Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Пет Май 29, 2015 1:54 pm

Маня киселото мляко не е ли и П и В блок?

ozonka.blogspot.com

Тва е блога ми, ползвам го наместо те фтерче , в хроники си водя по дробно меню за деня , ако ви е интересно надникнете, хем ще ме поправите ако греша :bored1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 29, 2015 2:26 pm

Българските млека за 1Б+1БВ, а и ако са с 2% масленост не се добавят мазнини.
Цедено кисело мляко Олимпус 0% е напълно обезмаслено мляко, богато на протеин и бедно на въглехидрати и по етикет излиза, че може спокойно да се ползва като протеин и 1 БП е 82 г. (за въглехидрати числото е 225 г, съответно за мазнини 15000 г за 1 блок от съответните, а винаги избираме най-малкото число). Кофичката е 350 г. и аз, когато го ползвам обикновено просто деля кофичката на 2 по 175 г.

А вместо блог, можеш да си отвориш дневник във форума, така ще е по-лесно на зонковците да ти помагат при нужда. :)

Та като погледнах в блога - бързо бързо да се скарам :laugh1: - забрави това олио от гроздови семки, съдържа страшно много омега-6 мастни киселини.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот dorinka » Пет Май 29, 2015 4:08 pm

mahona написа:...Дори, чудесно и разнообразно се храниш само не разбирам защо са тия половинки на блоковете ти :hm: .Моя съвет е да ги заформиш на цели блокове.Мисля ,че здравословните ти проблеми ще се решат по лесно с този начин на хранене,но не очаквай чудеса в кратък срок...Зоната изисква време,търпение и постоянство.Много се радвам ,че се престрашихте да пишете и смятам ,че споделяйки храната и състоянието си тук ще намерите правилни съвети и отговори на въпросите си ,както и подкрепа от зонуващите.Аз лично никога не бих се справила без този форум и опита на хората тук! :bouquet:

mahona , благодаря за посрещането :bouquet:
Половинките в блоковете са заради закуската ,защото тази палачинка която си правяе сухичка и с айранче по добре се преглъща :) Не всеки ден е така,но някой път така правя и ако е проблем ще ги оставя само 2блока.
Смятам да си направя дневник и да пиша менютата си там и да очаквам конкретни напътствия :)
Да си кажа и аз за този котидж от Лидл,че си купих вчера ,защото бях в София и ми се видя много вкусен,но в Казанлък нямаме Лидл още и няма да мога да го ползвам редовно. Ходих днес в Пени да видя,но там нямаше,само някакво прясно сирене с мазнини 4,6 % и не посмях да си взема.
Утре може би ще си спретна едно дневниче и ще чакам гости :hug:

Пожелавам на всички хубава вечер и много усмивки :)
Аватар
dorinka
 
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Май 13, 2015 3:56 pm
Казанлък/Варна
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Пет Май 29, 2015 4:30 pm

Значи да броя олимпуса 82 гр за 1 бп и да си добавям каквито искам м и в :о урааа , ще ядем таратор :laugh1:
Не си направих дневник защото в инструкциите пише да не бързаме , нека да минат няколко седмици.
Гроздовите ги махам :sad: ама с какво да готвя :doNotKnow: със зехтин не искам ,а гхи нямам още , днеска тъкмо четох за него във форума , ама сега лятото по не ми се занимава.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 29, 2015 5:02 pm

Готвиш без мазнина. Поръсваш със зехтин салатата. А гхи ползваш минимално, ако не и никак защото то си е пак масло и е червен продукт достатъчно богат на нааиттени мазнини и омега 6 мастни киселини. Естесттвено ако държиш да си ммаксимално в Зоната. Последно правих гхи преди 6-7 месеца и бурканът е почти пълен. Аза същия период съм унищожила около литър зехтин. Мазнините ми са основно от бадеми, какаови зърна и тахан. Пропуснах авокадото.
Последна промяна Маня на Пет Май 29, 2015 5:15 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Пет Май 29, 2015 5:15 pm

Ясно , а тахана сусамов ли е? И още един въпрос :laugh4: олимпуса лидълски ли беше?
Последна промяна Katerinka на Пет Май 29, 2015 5:21 pm, променена общо 1 път
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пет Май 29, 2015 5:18 pm

Мерси, Маня, не съм обърнала внимание ,че 0% кисело мляко е само БП.
Това много ще ми улесни живота за някои закусчици, веднага се сещам за шоколадова - цедено мляко+какао+тахан/бадеми, стевия.
Днес се сдобих със сусамов тахан и сега се чудя къде да го намествам. :lol:
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 29, 2015 5:21 pm

Натурален от небелен сусам на фирма Тръндеви - за мен най-добрия от всички тествани.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 29, 2015 5:23 pm

eli70 написа:Мерси, Маня, не съм обърнала внимание ,че 0% кисело мляко е само БП.
Това много ще ми улесни живота за някои закусчици, веднага се сещам за шоколадова - цедено мляко+какао+тахан/бадеми, стевия.
Днес се сдобих със сусамов тахан и сега се чудя къде да го намествам. :lol:

Отнася се само за Олимпус 0%. Таханът в хумус, дресинг за салати, смутита, какаови фантазии...
Последна промяна Маня на Пет Май 29, 2015 5:26 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Пет Май 29, 2015 5:24 pm

Маня написа:Натурален от небелен сусам на фирма Тръндеви - за мен най-добрия от всички тествани.


Така е , и аз от него купувам , а няколко дни преди до почна зоната си купих фъстъчен тахан от фирмата на брат му на Тръндев .

Олимпуса в Лидъл ли го продават?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пет Май 29, 2015 5:29 pm

Моят сусамов тахан е на Balcho, такъв имаше, никога не съм опитвала досега, харесва ми като добавка в нещо.
Изобщо, засега много ми харесва Зоната, ям разни неща, дето иначе не съм се сещала.
Днес млях ленено семе да си направя нещо като бисквити, станаха ужасно сухи и безвкусни, и много малко стевия им сложих, ама нищо, следващите ще ги усъвършенствам.

За стевията, каква купувате, аз имам два вида, едната е смлени листа и е зелена на цвят, купена е от биомагазин, другата е от диетичен щанд в Билла - бял прах."съдържа стевиол гликозид, получен от стевия", това е на етикета.
Зелената, която изглежда и доста по-натурална, е много по-сладка. :think2:
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 29, 2015 7:24 pm

Katerinka написа:Така е , и аз от него купувам , а няколко дни преди до почна зоната си купих фъстъчен тахан от фирмата на брат му на Тръндев .
Много вкусен, но мноооого скъп. По-добре лешничета :)

Katerinka написа:Олимпуса в Лидъл ли го продават?
В Лидл не се предлага. Аз лично го купувам от Метро. Знам, че и в Кауфланд го предлагат и в някои Билли.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Пет Май 29, 2015 7:43 pm

Маня пак ще те питам нещо , дано не съм ти досадила , обожавам череши а в таблицата 1 блок е 8 бр, предполагам това не е 8 чаши а бройки черешки , аз обаче реших да ги сметна по данни от един фитнес сайт и ми се получава
въгл 16 - фибри 2 =14 100/14 * 9 = 64 и ако има махна и костилките поне още 10 гр то 74гр за блок :laugh4:
къде греша според теб? :о
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 29, 2015 8:06 pm

От череша до череша има разлика (в големината и вкуса). Но 8 значи 8 бройки. Просто си купувам малко по-едрички черешки, че да не ми се закачат на протезата :laugh1: и си хапвам 8 и толкова. И в последната книга Бари изключително набляга на това, че въглехидратите трябва да идват най-вече от пърстроцветни зеленчуци и малко плодове. За мен това на практика означава не повече от 1 блок към трите основни хранения.
А когато дойде сезона на някой плод, който много много обичам (като ягоди, череши, малини, диня - то това не плод, но го броим за такъв :laugh1: , грозде) просто си купувам 1-2 килограма, тегля една тлъста на Зоната за 1 ден и се надувам с него, че да ми мине мирака и после е лесно да се хапнат само 8 череши или 10 ягоди (колкото са горе-долу 140 г). Но това го правех, когато започвах Зоната. След повече от година нямам никакъв проблем да си хапна само 8 черешки. Да не говорим, че забравих подсладителят стевия - просто не изпитвам желание за сладки неща. Най-сладкото, което похапвам са фурмите понякога. Но и от тях се ограничавам и напоследък към някоя бърканича по 1 с.л. сок от агаве (което си го броя за 1 БВ). Забравих мъфинчета, тутманичета, пицички с трици или смлян овес и ечемик.
В новата книга на Бари в менюто са включени едни твърди бисквити на фирма Wasa с фибри. Подобни се предлагат и на нашия пазар - мисля че финландски ръжени, обогатени с фибри (бях ги купувала в Билла) и те са евентуалната "зърнена" храна (за овеса и ечемика вече съм писала че ползвам само киснат и то рядко).
Само мога да споделя, че колкото повече се придържам към препоръките в последната книга на Бари, толкова по-добре се чувствм и кипя от енергия. Така че на всички горещо препоръчвам - карайте повече на "зелените" продукти, подготвяйте си храната с минимална топлинна обработка и резултатите няма да закъснеят - първо за здравето ви и след това за фигурата ви като приятна добавка. И спортувайте винаги когато можете и имате желание, не за спортни постижения, а за здраве. (Това последното на мен все още ми убягва :laugh1: )
Последна промяна Маня на Пет Май 29, 2015 8:10 pm, променена общо 2 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tanita68 » Пет Май 29, 2015 8:09 pm

dorinka написа:Ходих днес в Пени да видя,но там нямаше,само някакво прясно сирене с мазнини 4,6 % и не посмях да си взема.

В Пени е на Campus котиджа и там по-нискомасления е с по-тъмната опаковка за разлика от лидъл. Проблема е, че не винаги го има. :)
Маня написа:Цедено кисело мляко Олимпус 0% е напълно обезмаслено мляко, богато на протеин и бедно на въглехидрати и по етикет излиза, че може спокойно да се ползва като протеин и 1 БП е 82 г. (за въглехидрати числото е 225 г, съответно за мазнини 15000 г за 1 блок от съответните, а винаги избираме най-малкото число).

Маня, не е ли прекалено голямо пренебрегването на въглехидратите в това мляко? Все пак на 82гр се пада и около 1/3 БВ от млякото. А ако вземеш 2БП вече имаш 2/3БВ. Аз бих го вземала под внимание, все пак не е незначително количество. И аз тука си имам подобно мляко, даже при мен на 1БП отговаря 1/4БВ и си го вземам под внимание.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 29, 2015 8:32 pm

Е, аз не са втилявам в осминки, шестнайстинки или четвъртинки. Освен това винаги имам едно наум и при меренето на въглехидратната добавка зеленчук или плод винаги е с малко по-малък грамаж от посочения в таблицата. А и винаги се водя от факта, че само източниците на протеин във всички възможни книги и сайтове на Бари са в тегло. Всички останали продукти са в чаши, бройки и лъжички. Въпрос на лична трактовка, в края на краищата. И следене на състоянието си, което пък много добре ми показва дали не съм приела повече въглехидрати от необходимото, или по-малко. Затова се следи хормоналната настройка. А аз се чувствам великолепно, нямам проблеми с WC, там всичко е на 6 съгласно правилата, кръвните ми изследвания са супер, не пия лекарства за кръвно, движа се свободно, плача за нови дрехи, ама зъбаря ми изяде резервите :laugh1: . И както Бари казва в новата книга,"за да сте в Средиземноморската Зона за цял живот имате нужда от длан, очи и часовник" (длан за протеините, очи за останалите 2/3 от чинията за въглехидратите и часовник, за да се храним през неповече от 5 часа). :)

Аз все по-рядко меря, просто отвреме навреме за сверяване на окомера. Защото е въпрос на свикване. Не си представям живота си постоянно пред кантарчето. Да, когато човек започва, докато се ориентира, докато придобие усет за този начин на хранене кантарът и смятането е най-правилният подход. Но след година и половина нещата се усещат и наистина тегленето отстъпва на дланта и очите.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта