Дневникът на Tedy

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот _belladonna_ » Пет Окт 03, 2014 7:52 pm

TiTi написа:Имам едно въпросче. Рибата тон, която сам си взела е в собствен сос, но аз изцеждам водата от нея и след това я меря на везната. Това грешка ли е? Стойността в таблицата за цялата консерва ли е или само за рибата изцедена?

Изцедена.Нахута по етикет ли го смяташ 66 гр. 2вб? Защото имам спомен че 50 гр. беше 1бв.
Аватар
_belladonna_
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 277
Регистриран на: Съб Май 10, 2014 2:08 pm
Варна
Жена

Re: Дневникът на Tedy

Зоната
 

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Tedy » Пет Окт 03, 2014 8:06 pm

От тук го смятам - http://www.bb-team.org/hrani/id/480550_ ... en-bez-sol. Мисля че трябва да е 66 грама.
Tedy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 4:22 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Маня » Пет Окт 03, 2014 8:13 pm

Ако сама си го вариш, просто брой 1/4 ч.ч. за 1 БВ. Ако е от консерва - на нея трябва да има данни на етикета за съдържанието на протеини, въглехидрати и мазнини в 100 г.
Оттам по форумалата изчисляваш колко е 1 блок съответно
въглехидрати - 1 БВ = 900/съдържанието въглехидрати в 100 г продукт
протеини - 1 БВ = 700/съдържанието на протеини в 100 г продукт
мазнини - 1 БМ = 150/съдържанието на мазнини в 100 г продукт
Обикновено най-малкото число е онова, което отнася продукта към съответната група. Ако имаш близки стойности - тогава продуктът е смесен (като при обезмаслените млека)
А иначе правилно си си изчислила от стойностите в сайта, че 2 БВ нахут са 66 г
Но зависи от нахута - има дребен (дето му викаме леблебия) и едър - при мен излиза понякога и по 50 г 1 БВ (аз си го варя и меря с чашка, или гледам етикета на буркана или консервата)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Tedy » Пет Окт 03, 2014 8:24 pm

А ако в продукта (по етикет) има и въглехидрати и протеини, как да ги смятам. Например днес правих сладкиша с боровинки и заради това че на етикета на триците пишеше че за 100 гр - 13гр. протеин и 60гр въглехидрати (по спомен), ми се налойи да смятам много :hm:
Tedy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 4:22 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Маня » Пет Окт 03, 2014 8:51 pm

В природата няма толкова чисти храни. Почти всички съдържат поне 2 от основните групи: протеин, въглахидрати, мазнини. Важно е коя е преобладаващата съставка, която определя продукта като протеинов, въглехидратен или от групата на мазнините. Затова на етикетите ще намериш понякога и трите съставки. Затова избираме онази, която при деленето по формулата като резултат дава най-малкото число. Т.е. с най-малко количество от продукта, получаваш най-много от дадения елемент. Ако трябва да изядеш 3 блока нахут например, за да получиш 3 блока протеин, който обаче е разстителен и се усвоява по друг начин от организма, трябва да изядеш 156 г., за да изядеш 3 БВ - трябва да изядеш 45 г., но ако изядеш 156 г , то тогава въглехидратите ще станат много повече от необходимите ти 3 блока

900/60 = 15 г за 1 БВ
700/13 = 53 г за 1 БП

Този продукт е въглехидрат (взимаш най-малкото число).

Защо делим така?
1 БП е 7 г
1 БВ е 9 г
1 БМ е 1,5 г
За да избегнеш по-сложната формула : (100 / съдържание в 100 г) * грама за блок (за протеините напр. би изглеждала така: (100/ 53) * 7, смяташ по начина от предходния ми пост.
Когато знаеш, че един продукт е в определена група, не е нужно да го мислиш какъв е, тогава изчисляваш само по формулата за основната група. Нахутът е поначало към въглехидратите. Затова смяташ само колко грама от него съдържат 7 г въглехидрати.
При въглехидратните храни съдържанието на протеин е относително малко и е протеин, който по-трудно се усвоява.

Когато ползваме проеин на прах, тогава задължително мазнината за 1 блок вече не е 1,5 г, а 3 г. Протеинът на прах не съдържа мазнини. Докато всички останали протеинови храни съдържат скрита мазнина.

Оф, дали го обясних като хората. На мен си ми е ясно от първо четене. :laugh4: Дано си го разбрала, ако не пак ще обяснявам. Но като си прочетеш книгата, ще ти стане по-ясно.
Последна промяна Маня на Пет Окт 03, 2014 8:58 pm, променена общо 2 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Tedy » Пет Окт 03, 2014 8:54 pm

Супер си разбрах те перфектно, много ти благодаря :love: :bouquet:
Tedy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 4:22 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Italiano » Пет Окт 03, 2014 9:42 pm

_belladonna_ написа:Нахута по етикет ли го смяташ 66 гр. 2вб? Защото имам спомен че 50 гр. беше 1бв.

Тъкмо и аз това щях да питам, щото 66 грама е малко за 2 блока.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Tedy » Пет Окт 03, 2014 9:51 pm

Ох сега ми е криво, че съм сбъркала. Още нямам навик да търся етикета на нещата и като реша да си правя менюто и проверявам тук дали го има в таблицата, ако го няма гледам в bb team - http://www.bb-team.org/hrani/id/480550_ ... en-bez-sol и така ги смятам. Може би съм сбъркала, ще запомня първо да търся етикет.
А мога ли да задам още един въпрос, тази вечер се очертава че ще пия една чаша вино вместо късната ми закуска, но въпроса ми е как се изчислява 1 блок пъстарма? Търсих но не успях да се справя сама. :shy:
Tedy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 4:22 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Italiano » Пет Окт 03, 2014 9:54 pm

28 гр. за блок, щото си е чисто месце.
Има я в таблицата. Трябва да й се доверяваш повече, отколкото на ББтийм.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Tedy » Пет Окт 03, 2014 9:59 pm

Разбира се, че пурво в таблицата гледам, но пъстармата не можах да я намеря, а за нахута, беше в 4аши измерен и не съм сигурна че ще се справч с тази мерна единица, в грамове ми е по-лесно :shy:
Tedy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 4:22 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Маня » Пет Окт 03, 2014 10:06 pm

Единият ми нахут в буркан излиза по 95 г за блок, а другия от кутия е по 62 г за блок. Така че е добре да се гледа етикета. А когато си го вариш сама - мери с чаши - 1/4 ч.ч. е 1 блок.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Tedy » Пет Окт 03, 2014 10:10 pm

Ехе доста голяма разлика. Значи е по добре да си го варя сама и да си го смятам за да съм сигурна, че всичко е ок. Аз купих нахут пробно, защото когато въглехидратите ми са зеленчуци и плодове много ме подуват и много тежко ми става след това. И от таблицата си избрах нахут да опита. Старая се да се храня само с хтани в зелено и да изпълнявам грамайа точно :refuse: :doNotKnow: но днес не :ang:
Tedy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 4:22 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Маня » Пет Окт 03, 2014 10:34 pm

Теди, ако си забелязала продуктите са дадени в чаши и грамаж. В оригинала (книгите на Сиърс) само протеините са в унции, всичко останало е в чаши, лъжици и бройки. Пипи се е постарала да превърне болшинството продукти и в грамове, като е рязала, кълцала, слагала в чаши, мерила. Това е голямо удобство. Но често си задаваме въпроси дали таблицата е вярна за някои продукти (като нахута например - и за суров и за сварен е 1/4 чаша). И лещата май я обсъждахме. Бари само за някои продукти е поставил забележка да се гледа етикета, защото съществува голямо разнообразие - но това се отнася най-вече за соевите продукти. Така че най-важно е да са точни количествата на протеините. 5 грама повече или по-малко въглехидрат не е от съществено значение. Освен това, когато свикнеш да гледаш етикетите и си пресмяташ по тях консервираните храни, просто си ги записвай, за да не смяташ всеки път. Например, в таблицата изварата е 56 г., но извара Олимпус по етикет излиза 50 г. Но не на всички български извари има данни по етикет. Търсиш обезмаслена и мериш по 56 г за блок.
За някои зонковци е важно да четат етикетите, други се доверяват на таблицата. С практиката сама ще усетиш кое ти е най-удобно. Все пак храната трябва да е удоволствие, а не бреме.
И не се притеснявай от леки отклонения - това няма да ти навреди, може да си около Зоната, а не съвсем в нея. Но истинското усещане, че си абсолютно в Зоната е нещо особено, което не се изпитва всеки ден. Трябва време и търпение, и постоянство.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Tedy » Пет Окт 03, 2014 10:45 pm

Много ти благодаря, ще се старая да гледам етикета и да си записвам. Аз от понеделник сеопитвам да се вмъкна в Зоната и да ти кайа чесно не е бреме а истинско удоволствие. Много отдавна не ми се беше случвало да готвя с удоволствие и то доста често тази седмица. Чувствам се добре :peace1: Искам да продължа така и да направя Зоната мой начин на живот. Това е моята цел. Килограмите не ме блазнят те са само един плус да се 4увствам по добре в тялото си, но най-важното е - искам тялото ми да се чувства добре с мен :angel:
Tedy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 4:22 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Tedy » Пон Окт 06, 2014 4:44 pm

Здравейте, през weekenda не бях много в зоната за това реших че няма смисъл да пиша менюто си :(
Днес пак се върнах в зоната със тутманика на Стеф за закуска 2 блока (пак направих втора доза много е приятен даже и приятелят ми си взима от него :yess: ). За обяд и вечеря ще е едно и също, направих пилешка каварма от 5 блока, от които 2 за обяд и си оставих 3 за вечеря. В нея сложих лук, домат и чушка + пилешко месо (разбира се). Не съм добавяла никаква мазнина, така че включвам и бадеми.
Понеже работя доста странни смени, от 17 до 2 вечерта и реших и двете допулнителни закуски да ги напрявч след вечеря. Надявам се това да не е проблем. Просто миналата седмица доста огладнявах след 12 часа и си лягах леко гладна. Ще пробвам днес така. Вие кажете какво мислите и дали ще е проблем.
Реших да се качвам на кантара всеки понеделник и днес с учудване видчх 58.3кг :о .Не можах да повчрвам че съм свалила 1.7кг за 1 седмица, дори и с лекото ми отклонение през почивните дни. Много се радвам че се реших да започна да се храня по този начин. Чуствам се мн добре имам сили, сутринта ходих на зумба и се чувствах супер, изморих се мн по малко. Много съм доволна :bigsm47:
Tedy
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 4:22 pm

Re: Дневникът на Tedy

Мнениеот Italiano » Вто Окт 07, 2014 9:03 am

Действително смяната ти е малко "шашава" ...
Нагаждай режима спрямо нея и това е.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта