Дневникът на Танита

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот Tony » Вто Сеп 30, 2014 4:55 pm

Е, разбира се, човек знае 2 и 200 както се казва... и ние преди година живеехме с 2 пъти повече от сега, когато си харчим от спестяванията между 2 работи, но мисълта ми е, че има много и изгодни неща по магазините и не всичко е безумно скъпо...а при вас оставам с впечатление, че е доста по-скъпо...

Иначе риба си взимаме от дистрибутор - имаме познат и взимаме на едро. Месо си взимаме от кланиците направо и пилешко и свинско пак в големи количества и е на 1/3 от цената му в магазина. Особено свинското. Картофи, мляко и ягоди взимаме от ферми и плантации, щото нали сме на село и има бол - на 1/3 от цената също. И ми остава да си взимам само някои други зеленчуци и плодове, но пък всеки вторник на площада има голям пазар на производителите от района където може да се вземат също много изгодно и тези неща. Така че, реално за 4-ма ни харчим не повече от 400-450 € за храна, като в тези пари влизат и всичко био-еко и органик храни...а те са доста у нас. Но и тук се предлагат доста, но цените не са в пъти по-високи, а максимум с 40-50% над основните. Аз държа на хубави брашна, с които им правя хляб и сладкиши - предпочитам да им правя домашни, а да не ядат купешки. Затова им взимам и нерафнирана захар, която също е скъпа, но пък сладни повече от обикновената. Единственото скъпо нещо, което ядем всички доста са ядките - децата ги обожават, а и ние с мъж ми си хапваме и едно 50-60 € месечно отиват само за ядки.

При нас, обаче наемите и консумативите са по-скъпи, но се надявам до няколко месеца вече да си купим къща и да изплащаме нея, вместо наем...та поне да имаме нещо настрана като решим да се връщаме в България. :)

Ох, обърнахме го на ежедневен бит, ама ми стана интересно за високите цени. Извинявай, че ти оспамих дневника. :shy:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Дневникът на Танита

Зоната
 

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Вто Сеп 30, 2014 7:07 pm

Няма проблеми, дневниците нали са за това - да си споделяме. Аз тук още не съм разбрала къде е пазара и в кой ден от седмицата, но полека-лека и това ще науча. Ягоди сигурно и тук има сам да си ги набереш, а и производителите продават, но от това, което видях преди да тръгнем лятото за България местните ягоди излизаха доста по-скъпо да си ги купиш от тези, които продаваха по магазините. Най-малко заради това, че ги продават на литър, а не на килограм. Малини си брахме от гората като си дойдохме от България през август, също и боровинки. Зеления грах също го продават много производители, но също на литър(за сравнение 1л се равнява на 3кг). И при това го продават с шушулките. Аз си купувам от Лидл на килограм и ми излиза доста по-изгодно. Изобщо ми прави впечатление, че местните стоки от производител са доста по-скъпи от същите неща по магазините. Пролетта тук бяха внесли едни белгийски ягоди, които бяха доста изгодни. Но интересното е, че много финландци са готови да дадат 3,5евро за кило домати финландско производство отколкото 49 цента за полски домати. Бях свидетел на такава случка в магазина - една финландка обикаля около щанда с полските домати, оглежда ги и накрая отиде и си купи от доста по-скъпите финландски. Ядките и тук са доста скъпички, фъстъците всъщност са най-евтините ядки. Аз си купувам най-вече бадеми, а от България си вземах и 1кг орехи(само толкова имаше в магазина :) и ме гледаха странно като поисках да си купя по-голямо количество - бяха ги разфасовали на малки пакетчета по около 100-тина грама и аз им обрах всичките :lol: ). Те не знаят, че тук килограм орехи е най-малко 25 евро в добрия случай! ;) А като пуснаха дините по 1 евро и финландците се сбъркаха да купуват. Добре че в България си бях хапнала хубави дини за стотинки. ;) Тук нали е по на север и почти няма местни плодове, освен ябълки и едни дребни сливи не съм виждала друго по градините, а има и френско грозде. Другото се внася. Сега гледам, че комшията от долния етаж има насадени домати в саксии на терасата. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот Tony » Вто Сеп 30, 2014 8:48 pm

Ооо, орехи имаме домашни - и от моите родители и от къщата ни в Банкя - там имаме 2 огромни ореха и си донесохме поне 10 кг само ядки. Ама децата много ги ядат и аз им слагам в кексчетата и им правя и едни орехови сладки с ябълка и канела. А и аз като си правя бонбоните на Кари, понеже им слагам протеин и ми трябват двойно мазнини слагам орехи и вътре и ги овалвам и отвън вместо кокосови стърготини и стават божествени. Иначе и аз купувам за себе си бадеми и лешници, ама децата предпочитат кашу и бразилски орех. Всъщност взимаме и разни миксове. Ние фъстъци не ядем изобщо, та дори не знам и каква им е цената. :oh:

Иначе и тук местните са големи шовинисти и си ядат предимно тяхната си продукция, но и не е толкова по-скъпа от вносната. А на пазара на производителите принципно е по-евтино от магазина. Не с много, но може би едно 20-30 % са по-ниски цените, особено лятото. А ягодите са божествени и нямат общо с гумения вкус на гръцките и испанските, които има тук през зимата и рано на пролет. Само черешите са винаги много скъпи и купувам по половин кг за децата предимно, а ги обожавам...ама само ги наобикалям и хапвам по 1 бл. :)

Това с литража е също интересно. Тук на пазара може да си купиш и 20 гр от нещо си и 5 кг...зависи..никой не ти продава огромно количество. Само дето има цена за 5 кг, да кажем и за 500 г - която е доста по-различна. :) т.е. колкото по-голямо количество купиш, толкова по-ниска е цената и затова е изгодно. Аз понякога си пазарувам почти за седмица от пазара и имам пресни плодове и зеленчуци поне 4-5 дни....издържат. Само съвсем нежните плодове дават фира в края на периода, но моите са като хуни и ядат в промишлени количества плодове и зеленчуци...та рядко хвърлям по някой плод.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Сря Дек 03, 2014 11:59 pm

Тия дни покрай рождения ден на най-малкия човек в къщи и приготвянето на тортата, опитване на кремове и т.н. съм извън зоната през повечето време. Но най-важното е щастието в очите на детето и радостта му.
Скрит текст:
Изображение

:bigsm1:
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот Маня » Чет Дек 04, 2014 7:38 am

Уау, да ти е жив и здрав малкият голям човек! Какво слъннчице е! Само радост да ви носи!
Скрит текст:
И май вече е време да се отдадеш пълноченно на Зоната и да спреш да го кърмиш ;) този Крали Марко!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот gogo » Чет Дек 04, 2014 11:38 am

Ихааа Танитка, да ти е живо и здраво малкото слънчице. :jumpwow:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Чет Дек 04, 2014 12:39 pm

Благодаря!
Ох, Маня, ако знаеш колко много искам да спра вече да го кърмя, ама не дава дребосъка. Че даже и през деня като се сети и пристига да ме дърпа.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот Italiano » Чет Дек 04, 2014 12:43 pm

Браво, браво, голям сладур! Да е жив и здрав!
Със сигурност ти е тежко вече кърменето, но, ако питаш мен, не трябва да спираш.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот gogo » Чет Дек 04, 2014 2:50 pm

Няма нищо лошо в кърменето Танитка. За справка тук. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Пет Дек 05, 2014 12:10 am

Знам, че няма нищо лошо ама просто вече не се издържа. То не е само на заспиване ами и по всяко време на деня и нощта. В началото продължавах с нощното кърмене защото се роди мъничък и мислех, че има нужда от това. След това продължи по навик, но все пак на 2 години да продължава да суче и нощно време си е кошмар. А лятото и на плажа си искаше.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот gogo » Пет Дек 05, 2014 12:35 pm

Но пък ще стане юнак !!! :yess:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Нед Дек 21, 2014 12:32 am

gogo написа:Но пък ще стане юнак !!! :yess:

Да, като Крали Марко дето сукал до не помня вече колко години! :lol:
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот gogo » Нед Дек 21, 2014 7:10 am

Да, ама освободил 3 синджира роби.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Пон Яну 19, 2015 8:09 pm

И тук да се похваля с новата си придобивка!
Скрит текст:
Изображение

Днес си взех от тукашния лидъл кантарче, ама много умно! Има запаметени в него 800 храни и продукти с данните им за съдържание на протеини, въглехидрати, мазнини, освен това калории и холестерол. Освен това има възможност за запаметяване на още 200 мои продукта. Сега и камилско мляко да реша да опитам вече ще знам какво точно хапвам! :lol: Има данни и за магарешко мляко! Това на първо четене, предстои ми по-подробното му проучване! :bigsm1: :bigsm2:
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот Italiano » Вто Яну 20, 2015 11:17 am

Ха, миналата седмица го имаше и в нашите Лидл-и.
И си викам каква е тая промоция кантарче за 20 лв.
А то било умнооо ...
Я кажи как така запазва данните за продуктите? В смисъл това с какво помага при меренето?
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Вто Яну 20, 2015 12:15 pm

Ами аз днес пробвах да запаметя данните на котиджа дето си го хапваме. Става супер лесно. Ами според мен като знаеш че един блок протеин трябва да ти е 7гр - мериш си колкото си го изчислил по етикет и сверяваш дали е толкова. Освен това има данни и за други плодове и зеленчуци, които ги няма в нашата таблица(в смисъл запаметени са вътре, има продукти дето едва ли ще ги хапна някога, но има и такива дето се случва да си купиш и трябва тепърва да търсиш данни за тях). Например миналата седмица си бях купила личи - няма нужда да се ровя из сайтовете и да смятам колко грама трябва да ми е един блок от него - меря си грамажа и гледам съдържанието на въглехидрати - знам че един блок е 9гр. въглехидрати и го натаманявам на грамаж. Другото нещо е за тия дето все пак искат да знаят какви калории поемат като се хранят по този начин - мериш, виждаш калориите, има опция да се запамети и накрая на деня виждаш колко калории си поел днес. Предполагам, че ако човек се придържа основно към зелената част на таблицата няма да са много. :) Но досега не ми се е занимавало да ги смятам. Лично на мен ми хареса идеята.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта