Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Tatyana » Сря Май 20, 2015 3:42 am

Танитка, не съм се заглеждала скоро в етикетите, но от твоята информация - става :bigsm18:. Аз отдавна не съм само в зеления сектор на Зоната, но въпреки всичко свалям кг - вярно е, че обикалям пеша цяла София :bigsm4:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Lancer » Пет Май 22, 2015 5:40 pm

gogo написа:Най-тънко ще минеш с протеин + ядки + :bigsm40: ;) Ама да не вземеш да се опиянчиш. :laugh4:
От много време съм въздържател и не бих включил алкохол по никой начин. Може би чаша с необходимия протеин, мед или захар, това разбъркано с вода и необходимите ядки да са най-сполучливия избор, примерно за неколкодневен преход в планината. Да не се носят мн неща в раницата.
Lancer
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 9:51 pm
Варна
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот geri » Пон Май 25, 2015 10:18 am

Здравейте, аз като новобранец искам да попитам дали има някакво меню,което да следваме както е в диетите или сами си го съставяме?
geri
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Май 25, 2015 10:09 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Пон Май 25, 2015 1:58 pm

Гери, няма определено меню. Ползвайки таблицата можеш да си съставяш каквото искаш меню, което обаче да отговаря на блоковете, които си си изчислила. За повече можеш да прочетеш в дневника ми.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот geri » Пон Май 25, 2015 6:39 pm

Благодаря :)
geri
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Май 25, 2015 10:09 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Сря Май 27, 2015 7:09 am

Здравейте! след многогодишни борби с килограмите реших да се пробвам в зоната, пожелавам успех на всички начинаещи!!! Имам обаче малко затруднение- т.к. съм от морски град, а при нас лятото се работи много не мога да си разпределя блокчетата, някой ако може да ме посъветва ще съм много благодарна :))
Аз ставам 7.30 а си лягам към 24.00 защото работя до 23.00 и докато затворяяя, после да се прибера, да се приготвя за сън, оби4ам и малко да почетааа, ужас направо :)) мислех си за нещо такова за моите 9 блока:
07.45 закуска 1бл
12.00 обяд 2бл
16.00 закуска 2бл
20.00 вечеря 3бл
24.00 закуска 1бл
Какво ще кажете става ли ?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Май 27, 2015 7:22 am

Здравей Катеринка, добре дошла и успех в зонуването. Разпределението на блоковете ти е добро. Но бих те посъветвала да увеличиш блоковете в сутрешната закуска на 2 за сметка на следобедната закуска. Сутрешната закуска според Бари е едно от най-важните хранения за деня. С 1 блок е вероятно да изпиташ глад много преди времето за обед.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Сря Май 27, 2015 8:00 am

Благодаря за отговора :)) Ще пробвам и двата варианта, просто не си спомням кога за последно съм закусвала и съм свикнала да седя гладна до 12.00, а по принцип следобед и вечер съм най гладна.
И още един въпрос :) майка ми и баща ми също искат да са в зоната но са на 68 и 70 год. пречка ли е възраста за зоната и трябва ли храната да е по-специфична?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Май 27, 2015 8:05 am

Няма възраст за Зоната. Колкото по-рано човек тръгне по нейната пътека, толкова по-добре. А на възрастта на родителите ти може само да окаже благоприятно въздействие и да пооправи някои от натрупаните с годините на неправилно хранене поражения върху организма им и облекчи евентуални съществуващи здравословни проблеми.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот dorinka » Сря Май 27, 2015 9:12 am

Здравейте и от мен :)
След обикаляне из сайта и форума от 2 седмици и аз започнах с опитите да вляза в зоната и за щастие веднага имаше ефект.Първо ще споделя малко за мен,а после ще си запиша и едно примерно меню и ще помоля за коментар.
Казвам се Доротея на 33г. и имам желание преди всичко да подобря здравословното си състояние и да сваля излишните килца . В подготовка съм за ин витро процедура и имам завишени имунологични стойности на няколко показатела.Надявам се с хранене в зоната да успея да вкарам в норми тези показатели,които са много променливи и да подобря качеството на яйцеклетките. За щастие всички хормони -полови и на щитовидната жлеза са в норма и поне това не ме тревожи.Това е на кратко за мен,ще съм ви много благодарна за всички съвети,които ще ми давате и напътствате в борбата ми.
Ето едно примерно меню .Според калкулатора в сайта са ми необходими 11 блока:

закуска 7.30 - 2,5 блока (палачинка с трици - 28гр. овесени трици,1 яйце или 2 белтъка и 50гр.извара Олимпус + аиранче със 110гр. мляко 2% + 6 бадема)

обяд 12.00 - 3 блока ( пилешки гърди печени 84гр + домат 240гр + варена леща 1/2 чаша + 9 бадема)

следобедна закуска 16.00 - 1 блок ( кисело мялко 220гр 2% или ако е 0,1% + 3 бадема)

вечеря 20.00 - 20.30 - 3,5 блока( пил.гърди 84гр.+извара 25гр + леща 1/2 чаша + домати 360гр + 10 бадема)

преди лягане 22,30 - 1 блок ( кисело мляко 220гр. )

Долу горе ми е такова храненето,някой път заменям пилето с яйца , лещата с сгъби или повече салата и ябълка,или за следобедна закуска ягоди с 80гр. цедено мляко олимпус 0%. Закуската ми е една и съща всеки ден.
Благодаря предварително за всички съвети,които давате :hug:
Аватар
dorinka
 
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Май 13, 2015 3:56 pm
Казанлък/Варна
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот mahona » Сря Май 27, 2015 11:07 am

Добре дошли на новопрописалите в Зоната!Според мен сте открили правилния начин да се чувствате добре - с регулиране на храната,защото това всъщност е Зоната.Кате,както Маня ти отговори няма ограничение за възраста да се храниш правилно.Майка ми е на 73 год и след прекаран инфаркт започна да се храни като мен.Резултата е 15 кг назад,енергия за 3-ма и по 4-5 км движение на ден.След 6 м плътно в зелената Зона сега тя се храни и с оранжеви и червени продукти в рамките на допустимите около 30 % .Така че моя опит с родителите ми показа ,че Зоната е подходяща за тях.Дори, чудесно и разнообразно се храниш само не разбирам защо са тия половинки на блоковете ти :hm: .Моя съвет е да ги заформиш на цели блокове.Мисля ,че здравословните ти проблеми ще се решат по лесно с този начин на хранене,но не очаквай чудеса в кратък срок...Зоната изисква време,търпение и постоянство.Много се радвам ,че се престрашихте да пишете и смятам ,че споделяйки храната и състоянието си тук ще намерите правилни съвети и отговори на въпросите си ,както и подкрепа от зонуващите.Аз лично никога не бих се справила без този форум и опита на хората тук! :bouquet:
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Чет Май 28, 2015 7:50 am

Блога и форума наистина са страхотни!!! Честно казано тук ми се изясниха и повече неща от книгата :yess:
Обаче пак имам въпрос :laugh4: какво е отношението на Бари към подправките, имам предвид черния пипер, кимиона, бахара, чесъна, къри и т.н. мога ли да овкусявам смело :chef1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Май 28, 2015 7:56 am

Подправките са изключително полезна добавка към Зоната. В последната си книга "The Mediterranеan Zone" д-р Сиърс горещо препоръчва тяхната употреба, защото освен че придават вкус на храната, те внасят в организма и много ценните полифеноли, които са от огромно значение за метаболизма. В рецептите в книгата подправките са в количество "на вкус". Подправките се използват без да се включват в блоковете, естествено ако не са в огромно количество (напр. ако към салатата добавите цяла връзка пресен лук или чесън е добре да се сметне за блок).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Чет Май 28, 2015 4:07 pm

Сууупееер!!! Първия ми ден върви страхоооотнооо :smdance: не съм очаквала колко много се яде, след глада на който съм се подлагала цял живот ( и пак съм си дебела и депресирана на всичко отгоре ) днес ми се стори че имам банкет :wow: . Особенно ми хареса изварата с ягодки :) Днес ходих до Бургас , щото в нащо село няма нискомаслени работи , намерих си извара и сирене от метро , ама на сиренето пише само че е от обезмаслено мляко и калориите са му на половина , казва се Грация :laugh4: на фирмата Филипополис .
На майка ми и баща ми също им харесва какво хапваме.
Дори успех и на теб!!! Утре и ние ще хапнем леща, харесва ми менюто ти много :)
Маня и Махона благодаря ви за отговорите :bouquet:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Чет Май 28, 2015 5:46 pm

Привет!
Покрай абитуриентските балове за два дни се отклоних малко от Зоната, но малко, по две боцкания от парчета торта, ми не устоях. :skyle5:
Но вече съм плътно пак вътре, меря, готвя...
Менюто за обяд и вечеря ми е предимно парче печено месо, най-често пиле или телешки кюфтета, марули и/или домати, печени чушки, маслини и малка филийка Бонус или ябълка.
За закуска си правя най-често, че ми е най-лесно, зонова пица - 9 блока и имам за три дни.
Правих и зоновата баница, но корите са в червените храни, та и това ми е прегрешение, но пък са разпределени в 15 блока, аз закусвам 2 пъти по 3, останалото го омитат мъжете.
Междинните закуски ми е най-лесно цедено мляко с три бадема или Рикота с ягоди и бадеми.

Иска ми се да правя таратор, примерно:
1 кофичка кисело мляко - 2БВ+2БП,
2 ч.ч краставица - 240 грама- 1/2 БВ, малко чесън, копър, зехтин, вода до литър или колкото там го докарам и да го разделя на 5-6-7 чаши, според количеството, по 1 на основно хранене и да не го броя, почти балансиран е, ако за два дни изпия половината таратор, това е по около четвърт блок на хранене допълнително или половин блок на ден в повече? И да мушвам по парче шунка, за да балнисарм краставицата.
Но пък през лятото и движението ми е повече и се надявам да компенсирам. :think2:

Днес ще вечерям кавърма в гювече, 2 броя, да имам и за утре, във всяко по
84 гр.свинско без мазнини - 3БП
чаша праз+лук - 1 БВ
180 гр. гъби - 1/2 БВ
60 гр.вино - 1/2 БВ
ч.л. зехтин
задуших всичко предварително на котлон, после в гювечетата и във фурната
отделно домат - 120 гр. - 1/2 БВ и десерт - ягоди половин блок.

Малко не ми е ясно с готвените зеленчуци, празът суров е чаша и варен също.
Т.е, ако го готвя, трябва да сложа две чаши за блок ли, че да излезе 1 чаша сготвен?
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 29, 2015 12:27 pm

eli70 написа:Иска ми се да правя таратор, примерно:
1 кофичка кисело мляко - 2БВ+2БП,
2 ч.ч краставица - 240 грама- 1/2 БВ, малко чесън, копър, зехтин, вода до литър или колкото там го докарам и да го разделя на 5-6-7 чаши, според количеството, по 1 на основно хранене и да не го броя, почти балансиран е, ако за два дни изпия половината таратор, това е по около четвърт блок на хранене допълнително или половин блок на ден в повече? И да мушвам по парче шунка, за да балнисарм краставицата.
Но пък през лятото и движението ми е повече и се надявам да компенсирам. :think2:


Предлагам ти моята рецепта за таратор, която допълвам с 1 БВ плод, за да стане общо 2 БПВМ. Често я ползвам, защото е удобно за носене в бутилка.

2 БП -1/2 кофичка цедено Олимпус 0%
1 БВ - 480 г краставица
2 БМ - 2/3 ч.л. зехтин или 6 бадема, или 2 ореха
сол на вкус, няколко стръка копър, малко вода (чесън, ако е за вечеря у дома :) )
Всичко смилам в блендера.
Допълвам с 1 БВ плод - 8 череши, 140 г ягоди, 100 г ябълка, 1 кайсия (по избор)

Получава се около 1 л тараторче, но е много приятно за жегите. Пък и не се налага да се чудя какво да готвя в топлите дни.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта