Меню
Рибено масло или ленено масло – каква е разликата

Рибено масло или ленено масло – каква е разликата

Много хора възприемт лененото масло като заместител на рибеното масло, и за много от тях Омега-3 е просто Омега-3, без да имат представа, че това са различни мастни киселини, под общото наименование Омега-3.
Омега-3 от лененото масло не е същото като Омега-3 от рибеното масло. Лененото масло е богато на Омега-3 алфа-линоленова киселина (АЛК), докато рибеното масло съдържа големи количества от две други Oмега-3 мастни киселини-АПК (EPA) и ДХК (DHA). Всяка от тези Oмега-3 мастни киселини изпълнява различни функции.

Има два природни източника на Омега-3. Едните идват от морските животни, а другите от растенията. Тези, които идват от морските животни са дълговерижните АПК (айкозапентаенова киселина ) и ДХК (докозахексанова киселина ) . АПК (EPA) намалява възпалението, предпазва от сърдечни и бъбречни заболявания, ревматоиден артрит, псориазис и екзема, астма и много други, докато ДХК (DHA) е необходима за правилното функциониране на човешкия мозък – нещо изключително важно.
Омега-3, която идва от растенията, е така наречената Алфа-линоленова киселина (АЛК), и се намира в големи количества в лена, орехите и др., и която след като попадне в човешкото тяло, се преобразува в ДХК и АПК, което води до главния въпрос:

Каква е разликата между лененото масло и рибеното масло ?

Както вече споменахме, не всички Омега-3 мастни киселини са равностойни. Единствено дълговерижните омега-3 оказват максимално въздействие върху баланса в нивата на Айказаноидите- най-мощните хормони, които засягат почти всички системи в тялото. И за да бъдем по-точни- АПК влияе десет пъти по-силно върху намаляване производството на „лошите“ айказаноиди, отколкото АЛК.

Лененото масло е доста популярно, защото е евтино, идва от растение и има много Омега-3, но… съдържа късоверижната форма на Омега-3- алфа-линоленовата киселина (AЛК), която няма особени противовъзпалителни качества. След като се убедите колко е трудно за човешкото тяло да преобразува Омега-3 от лененото масло в Омега-3, която е в рибеното масло, ще разберете защо рибеното масло води в класацията.

Проблемът с лененото масло

Алфа-линоленовата киселина, която се намира и в други растения освен лена, има потенциала да се преобразува от късоверижна в дълговерижна форма на Омега-3, но това изисква изключително сложна поредица от биохимични реакции. И в крайна сметка от този невероятно дълъг и труден процес се получават много ниски концентрации на ДХК и АПК. т.е новополучените Омега-3 толкова са намалели , че практически не се брои.

На теория, ако консумирате достатъчно АЛК, би трябвало да произведете повече от достатъчни количества от ДХК, но това е само на теория. За съжаление, историята е доста е по различна. Растителните Омега-3 трябва да минат през половин дузина стъпки в тялото, преди да бъдат превърнати в дълговерижни Омега-3, и следователно, приемът на готовата вече форма от рибено масло е най-лесният вариант.

В действителност, консумацията на вече готовата форма на ДХК е е като кратко пътуване от центъра на Варна до плажа на Златни пясъци – само около 20 минути с кола. От друга страна обаче, ако трябва самите вие да си произведете ДХК от алфа-линоленовата киселина, това е като аналог на шофиране от от центъра на Варна до Златни пясъци, от там до летището за да вземете самолет до София, и след това друг полет до Москва. После от Москва трябва да летите до Унгария, и от там обратно до Варна, и след това да вземете кола до плажа на Златни пясъци. Почти всеки може да го направи, но със сигурност това ще отнеме много повече време и енергия, с минимални резултати. От друга страна, рибата успешно прави всички тези пътувания вместо нас, тъй като има способноста с лекота да преобразува AЛК в мощни противовъзпалителни Омега-3 ДХК и АПК, и в крайна сметка, от рибеното масло можем да се снабдим на готово с тези критично нужни Омега-3!

От молекулярна гледна точка, причината да е толкова трудно за човешкото тяло да преобразува алфа-линоленовата киселина в ДХК е, че се изискват някои ензими, известни като дезатураза, т.е AЛК трябва да използва два пъти специфичен ензим делта-6-дезатураза (D6D), за да се преобразува в ДХК. И тук се крие основният проблем- алфа-линоленовата киселина има склонноста да намалява дейността на този необходим ензим. Може да се каже, че АЛК е биологичният еквивалент на аспирина- като ограничава активността на ензима делта 6 де¬затураза, тя възпира производството както на „добри“, така и на „лоши“ айказаноиди.

В допълнение, изследванията потвърждават, че с напредване на възрастта, активността на този ензим намалява в човешкото тяло. Момичетата в тийнейджърска възраст успяват да преобразуват само 20% от Омега-3 които са в лененото семе в АПК и ДХК. Ако вече не сте момиче- тийнейджър, или ако сте момче или мъж, късметът няма да е много на ваша страна – само от 5 до 10% АЛК се преобразува в АПК и ДХК.

Ако сте бременна, бебето ви отчайващо се нуждае от ДХК (DHA) за правилното развитието на мозъка и очите, а ленено масло няма как да ви снабди с необходимото количество по време на бременност.

Възрастните хора са почти неспособни да конвертират АЛК в ДХК, а някои хора просто нямат необходимите ензими, за да се извърши това преобразуване, като за тях приема на ленено масло напълно се обезсмисля. Все пак известни количества от алфа-линоленовата киселина се преобразуват в дълговерижни Омега-3, но това е много неефективен процес, ако се съди по по-ниските нива на тези мастни киселини в кръвта на вегетарианците. С други думи, ще ви трябват около 30 грама АЛК, за да си набавите само 1 грам АПК и 0,1 грам ДХК. Останалата част се изгаря от тялото ви, или се натрупва под формата на излишни мазнини, тъй като приетите калории от лененото семе ще са около 300-400, докато от рибеното масло ще са само около 30 или 40 калории.

Друга причина , рибеното масло да е предпочитано пред лененото, е фактът, че прекалената консумация на АЛК от лененото семе, лененото олио и орехите, намалява производството на гамалиноленовата киселина (ГЛК), която е градивните блокчета на „добрите“ айказаноиди.

В същото време ще трябва да се стараете и да премахнете колкото се може повече наличието на Омега-6 мастните киселини от храните които консумирате, за да може да увеличите съотношението Омега-3/Омега-6 мастни киселини. Но и това ще се окаже трудна задача, тъй като ленът е богат на Омега – 6 (линолова киселина). И понеже ще ви трябват високи дози ленено масло, за да се сдобиете с нужното количество АПК и ДХК – това ще доведе до другия проблем- не бива да се прекалява с дозите на лененото масло, тъй като съдържа цианид и предозирането може да доведе до натравяне, а също и да понижи нивото на тестостерон в организма.
Предозирането на дълговерижните Омега-3 е много рядко явление, и не може да се каже, че е проблем, докато многото Омега-6 наистина може да се превърне в проблем, тъй като повечето хора консумират от 20 до 60 пъти повече Омега-6, отколкото Омега-3. И като се има предвид, че трябва да се спазва определено съотношение в баланса на Омега-3 и Омега-6, с лененото семе това много трудно може да се постигне.

Нека да погледнем някой етикети на ленено масло:

Ленено семе

Интересно, защо пише само Омега-3 ? Тъй като лененото масло основно е известно с наличието на висок процент Омега-3, хората които дори не знаят, че Омега-3 са в множествено число, посягат към него основно с тази цел-да си набавят Омега-3, за да се възползват от здравословните облаги, за които се тръби на всякъде и това за тях е най-доброто попадение, евтино и полезно!

Нека да погледнем и друг етикет, на друг по-съвестен производител:

Ленено семе

Тук вече е по-добре, посочено е съдържанието на Омега-3-Алфа-линоленова киселина, но колкото и да търсите, няма да намерите етикет на ленено масло, който да съдържа Омега-3 ДХК (докозахексанова киселина) и АПК (айкозапентаенова киселина). А нашата основна и единствена цел е да се сдобием точно с тези две вълшебни мастни киселини, защото именно те са тези, които ни дават най- здравословните ползи, а не алфа-линоленовата киселина (АЛК). Те просто не съществуват в лененото масло, но за сметка на това са в изобилие в рибеното масло.

И така, повечето от здравословните чудеса които правят АПК и ДХК носят името Омега-3, същото име, с което се слави и лененото масло. И след като АПК и ДХК правят чудеса с нас, лененото семе идеално се възползва от това, че носи същата „фамилия“-Омега-3, като му се присъждат заслугите на на АПК и ДХК.

Кои са допълнителните фактори, които затрудняват преобразуването на Алфа-линоленова киселина в АПК и ДХК?

Повечето хора не могат да се възползват от ленено масло поради следните причини:

  • • Транс-мазнините, намиращи се в чипса, бисквитите, тортите, маргарина и други преработени храни спират тялото от превръщането на AЛК в АПК. Доказано е, че високият прием на наситени мазнини, транс-мазнини, може да има пагубен ефект върху ролята на десатураза делта-6. В резултат се понижава синтеза на дълговерижни мастни киселини.
  • • Приемът на твърде много Омега-6 от различни видове олио също може да сложи спирачка на това преобразуване. Повечето хора приемат чрез храната около 20 пъти повече Омега-6 от необходимото за организма.
  • • Приемът на захар, бонбони,кофеин и особено пиенето на алкохол може да попречи на тялото да използва правилно маслото от ленено семе.
  • • Ако сте диабетик, или имате високо кръвно налягане или сте с наднормено тегло- това също пречи на синтеза на дълговерижните мастни киселини.
  • • Същото се отнася и за мъжете или жени които вече не са в тийнейджърска възраст, тогава тялото може да използва лененото масло с големи затруднения.

И така, защо всички тези неща влияят на ползите от ленено масло?

Това е така, защото са нужни до 7 сложни ензимни стъпки за да може АЛК да се пробразува в използваемите АПК и ДХК. Защо да принуждавате тялото си да прави всичко това, и то без гаранция за успех, когато рибено то масло директно ни предоставя използваеми Омега-3?

Странични ефекти на високо пречистеното рибеното масло и лененото семе

Следващата точка по въпроса е за страничните ефекти. Ако започнем да ги изброяваме, лененото масло определено ще спечели с по-голяма цифра, докато рибеното масло има само два странични ефекта – единият са токсините- но трябва да „натъртим“, че това се отнася само за евтиното и с ниско качество рибено масло, и другият страничен ефект е, че ставате по-умни.

Нивото на токсини в някои риби, (подчертаваме риби, не рибено масло) може да бъде толкова високо, че консумацията им дори не се препоръчва на бременни жени и деца, което отново ни връща към предните теми- високите добавки на качествено, високо пречистено рибено масло, които са без замърсители, и са идеалното решение, благодарение на високите технологии, които ни доставят едно напълно безвредно рибено масло.

Приемът на ултра-пречистено рибено масло по време на бременност е изключително необходим. И обратно към лененото масло- според докладите на Медицинския център в Питсбъргския универистет (а и много други научни изследвания)-бременни жени трябва да стоят далеч от ленено масло, тъй като може да повлияе на естрогена и други хормони, както и да промени развитието на репродуктивни органи в бебето.

Друга малка точка в дебата за рибено масло или ленено масло е, че лененото масло не трябва да минава през топлинна обработка, тъй като образува свои токсини. Така че, ако искате да го ползвате в храна, не го гответе, а го добавяйте към студени храни, или които са минали вече топлинната обработка! Неприятното е, че много производители на ленено масло използват топлина, за да подготвят лененото масло. Само студено пресованото и нерафинираното ленено масло са добри за консумация. Също така, някои ленени масла гранясват след известно време, така че внимавайте при избора си, и поглеждайте срока на годност.

Какво казват учени и доктори относно сравнението на рибеното масло с лененото семе ?

Има доста публикувани научни статии за продуктите от лен, т.е алфа-линоленовата киселина (AЛК) Ето няколко цитата от експерти:

  • Columbia University Department of Pediatrics (Колумбийския университет, Катедра по педиатрия): „AЛК няма или има много слаб благотворен ефект върху намаляване риска от сърдечно-съдови заболявания.“
  • British Journal Atherosclerosis (Бритенски журнал-артеросклероза): „Рибеното масло, предизвиква предсказуеми промени в риска от сърдечно-съдови заболявания, но такива не са забелязани от АЛК от Лененото масло.“ – Том 181, брой 1, юли 2005 г., стр. 115-124
  • New England Medical Center: „Данните сочат, че увеличената консумация на Омега-3 от риба или рибно масло, а не на алфа-линоленова киселина (лен), намалява процентите на смъртност предизвикана от сърдечни заболявания и инсулт „.
  • Cornell University: „Проучванията като цяло сочат, че цялото преобразуване в тялото от АЛК към ДХК (DHA) е под 5% при хората.“ – Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2002 Mar; 5(2): 127-32.
  • Hoffmann-Roche: „Преобразуването е около 6% за АПК (EPA) и 3,8% за ДХК (DHA). С диета, богата на Омега-6, преобразуването се намалява допълнително от 40 до 50% „- Int J Vitam Nutr Res. 1998 г.; 68 (3): 159-73.
  • British cardiology journal Atherosclerosis: „Лица, които са приемали рибено масло в период от няколко седмици, като добавка към високата им омега-6 диета, имат много по-високи нива на АПК и ДХК в техните клетъчни мембрани, отколкото тези, които са приемали масло от ленено семе.“
  • University of Guelph (Университета на Гуелф) : „Тридесет възрастни с диагноза-ADHD(Дефицит на вниманието и хиперактивност) бяха подложени на прием на зехтин, ленено масло и рибено масло в период от 12 седмици, с цел повишаване на нивата на АПК и ДХК. Данните показват, че дозите рибено масло са за предпочитане пред високите дози на ленено масло „- Reprod Nutr Dev. 2005 г. SEP-Oct 45, (5): 549-58.
  • Columbia University Department of Pediatrics (Колумбийския университет, Катедра по педиатрия): Алфа-линоленовата киселина е далеч по-малко ефективна при предизвикването на биологични ефекти, поради неефективното й преобразуване в АПК и ДХК в човешкото тяло. Това показва, че максималните ефекти на Омега-3 зависят от доставката на АПК и ДХК, а не от AЛК (алфа-линоленовата киселина.) “

Всичко това обаче не означава, че лененото масло не е полезно – напротив, не ни разбирайте погрешно. Ленът има други, изключително полезни свойства. Тялото ви се нуждае и от известно количество АЛК, която е необходима за производството на някои про-възпалителни хормони. Разликата е, че два или три приема на седмица са предостатъчни, докато АПК и ДХК (DHA и EPA) трябва да се приемат ежедневно. Главният въпрос тук е, че ако основната ви цел е да си набавите необходимите количества АПК и ДХК от лененото масло – няма да успеете да се справите с тази задача, но можете да се възползвате от другите здравословни качества, които притежава:

  • • Лененото семе е чудесен естествен лаксатив, тъй като е добър източник на влакнини (фибри), спомагащи за правнилното функциониране на храносмилателната система. Всеизвестно е, че консумацията на фибри в комбинация с много течности е най-ефективното средство за страдащите от запек.
  • • Обвивката на лененото семе е най- богатия източник на изключително ценните лигнани – подобни на женския хормон естроген, толкова подобни, че в действителност се конкурират с естрогена за участието в определени химични реакции, и така тези хормоно-балансиращи лигнани помогат за стабилизирането на женското естроген-прогестерон съотношение.
  • • Лигнаните имат и антиоксидантно действие като намаляват действието на свободните радикали, както и антиканцерогенно действие, като забавят или спрат растежа на ракови клетки в организма, и по този начин играят важна роля в борбата срещу рак на гърдата, на дебелото черво и на простатата.Според някой източници лигнаните имат антибактериални, антигъбични и антивирусни свойства.

И така, и двата продукта си имат своите полезни свойства, но ако целта ви е да се сдобиете с чудотворните дълговерижни Омега-3, тогава трябва да се обърнете се към рибеното масло.

Copyright © www.vZonata.com

Автор: Viara Smiley

13 thoughts on “Рибено масло или ленено масло – каква е разликата”

  1. Искам да попитам колко време се приема Омега 3 от добавки? Има ли срок или може да се пие постоянно?

    1. Омега-3 е добавка до края на живота. Без разни измислени схеми от рода на 10 дена три пъти дневно, после почивка седмица, после месец по половин доза и какви ли не абсурди има из нета 🙂 Рибеното масло трябва да е с добро качество, високо концентрирано и да бъде неотлъчна част от менюто ви. Това е храната на мозъка и тялото

  2. Има ли краен срок след срока на годност за ползване на норвежко течно рибено масло?

    1. След изтичането на срока на годност, посочен от производителя, маслото не трябва да се консумира. Остава на ваша отговорност.

  3. Статията е много добра и ми се иска да прочета и други статии от вас.Предложете ми нещо на мейла. Има ли храни или добавки за подобряване на състоянието на кожата 8стрии, бръчки, пигментация/?

    1. Дина, в сайта има най-различни статии. Можеш да се разходиш из всичките раздели да прочетеш всяка една от тях 🙂

  4. Извинете,искам да Ви попитам дали вземането на 2 хапчета на веднаш сте даде неопходимите нужди од АПХ и ДПХ,застото почти всички хачета на пазара са с ниско садржание у нас,поздраљв от Македонија!

    1. Всичко зависи от самото рибено масло, с каква концентрация е. При ниска концентрация около 30% например може да се наложи да се приемат повече от 7-8 хапчета за да се набави необходимото количество Омега 3 – EPA DHA за един ден

  5. При диагноза гломерулонефрит се препоръчва приема на Омега 3,кое е по-добро – лененото масло или рибеното?

    1. Доби, както е написано в статията, има различни видове Омега-3. Ние не сме доктори, и не знаем дали са нужни късоверижните и дълговерижните омега 3.
      В статията подробно е обяснено, че от лененото семе няма как да си набавим дълговерижните Омега-3 мастни киселини, които всъщност доставят здравословните ползи за тялото. Това ни навежда на мисълта, че рибеното масло е правилният отговор.

      Ако знаеш кой вид омега 3 мастни киселини се препоръчват за тази диагноза, лесно ще намериш отговора в статията.

  6. искам да попитам ако се взимат и 2та продукта едновременно … вредно ли ще е ? Ще има ли предозиране ?

    1. Радо, няма такава опастност от предозиране, защото Омега-3 от лененото семе се синтезира много трудно в тялото.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *