Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Вто Мар 04, 2014 10:33 pm

Маня,
Да ти се похваля, днес си направих "Поширано пилешко филе", но с пуешко. Мисля, че стана добре. Мисля да опитам следващия път с пилешко, да видя разликата. Това, което ми направи впечатление, че когато го начуквах, не успях да го изтаня много. Пуешкото явно е по-жилаво ли, какво? :doNotKnow: Спомням си, че като съм начуквала пилешко преди, много лесно се изтъняваше. Варих го 25 мин. В пликчето имах вода, първо помислих, че е влязла вода, но после като размислих, ми се струва , че по-скоро това си е водата, която самото филе е пуснало защото беше солена и с вкус на подправките.
Днес го ядот така, варено. Утре може да опитам леко да го запържа. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Мар 04, 2014 11:19 pm

Скъсаха ми нервите с тоя нет. Мразя да пиша от телефона. :angry:

Хип, течността от пуешкото. И при пилешкото се получава. Аз не консумирам пуешко. То и пилешкото ми не е по вкуса ми много много, но нали трябва да се консумират протеини... Със сигурност пилешкото много по-лесно се начуква и изтънява. То си е по-крехко от пуешкото и май не толкова сухо (каквито спомени имам от пуешко). Важното е да ти е било вкусно. Ако е по-тънко ще поеме повече подправки може би и по-лесно ще се навие на рулце. А запърженко става по-пикантно, определено. Иначе си е малко суховато. Но има вариант да се увие с лентички бекон, които леко са запържени, за да им падне малко от тлъстичкото (така е в оригинала - но аз и такова не ям). Той си придава и аромат, и мазнинка и тогава рулото ще е още по-вкусно. Но трябва да се пресметне с блоковете.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Сря Мар 05, 2014 12:14 am

HippoDel написа:Като те гледам с тази синя униформа...... ;) Да не си цесекар под прикритие? :laugh1:

Униформата е служебна. :laugh:
Иначе съм си червен отвсякъде. ;)

Маня, напоследък доста рецепти даваш, та се чудя дали да хвърля ръкавицата и да жегна Карито, че може да загуби титлата "Главен Зонов Шеф" (ГЗШ).
В среда на конкуренция се раждат много добри идеи. :)
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Мар 05, 2014 12:49 am

Italiano написа:Маня, напоследък доста рецепти даваш, та се чудя дали да хвърля ръкавицата и да жегна Карито, че може да загуби титлата "Главен Зонов Шеф" (ГЗШ).
В среда на конкуренция се раждат много добри идеи. :)


Сакън, недей! :laugh4: Не създавай "конфликтни ситуации", че ми стигат тия в държавата ни. Че и в света в последните дни. Нека спокойно си живеем поне тук - в Зоната.

Просто обичам да готвя. Обичам и храната да ми е разнообразна. И всяка свободна минута като знам какво има в хладилника и шкафа измислям как да балансирам менюто. И като стане вкусно за мен го споделям. Може и друг да опита и да му се понрави. Защото рецептите от книгите на Барито май никога няма да седна да си ги изпълня. Предпочитам собственото си творчество в кухнята, защото си е по моя вкус. А нали точно това е Зоната - да балансираме менюто си по собствен вкус, така че да изпитваме удоволствие от храната - хем да е наше лекарство, хем да е удоволствие. Поне аз така разбирам престоя си около и в Зоната (това "в" е все по-доминиращо и ме прави щастлива).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Мар 05, 2014 9:44 am

Нощес работих до късни доби. Нещо са ме притиснали задачките и все си взимам работа и у дома. И понеже си хапнах рибеното масло с айранчето към 11ч (обичайното време половин час преди лягане), а не си легнах... към 2 и половина през нощта си направих още 1 БПВМ среднощна подкрепа и тогава се катурнах върху възглавницата. Дано не съм сбъркала, но усетих, че нещо ми престъргва и предпочетох да е 1 блок повече, отколкото да изляза от Зоната (ако съм била в нея изобщо :laugh1: ) Това да си "В" или "около" си е супер относително. Общо взето си кръжа и се надявам със стриктното спазване на грамажите да се приближавам повече до "В"-то. Всъщност се чувствам много добре. Само дето тази сутрин ужасно ми се дреме, но след само 3 часа сън е така.
Дадох си сметка, че не съм изпитвала глад от началото на това пътуване. Което може би е добър признак, че съм повече "В", отколкото "около". Е, аз се старая да спазвам някакви часове около които да приемам поредната порция блокчета с плюс-минус половин час. Но ако се оставя на чувството дали съм гладна или не - просто никога не съм гладна.
Добре че почнах да се справям с количествата на въглехидратите, че в началото беше малък ад. Не че не си правя понякога вечер някоя огромна салата. Но тогава мога да й се отдам поне за час дъвкане и преживяне и да я поемам на почивки :laugh:
Проблемът е с носенето на храна на работа. Дотегнаха ми тия кутийчета да ги разнасям. Сега все още е хладно. Ами като се затопли? В тази връзка открих нещо в iHerb и си го поръчах. Кутии за храна с охладително блокче - за салатките през лятото. Чакам го да дойде и ще споделя струва ли си да си го поръча човек. Но ако някой има интерес - ето линкче към тези продукти - http://www.iherb.com/Fit-Fresh

Днешната ми закуска беше опит за съчетаване на "суперхрани" - получи се едно зелено чудовище, но беше вкусно

3БПВМ
соев протеин 7 г 1 БП
конопен протеин 7 г 1 БП
спирулина 10 г 1 БП
чиа 5 г 1 БМ
небелен сусам 6 г 2 БМ
годжи бери 30 г 1 БВ
ябълка 200 г 2 БВ

Накиснах годжито заедно със сусама и чиата в малко вода докато я поемат. Протеинчетата разбърках със водица на кашица, ябълката пасирах. Смесих всичко и се получи едно тъмно маслено зелено :mrgreen: :mrgreen: нещо като нищо, имам чудството че още ми е зелена устата :lol:

А от два дни открих един супер чай, който ми запълва липсата на черен шоколад - чай от люспи от какаови зърна с джинджифил - все едно пиеш горещ шоколад. Сигурно може да се подслади със стевия, но аз обичам горчив шоколад - най-много Линд 99%.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Сря Мар 05, 2014 11:22 am

Manya написа:... Но има вариант да се увие с лентички бекон, които леко са запържени, за да им падне малко от тлъстичкото (така е в оригинала - но аз и такова не ям). Той си придава и аромат, и мазнинка и тогава рулото ще е още по-вкусно.

Това може да го направя на моите хора в къщи, дето не са по Зоната, може да им хареса, но с пилешко. Пуешкото стана много сухо, затова днес ще пробвам леко да го запържа, със сигурност ще е по-добре. Жалко, че нямам ГХИ, тук маслото е със сол, а то не става за ГХИ. Понякога се намира и едно безсолно, но е много скъпо. Все пак, май ще трябва да си купя от него и да си направя, макар и малко, аз и без това от както съм в Зоната съм хапвала масло има-няма 2-3 пъти.
Manya написа:... В тази връзка открих нещо в iHerb и си го поръчах. Кутии за храна с охладително блокче - за салатките през лятото. Чакам го да дойде и ще споделя струва ли си да си го поръча човек. Но ако някой има интерес - ето линкче към тези продукти - http://www.iherb.com/Fit-Fresh

Тази кутийка много ме впечатли, като я получиш непремено сподели дали си заслужава. И аз мисля да си я взема за лятото. :bigsm3:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Мар 05, 2014 11:26 am

Хип, запържването става и в зехтин - той придава особено добър вкус на пилето.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Сря Мар 05, 2014 11:38 am

Manya написа:Хип, запържването става и в зехтин - той придава особено добър вкус на пилето.

Маня, като спомена зехтина, да те питам нещо, виждам, че ти разбираш от готвене. Аз преди запържвах в зехтин, но напоследък четох, а и преди бях чувала, че зехтина не бил добър за пържене, защото при определена температура, когато започва да пуши, мазнините му се променят и ставал едва ли не токсичен. Според теб вярно ли е това? Защото при запържване, той реално започва да пуши. :think2:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Мар 05, 2014 12:07 pm

Ами да си призная честно, аз рядко запържвам дори с масло. Системата ми на запържване на лук или моркови, или друг зеленчук за каквото и да е ястие например е да го сложа в тенджерката заедно с мазнината и малко водица, да омекне, да се изпари водата и само минутка го завъртам в мазнината и вече добавям всичко останало и водата. Дори не пържа картофи от години. По принцип зехтините са няколко вида - салатени, за готвене и екстра върджин. Аз за готвене ползвам един наливен домашен който ми го носят приятели от Гърция. А иначе за всичко останало - екстра върждин. И аз съм чувала че не е препоръчително силното загравяне на зехтина. Но в моята готварска технология това не се случва и не ми е пушил досега.

Май препоръчваха пърженето да става в сусамово олио, но не съм много сигурна в този си спомен :laugh4: бабешка рабоа :laugh1: :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Сря Мар 05, 2014 12:17 pm

Аз правя същото като теб със зеленчуците, реално ги задушавам, а не ги запържвам. Но например преди съм мариновала по крехки пържолки в зехтин и подправки и после ги мятам на грил тиганчето и тогава зехтинът пуши, няма как. :think2: Същото би се получило, ако леко си запържа пошираното пуешко в зехтин, та затова си мислех да го пръжна в масълце. Аз ползвам само екстра върджин, те другите са някакви измислени, рафинирани, смесени с други мазнини и т.н., а домашен няма кой да ми подари. :laugh:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Мар 05, 2014 12:28 pm

То на грил тиганчето пуши всичко - не е от зехтина. И на тиган с незалепващо покритие пуши, и на керамичен пуши - щом е нещо между печене и пържене. Дори да не е с марината, която съдържа зехтин, може и друга мазнина да си ползвал - все лекичко си пуши, когато е мръвка.
Аз мариновам сьомгата преди да я метна в тигана в зехтин и подправки. Но интересното е, че при нея май по-малко пушек излиза от тигана.
Но честно казано - всичко ми е по-вкусно задушено. Маринованата мръвка, завита във фолио и метната дори върху тигана, а не във фурната ми е по-вкусна. И тогава хич не пуши. Е, не е раирана, ама за тази цел си има барбекюта, за онези, които ги предпочитат.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Сря Мар 05, 2014 12:44 pm

Manya написа:Но честно казано - всичко ми е по-вкусно задушено. Маринованата мръвка, завита във фолио и метната дори върху тигана, а не във фурната ми е по-вкусна. И тогава хич не пуши. Е, не е раирана, ама за тази цел си има барбекюта, за онези, които ги предпочитат.

Ей, Маня,
Ти си сташна, само какви идеи ми даваш. Това, никога не бих се сетила да го пробвам, правила съм го само във фурна, но не би ми дошло на ум, че може и на тиган да стане. Благодаря ти. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Мар 05, 2014 12:54 pm

Ами като "сирене на капак" - слагаш във фолио, поръсваш малко чили, чер пипер, резенцета лук и "к'вото друго душата ти сака" :laugh1:, ръсваш зехтинец, увиваш като пликче и на тигана...

За месото във фолио на тиган спазвам правилото да го обръщам през 2-3 минути. А когато е направо на тигана - винаги през минута - така мръвката остава сочна и не си губи от соковете.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Сря Мар 05, 2014 5:43 pm

Маня,
Седя и си хапвам запърженото поширано филенце с гарнитура заешка салатка(зеле и морков)-супер! :msmile5:
Докато го запържвах ми хрумна, че ако се сложат при поширането вътре 1,2 скилидки чесънче нарязано на ситно, ще стане супер. Следващият път ще опитам. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Мар 05, 2014 5:56 pm

Това с чесъна е идея. Явно не е имало в торбата и затова не съм сложила. Или не съм се сетила. Но и аз като реша след половин година да правя пак такова филе, ще пробвам.
На мен ми дойде много месото тоя месец и половина и сега ще се придържам към вегетариански вариант на Зоната. Изядох пилета, телета и риби колкото за последните 5-6 години. Вече не мога да ги гледам. Виж, рибката няма да отказвам, сьомгата си е направо супер. И добре че я предлагат на филе и почистена, защото иначе при мен настъпва ужас - не мога да пипам риби с глава и очи. И изобщо - мръвките от всякакво естество са ми трудни за смилане, ако не са филета, да нямат кокал, да нямат кожа, очи, опашки, крила, люспи и за каквото още се сетиш, че напомня, че е било жива душа. :laugh: :laugh: А за колбаси да не говорим - такова нещо не съм яла с години. Тези щандове ги подминавам в магазините.
Само имам спомен от една супер сланинка, която приготвяха едни познати. Супер мезе за червено вино. От коремчето на прасчо, поръсена с много подправки, навита на руло и варена в армеена чорба (сокът на киселото зеле за тия дето не знаят що е то :hm: ), нарязана като пергаментова хартия върху печена филийка - чак лигите ми потекоха - но това си е извънзонов продукт - :laugh:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот amaZONka » Сря Мар 05, 2014 8:29 pm

Вкъщи има зехтин, но никак не ми харесва. Каквото и да ям е без мазнина :th: По принцип си прибавях преди малко олио, но зехтин... бляк. Много ми е мазен вкуса му е един никакъв...Гледала съм предавания, в които казват, че слънчогледовото олио изобщо не е вредно, както го изкарват разни диетолози, а напротив - дори е по - добрия избор :) Аз предпочитам да си изям сочните маслинки :love:
Аватар
amaZONka
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 116
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 9:58 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта