Меню
Опасността от страничния йо-йо ефект

Опасността от страничния йо-йо ефект

Започнете ли веднъж да отслабвате, вашите мастни клетки започват да се свиват. Това е добрата новина. Лошата новина е, че тези свиващи се мастни клетки започват да освобождават натрупаната Арахидонова киселина(АА англ.) (както и други натрупани мастно-разтворими токсини като PCBs (полихлорирани бифенили) и диоксини) в кръвния поток, принуждавайки черния дроб да работи извънредно, за да се опита да изчисти тези токсини от кръвта. В резултат на това няма да се почувствате по-добре в началните фази на диетите за отслабване (за това повечето хора се отказват от диетите след няколко седмици).

Загубата на тегло и неизбежното краткосрочно освобождаване на съхраняваната Арахидонова киселина си струва, заради ползите от пълното премахване на излишъка на тази киселина и другите токсини от тялото. Но при повечето хора, 95% от първоначалната загуба на тегло се възстановява много по-бързо от самото отслабване. Скоростта на това наддаване на тегло се определя от повишените нива на инсулина, които идват от яденето на твърде много въглехидрати или твърде много калории (обикновено комбинация от двете). За съжаление, този повишен инсулин кара тялото да произвежда повече Aрахидонова киселина. И така с възвръщането на теглото, Арахидоновата киселина се натрупва още повече в складираните мазнини от колкото преди, правейки мастните клетки много по-уязвими към възпаление, и следователно с по-голям потенциал за генериране на злокачествени токсични мазнини.

Когато започвате и спирате диети, когато бързо губите и натрупвате килограми, зачестилият йо-йо ефект постоянно пълни тялото ви с увеличени нива на Арахидонова киселина, което в крайна сметка означава постоянни възпалителни атаки срещу ключови органи като сърцето, мозъка и имунната система. Това означава повече сърдечно-съдови заболявания, болестта на Алцхаймер и и рак. Европейско проучване от 2007 г. показва, че вероятността от смърт при мъже преминали през йо-йо промени в теглото, е много по-голяма в сравнение с онези, които са останали със стабилно тегло след загубата на килорами.

Имайте в предвид, че мастните тъкани съхраняват също и големи количества токсини от околната среда, като например хербициди, пестициди, PCBs и диоксини, които са мастноразтворими. Когато започнете да губите мазнини, тези токсини се изпускат в кръвния поток. Ако загубата на мазнини е бавна (около половин килограм на седмица), черния дроб може да ги превърне във водоразтворими съединения, които тялото може да изхвърли. Ако обаче загубата на мазнини е бърза, черния дроб не може да поеме натоварването, и тогава тези количества освободени мастноразтворими токсини се насочват към следващия орган, който е богат на мазнини-това е мозъкът. А мозъка е последното място, където бихте искали да се съхраняват токсините.

Източник: Toxic Fat: When Good Fat Turns Bad by Dr. Barry Sears

Превод: Viara Smiley

Copyright © 2017 www.vZonata.com

1 thoughts on “Опасността от страничния йо-йо ефект”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *