Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот kaliopa_sve » Вто Юни 25, 2013 10:05 pm

Здравейте зонари,имам въпрос.Плодовете след като ги ядем последни как използваме витамините им.Небезизвестен е факта,4е витамините в плодовете се усвояват само когато са приети преди хранене 30 минути.След хранене усвояваме само целулозата.
kaliopa_sve
 
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Апр 21, 2013 5:26 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Eskarina » Вто Юни 25, 2013 11:11 pm

Здравейте
Вероятно вече сте обсъждали темата, но аз не можах да намеря инфо, макар че струва ми се изчетох всичко.
Как стои въпроса с тренировките в Зоната? Знам само, че е добре да се ходи 1 час на ден, но Бари говори и за тежко натоварващи упражнения. Има ли някъде публикувани какви трябва да са те, с каква продължителност и честотоа?
А някой чувал ли е за Любомир Иванов, културист, фитнес инструктор и диетолог от София? Чудя се дали да отида при него за тренировъчен режим :think:
Той самия изготвя и диети и ми каза, че не давал гаранции, че ще отслабна, ако не ми направи и диета, и фитнес програма.
Аз обаче искам да дам шанс на Зоната по няколко причини - първо, много ми харесва факта, че е научно обоснована. Второ, макар че е доста трудна за спазване, предвид голямата подготовка в къщи, сякаш вече дава резултат при мен - спазвам я от десетина дни и мога да кажа, че за първи път се наспивам, спрях да сънувам и да се будя посред нощите и да зяпам в тавана до съмване...Като че ли изчезна и тревожността. Но кой знае, през тези 10 дни пък стана така, че отделям по 2 часа на ден в пешеходство :lol: , та може и от това да е ...
Eskarina
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Пон Юни 24, 2013 12:30 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Сря Юни 26, 2013 1:57 am

Eskarina Добре дошла при нас, и много се радвам за споделените резултати :hug: Относно спортуването- Бари Сиърс е нахвърлил доста информация в книгата "Зоната, в глава шеста. В другите му НЕпреведени книги е предоставил доста упражнения и физически натоварвания с различна продължителност за хора на различна възраст. Работим и по този въпрос, но както изглежда всички сме настроени ваканционно, и всичко се протаква :oh: ама да се надяваме, че няма да е за дълго :shy:
Относно Любомир Иванов..не съм чувала за този човек, но ако искаш да използваш услугите му, бих ти препоръчала да ти направи само тренировъчен режим, без никакви диети. Няма по-добро от Зоната за спортисти. Бари Сиърс чрез зоната направи шампиони американските плувци, и много други спортисти, и често си мисля, защо повечето фитнес инструктори в БГ не се загледат в този режим... :hug:
Последна промяна Pipilota на Сря Юни 26, 2013 2:36 am, променена общо 1 път
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Сря Юни 26, 2013 2:15 am

kaliopa_sve написа:Здравейте зонари,имам въпрос.Плодовете след като ги ядем последни как използваме витамините им.Небезизвестен е факта,4е витамините в плодовете се усвояват само когато са приети преди хранене 30 минути.След хранене усвояваме само целулозата.

kaliopa_sve здравей отново :hug: Помислих, че си ни напуснала за винаги след лекото "писмено" недоразумение :) Радвам се, че пак си сред нас :bouquet:

Относно витамините, не знам от къде черпиш тази информация, но Бари Сиърс има различна гледна точка относно усвояването на витамините. Предоставил е изумителна информация и обяснение защо повечето мултивитамини нямат особено въздействие върху човешкия организъм, и за съжаление тази информация пак е в Не преведените книги.

Най-важното е да можем да се отървем от прекалено многото свободни радикали в нашето тяло. Това са кислородните молекули с липсващ електрон. Има витамини-антиоксиданти, които улавят тези свободни радикали, като ги неутрализират временно..т.е като им отдават липсващия електрон, но... спират до там. А докато не се премхнат напълно от тялото, те си остават заплаха за организма. За това ни трябва друг витамин, който да може да вземе вече този неутрализиран радикал и да го закара до черния дроб за пълна детоксикация. Просто голяма част от витамините трябва да работят по двойки. Сиърс никъде не споменава, че витамините се усвояват преди хранене, и то точно 30 минути преди :о И просто няма как да приема че това е "факт". В една от книгите си е описал доста подробно как работят витамините и минералите- изключително интересна информация, което ми подсказва, че след време ще трябва да разширим статията за витамините и минералите в Зоната :hug:

Както казах, не знам от къде черпиш информация, но в нета има милиони статии на хиляди доктори сигурно, но аз лично се доверявам на Сиърс, чийто живот е минал в лабораториите и под микроскопа, и който има доста световни патенти. :hug: И всичко което е казал и написал съм го изпитала върху собственото си тяло, и за мен няма по-голямо доказателство от това. И това вече спокойно мога да го нарека Факт :bow:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот dessy » Сря Юни 26, 2013 8:34 am

Здравейте.Искам да ви попитам как да си направя дневник и там да задавам въпросите си и да споделям как се храня.Разгледах сайта,но нещо не мога да се ориентирам.Благодаря!
dessy
 
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Юни 05, 2013 9:43 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Сря Юни 26, 2013 9:10 am

Отиваш в раздел "Дневници в Зоната".
Натискаш бутона "Нова тема", който е горе вдясно.
Кръщаваш си дневника и готово - темата ти се превръща в дневник.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот dessy » Сря Юни 26, 2013 9:33 am

Благодаря!
dessy
 
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Юни 05, 2013 9:43 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Сря Юни 26, 2013 9:38 am

Е, аз не уточних кое дясно :laugh: , но вярвам, че си го намерила ...
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Plam4e22 » Сря Юни 26, 2013 1:43 pm

Относно темата за плодовете и полезното значение на витамините има редица книги, били те на български или на английски, където най- подробно е описано, че трябва да се приемат преди ядене и по- скоро около 30 мин до 1 час. Но тук говоря за хоа като Лидия Ковачева коят не е доктор , но нейната нейната последователка д-р Емилова потвърждава всичко това заедно с много голям набор от български доктори, а не знам дали в екипа й има учени. Доколкото си спомням и в книгата "Сила за живот", който е бил световен бестселър. Там има специално отделена глава " Принципи за правилно консумиране на плодове". Не оспорвам нито един факт от книгата на Бари Сиърс, но от години наред съм доста объркана как точно се усвояват витамините от плодовете, тъй като като ги поглъщаш с друга храна се получавал процес на "гниене" и "ферментация" :think:
Това, което трябва да се случи, то се случва!
Аватар
Plam4e22
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 328
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 3:44 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Сря Юни 26, 2013 2:42 pm

Пламче, ако ядеш плодовете отделно от протеините и мазнините, значи изобщо не спазваш Зоната ...

А това с ферментацията пък доктор ми го е казвал в обратния вариант - че плодовете се ядат последни, защото ферментацията подпомага смилането на храната.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Eskarina » Сря Юни 26, 2013 4:21 pm

pipilota написа:Eskarina В другите му НЕпреведени книги е предоставил доста упражнения и физически натоварвания с различна продължителност за хора на различна възраст.

pipilota, ако тези книги ги има някъде публикувани на английски, ще се радвам да ми дадеш линк.
Винаги съм била противник на фитнеса, но явно и това ще трябва да преглеътна, в името на "голямата" ми цел - 3 кг долу :)
Готова съм на големи жертви, щом съм се хванала с ежедневно готвене и мъкнене на храна в офиса, нещо невероятно за мен досега.
Eskarina
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Пон Юни 24, 2013 12:30 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Сря Юни 26, 2013 4:47 pm

книжките в които им по подробна информация за упражненията са The Anti-Aging Zone и The Anti-Inflammation Zone. За съжаление не мисля, че ги има свободно из нета за четене, а и аз ги нямам на PDF или Word. Чета си ги от програмката ми за книги Nook for PC. Все пак пробвай да ги потърсиш из торентите. От време на време се показват, докато не ги открият :) Имам други две на Сиърс, които са на PDF, и съм си ги гепнала от торентите-Omega-Rx-zone и Toxic Fat, ако си добре с английския, мога да ти пусна тях :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот kaliopa_sve » Сря Юни 26, 2013 5:27 pm

един единствен въпрос не е изяснен от бари.и ваши зонари се оплакват 4е им се белят кожите на краката и било липса на витамини,,,,,и то зонари които са доста в зоната,,,и от там се сетих 4е когато у4ихме 4е кожата се храни единствено с витамини у4ихме 4е витамините на плодовете се усвояват преди хранене а целулозата на плодовете след хранене,,,,,,,,затова вашите зонари имат липса на витамини.и писаха 4е си купили витамини и ве4е са добре......та в тоя ред на мисли зададох въпроса си.ще из4акам бари да даде мнение,защото май други мнения не се за4итат.успех с витамините в зоната,които трябва да си купуваме
kaliopa_sve
 
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Апр 21, 2013 5:26 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот kaliopa_sve » Сря Юни 26, 2013 5:38 pm

[quote="Plam4e22"]Относно темата за плодовете и полезното значение на витамините има редица книги, били те на български или на английски, където най- подробно е описано, че трябва да се приемат преди ядене и по- скоро около 30 мин до 1 час. Но тук говоря за хоа като Лидия Ковачева коят не е доктор , но нейната нейната последователка д-р Емилова потвърждава всичко това заедно с много голям набор от български доктори, а не знам дали в екипа й има учени. Доколкото си спомням и в книгата "Сила за живот", който е бил световен бестселър. Там има специално отделена глава " Принципи за правилно консумиране на плодове". Не оспорвам нито един факт от книгата на Бари Сиърс, но от години наред съм доста объркана как точно се усвояват витамините от плодовете, тъй като като ги поглъщаш с друга храна се получавал процес на "гниене" и "ферментация" :think


То4но така.Има разлика кога се ядат плодовете.И искам да знам как в зоната ще ползваме витамините на плодовете.Има зонари които в този форум се оплакаха от липса на витамини ,но не се запитаха как може при толкова плодове изядени в зоната да са с липса на витамини,,,,,Уважавам ЗОНАТА но нека си говорим открито и за недостатъците и ако можем ЗАЕДНО да ги коригираме а не само да боготворим БАРИ.....И ТОЙ Е 4ОВЕК ВСЕ ПАК.
kaliopa_sve
 
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Апр 21, 2013 5:26 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Сря Юни 26, 2013 5:40 pm

Ох, нотка на заяждане ли долавям ... :weary:

п.с. Малко Офф: Пипи, аз съм с Kindle.
Kindle ruuulllzzzzz!!! :bigsm44:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Сря Юни 26, 2013 6:11 pm

kaliopa_sve разбирам желанието ти да търсих кусурите на Зоната, както и да ни хванеш неподготвени, но за сега никой не е могъл обори Бари Сиърс с факти. Аз за съжаление не съм магьосник, за да мога с вълшебна пръчка да ти преведа огромната информация, която Сиърс е предоставил. Книгите му има ги и на испански, и на английски, ако толкова искаш да намериш странчни ефекти, седни и ги прочети, и успех в търсенето на недостатъците (дано да намериш такива) :). Аз чета и препрочитам всичко редовно, и всеки път откривам нови и нови неща, които съм пропуснала, и продължавам да се изненадвам приятно.

Относно витамините... както казах, при първа възможност ще напиша огромна статия за тях, въз основа на книгите и откритията на сиърс. Само ще ти каза съвсем на кратко защо при зонуващите, и не само яри тях се получава липса на витамини– не е че режима е нещо недодялан или грешен, а заради самото качество на продуктите с които се храним в днешно време. Ще ти каза само малка част по този въпрос какво е мението на Сиърс:

Когато следвате Зоната, в комбинация с умерени физически упражнения и медитация, тогава ще се наслаждавате на дълъг и здравословен живот. Тогава какво да кажем за всички витамини и мнерали, за които се знае, че забавят стареенето на организма? Важни ли са те ? Играят ли някаква роля когато сме в Зоната?

Всъщност, важни са макросъставките в храната (протеини, въглехидрати и мазнини), които са „паспорта“ за влизане в Зоната, а не микроелементите (витамини и минерали) под формата на добавки.

Важни ли са добавките в Зоната? Някои от тях да, тъй като влияят косвено върху Айказаноидите, но не позволявайте те да контролират диетата ви. Тези добавки могат да подобрят престоят в Зоната, не не могат да ви вкарат в Зоната. Никога не поставяйте добавките от витамини и минерали преди основните хранителни съставки.

Какво да кажем за витамините и минералите в плодовете и зеленчуците? В днешни времена недостигът на съществени микроелементи в храната е много по-голям, отколкото преди 50 години. Защо е така? Преди 50 години повечето плодове и зеленчуци са идвали от градината в двора или от близката ферма на село. Сега обаче идват от всички краища на света, и биват съхранявани в продължение на месеци след обирането им. Витамините са изключително чувствителни към топлина, светлина и срока на съхранение. Минералите са по-стабилни, но са изключително чувствителни при обработка и готвене. Първите жертви във войната за евтина храна винаги ще са витамините и минералите.

Когато при някой от нас са настъпили подобни периоди на липса на витамини, веднага сме се си ги набавили под формата на капсули, поради по-горе споменатите причини. И резултата е моментално подобрение....Ако живеехме на село, и консумирахме пресни органик плодове и зеленчуци, това няма просто как да се случи докато си в Зоната.

Аз никак не обичам да се вкарвам в подобни спорни теми с нервни нотки, но ако искаш да се вкараме в тази игра, повярвай ми имам самочувствие относно информацията която знам за Зоната. А и трябва да знаеш, че зоната не е магическо лекарство, има хора които са си увреждали организма години на ред, и тогава и зоната не може да им помогне. Че се е появила някаква временна липса на витамини, което стана с мъжа ми, за което дълбоко натъртваш, мога само да ти кажа, че който го е видял, той не му е завидял за физическото му състояние.
Бих то пожелала от сърце да се захванеш по-сериозно със зоната, което ще се отрази доста добре на психиката ти, и ще се почувстваш по доброжелателно настроена към милите членове на този форум.
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта