Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Пет Май 09, 2014 12:46 pm

Арлина, нищо не споменаваш за мазнини в менюто си. Дали не си пропуснала да добавиш зехтин към салатата? Или пък да хапнеш някоя-друга ядка?
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот арлина » Пет Май 09, 2014 12:53 pm

Зехтинче си сложих, така и не се научих да хапвам салата, без да е овкусена с мазнинка. Сега обаче бе една чаена лъжичка, а преди си слагах доста повечко.
арлина
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 9:47 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот HippoDel » Пет Май 09, 2014 1:09 pm

Арлина, в момента съм в движение, като се прибера ще ти пиша, относно салатата. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот tanita68 » Пет Май 09, 2014 3:15 pm

арлина написа:Краставицата ми беше 1Б по грамаж това е 480гр, а толкова тежи някоя бая голяма краставица ,
салатата половин - 250гр, също ми се струва, че като обем ще излезе бая,
лука половин това вече е по-нормално - за пресен лук 40гр,
репичките половин а това са 200гр репички, днес купих репички, които са доста едри и една тежи около 30гр, значи приблизително 7 репички ще са половин блок
и 1/2лимон. Вярно последните хапки ми дойдоха в повечко, но пък и бързо я изхвърлям. За мен главоболието дойде в следствие, че изпитах зверски глад след няма и два часа.

Вижда ми се, че количеството салата е бая голямо и почти невъзможно за изяждане. Така че най-вероятно не си успяла да уцелиш блоковете въглехидрати, за да изпитваш глад и главоболие. Меренето с чашите е доста относително. Зависи как са нарязани продуктите. Може би затова със задушени зеленчуци по-точно успяваш да улучиш пропорцията и да не изпитваш глад. Моя съвет е да се опиташ да си сметнеш някаква салата за 1 блок и да си допълниш с плод. Аз лично не успявам да изям повече от един блок салата, а съм си правила различни комбинации. Краставица най-много половин блок мога да изям на един път, дори слагам по четвърт блок и допълвам с домати. Аз предпочитам зеленчуците само посолени, без мазнина. Е, то зависи и от вида на салатата де, ако е от зеле - слагам си зехтин, но домати и краставици само с малко сол. Аз пък установих, че когато задушавам или варя на пара зеленчуците после огладнявам по-бързо отколкото ако са сурови.
Най-добре ще се ориентираш ако си вземеш кантарче и поне в началото всичко теглиш на него, после ще свикнеш на око да определяш по колко ти е нужно и няма да имаш големи отклонения.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот арлина » Пет Май 09, 2014 3:37 pm

Танита, благодаря, засега изоставям варианта със салатите и ще си карам на зеленчуците. Понеже се върнах да чета назад по темите, стигнах до извода, че на око засега няма как да стане. Явно ще се купува кантарче, а и то в крайна сметка никога не е излишно. Утре мисля да мина през Кауфланд, дано да има там.
арлина
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 9:47 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот HippoDel » Пет Май 09, 2014 3:51 pm

tanita68 написа:Краставицата ми беше 1Б по грамаж това е 480гр, а толкова тежи някоя бая голяма краставица ,
салатата половин - 250гр, също ми се струва, че като обем ще излезе бая,
лука половин това вече е по-нормално - за пресен лук 40гр,
репичките половин а това са 200гр репички, днес купих репички, които са доста едри и една тежи около 30гр, значи приблизително 7 репички ще са половин блок
и 1/2лимон. Вярно последните хапки ми дойдоха в повечко, но пък и бързо я изхвърлям. За мен главоболието дойде в следствие, че изпитах зверски глад след няма и два часа.


Общо взето Танита е написала това, което аз имах предвид, но ще допълня някои неща. Значи, от по по-горе написаните грамажи, салатата ти трябва да е била почти 1кг. :о Не мога да повярвам, че можеш да изядеш това! Това първо.
Второ, лимонът го смяташ за 1/2ВБ, но ти използваш само сока от половин лимон(т.е. без фибрите), а не половин лимон. За сок от лимон има друг грамаж в таблицата, по-долу в графата плодови сокове. 1ВБ=1/3ч.ч. или 70г сок. Нямам представа, колко е сокът от половин лимон, който си използвала, но го имай предвид.
И трето, как си измери 3 блока пилешко без везна? На мен в началото ми беше много трудно да преценявам на око, кое - колко грама е, не знам ти как се справяш, без някога да си използвала тези мерки. :think2:
И четвърто, пилешкото го мерим след топлинна обработка, защото съдържа много вода. Така че, ако по някакъв начин си преценявала грамажа в сурово състояние, най-вероятно след топлинната обработка пилешкото е станало по-малко от необходимото.
Помисли върху това, което ти написахме с Танита и се опитай да си откриеш грешките. Най-добре би било, по най-бързия начин да се снабдиш с везна, ако ти е възможно. А до тогава ще помагаме, като те ориентираме в грамажите до колкото можем.
И имай предвид, че както написа и Танита, една зелена салата от 1-1,5 блока е максимумът за поглъщане, като обем(освен ти да си изключение), така че останалите въглехидрати ги поемай във вид на плод или нещо друго.
Надявам се да съм помогнала. Успех! :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот арлина » Пет Май 09, 2014 4:25 pm

Определено помагате. А за месото останах с впечатление, че се взема суров вид. Познавам продавача на щанда за меса в магазина и го моля да ми слага всяко парче филе с отделна марка като грамаж. После в нас деля на 28 и си смятам колко блока има в това парче. И оттук може би става така, че със салатите не нацелвам мярката, а с приготвените зеленчуци съм добре. Много по-лесно ми е да докарам като грамаж пресни гъби или замразените броколи, карфиол или зелен боб. Там на пакета ми е ясно отбелязано.
Успокоява ме мисълта, че има и други хора, които са преминали през първоначалното приготвяне и мерене, а сега помагат на такива като мен.
Ще пиша как ще съм със салата, след като измеря на кантар.
арлина
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 9:47 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот HippoDel » Пет Май 09, 2014 4:31 pm

арлина написа: А за месото останах с впечатление, че се взема суров вид.

Така е, изключение прави пилешкото, защото е тъпкано с вода. :notagree:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот арлина » Пет Май 09, 2014 4:42 pm

Мдааа, като го сложа в тефлонката бая вода изкача. Дори си помислих, добре е, че ходя в седмицата по два пъти на танци, два пъти Пилатес по час и половина в домашни условия и като съм на работа гледам навръщане да имам 30 мин ходене пеша, иначе какво щях да правя с 9 блока. Месцето нямаше да ми стига и за кътния зъб, както се казва :laugh4:
арлина
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 9:47 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот tanita68 » Пет Май 09, 2014 4:51 pm

Аз честно казано и рибата я меря след като я опека. Направо слагам цялото филе да се пече във фурната, няма кой да го реже на парченца и то по точен грамаж. След това си вземам колкото ми е нужно за определените блокове. Единствено като правя нещо с кайма я меря в сурово състояние, ако правя кюфтета си ги правя по грамаж за 2 блока едно кюфте, но това е рядко. Пилешкото го меря сурово ако си готвя гъби с пилешко например. Иначе - филетата ги мариновам ако не съм взела готови мариновани и после на скарата - меря непосредствено преди употреба. :bigsm1: :bigsm2:
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот HippoDel » Пет Май 09, 2014 4:54 pm

арлина написа:Мдааа, като го сложа в тефлонката бая вода изкача. Дори си помислих, добре е, че ходя в седмицата по два пъти на танци, два пъти Пилатес по час и половина в домашни условия и като съм на работа гледам навръщане да имам 30 мин ходене пеша, иначе какво щях да правя с 9 блока. Месцето нямаше да ми стига и за кътния зъб, както се казва :laugh4:

О, ти с тази физическа активност спокойно можеш да си хапваш по 12,13 блока на ден. :Hello:
Май открихме, защо огладняваш - не ти стига храната. От там и главоболието, като без да искаш си намаляваш по погрешка блоковете.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот арлина » Пет Май 09, 2014 5:03 pm

Хипо, недей така, малко ми е слаб ангела. Ще карам с 11 (така показа калкулатора) и ще видя до края на месеца как е. Предполагам за месец най-добре ще вляза в час. Обаче се моля утре като минавам през Кауфланд да има кантарче, че иначе идея нямам откъде другаде да търся, Техномаркети и полиси, и прочие са ми много далеко от нас и от работа
арлина
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 9:47 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот HippoDel » Пет Май 09, 2014 5:04 pm

Ти провери ли колко ти показва калкулаторът от сайта на Бари?
Тук можеш да си преобразуваш мерните единици. :)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот арлина » Пет Май 09, 2014 5:11 pm

Не, по този тук, който е даден. Сега ще се пробвам при Бари да видя
арлина
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 9:47 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот арлина » Пет Май 09, 2014 5:19 pm

Така, дава ми 11, но си слагам третата активност. Да, танците са много натоварващи, за един час бая вода изтича от мен, но Пилатеса за мен е по-слаба физ. активност - т.е две тренировки Пилатес, равнявам на един урок по танци. А за ходенето пеша - работата ми е 12 часа в седнало положение, това е моя начин да се раздвижа вечер. Ако и тук бъркам, моля поправете ме :shy:
Или в дните с танци да добавям по един блок и да видя как ще се чувствам
арлина
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 9:47 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Tatyana » Пет Май 09, 2014 5:51 pm

Арлина, добре дошла и от мен :bouquet:
арлина написа:Обаче се моля утре като минавам през Кауфланд да има кантарче, че иначе идея нямам откъде другаде да търся, Техномаркети и полиси, и прочие са ми много далеко от нас и от работа

Не знам в коя част на София живееш, но ако имаш път в центъра, можеш да намериш хубави немски везни на този адрес. Цената им е 25 лв., а магазина е точно до Халите. До него се намира магазина за диетични храни, който вероятно знаеш. Успех в зоната :yess:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 2 госта

cron