формата за торта се намазва с мазнина и се поръсва с брашно(аз използвам част от брашното за блата).
Разбиват се по отделно жълтъците и белтъците(много се съмнявах дали ще успея да разбия хубаво жълтъците като няма добавена захар, но се получи).
Скрит текст:
Изображение

Към разбитите жълтъци се прибавят постепенно брашното и разбитите белтъци като се редуват.
Скрит текст:
Изображение

Скрит текст:
Изображение

Разбърква се внимателно, за да не спадне. Добавя се стевията. Добавя се ванилия и настъргани лимонови кори.
Скрит текст:
Изображение

Изсипва се в тавичката и се пече в загрята на 200 градуса фурна. Пробва се с клечката дали се е опекло.
Скрит текст:
Изображение

След като се опече и поизстине блата се разрязва на две части.
Скрит текст:
Изображение

Затопляте около 200мл вода почти до завиране, добавяте стевия на вкус(аз добавих с аромат на черен шоколад), може да се добави някаква есенция и няколко капки лимонов сок.
Баварски крем:
1л. прясно мляко - 5БПВ
4 яйца - 4БП (белтъците на сняг)
4с.л.брашно - 56гр - 4БВ
желатин - 30гр - 3БП
сладко - 4ч.л. - 2БВ
плодове (боровинки, ягоди, малини) - 1БВ(от таблицата в зависимост от плодовете) - моите бяха боровинки 80гр
орехи(бадеми, кокосови стърготини) - 16БМ
стевия на вкус, ванилия, настъргани лимонови или портокалови кори
20гр желатин се накисват в половин чаша вода за около 30мин. Млякото, брашното, жълтъците и желатина се варят до сгъстяване. Оставя се да се охлади. Белтъците се разбиват на сняг и се добавят към изстиналия вече крем. Добавя се стевията на вкус. Добавят се и ванилията, част от ядките(смлени), настърганите кори.
Поставяте половината от блата обратно в тортената форма. С половината от направения сироп заливате едната част от блата. Заливате с половината от крема и оставяме за 10-15минути във фризера да се стегне крема. Поставяме отгоре другата половина от блата и се залива с останалия сироп. Отгоре се изсипва и останалия крем. Пак оставяме за 10-15минути във фризера.
През това време се подготвя украсата отгоре.
Останалите 10гр желатин са накиснати предварително в половин чаша вода. Добавяме сладкото и поставяме на котлона или за няколко секунди в микровълновата, за да се доразтопи желатина(може сладкото да се добави и след разтопяването на желатина).
Нареждаме плодовете върху тортата и поливаме с охладената смес от сладкото и желатина. След като стегне малко отгоре се посипват останалите смлени ядки.
Оставя се поне една нощ в хладилника. Имате 8 парчета по 2 БПВМ или 16 парчета по 1БПВМ.
Скрит текст:
Изображение

Скрит текст:
Изображение

Скрит текст:
Изображение

Скрит текст:
Изображение

Не успях да снимам поетапно приготвянето на крема, защото малкия беше нещо разкиснат и само мрънкаше.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Вто Апр 08, 2014 10:20 pm

Е, торта ли е, чудо ли е?!
:bigsm20:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот vanja » Вто Апр 08, 2014 10:48 pm

аз също правя мъфини без брашно- само с овесени трици и си стават. Силиконовата форма я поставям директно върху скарата, не в тава и скарата е на ниско положение - на първото стъпало където може да се сложи най-долу и пека 30 мин като половината от времето - на по-ниска температура - около 160, за да се изпекат и отвътре, после увеличавам на 180 - моята е с горно и долно нагряване и вентилатор. Освен температурата не променям нищо по време на печене. Като ги извадя от фурната веднага обръщам силиконовата формичка в една тава и те си падат - иначе ще се овлажнят
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Вто Апр 08, 2014 11:25 pm

Italiano написа:Е, торта ли е, чудо ли е?!
:bigsm20:

Торта е!
Има още какво да се иска за външния вид, но на вкус е страхотна. Само не стана много сладка, беше ме страх да не нагарча ако сложа повече стевия.
Даже не издържахме да престои една нощ в хладилника. :bigsm1:
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Сря Апр 09, 2014 2:52 am

:bigsm8: аУУУааауууу каква тортаааа :shock: :dull2: Направо ми увисна ченетооо :yess: Ай лов ююю Танита, Ай ловююююю :smdance:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот GODzillata » Сря Апр 09, 2014 6:13 am

Стига де, к'ви торти, нали не ни се яде сладко.......не ми се яде сладко, не ми се яде сладко, не ми се яде сладко...ъъъ.....кО речи? :о ...'баси яката торта, ей! :yess: :)
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Сря Апр 09, 2014 9:03 am

Благодаря, Пипи за възторжения коментар! Мисля, че беше споменала, че имаш скоро повод за торта, дано да шашнеш всички с нея! :bigsm1:
Годзи, не ни се яде сладко, ама понякога може. А и торта не се прави всеки ден. Важното е да има възможност като ти се прияде да си направиш зонова. :bigsm1:
А най-доброто ми постижение в случая е, че дъщеря ми ми иска рецептата! :bigsm16:
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Gazilot » Сря Апр 09, 2014 10:29 am

Страхотно изглежда, супер торта!
Само че, за мен това не е Зонова, а балансирана торта. Сори.

8 блока брашно
8 яйца
2 блока сладко
1 литър прясно мляко, сигурно пълномаслено.

Това е повече от 90 % от продуктите, с които тортата не се различава от стандартните, като изключим, заместването на захарта със стевия, и липсата на масло, която пък се компенсира донякъде с литъра пълномаслено мляко. Но е балансирана, за което поклон.
Нищо хейтърско или да се правя на интересен, пак повтарям, тортата изглежда супер, браво за труда и изчисленията.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron