Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот negat1ve » Пон Ное 09, 2015 8:54 pm

Маня написа:ако сложиш две-три резенчета чужка или домат за разнообразие, няма да промениш особено въглехидратното съдържание и няма да е от съществено значение.


Може би издребнявам, но все още не мога да го постигна този момент с пълното отсъствие на чуство за глад и напоследък гледам да съм колкото се може по-стриктен. Едно чери доматче с към 20 гр., но като се сложат 3-4 броя става към 1/3 БВ или нещо подобно. Като се добавят 1-2 лъжици пюре и някакви зелении отгоре става доста неща отгоре.

Варивата от буркан си се смятат по етикет нали? Взех си нахут, леща и бял боб на "Pescado" от Била. В тия високите стъклени буркани са, вижда ми се по-удачно отколкото кеновете. Като съдържание обикновенно са вода, сол и някакъв консервиращ агент, чак без добавки не можах да открия. По инерция взех и консерва нарязан зелен фасул на Bonduelle и червен боб на Krina. Фасула минава за "БОБ/ФАСУЛ (зелен) 1 1/2" от секцията за сварени зеленчуци нали? Идеята е да ги ползвам всичките тези неща за разнообразна гарнитура, ще наблягам малко на риби тази седмица като протеин.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пон Ное 09, 2015 9:16 pm

negat1ve написа:Може би издребнявам, но все още не мога да го постигна този момент с пълното отсъствие на чуство за глад и напоследък гледам да съм колкото се може по-стриктен.


Защо не опиташ да увеличиш с 1-2 блока храната си. Ако си на 11 блока е много вероятно да не са ти достатъчни. И затова да изпитваш глад (а не трябва). Защото с глад не се отслабва (ако и това целиш).
Колкото до консервираните боб, леща, нахут - с тях е най-лесно - просто мериш 1/4 чаша, за зеления боб - 1 1/2. Не е нужно толкова да се вглеждаш в етикетите (освен за състава, дали нямат добавени мазнини, захар). Ако са само с консервант не е проблем просто да си ги мериш с чаша без да теглиш. Етикетите са по-важни за смесените продукти (особено соевите).

За по-голям брой блокове Бари предлага възможността да се разделят на повече хранения (съответно по-чести) на по-малки порции (за да не ти идва много, ако трябва да изядеш 5 блока наведнъж - а и на едно хранене блоковете не трябва да са повече от 5).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Вто Ное 10, 2015 1:51 pm

Маня а минимум на колко часа може да се яде, по често ако се хапва, ще се намали отстоянието между храненията, да се хапва по два блока през два часа става ли? Или поне през три да е :th:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Ное 10, 2015 2:55 pm

Katerinka написа:Маня а минимум на колко часа може да се яде, по често ако се хапва, ще се намали отстоянието между храненията, да се хапва по два блока през два часа става ли? Или поне през три да е :th:


Ами експериментираш. Когато съм пробвала с 2 блока съм издържала и 4 часа без чувство на глад - зависи от самото меню, ако е добре балансирано се издържа и по 4 часа, че и повече - как я карат мислиш тия дето се морят на 9 блока на ден. При тях имат 1 хранене от 3, 2 хранения по 2 и 2 хранения по 1 блок. Във времето, когато бях на "течна" храна заради зъбите петте хранения на ден бяха по два блока с интервалите на нормалното хранене.
Можеш да ядеш и 6 пъти на ден и си разпределиш блоковете така, че да имаш един вечер преди лягане. При схема 11 блока на ден Бари казва, че между основните хранения не трябва да има повече от 5 часа интервал и затова има една следобедна закуска, която е в подкрепа преди вечерята и една преди лягане. При моята схема аз се храня около 8:00 - 13:00 - 17:00 - 20:00 - 23:00 часа. И тъй като хапването ми е винаги под ръка, ако ситуацията ми го налага мога да хапна малко по-рано или малко по-късно. Понякога и си променям блоковете - има дни, в които съм на 10, има дни в които съм на 11. На 9 изпитвам глад. И отдавна не съм експериментирала да съм на 9 блока. Това са блокове, поне по мое мнение, за дами около 50-55 кг, които искат да станат 40 :laugh1: . А аз съм далеч от подобни болни идеи. Защото освен добре балансираното меню, то трябва и да съдържа известни калории. При 9 блока те ми се струват извънредно малко за моето туловище. :laugh4:
Дневните менюта на Бари осигуряват около 1200 калории на ден за жени, приемащи 11 блока, и 1500 за мъже на 14 блока. А това са съвсем ограничени дневни калории. Поне на мен ми се струва нездравословно да се пада под това.
Според различните калкулатори в мрежата моите дневни нужди от калории са 1400-1500. А аз приемам около 1200. Може би затова свалям значително по-бавно. Но на моята възраст е вредно бързото смъкване на килограми. Ще вземат да провиснат твърде рано разни места по тялото (не че е от значение, когато скоро ще се обръщат към теб с "бабо"), но не е и здравословно.
Зонковци свалиха и по 30 килограма за година време, но си докараха и някои проблеми, като не приемат рибено масло или пропускат да си добавят мазнини в менюто.
Така че е добре да се зонува правилно. А резултатите идват сами. Дори не усещаш как. Трябва да се зонува с лекота, без да се изпада в микронно мерене и стрес от това, че си хапнал 10 грама повече или по-малко от някой нутриент. Трябва да изпитваш удоволствие от храната, от приготвянето й, от поднасянето й. Да не се стресираш от това че си на "диета". Да приемеш, че всяка приета хапка лекува нещо в теб, за което дори не подозираш, че съществува и те зарежда с енергия, подобрява умствените ти способности, концентрацията. И Зоната наистина може да бъде удоволствие.
Предимството на блоковото хранене е именно в това, че не седиш с калкулатор да пресмяташ калории, а просто си похапваш вкусно, без да мислиш за това, а в същото време си ги редуцирал достатъчно, за да смъкваш излишните телесни мазнини и в същото време да поддържаш оптимално здраве или да помогнеш на някой основен здравословен проблем, който те мъчи.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gazzella » Вто Ное 10, 2015 3:47 pm

Здравейте! От три дена съм в Зоната. Четох, че е нормално появата на главоболие. Но при мен кръвното много ми пада, а аз по принцип съм си с ниско кръвно и не
се чувствам никак добре. Постоянно ми се вие свят и ми е студено. Някакви съвети може ли да ми споделите..
Аватар
gazzella
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Ное 06, 2015 6:20 pm
Бургас
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Ное 10, 2015 4:09 pm

gazzella написа:Здравейте! От три дена съм в Зоната. Четох, че е нормално появата на главоболие. Но при мен кръвното много ми пада, а аз по принцип съм си с ниско кръвно и не
се чувствам никак добре. Постоянно ми се вие свят и ми е студено. Някакви съвети може ли да ми споделите..

Добре дошла, gazzella. Да, възможно е появата на главоболие, но то полека лека изчезва. Щом си с ниско кръвно е добре да ползваш зелен чай (дори и в студен вариант вместо вода), който ще повиши до известна степен кръвното ти. Въпреки че не е особено препоръчително, би могла да си позволяваш и едно кафе, подсладено със стевия на ден. А за да сме ти по-полезни с личния си опит е добре да споделиш малко инфо - с какви параметри (килограми, сантиметри, евентуално години) започваш Зоната, колко блока приемаш на ден. Да споделиш примерно меня, за да видим не допускаш ли грешки в баланса на храните. Много е важно и да увеличиш приема на вода. Това много помага при ниско кръвно (дори когато не си в зоната - личен опит :) )
Чувството за студ е твърде рано да е от смъкване на килограми, а е по-скоро от времето :) .
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gazzella » Вто Ное 10, 2015 4:50 pm

Благодря за бързия отговор. На 35 г съм. Мерки 50кг, височина 159, ханш 88, талия 66. Целта ми е да сваля последните кг от бреенността, може би 3-4. Кафе пия по няколко със стевия, не издържам на безсънието покрай малката. Вода пия л някъде. Храня се с 9 блока. Аз не съм свикнала много да ям, а и нямам време. Междинните закуски са ми кис. мляко, а така ми се хапва нещо различно. Вечер и обяд ям салата и извара или месо. Това е общо взето . .. :)
Аватар
gazzella
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Ное 06, 2015 6:20 pm
Бургас
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Ное 10, 2015 5:21 pm

gazzella написа:Благодря за бързия отговор. На 35 г съм. Мерки 50кг, височина 159, ханш 88, талия 66. Целта ми е да сваля последните кг от бреенността, може би 3-4. Кафе пия по няколко със стевия, не издържам на безсънието покрай малката. Вода пия л някъде. Храня се с 9 блока. Аз не съм свикнала много да ям, а и нямам време. Междинните закуски са ми кис. мляко, а така ми се хапва нещо различно. Вечер и обяд ям салата и извара или месо. Това е общо взето . .. :)

Така, значи си млада майка. Може ли още малко инфо. Кърмиш ли, бебе ли гледаш. Защото безсънието покрай малко дете е характерно най-вече за бебешкия период. Ако си скоро след раждане е недопустимо да си на 9 блока. Така съвсем ще останеш без сили и кръвното ти ще отиде в петите. Колкото до смъкваненто на още килограми - трябва да имаш винаги едно на ум, че след раждане организмът на жената страшно много се променя и е много вероятно никога да не станеш отново 45-46-47 кг, ако си била толкова преди раждането. А и не е здравословно. И още нещо - Зоната не е диета за отслабване. Тя е начин на живот и хранене. Смъкването на излишни килограми е просто един много добър "бонус".
Литър вода на ден е твърде малко. В сайта има калкулатор за това, колко вода трябва да се изпива.
Няколко кафета на ден не са препоръчителни за Зоната.
Можеш вместо кисело мляко, да пиеш чаша прясно вечер преди лягане. Ако е нискомаслено - 0,1% (Верея предлага такова), можеш да си добавяш и 3 бадема.
Разнообразието на храната ти зависи изцяло от теб. Просто разглеждаш таблицата с продуктите. Избираш си основно от "зелените" и си правиш комбинации по твой вкус. Да, може би нямаш много време, но щом човек има желание, винаги може да намери. В сайта има речепти. Има и във форума готварска тема. В моя дневник може да откриеш идеи за лесни и разнообразни измишльотини (аз не обичам да отделям много време в кухнята и си съчинявам разни бързи неща, които често споделям).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gazzella » Вто Ное 10, 2015 5:40 pm

Ами то малката вече не е бебе, ама не спи много, много вечер. Тя е почти вече на две години. Вече не кърмя. Може би наистина няма да стана пак 46/47 кг . Но искам да си имам някакъв режим на хранене. Защото иначе ям по 1-2 пъти на ден. Иначе свалям един- два кг и после пак си ги връщам. Много диети съм спазвала и може би съм си изтощила организма. Вече ми писна и искам да имам режим на хранене.
Аватар
gazzella
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Ное 06, 2015 6:20 pm
Бургас
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Вто Ное 10, 2015 7:06 pm

Аз всъщност питах дали между хранения от два или три блока може да има по малко от 4 или 5 часа, но май не съм се изразила правилно.
Затова пък ти ми даде нова информация.
Досега карахме аз и майка ми на 9 блока, а баща ми на 11, неговите от около месец ги вдигнах на 12 ама нещо се пъне, че му е много храната.
А сега като прочетох поста ти се притесних ужасно, че майчето ми е яло малко, от днес и вдигнах блоковете на 11, а баща ми май няма да мога да го накарам да яде повече от 12 блока.
С 9 блока си карах сравнително добре, но ми се ядеше повече не физически, а психически :laugh1:
Въпроса с количеството блокове го задавах и в началото, но твоя отговор е най ясния досега.
Мисля да си вдигна и моите блокове, от една страна се страхувам много, че няма да отслабвам, от друга смятам че си права, от трета ми се струва че храната ми е много, а от четвърта ми се хапва, още повече че откакто почнах зоната, храната ми се струва по вкусна. :laugh1: тва е зодия везни в действие :laugh4:
Мисля че големите обеми на храната ни въвеждат в заблуда, забравяме, че храната ни е ниско калорична.
Ти засичала ли си някое меню колко калории е?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Ное 10, 2015 7:23 pm

Katerinka написа:Ти засичала ли си някое меню колко калории е?

Не, не съм. И не мисля да го правя. Трябва да седна да направя някаква супер таблица на ексел, дето да отчита блокове, калории и нам' кво' още (предпочитам да си превеждам Бари и като съм готова да го четете и сами да преценявате кое как всеки за себе си). Аз съм си избрала и се чувствам супер. Щом вече не си пръскам и илача за ХОББ-а (а съм диспансеризирана и ми го изписват всеки месец - аз си го трупам за резерв от месец, защото гада съдържа кортикостероиди) и качването на етажите в офиса не ми тежат, значи всичко е ОК. А и не съм престанала да пуша, само леко съм ги намалила - с 5-6 цигари по-малко от 2-те кутии дето си купувам всеки ден. Чакам с нетърпение поредния диспансерен преглед през януари да видя докъде съм се докарала без лекарството и с голяма доза рибено масло.

Колкото до времето между храненията - може да е по-малко от 4 часа, разбира се, но е добре да не е повече от 5. Защото е по-добре да хапнеш по-раничко, ако изпитваш глад (дори да е психически - аз в подобни моменти изпивам първо 1-2 чаши вода, пък после решавам дали е глад или си го мисля, че е глад), отколкото да излезех заради това от Зоната. Т

Кейт, като те видях на снимка, много се учудих как я караш на 9 блока. Прекалено бързото слабеене може да се окаже по-опасно от това да не правиш опити да слабееш. Токсичните мазнини имат много опасно въздействие върху организма, а те се освобождават интензивно от мастната тъкан при бързо отслабване. Мастната тъкан е като капан за мазнини, както го нарича Бари и когато поради неправилна диета те почнат бързо да навлизат в кръвния поток става опасно, защото се превръщат в токсини, които почват да се натрупват в други органи и водят до тихото възпаление и развитие на хроничните заболявания с по-голямо ускорение.

И още нещо, ако преди Зоната бях подложена на стресовата ситуация, в която съм в момента, сигурно щях да се гръмна. А сега приемам нещата спокойно, с разум и примирение. Търся решение без да изпадам в паника. И това със сигурност е ефекта от Зоната - освен намалени обеми, подобрено здраве, налице е и душевен мир.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Вто Ное 10, 2015 8:36 pm

Аз Маня съм една коза, дето може да кара и на 4 блока :laugh1:
Въведе ме в заблуда предишните ми гладувания, хем четох Бари, че който не го хваща таблицата е спортист без да спортува, и трябва да хапва повече, хем не можах да се пречупя веднага, и да почна на повече блокове, 9 блока ми се струваха много храна, и да си призная, рядко съм огладнявала преди 5- я час, няколко месечния ми престой в зоната обаче, ми оказа страхотно влияние на психическото ми състояние. Исчезна депресията ми, която беше толкова дълбока, че последните 4 години исках да умра поне два дни в седмицата :lol:
Първите 30 процента от нея изчезнаха след като спрях цигарите, а оня ден се усетих, че се чуствам щастлива и ми се живее и остарява достойно :pray:
Страха че ако ям повече блокове няма да отслабна, вече не ме владее толкова, защото се чуствам обновена, жизнена, енергична, и много по подвижна, макар да не съм свалила 30, се чуствам все едно съм ги свалила. И вече не ми пука колко бързо ще отслабна. От днес съм на 11 блока. Смятам да изкарам така месец, и после може да коригирам. Психически на 11 ми е много добре :laugh4:
Да те питам още нещо, кестените колко са за блок , в ббтим са 30 гр, а в сайта половин чаша, на мен чашата ми излезе 200 грама, разделих я на три :laugh1:
Направих страхотна вечеря:
Печени чушки 140 гр. 1 в
Нахут 40 гр
Кестени 1 блок ( уж де )
Сирене котидж 93 гр. 1 1\2 п
Пъдпъдъчи яйца 3 бр. 1\2 п
Руло от кайма смес :chef1: 23 гр. 1 п
Подправки
Говорим си с майка ми и се чудим що не сме се сещали за такива съчетания, тази салата е достойна за ресторант, казвам го като бивш ресторантьор, после се светнах, че никога не съм имала всичките тези продукти едновременно, а котиджа едва със зоната го открих :laugh4:
Ама стана муцка :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Ное 10, 2015 8:52 pm

Кестените на мен ми излизатв сурови обелени 20 g за блок по таблицата на USDA. Гликемичен товар за 100 g - 26. Но не ги практикувам, че са голяма играчка да станат вкусни. И не ми се занимава. :). Говорим за европейски кестени. Щото има японски и китайски в таблицата. А в оригиналната таблица на Бари се говори за воден кестен (water chestnut - като се яде луковицата, прилича на ряпа), но той изобщо не изглежда като нашите кестени (водят се китайски кестен) и те излизат по 18 g за 1 блок и са с гликемичен товар 31 за 100 g. Та не съм сигурна дали не са били малко повечко тези, дето си ги хапнала.
И още нещо - нашенските кестени (както японските и американските - подобни на нашенските) се водят ядки, докато този китайски вид е зеленчук. Вероятно преводът в таблицата е неточен. А и Пипи явно не си е хапвала от тях, за да ги измери.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Вто Ное 10, 2015 9:21 pm

Е то тва ще ни е яденето на кестени, начесахме си крастата и стига толкова :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот negat1ve » Сря Ное 11, 2015 9:10 pm

Маня написа:Защо не опиташ да увеличиш с 1-2 блока храната си. Ако си на 11 блока е много вероятно да не са ти достатъчни. И затова да изпитваш глад (а не трябва). Защото с глад не се отслабва (ако и това целиш).
Колкото до консервираните боб, леща, нахут - с тях е най-лесно - просто мериш 1/4 чаша, за зеления боб - 1 1/2. Не е нужно толкова да се вглеждаш в етикетите (освен за състава, дали нямат добавени мазнини, захар). Ако са само с консервант не е проблем просто да си ги мериш с чаша без да теглиш. Етикетите са по-важни за смесените продукти (особено соевите).

За по-голям брой блокове Бари предлага възможността да се разделят на повече хранения (съответно по-чести) на по-малки порции (за да не ти идва много, ако трябва да изядеш 5 блока наведнъж - а и на едно хранене блоковете не трябва да са повече от 5).


Бях опитал преди време да съм на 14 блока дневно, но си следя теглото месечно от дата до дата и останах с впечетление че цифрата на свалените килограми за месец спадна драстично. Нормално свалям около 4-6 кг., тогава отчетох към 2 кг. и реших да си карам според калкулатора. Има и друг момент, че съм вече минус двадесет килограма отвреме-навреме се изкушавам да си позволя хапване извън зоната. Не че и преди не съм го правил, но е било примерно едно хапване за цял месец докато сега "прегрешавам" веднъж на седмица-две. Може и оттук да идва чуството за глад.

Иначе като усещане първите 2-3 часа след основно хапване няма проблем, в смисъл усещам че отделям повечко слюнка но не чуствам глад. След третия към четвъртия час вече се чуства, но се търпи и около 4-4,5 час започват лека отпадналост, неистов глад и т.н. Ако съм в движение (повечко натоварване в работата, тичане по задачи и т.н.) периода без глад е доста по-къс. Като че ли това важи докато бях и на 14 блока, не мога да преценя съвсем обективно.

Вашите мерителни канички имат ли 1/4? Взех си една пластмасова, но деленията и започват от 1/2 и четвъртинката се получава малко "на око". Разклащаш леко да се изравни и какво сабя покаже по деленията нали? Свикнал съм с везната, но ще пробвам дали по този метод за мерене на въглехидратите няма да си реша горните проблеми.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Сря Ное 11, 2015 10:02 pm

Много странно, аз не изпитвам глад повече и от пет часа, чак понякога си навивам телефона да не забравя да ям.
Някъде в книгата четох, че може да се наложи индивидуална настройка на блоковете. Май беше нещо да увеличиш или намалиш протеиновите или въглехидратните бл. Например три протеинови с два въглехидратни, или наобратно, но доколкото си спомням, Бари препоръчваше да со водим дневник на това което ядем, за да можем да проследим при кои съчетания изпитваме глад , за да коригираме именно тях. Не съм 100% сигурна, ако намеря абзатса ще пиша пак.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта