Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот malka Maq » Вто Окт 28, 2014 7:55 am

Здравейте на всички! Нова съм във форума и в ЗОНАТА. :) Имам нужда от малко насоки и съвети и не се съмнявам, че ще получа най-правилните точно тук, за което ви благодаря предварително. Става въпрос за моята дъщеря, която е на 5г. След последното ни посещение при хомеопат ( от раждането и винаги е лекувана с хомеопатия), взехме решение да започнем да я храним по принципите на ЗОНАТА. Изчетох доста неща и се запознах с принципите. Въпросът ми е , че тя е дете на 5г. и как трябва да изчисля колко блока на ден трябва да има в менюто и грамажите и блоковете дадени в таблицата, съответстват ли и за дете на нейната възраст?
malka Maq
 
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Окт 28, 2014 7:30 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Вто Окт 28, 2014 12:48 pm

malka Maq написа:Здравейте на всички! Нова съм във форума и в ЗОНАТА. :) Имам нужда от малко насоки и съвети и не се съмнявам, че ще получа най-правилните точно тук, за което ви благодаря предварително. Става въпрос за моята дъщеря, която е на 5г. След последното ни посещение при хомеопат ( от раждането и винаги е лекувана с хомеопатия), взехме решение да започнем да я храним по принципите на ЗОНАТА. Изчетох доста неща и се запознах с принципите. Въпросът ми е , че тя е дете на 5г. и как трябва да изчисля колко блока на ден трябва да има в менюто и грамажите и блоковете дадени в таблицата, съответстват ли и за дете на нейната възраст?

Добре дошла в Зоната. Погледни тук - въпрос N:20 за отговора на въпроса ти.
Не забравяй и за приема на качествено рибено масло. Синът ми, който е на 8 години пие от това течно рибено масло. Успех.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот julypv2 » Сря Окт 29, 2014 1:21 pm

Здравейте ЗоНовЦи,
искам от утре да се върна в Зоната, стига лежане. Но все пак заради ужасната кашлица и болки в гърлото искам да продължа да си взимам 1 лъжичка настърган хрян. Някой знае ли колко блока е той или се води към подправките?
Усимвки. Най-вече здраве.
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Сря Окт 29, 2014 1:30 pm

Джули, мисля, че трябва да броиш хряна за подправка. Защото 1БВ е 100 г с фибри и 150 г без фибри, а не мисля, че можеш да изядеш толкова наведнъж :laugh4: Но опитай, може по-бързо да ти мине гърлото. :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот yordankaivanova » Вто Ное 04, 2014 7:58 am

Здравейте,
Моля за съвет по няколко въпроса. През лятото изкарах за около месец в зоната, по-точно не съм сигурна дали съм стигнала до там :) , бях доста заета, имах много чудения, но не и време, за да седна и да пиша тук и да си ги изясня. Но така или иначе видях, че не е толкова сложно и искам по-сериозно да се заема. Проблемът при мен е, че заради кожни проблеми ми се налага да изключвам от менюто си млечни и житни храни (тук за щастие житните не са проблем), освен това от няколко години насам клоня към все по-вегетарианско меню, не че съм вегетарианка, но нямам достъп до месо без хормони и антибиотици и така заради зоната трябва да преосмисля цялата си хранителна концепция. Първото ми чудене е свързано с това, че кърмя – през лятото бях на 13 блока, тогава бях постоянно с детенце, докато сега то е на градина и кърменията ни са обикновено 3 за деня – след градината, преди заспиване и след събуждане. Как да преценя от колко блока имам нужда?
Освен това не съм сигурна дали съм спазвала правилно хранителния режим, защото обикновено си приготвях съответния протеин, ядките, а за въглехидрати често използвах примерно краставици или тиквички – аз много обичам всякакви зелении. Но покрай децата често се залисвах и си доизяждах порцията примерно до час след протеина. Аз нямам проблем с поглъщането на такова количество зеленчуци, само дето изяждането им си изисква време. Това вадело ли ме е автоматично от Зоната? Тогава през деня ми се случваше да ям защото вече усещам глад, докато сутрин и вечер преди лягане винаги ядях без да съм гладна. Особено сутрин даже ми беше неприятно. Това нормално ли е? Може ли преди лягане да се яде само по 1 блок? Ако сутрин мога да изям 1 бл. и след 2 часа да хапна нещо друго, то през нощта няма как.
Вкъщи освен орехи и другите посочени в таблиците ядки обикновено имам бразилски орех, тиквени семки и слънчоглед. Тях как мога да ги смятам?
И нещо, което вероятно го има като информация в сайта, но не съм изчела всичко – когато се приема рибено масло то брои ли се в комбинация с другата храна или не се вкарва в сметките с блоковете?
Ако някой е имал подобни на моите психологически бариери с яденето на месо, нека сподели как се е справил. Аз като вкарам в чинията си месо и почвам да си мисля с какво е било хранено нещастното животно, как е било лекувано, колко Е-та има в шунката и пр.
Преди бях задала въпрос за изчисление на кълновете. Посъветвахте ме да гледам етикетите на кълновете в магазина, но аз си ги приготвям вкъщи и след обиколка по магазините видях, че продават предимно такива, каквито аз не си правя. Т.е. нямам информация. Но като си разсъждавам, едва ли е нужно да ги смятам по различен начин от изходните продукти – примерно кълновете от нахут, леща, боб – като варен нахут, леща, боб. Правилно ли си мисля?
Благодаря ви предварително.
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Сря Ное 05, 2014 3:35 am

Здравей,
yordankaivanova написа:Първото ми чудене е свързано с това, че кърмя – през лятото бях на 13 блока, тогава бях постоянно с детенце, докато сега то е на градина и кърменията ни са обикновено 3 за деня – след градината, преди заспиване и след събуждане. Как да преценя от колко блока имам нужда?

Блоковете си изчисляваш с калкулатора за хранителни блокове - от нашия сайт или от сайта на д-р Сиърс. Броят на блоковете се сменя само при промяна на физическата активност.

yordankaivanova написа:Освен това не съм сигурна дали съм спазвала правилно хранителния режим, защото обикновено си приготвях съответния протеин, ядките, а за въглехидрати често използвах примерно краставици или тиквички – аз много обичам всякакви зелении. Но покрай децата често се залисвах и си доизяждах порцията примерно до час след протеина. Аз нямам проблем с поглъщането на такова количество зеленчуци, само дето изяждането им си изисква време. Това вадело ли ме е автоматично от Зоната?

Аз също не се храня бързо, някъде около 30-40 мин. Това дали си в Зоната можеш да прецениш по това дали изпитваш глад след 4 часа след като си се хранила(разбира се с количеството блокове, което ти се полага ;) ) - виж тук. Все пак гледай яденето ти да е в рамките на 30-40 мин.

yordankaivanova написа:Тогава през деня ми се случваше да ям защото вече усещам глад, докато сутрин и вечер преди лягане винаги ядях без да съм гладна. Особено сутрин даже ми беше неприятно. Това нормално ли е? Може ли преди лягане да се яде само по 1 блок? Ако сутрин мога да изям 1 бл. и след 2 часа да хапна нещо друго, то през нощта няма как.

Гладна-негладна, когато идва време за храна трябва да се яде. Сиърс казва, че най-добре е да се храним, когато не сме гладни. И при мен много често се получава така - да се храня без да съм гладен. Закуската преди сън е 1 блок - виж тук.

yordankaivanova написа:Вкъщи освен орехи и другите посочени в таблиците ядки обикновено имам бразилски орех, тиквени семки и слънчоглед. Тях как мога да ги смятам?

Изчисли си ги по етикет. Как става го има в моя дневник. Данните, ако ги нямаш търсиш тук. Внимавай само с бразилския орех защото съдържа много селен и не трябва да се прекалява с консумацията му.

yordankaivanova написа:И нещо, което вероятно го има като информация в сайта, но не съм изчела всичко – когато се приема рибено масло то брои ли се в комбинация с другата храна или не се вкарва в сметките с блоковете?

Рибеното масло не го броим.

yordankaivanova написа:Преди бях задала въпрос за изчисление на кълновете. Посъветвахте ме да гледам етикетите на кълновете в магазина, но аз си ги приготвям вкъщи и след обиколка по магазините видях, че продават предимно такива, каквито аз не си правя. Т.е. нямам информация. Но като си разсъждавам, едва ли е нужно да ги смятам по различен начин от изходните продукти – примерно кълновете от нахут, леща, боб – като варен нахут, леща, боб. Правилно ли си мисля?

Точно така, мериш си ги сурови колко блока залагаш за кълнове и после мериш като станат кълновете и изчисляваш колко грама са ти 1 блок кълнове. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот yordankaivanova » Сря Ное 05, 2014 4:47 am

Гого, много благодаря за изчерпателния отговор. Само малко ме озадачи отговора ти за изчислението на необходимите блокове. Преди, когато правех тези изчисления излезе, че моите блокове са 7, т.е. 8 заради препоръките да не се пада под 8. Сега евентуално ще коригирам заради по-голяма физ. активност. Обаче в http://www.vzonata.com/faq/ е дадено, че кърмачки трябва да приемат мин. 13 блока на ден. Все пак обаче би трябвало да има разлика когато се кърми по 8-12 пъти в денонощие, както е когато бебето е съвсем малко, и моят случай с три кърмения на ден и доста поотраснало кърмаче. Поне моята логика така казва. :th:
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Сря Ное 05, 2014 7:49 am

Така е, права си. За кърмачките се полагат поне 13 блока. Пропускът е мой. Тук има един малък нюанс, че не се уточнява какво точно се разбира под кърмещи майки. Дали и ти спадаш към тях или не. Според мен имаш няколко избора. Най - точният ще бъде да се отправи запитване до екипа на д-р Сиърс и да се попита за казуса. Пипи и Маня доколкото ми е известно поддържат връзка, но можеш и ти да им пишеш и изложиш проблема. Друго решение може да бъде да приемеш, че тези 13 блока се отнасят и за теб. А можеш и да направиш едно средно аритметично между блоковете, които ти се полагат без да кърмиш и тези 13 блока. ;)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот yordankaivanova » Сря Ное 05, 2014 3:10 pm

gogo написа:Така е, права си. За кърмачките се полагат поне 13 блока. Пропускът е мой. Тук има един малък нюанс, че не се уточнява какво точно се разбира под кърмещи майки. Дали и ти спадаш към тях или не. Според мен имаш няколко избора. Най - точният ще бъде да се отправи запитване до екипа на д-р Сиърс и да се попита за казуса. Пипи и Маня доколкото ми е известно поддържат връзка, но можеш и ти да им пишеш и изложиш проблема. Друго решение може да бъде да приемеш, че тези 13 блока се отнасят и за теб. А можеш и да направиш едно средно аритметично между блоковете, които ти се полагат без да кърмиш и тези 13 блока. ;)


Много ти благодаря! Ще си помисля кой е моят вариант. Спорен ден! :)
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот newwoman777 » Нед Ное 09, 2014 4:39 pm

Здравейте!
За повечето тук в момента съм нова :) ,
иначе преди 3-4 години следях форума стриктно и спазвах "Зоната" според д-р Папазова,даже съм била при нея за консултация.....имаше страхотни резултати...аз имам хормонални проблеми и с щитовидната жлеза,които сега контролирам с лекарства....
и все си казвам-това е безумие,зная за ефекта на Зоната,а пия хапчета,от утре пак я започвам.....но все си намирам оправдания-нямам време,харесвам да ям вредна храна newsm78 и други глупави предтексти,поради които не съм вече в нея толкова време....
но започнах да вдигам кръвно(аз цял живот съм с ниско),пулса ми е постоянно около 100,лекарствата за щитовидната си играят с другите ми органи и ми влияят ужасно.....
и май ,си викам, е време пак да вляза... :th:
е---еее,споделих греха си с вас и ми олекна bowuu
сега остава и да започна Зоната и се надявам ,че като го споделих с вас,ще ме е срам да се откажа :shy:
От утре съм решила твърдо ,даже съм си купила доста продукти,но искам да ви попитам някои неща,които не ги пише в тази книга на д-р Папазова или поне не ги помня:

1)как да си приготвя сама хляба(брашното ми е "Фитнес"-смес от пълнозърнесто ръжено,ръжени трици,пълнозърнесто грахам ,овесени ядки и вит.Ц) и колко да ям ,за да спазвам блоковете:
състав в 100гр:
-белтъчини-9,7г.
-въглехидрати-72г.
-мазнини-1,38г.
-храбителни влакнини-7,50г.

2)не съм вегетарианка,но искам понякога да заменя месото и др.белтъчини ,не винаги ми се животински продукти....но не зная тези протеини на прах не са ли вредни.Има ли друга алтернатива на протеините?

Много ще съм благодарна за търпението на всеки,който е прочел "фермана" ми и реши да ми отговори!
Хубава седмица! :love:
Аватар
newwoman777
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 4:18 pm
България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Нед Ное 09, 2014 4:53 pm

Добре дошла нюуомън! Пожелавам ти наистина да станеш нов човек, следвайки Зоната.
Първото, което бих те посъветвала, е да забравиш книгата на д-р Папазова. Вярна информация за Зоната можеш да получиш само от първоизточника, т.е. книгите на д-р Бари Сиърс. Двете издадени на български език можеш да намериш в сайта към форума. Там ще намериш и най-актуалната информация във връзка със Зоната, тъй като от 1995 г (издаването на първата книга на д-р Сиърс) той е посветил още много изследвания и е направил много препоръки.

Относно идеята за хляба! Забрави поне в първите месеци от връщането в зоната за хляба! В последната си книга, която излезе преди около месец "Средиземноморската зона" д-р Сиър много подборно обяснява защо е разумно да се избягват дори зърнените храни, не само пълнозърнестите производни от тях. А това основно е високото съдържание на бързо усвоими въгрехидрати в тях, които оказват влияние върху отделянето на инсулин и оттам до редица други усложнения, за които би научила, ако прочетеш книгите му и сайта.

В сайта ще намериш и таблица на хранителните продукти, които се препоръчват в Зоната. За да имаш ефект от спазването ѝ не само като сваляне на килограми, но и отпадане на лекарствата за кръвно, а в последствие, ако си постоянна вероятно и тези за щитовидната жлеза, е добре да се придържаш към онези, които са в "зелената зона".

И си вземи непременно домакинска везна, която да може да измерва и малки грамажи и мерителна чаша от 250 ml

Ако отделиш време и прочетеш различните теми в сайта и форума, ще получиш много полезна информация, която ще е полезна за престоя ти в Зоната и за здравето ти.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Десислава » Нед Ное 09, 2014 8:07 pm

Привет на всички!
От днес и аз ще правя плахи опити за влизане във зоната.Да си призная купих си книгата на д-р Бари Сиърс,но малко ми се струва сложно.Птоблемът при мен е,че съм доста лакома и все пробягване до разни диети,които обаче впоследствие ме довеждат до вълчи апетит и желание да изям всички шоколади и торти около мен :-/
Не бих казала,че съм д прекалено наднормено тегло(165см и варират около 53-54 кг)Мскар,че след последните ми дни на кулинарни изкушения кснтара показа 57 кг,което за мен е доста.Иначе по принцип до скоро бях активно спортувсща-фитнес 5 дни в седмицата съчетан с режим състоящ се от месо и салати(закуска от белтъци,после на всеки три часа месо 100 грама плюс салата)след това реших да използвам методи на гладолечението-яплодове,ядки,салати и така стриктно 25 дена,само че като спрях естествено ми се отвори апетита :-/ а той при мен е прословут :-( та сега реших да пробвам този метод,но имсм нужда от малка помощ:Това,което се чудя за човек с моите килограми по колко блока ще са нужни и сутрин за закуска примерно правилно ли съм разбрала ,че трябва да е:яйца,зеленчуци,ядки-от всичко по равни количества?Стана малко дълъг пост,но нали съм нова надявам се съфорумците да ми простят :bored1:
Десислава
 
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 7:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Нед Ное 09, 2014 8:26 pm

Добре дошла Десислава и дано проявиш повече постоянство, за да се задържиш в Зоната.
Да на пръв поглед изглежда трудно, но бързо се свиква и става начин на хранене за цял живот. Да започна с това, че Зоната не е диета за отслабване, а начин за балансирано хранене, което води до здраве и отслабването е само един бонус към това. При някои отслабването е по-бързо, при други по-бавно. Когато си в относително прилично съотношение на ръст и тегло (като при теб) вероятността да свалиш бързо килограми е относително по-малка (ако това очакваш).
За да определиш как трябва да разпределиш храната си за деня, можеш да изчислиш \
тук колко протеинови блокове трябва да приемаш на ден съобразно мерките си и физическата си активност. Съответно по толкова въглехидратни и мазни блокове трябва да приемаш. Това не означава еднакъв грамаж яйце, салата и ядки, а еднакви блокове, информация за които какво количество представляват можеш да намериш тук.
След това трябва да разпределиш блоковете в 5 хранения на ден - закуска, обед, следобедна подкрепа, вечеря и късна подкрепа. Ако изчислиш, че трябва да приемаш да речем 10 блока, това би означавало да ги разпределиш примерно така: 3:2:1:3:1 за съответното хранене. Времето между основните хранения (закуска, обед и вечеря) не трябва да надхвърля 5 часа).
Добре е в първите месеци да се придържаш към продуктите от зелената зона на таблицата (благоприятни храни). Така ще пренастроиш обмяната си и ще почувстваш ефектите от Зоната.

Ако имаш още въпроси не се притеснявай да питаш. Успех!

Отдели си време да разгледаш и попрочетеш информацията в сайта, която в синтезиран вид ще те запознае и с нови моменти в Зоната, както и по-лесно ще разбереш философията на този начин на хранене.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Elina1 » Нед Ное 09, 2014 10:47 pm

Здравейте, нова съм в зоната.Все още чета и проучвам нещата. Сега само минавам да се представя. :) След няколко дни ще ви залея с въпроси. :) Казвам се Елина, на 33 години. Висока съм 158 см. и тежа 80 кг и преди 9 месеца родих най-прекрасното момченце. Имам инсулинова резитентност и по предписание на ендокринолог пия Метфогама. Интересувам се от Зоната още от преди 10 години(ако не ме лъже паметта :think2: ), но тогава сметките ми се струваха непосилно сложни. То и сега така ми се струват, но трябва да взема живота си в собствените си ръце. Няма да пиша колко килограма искам да сваля, защото не това е най-важно за мен ( не, че не съм суетна, ама..), по-голямо значение има това да съм здрава и да имам сили да се грижа за сина си. Сега положението е трагично, постоянно съм изморена и раздразнителна.
Лека вечер от мен, след няколко дни започвам с въпросите си. :) :) :)
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Elina1 » Нед Ное 09, 2014 10:56 pm

И ето първия ми въпрос, а няма 30мин от предния коментар :) Дали за улеснение в началото да не започна с готово меню и дали мога да намеря тука такова? Само докато стана по-уверена в сметките.
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Пон Ное 10, 2014 12:09 am

Elina1 написа:И ето първия ми въпрос, а няма 30мин от предния коментар :) Дали за улеснение в началото да не започна с готово меню и дали мога да намеря тука такова? Само докато стана по-уверена в сметките.

Здравей и добре дошла в Зоната.
Готови менюта няма, а и не са нужни. Тук има много зонови рецепти. Мисля, че ще ти е полезно да прочетеш и в моя дневник. И ако имаш отново въпроси - питай. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron