Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Katerinka » Нед Сеп 20, 2015 11:08 am

Зонкоцепта за ризото с гъби 8 БВМ :chef1:

Това е една невероятно лесна , но изумително вкусна рецепта, която гледах по руската телевизия, в оригинал се приготвя с жито.

Овес 6 по 14гр 6 БВ
домати 240 гр 1 БВ
лук 65 гр 1/2 БВ
гъби 540 гр 1 и 1/2
масло 3 ч.л. 9 БМ

Овеса се накисва предната вечер, сварявам го /аз ползвам начин от форума завира , изключвам, седи няколко часа, пак завира, изключвам и пак седи няколко часа, много ми харесва този начин, струва ми се по щадящ /
В тенджера или уок тиган се задушава в маслото лука, на ситно нарязан, заедно с подправките-сол, черен пипер, прибавят се гъбите, аз ги режа на филийки, и не задушавам много лука и гъбите, защото ги харесвам алангле :laugh4: така, след като са готови лука и гъбите прибавяме и нарязаните на дребни кубчета доматите , задушаваме 1-2 минути и прибавяме овеса, разбъркваме да се смесят ароматите и да се стопли овеса, поръсваме с пресен магданоз и воаля :о
Аз разпределям на три порции по три блока и съответно прибавям по три блока протеин към всяка.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Katerinka » Нед Сеп 20, 2015 11:24 am

Продължавам със зонкоцептите, днеска ми е ден за публикации :laugh1:
Този пастет си приготвяме понякога за разнообразие, и много върви с крекери :chef1:

Извара 5 БП
сирене 3 БП
кис. мл. олимпус цедено 0 мазнини 82 гр 1 БП
маслини обезкостени :lol: 27 бр 9 БМ

Общо 9 БПМ
Добавяме подправки и 1-2 скилидки чесън по желание и разбиваме с пасатора. Става супер. Делим на девет и комбинираме всяка доза с един блок въглехидрат :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Gugi » Сря Сеп 23, 2015 5:32 pm

Банда, привет!

Знам, че много рядко пиша, но зонувам и спортувам активно. Задържам килограмите, но заради спорта (или и аз не знам какво) сантиментрите се топят. Особено на бедрата -10 см откакто зонувам и спортувам (активно). Стига за мен, исках да се разпиша с една рецепта, която забърках и много ми допада. За пръв път през живота си рекох да правя сладко и то ЗОНОВО - какво ще рече това - взех смокини от лятната градина на една прекрасна баба. Имаше зрели, имаше и не до там зрели... Нарязах ги на парченца, малки колкото нокътна кутия (ама, че сравнение...) - 10-12 бр. сложих да се пекат на 180 градуса с малко вода и само това - около 2 часа.
Докато бяха топли ги изсипах в две мини-мини бурканчета и обърнах докато изстинаха.
За да се възползвам от това Зонова сладко реших да забъркам следобедна закуска - 1БПВМ:
Извара (От Лидл, нискомаслена) - 56 гр. - 1БП
лъжица и половина Зоново сладко от смокини - 1БВ
няколко лъжички прясно мляко, за да не е толкова гъста сместа
бадеми - 4 бр. (нарочно са 4, за да изравня блоковете с добавянето на прясното мляко)
малко канела

Трябва да ви кажа, че стана убийствено! Надявам се и някой друг да се възползва, няма да сбърка :)
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Хриси » Пет Сеп 25, 2015 7:00 pm

Здравейте!

Въпреки, че доста рядко пиша, въпреки че цяло лято се намирах на космически километри от Зоната, за мен тя си остана идеал, от който няма да се отакажа.

Бих желала да споделя една рецепта, като предварително моля да ме извините, ако вече някой я е предложил и сте изпробвали.

Рецептата е за пилешки кюфтенца на скара. Ето я и нея:

1. Пилешка кайма - за шест или осем блока. Каймата е от бут, с минимум останали по бута мазнини. Аз обикновено пазарувам от дадена месарница, в която имат пилешки пържоли от обезкостен бут. Избирам някакво количество и искам да ми я смелят. Един блок от тази кайма го смятам за 42 грама, като закръглям общото количество с по 20-50 грама, т.к. няма как да определя водата в бутовете.
2. Каймата напръсквам ( овкусявам) с малко соев сос или с унисос (около 15 мл.). Добавям 2-3 стръка нарязан на ситно зелен лук, кимион съвсем малко, магданоз, но който иска може да си добави и черен пипер.
3. За да не стане прекалено рядка, добавям една супена лъжица галета или соево брашно, което не броя, т.к. е около 10-15 грама.
Омесвам хубаво каймата, овалвам 6 кюфтенца, като ги посплесквам. Може да ги сложите в камерата да стегнат малко, а през това време скарата хубаво да загрее.

Печенето е като при другите кюфтета, но е възможно някои да ви се счупят или да залепнат. Аз не мажа скарата с мас, но може мъничко да се намаже.

Опитайте, много вкусни стават, като кръчмарски! Вървят със салата, винце, плодове, съответно в количества по таблицата.

Скоро ще опитам и друг вариант- пилешки кюфтенца с тиквички, но вероятно ще са за фурна или за грил-тиган.

До скоро!
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Katerinka » Нед Сеп 27, 2015 12:48 pm

Искам да споделя какво хапнахме днес :laugh1: ама първо ще ви разкажа един виц :laugh1:

Минавал царя през село и решил да отдъхне в селския хан , и съответно да сръбне и той едно шкембенце. Много му харесала чорбичката и като се върнал в двореца, поискал готвача да му сготви и той шкембе чорба :laugh4: Готвача като го хванал шкембето , като го метнал да го мие , търка , в три води да го вари , да не му замирише на царя и да му отреже главата. Поднесли го на царя, той сръбнал два-три пъти и недоволно казал- е не е същото :laugh1:

Представям ви моята ЦАРСКА шкембе чорба :laugh1:
продукти:
прясно мляко нискомаслено 660 гр 3П 3В
овесено брашно 21гр 1 1/2 В
масло 2 ч.л. 6 М
вода 600мл
пилешко филе сварено или печено 90 гр 3П
сол, черен пипер , червен пипер , лют червен пипер , чесън.
общо 6П 6М 4 1/2В - трябват по 1/2В на порция за баланс :)

1-2 скилидки чесън се смачкват и се нарязват на ситно , и се позапържват в маслото , прибавя се 1 ч.л червен пипер , солчица , черно пиперче , лют пипер и брашното , бърка се бързо за да се позапържи брашното , което с толкова малко мазнина е трудничко , затова е добре тенджерата да е с керамично покритие , и се прибавя постепенно и при постоянно бъркане разреденото с водата мляко, което не трябва да е студено , а леко топло. Бърка се непрестанно докато не заври , може и да поври 1-2 минутки. Отделно може да се приготви счукан чесън с оцет :laugh4:
В три купички се нарязва на ситно по 1 блок пилешко месце и се разпределя бульона. Аз добалансирах всяка порция с 40 гр - 1/2В за десерт.
Също така брашното ми стана на топченца и го разбих бульона с пасатора :laugh1: .
Много ни хареса чорбичката :laugh4: нищо , че е царска :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот negat1ve » Чет Окт 01, 2015 3:56 pm

Katerinka написа:А пилешкото, доколкото си спомням от готварската си практика, която беше отдавна, за да стане с лек загар отвън и сочно вътре иска много силно загрят тиган и малко повече мазнина от намазан тиган.


Получи се, мерси. Първо загрявам доста тигана, намазвам леко с някаква мазнина (в случея кокосово масло, но съвсем леко топвам салфетка или кухненска хартия и със загребаното количество намазвам тънко тигана) и мятам начуканите пържолки. Не е чак коричка, но се запичат приятно. Надявам се само мазнината да не е прекалено много за Зоната, но без нея не се получават нещата.

Нова питанка - ако искам да съм съвсем стриктен и да меря пилешките гърди сурови след начукването как точно да процедирам? В смисъл обикновенно вземам една тарелка съдържаща две филенца които разрязвам на две и се получават четири пържолки, след изпичането си ги разбивам на блокове по 3БП и неизяденото отива в хладилника. Как точно да режа 84 гр. парченца сурови? Все си мисля, че ако не улуча няколко пъти ще се получат доста на брой малки и при печенето ще стане голяма обърквация кое колко блока е. Логично ако ги пека няколко пъти по три блока отделно едни от други ще стане, но при малко мазнина месото пуска малко сосове които изгарят и започва да пуши. На втората-третата партида абсорбаторът вече не може да насмогне и има шанс да ме преслушат дали няма пожар.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Katerinka » Пет Окт 02, 2015 11:51 pm

Моя съвет е да ги изпечеш и след това да теглиш. Преди известно време засякох колко фира даде пилешкото ми филе и беше доста, но си загубих листчето и сега трябва да засичам на ново, ама и без това всяка марка дава различна фира, а и зависи от времето за готвене. За да засечеш фирата , трябва винаги да ползваш едно и също месо, да го готвиш на еднаква температура, и еднакво време, ако сложиш да се пекат 84 гр. филе пилешко, мисля че няма да приемеш необходимите 21 гр. протеин , защото месото е наблъскано с вода , в най добрия случай :laugh1: Ако го премериш изпечено, може да приемеш малко повече протеин, но това е по добрия вариант, а и доколкото си спомням, имаше някакви граници за вариране във съотношението, и мисля че не е фатално .
Скоро си правихме винен кебап с телешко от лидъл, и от 30гр сурово изкарах 17гр сготвено, усъмних се , че и то има водица , и следващия кебап направихме с телешко от метро , и то даде абсолютно същата фира :laugh1:
Сега се чудя дали и то не е кръстено, че в България гаранция няма.
Когато ползвам сурова пилешка кайма, например за чушки с кайма, взимам 40 гр. сурово за блок :)
Още нещо се сетих :laugh4: друг вариант за приготвяне на месо е да го сложиш в намасления силно загрят тиган за по една минута от всяка страна, и после го буташ във фурната, на горните реотани , за още около 5-7 минути.
А в тиганчето , в останалия от пилешкото сос и мазнинка , могат да се задушат зеленчуци за кратко , и да се запекат и те заедно с филето във фурната , а може и да не се запичат :laugh4:
Дано не съм била прекалено подробна , че понякаго се увличам :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Katerinka » Пет Окт 16, 2015 5:56 pm

Negat1v току що правих пилешки филенца на дюк на тиган и с масло и се сетих за тебе , и се убих да ти търся дневника , пък ти нямаш :laugh1: , не знам дали ще погледнештук , но като правих филенцата се усетих , че съм пропуснала да ти кажа нещо много важно :laugh4: - не трябва да солиш филенцата преди пържене и печене , солта им издърпва водата и се варят а не пържат :)
Аз изпържих в една чаена лъжичка и препълнена 350гр филенца , не слагам цели филета а ги режа на лентички, посолих ги веднага след като ги извадих в чинията , не пуснаха никаква вода , е , и това че са на дюк си оказва влияние :laugh4: отне ми по около две минути на страна, два тигана , фира около 80 гр, и ако съм сметнала правилно , ми даде по 6 гр фира на блок :hm: Станаха с много приятен розов загар и много сочни :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот negat1ve » Пон Окт 19, 2015 7:54 pm

Katerinka написа:Negat1v току що правих пилешки филенца на дюк на тиган и с масло и се сетих за тебе


Хммм... може ли обаче едно разяснение какво точно е "дюк на тиган", че гугъл не казва нищо същественно по въпроса.

Katerinka написа:не трябва да солиш филенцата преди пържене и печене


Иначе важно уточнение, мерси! По рецепти в нета аз дори мариновах филенцата преди запичане, но като видях как пушат когато ги правя в леко намазан тиган помислих, че изгаря маринатата и спрях. Лимонов сок или пикантен соев сос ползвах за марината. Сега ще пробвам само с малко чер пипер предварително и след изпичане ще добавям сол и другите неща.

Искам да попитам нещо във връзка с рецептата с мъфините от сайта (Мъфини с овесени трици II вид):
http://www.vzonata.com/myfini-2/
След изпичането залепнаха за металната формичка (незалепваща уж) и трябваше да ги изгребвам дирекно с лъжица от нея. Има ли някаква тънкост да не залепват? Гледам на снимката има нещо като хартия за печене на всеки мъфин или някакво намазване на съда преди печене? Иначе формичката ми е метална незалепваща от близките домашни потреби, имаше и силиконови но нещо не ми вдъхваха доверие на външен вид и избрах стабилна метална. Сигурно е китайско производство, беше евтина!

Другото е, че спазих дословно рецептата с изключение на блоковете мазнини (замених орехите със смлени бадеми), но сместа излезна доста и запълни и шестте формички догоре. Даже при печенето беше набъбнала едната докато е била течна и се е резсипало. Да не би формичките ми да са малки (около 6 см. диаметър горе и 3,3 см. дълбоки)?
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Пон Окт 19, 2015 8:26 pm

Пиле DUC - предлага се цяло, разфасовано на гърди и на бон филе - охладено. Има и на крилца и кълки. Най-вкусното пиле на българския пазар. Малко по-скъпо е, но не синее, а жълтее и дава много по-малко фира при топлинна обработка (не е толкова напомпано с вода).
С масло, означава, че за мазнина е ползвала масло, а не зехтин или друго мазнина. Някои ползваме понякога гхи (претопено в домашни условия масло). Гхи е много подходящо, защото при пържене в него не прегаря, а на пилето дава супер коричка. Има тема как се прави гхи в домашни условия.
Формичката ти е стандартна. Да, понякога е необходимо да се ползват хартиени вложки за някои рецепти. Като си сменил мазнината с ядки е трябвало предварително просто с една четка или домакинска хартийка да намажеш стените на формата много деликатно с мазнина (която няма да броиш за блокове). Мъфините винаги трябва да "изскочат" над горната плоскост на формата. (При силиконовите не е необходимо подмазване и са доста по-практични за зонови мъфини.)

А поначало зоновите мъфини създават "проблеми" на всички. Просто защото в класическата рецепта за тесто за мъфин обикновено има доста мазнина в сравнение със зоновите. Дори си имаме зонковец-мъфинмен :)
Последна промяна Маня на Пон Окт 19, 2015 9:05 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Katerinka » Пон Окт 19, 2015 8:58 pm

Със гхи ги правих , ама защо не съм уточнила не знам :lol:
А моята формичка за мъфини е за 12 мъфина , метална , но във всяко местенце слагам гумена формичка и така лесно се вадят :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Suzi » Сря Окт 21, 2015 10:49 am

negat1ve написа:След изпичането залепнаха за металната формичка (незалепваща уж) и трябваше да ги изгребвам дирекно с лъжица от нея. Има ли някаква тънкост да не залепват?


Откакто имам силиконови форми вкъщи, съм се родила :chef1: Още малко и готвенето ще започне да ми доставя удоволствие :laugh4:
Имам силиконови тави, силиконови форми за кекс, за мъфини - всичко излиза на секундата и в идеална форма. Също много удобни са силиконовите ръкохватки, разни четки и т.н. Препоръчвам!
Когато си в дупка, спри да копаеш!

Изображение
Аватар
Suzi
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 179
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:32 am
България/Германия
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот jani8762 » Чет Окт 22, 2015 10:19 pm

Здравейте :) Може ли някой да ми каже редно ли е да се ползва фруктоза, вместо стевия понеже не успях да я намеря. :th:
jani8762
 
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Мар 24, 2015 4:55 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Katerinka » Пет Окт 23, 2015 2:15 am

Не е редно според мен :lol:
Аз си поръчвам стевия от iherb , последните два пъти за по един долар :lol: , в сайта всеки ден пускат нещо за по долар, и единия път си взех на индивидуални пакетчета, 75 в кутийка , а сега чакам да получа течна, тази в пакетчетата е супер. Ето ти линкове
http://www.iherb.com/Now-Foods-Better-Stevia-Liquid-Sweetener-Dark-Chocolate-2-fl-oz-60-ml/16571

http://www.iherb.com/Now-Foods-Organic-BetterStevia-Zero-Calorie-Sweetener-75-Packets-2-65-oz-75-g/38959

Тези са били на примоция, а тази си я купих на реалната цена, също е хубава :yess:

http://www.iherb.com/NuNaturals-NuStevia-White-Stevia-Powder-12-oz-340-g/4319

Когато поръчвам промоция, добавям и по едно рибено масло, да со иправдая транспорта :laugh1:
Можеш да си следиш промоциите, ако не бързаш, мисле ,че ги скоро пак ще има.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот jani8762 » Пет Окт 23, 2015 8:47 am

Много благодаря за бързия отговор ;)
jani8762
 
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Мар 24, 2015 4:55 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Пет Окт 23, 2015 9:15 am

За подсладител може да се ползва и сироп от агаве - но той си носи въглехидрати - 1 БВ е 12 g - 1 с.л. И е с нисък гликемичен товар. В определени случаи е много удобно, за да се намали обема на въглехидратните блокове.
Фруктозата не е препоръчителна. Тя също си е въглехидрат. Но с висок гликемичен товар.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron