Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Нед Фев 16, 2014 5:56 pm

Tatyana написа:Пипи, Кари, много ви благодаря и на двете за бързия отговор :bigsm22:
Май малко взех да се вманиачавам, но поне в началото исках да съм по-стриктна. Значи ще си карам по таблицата, а ако не е обезмаслено нещо не добавям мазнини. И без това е много по-лесно с тази таблица и сега вече разбирам големия труд, който е положен по нея. Голямо облекчение е :applaus: .
Ще се опитвам да не досаждам с много въпроси (като попрочетох сайта и форума повечето отпаднаха), но поне в началото вероятно ще ги има. Само още 1 и ме извинете предварително, ако не е в подходящата тема.
Имам едни земни ябълки (гулия) в хладилника и не ми се ще да изхвърлям, защото мисля, че са полезни. Не ги открих в таблицата и според моите изчисления 1 блок от тях е 60 г. Данни: въглехидрати - 17, фибри - 2. Не я долюбвам много математиката, но се надявам поне с тези формулки да се оправям правилно.
Благодаря от сърце за посрещането :hug:

Татяна, здравей и от мен.
Много правилно постъпваш, като гледаш да си стриктна, дори и поне в началото. Въобще не се вманиачаваш. В таблицата е дадено сирене-котидж(нискомаслено) А какво значи нискомаслено, защото както видяхме има 20% масленост има и 10%. :think2: За мен това са големи количества мазнини и няма как да се балансира такъв котидж като протеин. Още повече, че се съмнявам, че тези мазнини са от препоръчваните за консумация в Зоната, за да махнем с ръка на по-голямото количество от тях. Аз не открих котидж в БГ, който за мен да е балансиран и затова се отказах от консумацията му. Ям много извара с масленост 0,5. Ям и понякога, вече доста по рядко, и синьо сирене, но него го изчислявам за мазнина. В крайна сметка всеки решава сам за себе си.
Някъде бях писал, сега пак ще напиша за смятането по етикет. Има резон да се смятат по етикет такива продукти, за които се съмняваме, че могат да имат доста по-различен състав. Какво имам впредвид. Една ябълка и в Америка и в БГ си има подобни въглехидрати и това си е. Повечето поливане, торене, слънце едва ли могат да влияят в значителна степен върху количеството въглехидрати. Подобно е и за много други продукти. Не такова е положението обаче с киселото мляко например. Тук в началото много се балтахме колко грама е блока кисело мляко. И тогава именно изчислението по етикет показа, че млякото в БГ, поради факта, че има други стойности по етикет, е 220 гр за 1БП+1БВ(и това важи за мляко с масленост 0,1%), докато за млякото в САЩ стойността е 120 гр.
Когато купувам шунка или извара или някаква консерва например винаги си правя изчисление по етикет. :wave:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Нед Фев 16, 2014 5:58 pm

eleen написа:Здравейте ! Днес реших да намаля закуската на 1 блок не се чувствах гладна - 220 г мляко микс от 0,1 и 2%/ останали по малко в кофичките/ добавих 1/2 суп лъж ленено семе и малко течен подсладител. След 3 часа почувствах глад.
Преди малко забърках обяд :
160г извара на Родопея- суроватъчна/ не пише нищо на етикета освен калории/ 160 /56=2,85 БП за оставащите 0,15 добавих лъжичка кисело мляко ; 360 г печени чушки / 140= 2,57 БВ + 26г киви за оставащите 0,43БВ 3БМ= 1ч. лъж зехтин. Малко магданоз, чесън на прах сол. Може да не са перфектни сметките , но.. се постарах . :)

Елин,
Аз не бих купил извара, на която не знам точно колко са протеините и мазнините и.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Tatyana » Нед Фев 16, 2014 7:59 pm

Гого, здравеЙ и ти. (много я обичам тази дума :))
Благодаря ти за разясненията относно маслеността. И аз мисля поне на първо време да избягвам по-мазните продукти. Все пак ще го хапна този котидж, но смесен с повече извара.
А ябълките си ги ям по таблицата и хич не се затормозявам и с тях, че то достатъчно други въпроси имам все още. Но по-горе писах за "земна ябълка", в някои краища известна като "гулия". То е по-скоро зеленчук, поне според мен. Представлява едни хрупкави грудки и има вкус подобен на сладка ряпа. Не знам дали го обясних точно, но в нета можеш да видиш снимки. Има много желязо, подобрява обмяната на веществата и т.н. Доколкото разбрах трябва да се извадят фибрите от въглехидратите и така го сметнах. Надявам се правилно.
По-здрави на всички в зоната :bouquet:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Нед Фев 16, 2014 8:09 pm

Tatyana написа: Но по-горе писах за "земна ябълка", в някои краища известна като "гулия". То е по-скоро зеленчук, поне според мен.

Това, което аз открих за този продукт (на английски Jerusalem Artishok) e че в 100 г се съдържат 2 г протеини и 15,84 г въглехидрати (фибрите са извадени, мазнини няма, но има много богат спектър от витамини и минерали) - следователно си е зеленчук и за 1 БВ 57 г от него в сурово състояние.

Леле каква страхотна сурова туршия става от това чудо! :laugh4: А и много вкусна крем-супа. :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Tatyana » Нед Фев 16, 2014 9:03 pm

Здравей и на теб Мани. И благодаря за скоростната реакция :applaus:
Точно за тази "ябълка" говорех. Значи ще си я хрупам спокойно утре за гарнитура. А по-нататък ще се възползам и от предложението ти за крем-супа. Изчетох, че може да се пече, вари, дори пържи като картофи, но и през ум нямаше да ми мине за крем-супа и туршия :laugh4:
:bigsm21: от мен за идейката.
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Нед Фев 16, 2014 9:21 pm

Такава туршия правеха моите роднини когато бях дете. Май беше само с вода и сол, като киселото зеле и седеше в бъчвичка до неговата каца (ех, детство мое... :laugh4: , така е като човек е понатрупал спомени.. :laugh4: ). А супа си правих тази зима. Само трябва да я видя как може да се балансира по зоната и ще я постна.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Пон Фев 17, 2014 12:18 am

fibar написа:Благодаря Кари, но с риск да сгреша(вече не съм сигурна в уменията си по математика)....не си ли направила малка грешка:след изчисления по етикет П=219,а В=173...излиза че П са малко в повече, не В.При отношение3:4, протеини към В...... :bored1: Извини ме моля те, ако нещо съм сбъркала....и не разсъждавам правилно :hm:

Правилно си изчислила, но това потвърждава, че всъщност Кари е права.
Ако хапнеш 219 гр. за 1 блок, ще ти дойдат повече въглехидратите, т.е. ще са 1,3 ВБ (грубо).
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот fibar » Пон Фев 17, 2014 12:56 pm

Благодаря Италиано!Значи ако не разполагам с калкулатор в магазина, а ми трябва йогурт или к. мляко, най добрата ми ориентация е П и В по етикет да са приблизителни(ако съм правилно разбрала).При такива стойности(близки) след изчисления, трябва да имам балансиран продукт, така ли е?Извинявам се, ако ви се стори смешно, но.... :dum: Все още експериментирам, тук с млечните продукти сме...поизостанали :laugh1: , което не е за смях, но...Например сирене ТОФУ, ма няма шанс :bigsm32: да намеря.Благодаря за вниманието!
Аватар
fibar
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 10:48 am
Сърбия

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот fibar » Пон Фев 17, 2014 1:01 pm

И Кари....извинявай :bouquet: , права си.Италиано добре ме светна-разделяш219 на 173 и готово...Боже, къде съм спала в часовете по математ. :doNotKnow:
Аватар
fibar
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 10:48 am
Сърбия

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот mamamimi » Пон Фев 17, 2014 7:20 pm

Здравейте на всички и поздравления за чудесния сайт. Аз съм една от новите ви последователи и горещо се надявам да успея. Относно Зоната съм направо и очарована и възхитена. Сажалявам, че я открих толкова късно. Искам да я започна още преди да съм изчела книгата. За разлика от България тук е много лесно да намерим нискомаслени продукти и рибено масло. За останалото трябва да се погрижа сама. Затова искам да попитам как да разделя 9 блока равномерно за деня? Аз отначало ги разделих на 3х3 без да включвам междинните закуски а сега разбирам че съм сгрешила. Ако има някои от членовете в сайта които живеят в Лондон и имат опит с правенето на седмично меню базирано на местните ни продукти ще се радвам да ги сподели. Поздрави и успех на всички !

Редактирано от Карита!
“Силата е търпение и време “
Аватар
mamamimi
 
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 17, 2014 4:08 pm
Лондон

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Пон Фев 17, 2014 7:39 pm

Добре дошла! Ето едно примерно разпределение на 9 блока за деня.

9 блока БПВМ
закуска 2
обед 2
подкрепа 1
вечеря 3
подкрепа 1
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот mamamimi » Пон Фев 17, 2014 9:20 pm

Благодаря ти Manya. Извинявам се още веднъж за латиницата. Знаех си че бъркам някаде блоковете. В такъв случай трябва да нямам хранене преди сън, така ли? И още тук има плодови млека Данон с 0% мазнина. Мога ли да ги консумирам за междинни хранения? Едното е 125 гр. А как да изчисля колко блока е парче суши? То е смесено и има и ориз?... Май не трябва да е в менюто изобщо. Познавате ли хора който са ваши последователи и живеят във Великобритания. Много бих желала да се свържа с тях чрез форума? Благодаря
“Силата е търпение и време “
Аватар
mamamimi
 
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 17, 2014 4:08 pm
Лондон

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Пон Фев 17, 2014 9:49 pm

mamamimi, хубаво ще е да се поразходиш из форума, из дневниците на вече запознатите, да отвориш и сайта и да попрочиташ отвреме навреме малко повече информация.
Ползвай и таблицата на храните, като поне през първите 2-3 месеца се придържай да консумираш храните оцветени в зелено - благоприятни.
Имаш две подкрепящи закуски - след обед и преди лягане и те трябва да са от 1 БПВМ. Много от нас късно вечер приемат кисело мляко, което е смесен продукт от 1 БПВ и някои добавят, а някои не БМ под формата на ядки.
Сушито е много вкусно, но не е храна за навлизане в зоната. Може да се хапва в някой по-късен етап. Оризът е от продуктите в червената зона.

В крайна сметка в Зоната няма забранени храни, има правилно балансирани менюта. Но когато се започва, за да се промени метаболизма на организма и се привикне към принципа на балансираното хранене е препоръчително да се започва от храните в зелената зона.

Ако отвориш сайта на д-р Сийърс, както и книгите му, ще откриеш много рецепти. Но до тях се стига поне след първите 3-4 месеца "постене и мерене в зелено", т.е. благоприятните хранителни продукти. А защо се приемат за благоприятни - трябва човек да попрочете малко. В сайта информацията е синтезирана интелигентно, разбираемо и достъпно. Просто му отдели малко време. ;)

Всеки пазар по света предлага достатъчно разнообразие от храни, които ще откриеш в Таблицата, така че с малко смятане и теглене полека лека ще намериш онова, което е полезно и необходимо.

А ти, как изчисли, че ти се полагат 9 блока? Сигурна ли си, че това е количеството балансирана храна, която трябва да приемаш на ден?

В сайта и форума можеш да намериш и доста рецепти, с които да разнообразяваш менюто си. Вярно, нужно е време да се сготви нещо, готовата купена храна предлага безкрайно удобство, но не и здравословен начин на хранене.

Но ако имаш желание, ще го направиш. Както всички, които тук се опитваме да вървим по пътеката на Зоната. :)
Последна промяна Маня на Пон Фев 17, 2014 10:03 pm, променена общо 2 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот mamamimi » Пон Фев 17, 2014 10:02 pm

Заблудата отново е моя! Аз реших че имам втора закуска в 10:30 сутринта. Затова изолирах подкрепата след вечерята. А за разходката ще продалжавам да се ровя. Истината е че от 3 дни не съм излизала от сайта, но за съжаление информацията е много, за мен всичко е ново и не мога да запомня всичко наведнъж. Все пак ще се постарая. Благодаря!
“Силата е търпение и време “
Аватар
mamamimi
 
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 17, 2014 4:08 pm
Лондон

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Пон Фев 17, 2014 10:08 pm

mamamimi написа: за мен всичко е ново и не мога да запомня всичко наведнъж. Все пак ще се постарая. Благодаря!


За всеки начинаещ е ново. Да не мислиш, че на мен ми е лесно. И аз съм новак - днес отпочнах четвъртата седмица. И аз не помня - може би защото съм бабата във форума. Но пък си пиша, смятам в Excel, тегля. Докато си приготвя менюто за другия ден доста време стоя пред таблицата и хладилника. Но това го правят всички в началото. Важно е да се спазват максимално точно блоковете. В таблицата на сайта има едно супер облекчение - има грамаж на много от плодуктите за 1 блок. Докато в сайта на автора на Зоната мерките са в чаши или размер в инчове :laugh4: Тогава пада още по-голямо смятане.

Часовете ти за хранене могат да са според деня ти, но например:
Закуска 8:00
Обед 12:00 - 12:30
Подкрепа - 16:00 - 16:30
Вечеря - 20:00 - 20:30
Подкрепа - 22:30 - 23:00

Промеждутъка между отделните хранения не трябва да надвишава 5 часа.
Закуската - около час след събуждане.
Половин час преди хранене - чаша вода
Последната вечерна подкрепа - поне половин час преди лягане.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот mamamimi » Пон Фев 17, 2014 11:52 pm

Благодаря ти от сърце Manya. Дано всички имаме успех.
“Силата е търпение и време “
Аватар
mamamimi
 
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 17, 2014 4:08 pm
Лондон

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron