Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Чет Яну 16, 2014 11:29 pm

eldass написа:Днес изядох 9 блока. Сутрин 9 часа 2 блока, обяд в 13 часа 3 блока, следобед в 17 часа 1 блок, вечеря 19 часа 3 блока. Имаше моменти, в които бях много гладна, но днес не се и спрях.... :laugh3: Дори се замислям за един вечерен блок от вино 115 гр + сирене 37 гр. + 3 маслини. :shy:

Днес изядох във вечерните блокове една фурма 1/2 ВП, много е лесно когато има много друго като количество. Но проблемът при мен, е че ям пресни зеленчуците и в Зоната това е голямо количество. За сега ям само зелените продукти, защото все пак искам да отслабна. Изчислих си КТМ 44,28 кг. и процент на мазнини 24,3 - талия 82, ханш 92 и височина 170 см, 59 кг. Приблизителното количество на протеините според футовете е 70 гр. - 10 блока според книгата, която имам.


Елдас,
По тия данни и ежедневна интензивна физическа активност определено си за 11 блока. Изчислението направих по тези калкулатори:
http://www.vzonata.com/kalkulator/ и http://zonediet.com/body-fat-calc. Редно е да се постараеш да си ядеш изчислените блокове. Ако въглехидратите ти идват в повече като количество взимай си част от въглехидрата под формата на мед например (до 1БВ на ден).
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Пет Яну 17, 2014 1:35 pm

Само да обърна внимание за чистия протеин на прах. Виж какво пише на етикета му, колко протеин има в 100 гр, моят например е 10гр за 1БП
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Пет Яну 17, 2014 9:46 pm

В 60 гр. има 56,2 протеин, а в 100 гр. е 107 гр. - около 7 гр. е един блок протеин според моите изчисления. :lol:

http://www.biogame.biz/index.php?page=p ... prod_id=26 Ето такъв е. Доста странна храна...
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Съб Яну 18, 2014 12:12 am

Здравейте мили зонуващи момичета и момчета, първо искам да ви благодаря, че ви има и че с такова търпение и разбиране се отнасяте към всички нови :hug: С вас мога да споделям, защото знам, че няма да ме мислите за луда. Аз все се опитвам да се храня здравословно и са ми интересни всички материали на тази тема. Отскоро рабрах за Зоната и се опитвам да се храня по нея, в началото с някои неуспехи поради грешки, но се уча, купила съм си кантарче и всичко си тегля. Чета ви всеки ден и се уча от написаното от вас. По калкулатора в сайта ми излезе, че трябва да приемам по 9 блока, но понякога не ми стигат и вземам 10 или 11. Сутрин в 7ч вземам 2 блока, но не мога да издържа до 12.30ч, много бързо огладнявам и в повечето случаи в 10 – 10.30 хапвам половин кис мляко – 1 блок. После в 12ч още едно кисело мляко 2 блока и в 14.30 обядвам, вечерям в 18.30, но още към 17ч съм вече гладна, може би още не съм свикнала. Ако ям хляб може би ще ме засища повече, но искам да избягвам хляба и въобще червените храни от табличката. Искам да попитам за пектина – дали е въглехидрат и брои ли се изобщо. Аз преди да започна по зоната си правех една смеска от 1 пакетче ябълков пектин, пакетче овесени трици и малко канела и с тази смеска си посипвах киселото мляко –става гъстичко и е вкусно, а и полезно. Но не знам сега ако го ползвам да не наруша пропорциите, понякога си слагам в късната закуска в млякото една малка лъжичка, но се опасявам да не греша... :think2:
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Съб Яну 18, 2014 12:36 am

eldass написа:В 60 гр. има 56,2 протеин, а в 100 гр. е 107 гр. - около 7 гр. е един блок протеин според моите изчисления. :lol:

http://www.biogame.biz/index.php?page=p ... prod_id=26 Ето такъв е. Доста странна храна...

Не че нещо, ама чисто физически не е възможно в 100 гр. да има 107 гр. :laugh:
По мои сметки излиза, че в 100 гр. има 94 гр.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Съб Яну 18, 2014 12:51 am

Italiano написа:
eldass написа:В 60 гр. има 56,2 протеин, а в 100 гр. е 107 гр. - около 7 гр. е един блок протеин според моите изчисления. :lol:

http://www.biogame.biz/index.php?page=p ... prod_id=26 Ето такъв е. Доста странна храна...

Не че нещо, ама чисто физически не е възможно в 100 гр. да има 107 гр. :laugh:
По мои сметки излиза, че в 100 гр. има 94 гр.


:lol: :lol: :lol: Така съм бляла и писала, че нищо вярно няма....в 60 гр. по етикет има 53,2 гр.протеин, в 100 гр. е 88,67 гр. протеин, което е 7,89 грама един блок протеин. Аз слагам 7-8, защото везната не е професионална все пак.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Съб Яну 18, 2014 12:54 am

Мен ако питаш, направо си ги смятай 8 грама.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Съб Яну 18, 2014 1:10 pm

Ваня, пектина няма ли етикет със състава му?
Ако ядеш хляб ще огладняваш още по-бързо :lol:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Съб Яну 18, 2014 7:44 pm

На това пакетче пектин, което имам в момента не пише, само съдържание: ябълков пектин и енергийната стойност 85 Kcal/100g. Като си сложа съвсем малко и ако постои, много хубаво става гъстичко млякото.
Аз сутрин закусвам извара с овес и бадеми. Добре ли е всеки ден да се яде овес, някъде бях чела да се консумира 2-3 пъти седмично, но не знам дали минимум или максимум. Обикновено ям на закуска 2 блока - преди зоната изобщо не закусвах - само чай с мед
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Crunk » Съб Яну 18, 2014 9:04 pm

Доколкото съм запознат ако не пиеш рибено масло можеш да ядеш 5-6 пъти седмично. Иначе 2-3 седмично.
Аватар
Crunk
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Ное 06, 2013 9:55 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Съб Яну 18, 2014 9:55 pm

vanja написа:Здравейте мили зонуващи момичета и момчета, първо искам да ви благодаря, че ви има и че с такова търпение и разбиране се отнасяте към всички нови :hug: С вас мога да споделям, защото знам, че няма да ме мислите за луда. Аз все се опитвам да се храня здравословно и са ми интересни всички материали на тази тема. Отскоро рабрах за Зоната и се опитвам да се храня по нея, в началото с някои неуспехи поради грешки, но се уча, купила съм си кантарче и всичко си тегля. Чета ви всеки ден и се уча от написаното от вас. По калкулатора в сайта ми излезе, че трябва да приемам по 9 блока, но понякога не ми стигат и вземам 10 или 11. Сутрин в 7ч вземам 2 блока, но не мога да издържа до 12.30ч, много бързо огладнявам и в повечето случаи в 10 – 10.30 хапвам половин кис мляко – 1 блок. После в 12ч още едно кисело мляко 2 блока и в 14.30 обядвам, вечерям в 18.30, но още към 17ч съм вече гладна, може би още не съм свикнала. Ако ям хляб може би ще ме засища повече, но искам да избягвам хляба и въобще червените храни от табличката. Искам да попитам за пектина – дали е въглехидрат и брои ли се изобщо. Аз преди да започна по зоната си правех една смеска от 1 пакетче ябълков пектин, пакетче овесени трици и малко канела и с тази смеска си посипвах киселото мляко –става гъстичко и е вкусно, а и полезно. Но не знам сега ако го ползвам да не наруша пропорциите, понякога си слагам в късната закуска в млякото една малка лъжичка, но се опасявам да не греша... :think2:

Здравей Ваня,
Това, че не можеш да издържиш 4-5 часа след поредното хранене е признак, че нещо не правиш както трябва.
Виж тук схемата за хормоналната настройка - http://www.vzonata.com/Hormonalna-nastroika.php. Вода пиеш ли? По колко и как? Тук има калкулатор - http://www.vzonata.com/kalkulator-za-vodata/. Основно правило в Зоната е да се яде балансирано. Сигурна ли си, че твоето хранене е балансирано? За пектина, според мен, не би трябвало да се тревожиш, след като става дума за такива количества.. Хвърли едно око на дневника ми - http://www.vzonata.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=58, надявам се, че ще ти бъде от полза.
Що се отнася до овеса и рибеното масло положението е следното - ако приемаш високи дози омега 3(над 5 гр. EPA+DHA на ден) са позволени до 3 пъти на седмица по 3 блока овес. Ако приемаш по-малки дози то са позволени до 5 хранения на седмица с овес(обикновено за закуска). :done:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот georgi7373 » Съб Яну 18, 2014 10:25 pm

От февруари месец миналата година спазвам този режим зоната. Първите килограми свалих доста бързо и до сега съм свалил 22 кг. Режима ми беше изготвен от г-н Огнян Симеонов на който съм благодарен. С този режим се спасих от диабет и от повишени стойности на Асат и Алат свързани с функцията на черния дроб. Но от седмици спазвам режима както преди а килограмите си стоят на едно и също ниво. Кажете ми какво да направя за да бутна теглото пак на долу .
georgi7373
 
Мнения: 0
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 10:18 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Нед Яну 19, 2014 12:25 am

georgi7373 написа:От февруари месец миналата година спазвам този режим зоната. Първите килограми свалих доста бързо и до сега съм свалил 22 кг. Режима ми беше изготвен от г-н Огнян Симеонов на който съм благодарен. С този режим се спасих от диабет и от повишени стойности на Асат и Алат свързани с функцията на черния дроб. Но от седмици спазвам режима както преди а килограмите си стоят на едно и също ниво. Кажете ми какво да направя за да бутна теглото пак на долу .

Здравей Адаш,
Отвори си дневник и опиши какво точно ядеш и пиеш, по-колко блока, колко вода, кога, как с омега 3 и такива работи. :done:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Нед Яну 19, 2014 3:09 pm

Явно във водата ми е проблема, :stupid: гледам да пия повече вода от преди, но не съм премерила досега колко точно поемам на ден. Аз пия по много чай - билков или зелен, преди го пиех с мед, но установих че е грешка, защото е въглехидрат и сега - без мед. Понякога забравям да пия вода 30 мин преди хранене и се сещам когато дойде време за храна и изпивам една чаша и тогава ям. Проблем ли е това, че не съм изчакала 30 мин. Относно балансирането всички тегля и смятам. По-трудно ми е като си правя салата, тогава изчислявам в % - например имам парче някакъв зеленчук - претеглям го например 60 г и гледам по таблицата колко грама е ВБ от този зеленчук и изчислявам % - например 12,5%, после вземам парче друг зеленчук - тегля го и го изчислявам в % и така догато наближа 100%, като наближа разликата в остатъка до 100те% изчислявам по обратен път колко г ми трябват, за да допълня. Иначе ако нямам много врем вземам плод за по-лесно - грамажа съответно по таблицата. Още не съм си поръчала рибеното масло, но ще го направя още днес.
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Нед Яну 19, 2014 4:11 pm

vanja написа:По-трудно ми е като си правя салата, тогава изчислявам в % - например имам парче някакъв зеленчук - претеглям го например 60 г и гледам по таблицата колко грама е ВБ от този зеленчук и изчислявам % - например 12,5%, после вземам парче друг зеленчук - тегля го и го изчислявам в % и така догато наближа 100%, като наближа разликата в остатъка до 100те% изчислявам по обратен път колко г ми трябват, за да допълня. Иначе ако нямам много врем вземам плод за по-лесно - грамажа съответно по таблицата.

Ваня, на мен нещо не ми стана ясно това с процентите. Може ли да дадеш един пример, че ми стана интересно. Иначе аз си правя салата с по 1/2, 1/4 или 1/8 от 1ВБ на различните видове зеленчуци.
А относно чая и аз пия предимно чай, вместо вода.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Pipilota » Нед Яну 19, 2014 7:35 pm

vanja за водата не се притеснявай. Организма ти сам ще си поиска, ако не ми стига. АКо ве още не ожадняваш сутрин, означава, че организма не е влязъл с пълни обороти в зоната. АКо караш 3-4 седмици плътно, стриктно в зоната, ще видиш как ще ожадняваш по никое време. Според мен не се насилвай да пиеш много вода. Колоот ти се пи толкова. А и чая си е вода също.
А относно салатите...само докато четох какви сметки и проценти са за една салата, и ми се отщя всякаква зона...ак оискаш да отказваш хората от зоната, давай им този пример :laugh1: Аз както настръхвам при думата "математика" и ми трябва само един такъв пост за изчисляване на салата, и никога няма да си помисля да спазвам няккава си :laugh1: Зона

Карай като мен и Хипо- слагаш чинията на кантара, зануляваш го и почваш да я пълниш с домати например- 1 блок, и после пак зануляваш кантара, и продължаваш да пълниш с краставици например- 1/2 блок, пак зануляваш после и продължаваш да пълниш с 1/2 блоксирене например и ето ти салатка от 2 блока. Много е простичко, поне за мен де :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта