Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Мар 05, 2014 8:49 pm

Не всеки зехтин е приятен - има един който дори леко нагарча или налютява - уж е екставърджин, но и цвета му е един зеленикав, като да са ползвали зелени маслини за производството му.
У нас дори маслини като се купят се заливат със зехтин. Олио 1 бутилка седи за резерв, ако свърши зехтина и няма мъни за зехтин. А аз си му убивам понякога по острия вкус като в него си държа свежи подправки - едно шише с розмарин, едно шише с мащерка, едно шише с босилек, едно шише със салвия. А когато не ме мързи си приготвям купчета с подправки и зехтин в ледарката във фризера и после си ги държа в пакетче, да са ми готови, когато ми потрябват за готвене.
Тези дни гледах Джейми прави ароматно масло с подправки на саламче. За това не се бях сетила, а си купувах (нещо на последък не го виждам) такова овкусено от магазина. Страхотия на печена филийка. Но съм се замислила да експериментирам с гхи и подправки. Само да ми остане малко свободно време и да излязат пролетните свежести.
А от една седмица си хапвам пресен лук от моята си саксия. Купих си арпаджик и набучих една саксия и едно съндъче. Поникна за 1 седмица и само си отрязвам понякое стръкче зелено към салатата - без да му меря грамажа щото 1-2 листа не правят блок. Но е страшно приятен - свежо откъснат. Това ме подсеща, че е време да се огледам в нета за семена и да си произведа в саксиите още свежи подправки. Засесга съм поръсила малко копър и кориандър, ама нещо още не са се показали, може да им е още студено. И само ме е яд, че нямам балкон.Но съм решила да изпрося от съседката дето ни поддържа двора с цветя и треви да ми отдели едно кътче да насадя няколко стръка домати. Иначе ще си остана саксиена фермерка. :laugh1: :laugh1:

А за мненията на разните диетолози - колкото диетолози, толкова мнения. Човек чете, ориентира се и трябва да избере, кое му допада. И понеже Зоната не е диета, а начин на хранене - аз избрах именно нея. Пазарът и нетът са пълни с всякакви предложения за диети. Пробутват ни навсякъде мнението на една българска професорка-диетоложка дето отслабва хората със зелева супа. А тя е толкова некомпетентна. На какво ли учи студентите си. И ти смъква кожата докато я посещаваш. А тук, с помощта на всички, на книгите на Бари, на Пипи, на Гого, на Карита, на всички вас - с успехите и грешките - всеки, ако иска и вярва, може да постигне ако не супер-, то поне добро здраве и самочувствие.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Мар 10, 2014 6:12 pm

В грях съм. Но повода си струва. Спечелено дело за 10 милиона! Все пак опитвам да балансирам вино сьс сирена, но блоковете не са следобедни. Ще се слеят май с вечерните ;), а може и да ги попрехвърлят ... балансиранто ;).
Последна промяна Маня на Вто Мар 11, 2014 2:53 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Пон Мар 10, 2014 7:57 pm

Manya написа:В грях сьм. Но повода си струва. Спечелено дело за 10 милиона! Все пак оопитвам да баланс нам вино сьс сирена, но блоковете не са следобедни. Ще се слеят май с вечерни е ;), а моде и да ни попрехвьрлят ... балансиранто ;).

Е щом е за 10 милиона :wow: , простено ти е! :monk:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Мар 10, 2014 9:42 pm

Леле, забравила съм колко е гот да обърнеш повече от чаша вино... Не ми се е случвало от сума време... И затова и пиша с грешки, че ми се преплитат пърстите, особено на телефона. Но утре съм пак на колелото... Сега си дадох сметка, че преди да отпочна зоната имам още 5 свалени кила, така че и да има застой този месец хич няма да ми пука. Абе за близо три месеца от 95 на 86 си е супер. На 60-годишнината може да съм и към 70-те.

Пих вино, не знам какво беше, ама беше супер - 3 чаши - 3 БВ. Италиански сирена и брускети с аншуа - вероятно около 5-6 БВМ и малко салата в зелено - все пак почти балансирано. Ако остана будна до 11, ще поема и рибеното масло, но този път само с вода, да не прекаля с блоковете за деня, макар и не съвсем балансирани. :laugh: :laugh: Ама наистина си струваше да прекали човек. Не всеки ден се печели такова дело. И то на последна инстанция. Да са ми живи и здрави момчетата и момичетата, с които работя, много са кадърни! Все така да им върви! Обичам ги! И да ме издържат до пенсия! :laugh: :laugh: Ако я дочакам! :laugh:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Мар 11, 2014 2:58 pm

Вече иде време за следобедната подкрепа, а главата още ми е мътна от снощи. Ама от 16 до 21 часа на маса и около бутилка вино :stupid: Аз все пак дойдох в офиса в 7 и половина, а моите герои успяха да се дотърят едва към 12... И не искам да кажа колко всички не сме в час днес... Но дечурлигата са продължили до след 2 през нощта... май погълнали 6-7 бутилки уиски, шампанско (не се знае колко)... Луда работа... Добре че са млади и организмите им все още държат.

Снощи успях само да си пийна рибеното масло и потънах в дълбока дрямка. Но още от сутринта съм на зоново меню. Няма мърдане - колелото не трябва да се напуска за дълго време.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Вто Мар 11, 2014 3:10 pm

Manya написа:Вече иде време за следобедната подкрепа, а главата още ми е мътна от снощи. Ама от 16 до 21 часа на маса и около бутилка вино :stupid: Аз все пак дойдох в офиса в 7 и половина, а моите герои успяха да се дотърят едва към 12... И не искам да кажа колко всички не сме в час днес... Но дечурлигата са продължили до след 2 през нощта... май погълнали 6-7 бутилки уиски, шампанско (не се знае колко)... Луда работа... Добре че са млади и организмите им все още държат.

Снощи успях само да си пийна рибеното масло и потънах в дълбока дрямка. Но още от сутринта съм на зоново меню. Няма мърдане - колелото не трябва да се напуска за дълго време.

Маня, страшна си. Бързо влизаш в час, няма мърдане. ;)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Вто Мар 11, 2014 9:04 pm

Manya написа:В грях съм. Но повода си струва. Спечелено дело за 10 милиона! Все пак опитвам да балансирам вино сьс сирена, но блоковете не са следобедни. Ще се слеят май с вечерните ;), а може и да ги попрехвърлят ... балансиранто ;).

Охооо, не знаех, че имаме голям играч сред нас! :yess:
Да разбирам ли, че имаш адвокатска кантора?
Внимавай какво ще отговориш, че ако кажеш не, значи може всичките 10 млн. да са за теб и тогава ще почна да те агитирам да купиш ЦСКА! На 19 март пускат акциите. :laugh:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Мар 11, 2014 9:15 pm

Italiano написа:Да разбирам ли, че имаш адвокатска кантора?

Не, нямам си, не съм юрист, аз съм психолог по образование. Но работя при адвокати. Е, печалбата дори не е за кантората, а за клиента, за когото спечелихме делото. За кантората сумата е значително по-дребна. Но ще има Великденски премии най-вероятно :smdance: Освен вчерашното оливане :laugh1: И мъни за рибено масло, витамини и протеини :laugh4: :laugh4: И за сьомга по-често :laugh4: :laugh4: :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Вто Мар 11, 2014 9:34 pm

Ееее, тъкмо си мислех, че съм намерил кой да МИ купи ЦСКА ... :(
:laugh1:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Мар 11, 2014 9:40 pm

За любителите на сьомга - последния ми :cheff: експеримент :laugh4:

Филе от сьомга - колкото ви позволява джоба и делимо на 3 х 42 г (126 г) - естествено за 3 БП на порция :laugh4: :laugh4:
Алуминиево фолио, леко намазано със зехтин (може да е овкусен с розмарин, риган или мащерка - или комбинация) - не повече от 1 ч.л., която после не броите за БМ, ако естествено не правите само 1 порция
Грейпфрут, нарязан на кръгчета и почистен от кората (ако сте забравили да си купите лимон, а грейпфрута има вероятност да изфиряса от чакане на реда си за похапване :laugh4: Ябълките някак по-лесно се наместват в менюто ми.)
Поръсвате филето с малко сол и чер пипер, покривате с резените грейпфрут, увивате на пакетче във фолиото и слагате във фурната за 30 минути (няма мирис, няма изпарения, няма кой да се сърди, че у дома ухае на риба :laugh4: или да поканите на гости съседските котки :laugh4: )

Резултатът беше зашеметяващо вкусен. За БВ и БМ, каквото ви душа сака от зелената гама - ама най-гот е с богата зелена залата със зехтинец и балсамико. Носи и чаша хубаво вино.
Последна промяна Маня на Вто Мар 11, 2014 9:42 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Мар 11, 2014 9:41 pm

Italiano написа:Ееее, тъкмо си мислех, че съм намерил кой да МИ купи ЦСКА ... :(
:laugh1:

Аз съм левскарка от времето на Гунди, но някои от моите момчета и момичета може да се излъжат, че май повечето са от твоята кръвна група. :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Вто Мар 11, 2014 9:44 pm

Ох, айде няма да те бъзикам за мача в събота, че си ми другарче!
:hug:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Мар 11, 2014 9:49 pm

Italiano написа:Ох, айде няма да те бъзикам за мача в събота, че си ми другарче!
:hug:


Аз мачове не гледам, от футбол не разбирам, не се интересувам, просто съм левскарка генетично. А доколкото се информирам - и двата уж големи отбора в момента са пълна скръб - фани единия, удари другия. Последното ми футболно преживяване беше на световното, когато станахме 4-ти. Коя ли година беше.... :lol: :lol: Обикалях София с колата натоварена с 8 малчугана, които стърчаха от всички прозорци и шибидаци... Но това беше нещо различно. Като "пиянството на един народ"!

А иначе ми е писнало от шума на стадион "Васил Левски" - живея до него и изпитвам кошмар, когато има някакъв мач там. :lol: Оня ден като се прибирах, май беше в деня на мача, за който говориш, имаше шпалири от жандармерия и полиция. Все едно ще заповча война...
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Вто Мар 11, 2014 11:58 pm

Ееее, да беше казала, да ти мина на гости за следобедна зонова закуска. А аз жулих небалансирани бири, много бири ...

Другия път ще ти пиша да ми вземеш билет, за да не се редя по касите!
:laugh4:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Мар 13, 2014 10:50 pm

Нещо ме е хванал мързела да готвя. И съм минала на бързи комбинации. Наблягам на въглехидрати под формата на задушен зелен фасул, чушки и домати, нахут. В комбинация с извара или котиджа става супер мешаница за мързеливи готвачи. Сутрин, обед, вечер, следобед - все извара с нещо зеленчуково. Фасулът става за 15 минути в уреда за готвене на пара и е единствения полусготвен продукт. Подправките оправят работата. Както и зехтинеца. Иначе блоковете си ги броя старателно и си ги тегля.

Вечер, ако съм минала през зарзаватчийницата задължително има една зелена салата от някакъв вид маруля (според предлагането) с пресен лук и чесън, магданоз, и каквато друга зелена подправка има в оборот - мента, кориандър, босилек, риган. Абе, зелено да е.

Вода пия като жаба, защото непрекъснато ми съхне устата.

Станала съм по-продуктивна и отхвърлям доста задачки в офиса. А и у дома успявам да се поорганизирам и да сложа туй-онуй в ред (ама като Лиса опашката) - станала съм ужасна домакиня. Свела съм до минимум домакинските си задължения.

Тази вечер сложих във фурната една сьомгова пъстърва във фолио с ароматен зехтин и лимон. Утре ще я отварям, да видим какво се е получило. При всички случаи ще е вкусен протеин. Само помолих да ми махнат в магазина главата и опашката, че иначе не мога да пипам риба (има ли очички - не я пипам :laugh4: )

Днес си получих новата порция рибено масло, и веднага поръчах следващата - да се застъпват. Защото явно има ефект - болките в коленете и кръста ги няма, явно възпалителните процеси са леко потушени. Получих си и кутията за храна на Fir&Fresh. Изглежда добре. Тия дни ще я пробвам. Само трябва да поосвободя място във фризера на хладилника, да има къде да сложа блока за заледяване. Изглежда много добре. Бяха ми сложили и подаръче в пакета - шапка за баня.

Почна вече да ме тормози това мислене за ядене 5 пъти на ден. Не може всичко да се върти около една манджа, мамка му! :angry: Никога това не ми е било приоритет в ежедневието. А сега трябва все да мисля кога, колко, какво :laugh4: :laugh4: А и не обичам да приемам храна приготвена от преди 2 дни. Това ме натоварва, защото трябва да приготвям нещо всяка вечер за другия ден. Може да е едно и също, но трябва да е прясно приготвено. Само боб мога да ям, ако се е разходил до нивката. А не съм си хапвала бобец вече 2 месеца. А имам божествен шарен боб, който става като кестени на вкус. Ама как се готвят само 50 г боб, боб се готви на казан, тогава е вкусен. И как се правят 3 блока въглехидрати с боб, морков, лук, чесън, чушка - голямо мерене ще трябва да падне. Но ще се изпробвам в почивните дни - дано успея да стъкмя една бобена яхнийка или чорбица. :laugh: :laugh:

Отивам да си приготвя айрянчето и рибеното масло, че днес нещо много ме тегли възглавницата. Абе, не знам, зонуващите спят все по-малко, а на мен все по-често ми се иска да си легна в 8 вечерта. И да стана в 12 на другия ден. :laugh4: Не че ми се получава, но все ме тегли към креватчето. Обяснявам си го с натрупаната умора и недоспиване, което при мен е почти хронично състояние. Може би организмът иска да се върне към по-нормален ритъм.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Чет Мар 13, 2014 11:42 pm

Маня,
Все се кана да те питам, защо слагаш на сьомгата зехтин, след като е толкова мазна? Аз винаги я правя увита във фолио с подправки(сол, черен пипер и девисил) и я мятам за 15 мин във фурната, като разтворя фолиото, тя плува в собстена мазнина, не мога да си представя, колко мазно би било, ако има и зехтин. :think2:
И тъй като по този начин ми е сташно мазна, от както съм в Зоната и готва по една порция, започнах да я правя в тиган, пак със същите подправки, с малко водичка, слагам и 1 блок зеленчуци и за нула време става готова, като на пара, но зеленчуците поемат част от мазнината и става супер. :yess:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта